Chat

David Neumann
Záznam chatu z pátku 28. ledna 2011
Jitka: „Dobrý den, je možné si svého pětiletého syna otestovat a zjistit jeho IQ i někde na internetu? Děkuji.“
David Neumann: „Dobrý den, srdečně Vás zdravíme ze Sama doma. Dnešní chat se týká dětské cukrovky, ne nadaných dětí. Je to velmi zajímavé téma, ale v tuhle chvíli Vám - jako dětský diabetolog - odpovědět nedovedu. Snad se odpovědi na své otázky dozvíte v průběhu dnešního pořadu. Srdečný pozdrav z Brna David Neumann“
Kupková Pavla: „Dobrý den jaký je rozdíl mezi sportovně nadaným dítětem a hyperaktivním?“
David Neumann: „Milá paní Kupková, zdravím Vás ze Sama doma. Dnešní chatové téma je cukrovka u dětí. Doufáme však, že se odpovď na Váš dotaz dozvíte z průběhu pořadu. Všechno dobré pro Vás i nadané děti ve Vašemokolí přeje David Neumann (dětský diabetolog)“
Veronika: „Dobrý den, je dobré dělat IQ testy? Bavilo by to mé děti? Děkuji“
David Neumann: „Dobrý den, srdečně zdravíme ze Sama doma. Dnešní téma na chatu je dětská cukrovka. Nadané děti a co s nimi je dalšíz témat dnešního S-D. Je velmi pravděpodobné, že se odpovědi na Vaše otázky dozvíte v půběhu pořadu, a tak prosím, bedlivě poslouchejte. Mnoho dobrého z Brna přeje David Neumann (dětský diabetolog :-))“
kulíková :D: „a na co se mám zeptat ?“
David Neumann: „Dobrý den, nevím. Moc zdravím David Neumann“
jana: „Co s cukrovkou u malých dětí?“
David Neumann: „Dobrý den, je to náročnější, než u dětí starších, a to jak v péči, tak i v tom, jak to rodiče obvykle zvládají. D.N.“
Miroslava: „Dobry den jaK poznam u 11mesicniho ditete ze trpi cukrovkou nez navstivim lekare?“
David Neumann: „Dobrý den z Brna, u malých dětí se cukrovka projevuje obdobně jako u dětí starších. Výrazně více pijí a současně hubnou. POzději jsou unavené, ztrácí životní elán, což je pro malé děti netypické. Pokud mají takto malé děti ještě pleny, mohou si rodiče všimnout, že jsou více"naducané", také moči je větší množství. Jedním z příznaků, který není u dospělých, je že bývají výrazně opruzené, protože sladká moč podporuje růt bakterií a kvasinek. Dětskou cukrovkou onemocní ročně asi 250 dětí v ČR, tedy pravděopodobnost není velká. Při jakékoli pochybnosti však je základní vyšetření u praktickéh dětského lékaře,svou obavu mu můžete říci, vstupní vyšetření není obtížné. S pozdravem David Neumann“
kateřina: „Dobrý den, měla bych zájem o Váš názor na zjišťování dispozic DM u zdravého maldšího sourozence diabetika. Starší syn má 10 let, je diabetik od pěti let. Mladší syn má rok. Zatím jsme tuto možnost nezvažovali, ale stále ve mně hlodá co kdyby... Jak lze vůbec zjistit dispozice a jaký máte na toto názor. Děkuji.“
David Neumann: „Vážená Kateřino, Vaši obavu zcela chápu. V České republice je možnost "Predikce diabetu u prvostupňových příbuzných", kterou provádějí specialisté z Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice v Praze Motole. Lze oslovit přímo je, ale nejlepší je cesta přes ošetřujícího diabetologa Vašeho staršího syna. Výslekdy z MOtola Vám pomohou poznat míru rizika, v jakém podle genetické dispozice Váš druhý syn je. Ale ani děti ve vyšším riziku nemusí cukrovku dostat, závisí i na dalších faktorech. Vše nejlepší David Neumann“
Lucie: „Dobrý den, můj téměř 3.letý syn hodně pije (slabou šťávu nebo vodu), i za noc vypije cca 0,2l vody. Nemůže to být známka začínající cukrovky? Děkuji. Lucie“
David Neumann: „Srdečně Vás zdravím, Pokud dítě vypije jen malé množtví tekutin přes noc, tedy příjem tekutin ve dni kolísá, je cukrovka málo pravděpodobná. Děti s cukrovkou hodně pijí,protože cukr na sebe váže vodu a proto děti hodně močí, a teprve následkem toho hodně pijí. Problém cukrovky není ve sladkém pití, ale v tom, že tělo cukry nezpracovává. Sladké pití není známkou cukrovky. S pozdravem David Neumann“
Miroslava: „Tak ted jste mi dal brouka do hlavy. Moje dcera totiz strasne moc pije ma 11mesicu a vazi 7.7 a meri 68 cm je to podle vahy v poradku ? protoze ze vsech stran slysim ze je hubena a malinka na to ze ma 11 mesicu dekuji“
David Neumann: „Vážená paní, jak jsemjiž napsal, že by dítě dostalo cukrovku je docela málo pravděpodobné. Pokud je Vaše holčička štíhlá dlouhodobě, o cukrovku se nejspíš jednat nebude. David Neumann“
Karin: „Dobrý den, u dospělých je hranice glukózy v krvi cca 6mmol/l. Kolik je to u dětí (3 a 9let)? Děkuji“
David Neumann: „Dobrý den, zcela stejná. Stran hladiny cukru tělo funguje stejně, jako u dospělých. Jen velmi malé děti - novorozenci,mohou mít hladiny glykémie nižší. David Neumann“
Katka: „dobry den mam syna ma cukrovku 1,5 roka. teraz ma styri roky.chcem sa spytat aky je vas nazor na miesanie inzulinov my miesame aj rano aj naobed aj vecer insulatard a actrapid.dakujem“
David Neumann: „Dobrý den. Záleží na způsobu léčby zvloleném Vámi a Vašímošetřujícím lékařem. Je to možné. Záleží, jaké máte výsledky, pokud jsou dobré, nelze než se zvloenou léčbou souhlasit. Moc Vám držím palce David Neuman“
Diana Stránská: „Dobrý den Může v budoucnu onemocnět mé dítě když jsem měla cukrovku v těhotenství?“
David Neumann: „Dobré popolední. ANo, ale je to méně časté. Rodiče dávají svým dětem dispozici, ale tento případ by Vás příliš leka neměl. David Neumann“
Veronika: „Dobrý den, máme 2,5-letého syna, který má rok cukrovku. Chtěla bych se zeptat, od jakého věku je podle Vás vhodné, aby dítě začalo používat inzulínovou pumpu. Děkuji.“
David Neumann: „Dobré odpoledne, na věku nezáleží, záleží na domluvě mezi Vámi a Vaším ošetřujícím diabetologem. Léčba inzulínovou pumpou by měla být vedená zkušeným odborníkem, rozhodnutí je společné spolu s lékařem nejbližšího vpádového dětského diabetologického centra. Na druhou stranu, i jiné způsoby léčby dokáží udržet velmi dobrou míru kompenzace. Záleží na více okolnostech. Vše nejelpší. David Neumann“
Kateřina: „Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, zda může být pozdější příčínou cukrovky i složení mléka v období kojení. Zda se úplně vyvarovat sladkostí? Děkuji mockrát Děkuji“
David Neumann: „Dobré odpoledne, kojení je jednou z prokázaných prevencí vzniku dětské cukrovky, na tom, co sama jíte, nezáleží. David Neuman“
Simona Guzdková: „Dobrý den, pane doktore, dá se vzniku cukrovky dítěte nějak předejít? Myslím čeho se má matka vyvarovat v těhotenství a při kojení? Mám 6-ti týdenní holčičku a teď, když kojím jsem začala sladit více než obvykle - tělo si to prostě nějak řeklo. Děkuji moc za odpověď.“
David Neumann: „Dobré odpoledne, Pokud mluvíme o dětské cukrovce, kde inzulín chybí, slazení ji zůsobit nemůže. To, co ale způsobit může, je vznik obezity a následně i poruchy hospodaření s cukry, již v dětském věku, tedy sklon k cukrovce dospělých. Prevence je správná pro všechny, děti i dospělé. Zdravý životní styl, co nejvíce pohybu a také životní motivace, zájmy. S nadsázkou lze říci, že lze ztloustnout a onemocnět na nezájem a nudu. Vše nejlepší přeje David Neumann“
Olga Švarcbachová: „Dobrý den,chtěla jsem se zepta-je mi 41 let a mam diabetes melitus 1 typu už 23 let..mám 2 dcery.když jsem žádala dětskou lékařku aby jim odebrala krev na cukr,odpověděla mi-že pokud nemají přízaky,tak nemusí.Toto není stanovené v preventivních prohlídkách?Předem děkuji za odpověď“
David Neumann: „Vážená paní Švarcbachová. Vyšetření glykémie s při vybraných preventivních prohlídkách dělá. Paní doktorka má ale pravdu, jednoráové náhodné vyšetření glykémie v diagnostice diabetu má malý význam. Vím, že situace je složitější, ale sám bych asi cukrovku moc nevyhledával. Moc zdraví a pěsti drží David Neumann“
Katka: „Dobrý den je cukrovka dědičná nebo jsou i nějaké vyjímky kde by nebyla ?“
David Neumann: „Dobrý den, dispozice v případě rodičů s cukrovkou existuje, ale skutečné projevení se je závislé na více věcech. Je potřeba také napsat, že jsou i jiné druhy diabetu, který je naopak přenášen v každé generaci. S pozdravem David Neumann“
Ivana Krovozová: „Dobrý den pane doktore, chtěla bych se Vás zeptat jestli je možné říct ještě u nenarozeného miminka, zda má nějaké předpoklady pro cukrovku I. typu pokud manžel cukrovku I. typu má již 19 let. (letos mu bude 31 let, předtím v rodin+ to nikdo neměl). Já jsem naprosto zdravá, je tam nějaké to procento, že by miminko po narození mohlo taky onemocnět? Jde tomu nějak zabránit ze strany rodičů? Např. strava, pohyb, atd. Děkuji a přeji příjemný zbytek dne.“
David Neumann: „Vážená paní Krovozová, Zjišťovat diabetes u nenarozeného miminka nemá smysl. Prevenci vzniku cukrovky jsem již zmínil v několika odpovědích na chatu. kojte co nejdéle, pokud by to nešlo,dejte hydrolyzované umělé mléko - někdy se mu říká hypoalergenní. Žijte s Vaší rodinou zdravě, naučte Vaše děťátko jíst pravidelně. Jistě to zvládnete, protože stejný zdravý životní styl už jistě máte spolu s Vaším manželem. Přeji narození krásného a zdravého miminka. David Neumann“
Marta Holasová: „Dobrý den,dcera 6 let,byla ji před 14 dny zjištěna cukrovka I.typu. Týden jsma byly v nemocnici,ted týden válčíme doma. Chtěla bych se zeptat ohledně jídla.Máme pravidelný režim,který dodržujeme,jem dcere često chodí že má hlad.Před hospitalizací velký jedlík nebyla,zato ted sní vše co dostane.Za hodinu už by jedla znova.Můžu ji dát mezi určenými jídly zeleninu,nebo jen v určitou dobu? Děkuji za odpoved“
David Neumann: „Vážená pají Holasová, období po zjištění cukrovky je typické tím, co popisujete. Děti se velmi čato snaží "dojíst, co se dá" Zeleninu lze dávat "beztrestně", ale pokud je možné dítěti "nastavit" režim hned na začátku, je to lepší. tělo by mělo vědět "teď bude jídlo, teď bude inzulín, teď bude spánek...." Rád bych Vás ukidnil, období jedlíkovství" skonší za 2 - 3 týdny. Abyste postavily "dobré základy" a pak to šlo "zlehka" přeje David Neumann“
Lenka: „Dobrý den, v těhotenství jsem měla těhotenskou cukrovdku, kterou jsem léčila pouze dietou (bez inzulínu). Dcera měla po narození zvýšenou hladinu cukru, ale při propuštění z porodnice již bylo vše vpořádku. Může se u dcery cukrovka ještě projevit?“
David Neumann: „Dobrý den. Těhotenská cukrovka je odlišná od cukrovky dětské i dospělé. POkud bylo vše po propuštění vpořádku, riziko je stějně malé, jako u všech jiných dětí. S pozdravem David Neumann“
klára: „U obou těhotenství jsem prodělala gestační diabetes. Může tu být souvislost se vznikem dětského diabetu? děkuji“
David Neumann: „Vážená Kláro, předchozí odpověď je i pro Vás. David NEumann“
Kristýna Altová: „Dobrý den .. :)) Chci se zeptat.. jestli si ráno Lantus musím píchat pokaždé ve stejnou hodinu .. Jestli bych mohla o víkendu třeba kolem 9 hodiny ranní,nebo normálně jako ve všední den .. Děkuji moc.. a moc Vás zdravím :)“
David Neumann: „Ahoj Kristýno, díky, že chatuješ. Co mylíš? Pravidlenost je nejlepší. Moc zdraví David Neumann“
ludmila: „co s cukrovkou u malých dětí“
David Neumann: „Vážená paní, malé děti je nutné léčit tak, aby výsledky byly do nejlepší a také aby děti získaly správné návyky pro další život. S pozdravem David Neumann“
Klára: „Dobrý den, chci se zeptat jestli může přispět neustálá nervozita k tomu, aby vznikla cukrovka. Děkuji“
David Neumann: „Vážená Kláro, nadměrný nebo trvalý stres je jistě nepříznivý v každémpřípadě. V souvislostech je jistě spoluzodpovědný za "civilizační onemocnění", ale vliv na dětskou cukrovku a její vznik velký není. Klidné dny přeje David Neuman“
Denisa Zapletalová: „Dobrý den,je člověk s cukrovkou omezen na duševní zdatnosti?bez ohledu na životní prostředí,zkušenosti..“
David Neumann: „Dobrý den. Ne, pouze s jednou výjimkou. POkud se o sebe člověk s cukrovkou dlouhodobě nestará, má velmi vysoké hodnoty glykémie (krevního cukru) - roky - stávají se tito lidé sami pro sebe čím dál měně spolehliví a rozhodní. Poškození tedy vídáme v "rozhodovacích funkcích" spíš, než v inteligenci jako takové. Je to ale poměrně komplikované téma. S pozdravem David Neumann“
Vendula Novotna: „Prosim o radu, pri prvni dceri jsem mela tehotenskou cukrovku (dieta bez inzulinu), rada bych Vas nazor zda je vyssi pravdepodobnost ze dcera bude trpet cukrovkou. Pripadne zda je vhodne s dcerou jit na vysetreni ohledne teto nemoci. Dceri je 17 mesicu. Dekuji a preji hezky den.“
David Neumann: „Dobrý večer, odpovídám se zpožděním, Vám, i všem po Vás, ale snad své odpovědi najdete. Těhotenská cukrovka se liší od cukrovky dětské i cukrovky dospělých. Zjednodušeně je možné říci, že je způsobená zátěží ženy v těhotenství. Riziko cukrovky je pro Vaši dceru malé, protože se jedná o dvě růszdílná onemocnění; konkrétně je riziko stejné, jako pro celou ostatní populaci. Doporučuji se tím moc nezabývat, vyšetřování nemá smysl. S přáním hezkého večera David Neumann“
říhová iva: „Dobrý den, jsem diabetička I typu na inzulínu od 15 let. Mám dvě dcery, chci se zeptat jak velké je riziko, že dcery také onemocní diabetem. děkuji s pozdravem říhová“
David Neumann: „Vážená paní, riziko je o něco větší, než v běžné populaci. Cukrovku jste dostala před těhotenstvím, to je lepší stran rizik pro Vaše děti, než po něm. I na Vás se vztahuje možnost vyšetření Rizik prvostupňových příbuzných diabetiků 1. typu ve FN Praha Motol. S pozdravem David Neumann“
Pavlína Juharová: „Moc zdravím,mám dotaz já sama mámm cukrovku 1.typu od 12.let,mám dceru ta jí má téže obě máme pumpu, otázka se týká naše paní doktorka diabetoložka,nám říká ,že to je norma dcera má glykémie od 10-18 je jí 14.let ale mě se to nezdá tvrdí žeto je pubertou hormony prý jsou rozházené já si myslím že by mohla mít nižší glykémie ,ale paní doktorka nechce zvyšovat dávky bazálního bolusu že to je moc tak nevím kde je hranice,já vím nato se těžko odpovídá.Děkuji.I S cukrovkou jsem si užila abysme mohli mít děti,mám dvě,,jenom Eliška jí má chtěla jsem aby měli leší hodnoty je to pro ni moc těžké.“
David Neumann: „Vážená paní Juharová, Vaši otázku je možné rozdělit na 3 části: 1) glykémie 10 - 18 mmol/l jsou neuspokojivé a Vaše snaha je správná, zjednodušeně lze říci, že cílem je se přiblížit hodnotám 4 - 7 mmol/l, tedy velmi blízko lidem bez cukrovky. 2) hormonální hladiny v dospívání a prudký růst (nejspíše však již ne ve 14 letech) se mohou na potřebě inzuulínu podílet. Je to jediné období, kdy může potřeba inzulínu relativně běžně překročit 1 j/kg/den. Nicméně požadavek na glykémie pokud možno v normě trvá. 3) Je nezbytné vědět, jestli má Eliška pravidelně aplikované bolusy k jídlům a jeslti dodržuje dietní režim. Pak může být zvýšení dávky inzulínu namístě. Pokud však paní doktorka v této věci nemá u Elišky jistotu, její postup je správný. Základem kompenzace je přiměřený, ale pravidelný dietní režim. Jsme si jistý, že věc s paní doktorkou vyřešíte, možná by pomohl několikadenní jidelníček a glykemické profily, ujištění o spolupráci Elišky (ve 14 letech je to obtížná věc) a projití paměti IP, jeslti jsou všechny bolusy aplikovány správně. S podzravem a "držením palců" David Neumann“
Radka Matyášová: „Dobrý den, jsem v 28. týdnu těhotenství, kdy mohu jít na vyšetření cukrovky pro miminko? Jak důleité je toto vyšetření? Mohu pak daný výsledek hned začítnějak ovlivňovat? Děkuji mnohokrát, s pozdravem Radka Matyášová“
David Neumann: „Vážená maminko čekatelko :-), Tak zvaný orální glukózotoleranční test se v současnosti pravidleně u těhotných provádí. Cílem je zjištění těhotenské cukrovky, která je nepříznivá pro maminku i plod. Je však potřebné si uvědomit, že pokud se podobná odchylka v hospodaření s cukrem objeví, může mít různou sílu. Někdy stačí jen pravidlený režim, jindy mírná dieta, ale někdy je zapotřebí ještě také dočasně aplikovat inzulín. Gynekologové postupy přesně znají a není třeba se obávat, že by právě tuto věc přehlédli. Ovlinění je možné stejně, jak jsem již zmiňoval v jiných odpovědích: Pravidelný jídelní režim, více zdravých malých jídel denně, ale mezi nimi "nezobat" pochutiny. Na druhou stranu, žádné zvlášntí diety! S přáním, abyste se bez problémů dočkala krásného miminka D.N.“
JANA POLÁKOVÁ: „Dobrý den, mám diabetes 1 typu píchám si inzulín nyní jsem těhotná v 8 měsíci , chtěla bych se Vás zeptat jestli je nějaké ryziko dědičnosti , když budeme mít chlapečka slyšela jsem že se diabetes dědí jen u děvčátek je to pravda? Jinak jsem velice dobře kompenzována , ale strach máme jsem první v rodině s touto diagnozou můžete mi prosím odpovědět , jestli i u našeho miminka je pravděpodobnost že bude mít diabetes ?? děkuji.“
David Neumann: „Vážená Jano, Mírné zvýšení rizka vzniku cukrovky děvčátek i chlapců rodičů s diabetem 1. typu existuje. Platí pro obě pohlaví. Podstatná je ale druhá část Vaší otázky. Jste velmi dobře kompenzovaná, a to je to, co lze ovlivnit. Gratuluji, že se to daří. Vím, jak náročné to je. Myslím, že ten, kdo ví a dělá, co je potřeba, by neměl mít strach moc dlouho. Vše nejlepší do posledního měsíce přeje David Neumann“
Tereza: „Dobrý den,chtěla bych se Vás zeptat,jak se projevuje cukrovka u 18měsíčního dítě a jestli mu ji mohu nějak způsobit sama např.špatnou stravou,pokud ano čemu se vyvarovat.Mockrát Vám děkuji za odpověď“
David Neumann: „Vážená paní, o obraze cukrovky u malých dětí jsme trochu mluvili v pořadu S-D. Cukrovku 1. typu, tedy tu dětskou, způsobit špatnou stravou nemůžete, ale 2. typ cukrovky, která je typická pro dospělé, můžete podnítit, pokud by Vaše dítě v budoucnu bylo obézní a nevhodně se stravovalo. S trochou nadsázky lze říci, že "zdravé je to, co je zdravé". Dětem nepatří žádné speciální diety, ale často ani to, co je v současných životních návycích běžné. Hezký večer přeje David Neumann“
Paušová Andrea: „Dobrý den, Dostala jsem v těhotenství těhotenskou cukrovku a píchala jsem si okolo 20jednotek 6x za den, niní jsem už po 6 nedělí nic si nepíchám s tím že za 2-3 měsíce mám jít na kontrolu zda mi cukrovka zůstala nebo mi zmizela, miminko cukrovku nemá. Můj jídelníček po narození miminka byl pouze o čokoládě páč jsem neměla vůbec chuť k jídlu. Zatím se cítím dobře ale přestala jsem kojit kvůli špatné stravě a tak se vás ptám tím že jím stále čokoládu, mám vyšší riziko že se mi cukrovka vrátí?“
David Neumann: „Vážená Andreo, Dokážu porozumět, že někdy člověk opravdu může jíst jen něco. POkud ale je základem Vaší stravy nyní čokoláda, nekouříte, neužíváte návykové látky, nevidím důvod dále nekojit. Je vhodné zkoušet postupně zařazovat další potraviny, chybu neuděláte byť malými dávkami ovoce.... Čokoláda s možným vznikem nebo přetrváním cukrovky nemá nic společného. Překonání obtíží přeje David Neumann“
alena: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s mlsáním u cukrovky? Můžu si občas dát pokud se "vlezu" do povoleného množství sacharidů? Čemu rychlé cukry vadí? Hůře se odbourávají?“
David Neumann: „Vážená Aleno, poznámku o "mlsání" jsem v živém vysílání hodně zvažoval, jestli ji říct. U dětí přísná doporučení vedou k tomu, že dítě se neudrží, rodiče na to přijdou, ale protože se mlsání opakuje, dítě neříká pravdu a rodiče o ni pomlčí. Lžou si pak všichni. Z toho, co jsem řekl, však nesmí vyplývat, že "mlsání" doporučuji. Potraviny s vysokým glykemickým indexem ("rychlými cukry") způsobí prudké glykémie, které zhoršuje kompenzaci cukrovky a cukrovku jako takokvou rozkolísá. Právě to nedělají potraviny s tzv. pomalými cukry, kdy je vstřebávání pozvolné a k rozkolísání nedojde. Povolené množství je jedna věc, skladba cukrů druhá. Doporučuji a také Vám přeji, aby "výjimek" ve Vašem jídelníčku bylo co nejméně. S přáním hezkého večera David Neumann“
Jarmila Staňková: „Pane doktore, může dítě onemocnět cukrovkou, jestliže není vůbec kojeno a velice brzy se začne podávat v kojeneckém věku kupované kravské mléko ? Děkuji za odpověď.“
David Neumann: „Vážená paní Staňková, "Dlouhodobé" kojení - alespoň 6 měsíců, je to nejlepší, co maminky mohou pro své děti udělat. POkud to jende jinak, jsou pro malé děti až do 3 let vhodná umělá mléka. Kravské mléko však cukrovku ani u malého dítěte nevyvolá. S pozdravem David Neumann“
šárka: „Je vždy diabetes u dětí průkazný z glukosy v moči?Děkuji.“
David Neumann: „Dobrý večer. Ano, pouze ve velmi časných fázách může být v některých porcích moči (například ranní), a v jiných ne. Díky za dotaz. David Neumann“
marikia: „Dobrý den, máme 6-ti letého syna, kterému v loňském roce zjistili cukrovku. Posledních 14 dní bojujeme s hodnotami glykémie u první večeře. Celý den máme hodnoty pěkné a vždy u první večeře tj. 17.30hod nám glykémie skočí přes 20mmol/l. Syna jsme dali přes veškeré překážky, kterým vzdorujeme do školky, protože je předškolák a kolektiv dětí potřebuje, dojíždí za ním sestřičky z charity a telefonicky spolu řešíme dávky jídla a inzulínu. Ráno vstane 6.25 měříme glyk. má 6,8, píchneme inzulín ráno 4,25 do paže.Dostane snídani 3 výměnné jednoty. Na první svačinku tj. 9.00-9.15hod má glyk. 5,9, protože vyvíjel nějakou aktivitu ve školce dostane svačinku 2,5 VJ. Na oběd jsme naměřili 6,1, píchli jsme inzulín 1,25 dostal na jídlo 4VJ. Na druhou svačinku 14.00hod jsme naměřili 7,6 glyk. dostal svačinku 2VJ a na večeři 17.25 vždy naměříme vyšší hodnotu tj. ten den např. 23.2 Máme píchat 4 jednotky inzulínu, tak připíchnu o 0,25 jednotky více a zase se nám to na druhou večeři srovná na 12.8 mmol, dostane 2 VJ a ve 23.00 má 6.3 a to máme píchnutý již večerní inzulín 2 jednotky. Denní izulín máme actrapid, večerní insulatard. Zkoušela jsme už vše možné, podat po obědě 0.25 až 0.5 VJ, rozdělit druhou svačinku na dvě po 1.5 VJ. Nic nebylo dobré a už nevím , čím by to mohlo být. Budu ráda, když mi poradíte. Děkuji“
David Neumann: „Vážená maminko, Vámi popsaná situace ukazuje Vaši velikou snahu a kromě toho jediného výkyvu jsou výsledky Vaší péče, pokud je tak, jak píšete, výborné. Podobné "záhady" řeší mnoho pacientů. Klíčem by mohlo být "kontinuální monitorování glykémie". Jedná se o senzor, který měří glykémii několik dní v kuse a ukazuje glykémie jako film, ne jednotlivé fotky. To Vám pomůže Vaši záhadu s hyperglykémií v "období červánků" vyřešit. Váš ošetřující diabetolog Vám jistě poradí, jak se k takovému měření dostat. S pozdravem David Neumann“
Ilona: „Pane doktore, když má dítě diabetes, musí vždy hubnout?Náš syn má 15 let, 192cm/95kg, dost pije i jí.Paní doktorka- obvodní pediatr- řekla, že to nic není a vyroste z toho.Máme mu raději nechat vyšetřit moč a glykémii v séru?Děkuji“
David Neumann: „Vážená Ilono, Někdy nezhubnou malé děti. To se ale Vašeho velmi vysokého syna netýká. Záleží také na tom "hodně". 3 litry tekutin a nepřeberně jídla pro 192 cm vysokého chlapce není nic neobvyklého. Souhlasím s Vaší dětskou obvodní lékařkou. Kdyby Váš syn dostal cukrovku, nejsíše by zhubl. Hezký večer přeje David Neumann“
David Pašek: „Vážený pane doktore, zmínil jste, že kojení je jednou z prokázaných prevencí vzniku dětské cukrovky. Lze v této souvislosti uvést nějaké doporučení do kolika měsíců je vhodné dítě kojit? Předem Vám velice děkuji za odpověď. David Pašek“
David Neumann: „Vážený Davide, Kojení a kojené dítě se nás obvykle neptají. Na začátku mateřství jsou 2 obtížná období, která, když se podaří překonat, umožní pokračování v kojení jistě do 6 měsíce věku. To je hranice o které se mluví. V podmínkách České republiky se domnívám s řadou mých kolegů (ale nejedná se o oficiální názor), že období odstavení je mezi 1 - 1,5 roku věku dítěte. S pozdravem David N.“
Jaromír: „Chtěl bych se zeptat, zda moje vnučka,která má cukrovku I.typu od tří let může mít v budoucnu děti,zda to nebude ze zdr.hlediska pro ni zátěž? Děkuji.“
David Neumann: „Vážený pane Jaromíre, Vašeho dotazu jsem se dotkli v posledním vstupu o cukrovce u dětí. Pokud bude mít vnučka tzv. "dobrou kompenzaci", tedy dlouhodobě příznivé hodnoty glykémií, ani těhotenství by neměl být problém a děti bude mít jistě. Protože děti nechápou perspektivu, ve vysvětlování není vhodné používat (vlastně je zbytečné), co bude jednou. Pro teď platí: "Tvoje výsledky musí být v pořadku nyní. Pomůžeme, co budeme moci". S díkem za dotaz David Neumann“
Petra Belancová: „dobrý den , mám doma 9letého syna diabetika který poslední měsíc trpí na hypo stavy cukr kolem3.museli jsme proto snížit dávku inzulínu o jednu jednotku. Chtěla bych se vás zeptat jestli to bývá běžné snižování inzulínu a co to může značit. Píchá si 4 x denně 2 jednotky děkuji moc Petra“
David Neumann: „Vážená Petro, Vaše zkušenost je běžná. Úpravy dávek, ať už pro hypoglykémie, nebo pro hyperglykémie, je čas od času potřebné, a to daleko častěji, než jen při kontrolách u diabetologa. Hypoglykémie mají obrovskou schopnost rozkolísat profily, a proto je Váš postup správný. S přáním rychlé stabilizace a úspěšné léčby David Neumann“
Kateřina M.: „Dobrý den,mám 5 letou dceru a má cukrovku.Chci se zeptat jestli na propuknutí cukrovky může mít nějaký podíl i očkování různými vakcinami ? Děkuji,přeji krásný den.“
David Neumann: „Vážená paní, V klinické praxi se někdy může zdát, že očkování je právě tou zátěžovou situací, která u dětí s genetickou dispozicí cukrovku spustí. Vědecky však takový vztah prokázán nebyl. Když by se měl srovnat přínos a potenciální rizika očkování, většina očkování (z toho všechny v povinném očkovacím kalendáři) má daleko větší přínos. Vše nejlepší přeje David Neumann“
Josef Voda: „Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na Váš názor na inzulínové pumpy, případně t.zv. "umělé slinivky" a jestli a případně v jaké fázi je výzkum rekonstrukce beta-buněk pomocí kmenových buněk. Děkuji za odpověď.“
David Neumann: „Vážený pane, léčba inzulínovou pompou je jednou z vhodných možností léčby cukrovky. "Nesedne" každému, ale komplikované případy rozkolísané "labilní" cukrovky řeší velmi dobře. Tzv. "umělá slinivka" a transplantace betabuněk v současnosti stále narážejí na biotechnologické problémy, jako je nepřirozené místo aplikace a měření, trvanlivost a koncentrace inzuulínu a enzymů na senzorech, atd. Váš dotaz je velmi častý. Odpvěd na něj má i druhou část: Teď je pro naše pacienty s cukrovkou důležitá kompenzace s možnostmi,které máme. Až pokrok posune možnosti dále, budou zdraví a připravení na vylepšenou léčbu. Hezký zbytek dne přeje David Neumann“
Jana: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jaký je Váš názor na očkování a vznik cukrovky u dětí. Moje dcera onemocněla před 4 měsíci, teď je jí 3,5 roku a já to dávám do souvislosti s očkováním. Děkuji“
David Neumann: „Dobrý večer, Podobná otázka a odpověď na ní je o něco výše. Moc děkuji za dotaz, patří k těm častým. David Neumann“
Lenka: „Dobrý den, mám cukrovku 4 měsíce, 4x denně si píchám inzulín, 12x denně si měřím cukr v krvi a stále mám nad 20 mmol/l. Dietu dodržuji, sladké vůbec nejím ani nepiju, vše dodržuji. Čím je to možné, že mám stále nad 20 mmol/l a ne a ne to klesnout? Už 14 dní mě neustále bolí hlava, je mi zima a pořád piju. Děkuji, Lenka“
David Neumann: „Vážená Lenko, Bolest hlavy a velký příjem tekutin lze při Vámi popsaném stavu očekávat. Chybí údaj o ketonech v moči. Měření 12 x denně je velmi vysoké a jistě by si zasloužilo vidět efekt přiměřené léčby. Ve Vašem případě je nutné neodkládat návštěvu u diabetologa a poradit se o úpravě léčby. Zdá se, že cesta bude ve zvýšení dávky inzulínu. Funguje správě pero? Nebyl inzulín nad topením nebo nepřemrzl, takže se znehodnotil a nefunguje přiměřeně? Rychlé a účinné řešení přeje David Neumann“
veronika vlková: „Dobrý den,mám 10 letou dceru,měří 140cm a váží 52kg,je obézní? Štítnou žlázou to prý není,vyloučila to paní doktorka.Ale co ta cukrovka?“
David Neumann: „Vážená paní Vlková, podle Vámi udaných údajů Vaše dcera obézní je. Je potřeba se poradit s dětskou lékařkou o způsobu redukce hmotnosti. Zatímco štítná žláza by a její snížená funkce by mohla být příčinou nadváhy, cukrovka je důsledkem. V tomto případě by se však jednalo o cukrovku dospělých, cukrovku 2. typu. S přáním hezkého večera David Neumann“
Jarka: „Dobrý den,pane doktore,mám pětiletou vnučku,která má cukrovku od tří let. Ctěla jsem se zeptat,zda se již provádí implantace slinivky?“
David Neumann: „Vážená paní Jarko, transplantace slinivek se provádějí, ale dospělým. Celá problematika je výrazně složitější, po transplantaci se musí užívat léky oslabující imunitu atd... Léčba cukrovky, tak jak je běžně prezentována, je v součanosti nejlepším možným řešením, které pro děti s cukrovkou máme. Klidný večer přeje David Neumann“
Renata Stříbrná: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli už v dnešní době existuje nějaké vyléčení cukrovky I. typu.“
David Neumann: „Vážená paní Stříbrná, svým dotazem jste se dotkla velmi citlivého tématu. V současnosti dovedeme cukrovku dobře a velmi úspěšně léčit, ale vyléčit (a věřte, že mě mrzí, že to musím takhle napsat), ne. Sám zatím sázím spíše na pokrok technologický, než biomedicínský. S pozdravem David Neumann“
Ivona Pastoušková: „Dobrý den, moje kamarádka má holčičku, která má 2 roky a 3 měsíce a váží 22 kilo. Je možné, že k diabetu směřuje? Děkuji za odpověď. Pastoušková“
David Neumann: „Vážená paní Pastoušková, Děvčátko Vaší kamarádky má jistě nadváhu. To ale neznamená, že by muselo k cukorvce směřovat, alespoň co se týká cukrovky 1. typu. Váhu své dcery by ale Vaše kamarádka řešit měla. Rádcem by měl být ošetřující lékař nebo lékařka děvčátka. S pozdravme David Neumann“
Věra Papoušková: „Dobrý den pane doktore. Máte nějaké zkušenosti s dětskými pacienty, kteří přidali do svého jídelníčku šťávu z mladého ječmene a chlorellu pyrenoidosu? Děkuji“
David Neumann: „Vážená paní Papoušková, žádné osobní zkušenosti s podobnými potravními dopňky nemám. David Neumann“
Andrea: „Dobrý den,pane doktore, mělá jsem těhotenskou cukrovku, po porodu jsem jedla neustále sladké,v 6-nedělí jsem přestala kojit a niní podávám miminku Nutrilon. Může tedy miminko dostat v budoucnu cokrovku?“
David Neumann: „Vážená Andreo, je velmi pravděpodobné, že ne. Vaše miminko by muselo mít k cukrovce genetickou dispozici. Většina lidí však takouvou dispozici nemá. S pozdravem David Neumann“
Marika: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné Vás telefonicky kontaktovat do nějaké porady a v případě s Vámi konzultovat dané hodnoty a změny u mého 6-ti letého syna.“
David Neumann: „Vážená paní, pokud je léčba Vašeho syna obtížná, je někdy prima společně s Vaším ošetřujícím diabetologem požádat o pomoc nejbližší spádové dětské diabetologické centrum. Léčba cukrovky "po telefonou" a "na dálku" nebývá moc úspěšná. Srdečně zdraví z Hradce Králové David Neumann“
Adéla: „Dobrý den pane doktore, chtěla bych se Vás zeptat, jak se projevuje cukrovka a jak jí lze předejít. Děkuji“
David Neumann: „Vážená Adélo, odpověď na Vaši chatovou otázku najdete v záznamu z vysílání a mezi řádky odpovědí v tomto chatu. S pozdravem David Neumann“
Kateřina Králová: „Dobrý den pane doktore, chtěla bych se Vás zeptat, mám diabetes I. typu od 12-ti let. Mám 12-ti letou a 15-ti měsíční dceru. Měli by být mé děti nějak častěji sledováni? Nebo stačí, když jim jednou za čas udělám doma glikémii? Děkuji za odpověď a přeji hezký den, Katka Králová“
David Neumann: „Vážená paní, je vidět, jak hodnou a starostlivou maminku Vaše dcery mají. Váš dotaz je také mezi dotazy častými. Sledování takových dětí žádné speciální není. Sám si myslím že není ani správné je opakovaně "preventivně" vyšetřovat sama doma. Příznaky byste poznala, a k dětství nzdravých dětí nepatří občasné kontroly glykémií. Určité odpovědi na Vaše otázky nabízí Program predikce diabetu motolské pediatrické kliniky. S přáním hezkého večera David Neumann“
Janina: „Dobrý den pane Neumanne, chtěla bych Vás požádat o radu, jaká je pravděpodobnost, že taktéž dostanu po tatínkovi diabetes I. typu. Tatínek si celý život píchal inzulin a zemřel na špatné játra. Bude mi třicet let. Zatím vše v pořádku. Hlídám si životosprávu, takže zatím ok :) Jinak tatínek měl cukrovku získanou během života. Slyšela jsem, že většinou se diabetes dědí z otce na dceru a z matky na syna...něco pravdy na too je, netušíte? Popř. kdybych cukrovku nedostala já, jak je veliká pravděpodobnost, že ji dostanou mé děti, které ještě nejsou na světě :) Moc děkuji za odpověď a přeji příjemný den ..Janina Litnerová“
David Neumann: „Vážená Jani, Děti tatínků s cukrovkou mají skutečně o něco vyšší riziko jejího vzniku. U dospělých ve Vašem věku je obvykle ale nástup velmi pozvolný a kompenzace nedělá obtíž. Pokud ale se u Vás cukrovka neprojevila v dětství, mnoho bych se neobával. Navíc Vaše zmínka o životosprávě... Pokud Vy cukrovku nebudete mít, je riziko pro Vaše děti běžné jako u ostatních. S pozdravem David Neumann“
Jarmila: „Moje dcera dostala cukrovku I.typu ve třech letech asi za 14 dnů,co prodělala neštovice, je možné že toto onemocnění nastartovalo diabetes ? Nikdo v rodině diabetes nemá a moje starší dcera je zdravá, může v budoucnu taky onemocnět a dá se tomu předejít? Moc děkuji.“
David Neumann: „Vážená paní, Plané neštovice mohou být "spouštěčem" u těch dětí, které mají pro cukrovku genetickou dispozici. Ta také určuje riziko pro Vaši starší dceru. Prevence není. David Neumann“
Lenka: „Pracuji jako učitelka na střední škole. Jsem třídní učitelkou diabetického studenta. Student je již dospělý, ale často ve škole chybí kvůli nedodržování všech pravidel stylu života diabetika. Má před maturitou a hrozí mu opakování ročníku. Existuje nějaká forma poradenství, které bych mu mohla doporučit. Je to velmi talentovaný chlapec, který má velký potencial. Nevím, jak mu pomoci. Děkuji“
David Neumann: „Vážená paní profesorko, Velmi děkuji za Váš dotaz i zájem o Vašeho studenta. Revolta je pro dospívající (a někdy mladé dospělé) diabetiky typická. Největší slovo by měli mít rodiče. Promiňte mi zastaralé názory, ale ta dospělost, která říká "mohu" ale "nemám odpovědnost" potřebuje nadále rodiči tříbit. Poradní centra neexistují, záleží, jakým způsobem vede Vašeho studenta jeho diabetolog. Jistou možností je diabetologické centrum (ať už pro děti, nebo pro dospělé), kde obvykle pracuje v problematice erudovaný psycholog. Přesvědčit však non-compliantního mladého muže ke spolupráci je velmi náročná práce obvykle s nejitým výsledkem. Záleží, jak se mladý člověk nechá do řešení věci vtáhnout. Hodně úspěchů a vše nejlepší přeje David Neumann“
Eliška Půrová: „Pane doktore, děkuji za Vaši vynikající péči o mého vnuka diabetika. Dovolte mi otázku, zda a jakým způsobem lze poznat, jestli by další dítě , pokud by se rodiče rozhodli jej mít, bude též mít cukrovku. Např. genetický test ? Děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů v léčbě malých diabetiků.“
David Neumann: „Milá paní Půrová, většinu zvládají Vaši mladí sami. O genetických testech jsem již psal a také byly diskutovány ve vstupech pořadu. S pozdravem David Neumann“
Martina Rettová: „Dobrý den, dnes 4 letý syn ma DM 1 od 2,5 let. Pred mesicem jsme doplnili Actrapid a Levemir také o Novorapid, jelikož kompenzace nebyla uspokojivá. Pravda je, že Novorapid spolu s Levemirem pred snidani celkove zlepsilo glykemii dopoledne.Chci se zeptat, co si myslíte o analogových inzulínech používaných u takhle malých dětí versus lidský inz. Děkuji a hezký den.“
David Neumann: „Vážená paní Rettová, Sám obvykle řeším léčbu nejprve běžnými humánními inzulíny, ale pokud nestačí, analoga jsou vhodná pro jakoukoli věkovou skupinu, stejně jako inzulínová pumpa. Vše, co léčbu a péči zjednoduší, pomůže diabetes zvládnout a znovu žít a prožívat to, co je dětství přirozené, je do léčby správně zařazeno. Na analoga lze pohlížet z hlediska biologického (změna struktury proti lidskému inzulínu, změna délky vazby na receptory...) a z hlediska sociálního, nebo chcete-li, z pohledu života dítěte. Sám v takovém případě upřenostňuji vliv na praktický život a to udělal i Váš diabetolog. Vše nejlepší přeje David Neumann“
Radoslav Měch: „Vážený pane doktore. Touto formou bych Vám chtěl sdělit své vřelé díky za to, co jste pro mě, jako bývalého pacienta udělal. Díky Vám jsem se mohl dostat na styl života, který můžu porovnat se stylem života bez diabetu. Díky aktuálnímu stylu léčby diabetu, ke kterému jste mi výrazně dopomohl, se cítím tak, jako naprosto zdravý člověk se všemi radostmi života. Díky Vám se mohu zapojit do fyzicky náročných koníčků a dlouhodobých pobytů v zahraničí. Díky Vaší pomoci se stal můj nekompenzovaný diabetes, diabetem bez velkých potíží. Velice Vám děkuji za Vaši pomoc.“
David Neumann: „Ahoj Radku, tuhle odpověď nechávám "prolézt" na chat jenom proto, že Ti chci odpovědět :-). Víc než na lékaři záleží na Tobě, jak s informacemi a doporučeními naložíš. Vše nejlepší v dospělosti přeje David Neumann“
Marcel: „Dobrý den,chtěl bych se zeptat, jak to, že mi někdy vyskočí cukr z ničeho nic nad 10 aniž bych něco jedl nebo by mě něco bolelo.Děkuji“
David Neumann: „Vážený Marceli, řízení hladiny cukru je v těle velmi složité, a tak někdy stres, kumulovaná únava, jednorázové vypětí nebo drobné zaváhání v dietě může vést k rozkolísání hladin glykémie. Vaši/Tvoji poznámku říká velmi často řada dětí, které se s cukrovkou léčí. S pozdravem David Neumann.“
tomáš tichý: „dobrý den, protože mi přeskakuje spojená a tudíž nevím jestli jste moji zaregistroval, ještě jednou moc děkuji za Váš přístup k léčbě mého syna Honzy.Především díky Vám se naučil s cukrovkou žít.tomáš tichý“
David Neumann: „Díky, držím Honzovi v dospělosti palce. David Neumann“
Petra Foukalová: „Vážený pane doktore, mám možná trošku odbornější dotaz. Máme čtyřletého syna, DM I byl u něj diagnostikován letos v červenci. Zatím se nám daří zvládat nemoc celkem dobře (glykemie až na určité výjimky od 4 do 10), máme inz. pera, inzuliny Actrapid 3x denně, Levemir 1x denně. Uvažujeme o inz. pumpě, ale na u nás dostupných pumpách mně přijde z praktického hlediska \\\"omezující\\\" hadička. Vím, že v zahraničí existuje inz. pumpa Omnipod, případně ve vývoji je Jewelpump. Nemáte s touto pumpou nějaké zkušenosti, má někdo v ČR tuto pumpu. Vím, že pojišťovny ji samozřejmě nehradí, ani není zatím schválená ministerstvem zdravotnictví, provoz bychom si hradili. jen nevíme, jak se k ní dostat... Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Petra Foukalová“
David Neumann: „Vážená paní Foukalová, děkuji za zajímavý dotaz. Hadička obvykle probém nedělá. "Patchové" pumpy, pumpy, které jsou malé a nalepují se na kůži, by se měly dostat na český trh letos. Sám jsem je neměl možnost vyzkoušet. Mám malou pochybnost o možnosti jejich ztráty, pokud se nálpast odlepí. To se ukáže v letních měsících. S pozdravem David Neumann“
Veronika: „Dobrý den, bylo mi řečeno, že lidé s cukrovkou 1.typu nejsou nachylní k jiným vážným onemocněním (např. rakovina). Je to pravda?? Děkuji“
David Neumann: „Vážená Veroniko, Odpověď na Vaši otázku nevím. Jistě však platí opak, totiž že se závažná onemocnění vyskytují výrazně častěji u obézních dospělých s diabetem 2. typu. S pozdravem David Neumann“
Pavla Musilová: „Dobrý den, můj syn má anemii, bere železo a nezlepšuje se mu to. Při narození měl problémy s cukrem, ale teď ho nekontrolovali. Mohl by stát za problémy s krvinkami také problém s cukrovkou? Děkuji. Hezký den.“
David Neumann: „Vážená paní Musilová, existují raritní stavy, kdy by oba problém ymohly mít společného jmenovatele. Spíše si myslím, že ne. Klíčem je podrobné vyšetření příčiny anémie. S pozdavem David Neumann“
Pavel: „Dobrý den,mám cukrovku 1.typu a občas mě pálí oči,nikdy před cukrovkou mě nepálily, mohlo by to mít souvislost s cukrovkou? Děkuji“
David Neumann: „Vážený Pavle, trvalé poškození očí tzv. diabetickou retinopatií se obvykle objevuje nejdříve po 5 letech od vzniku cukrovky a to u těch pacientů, jejichž léčba neměla dobré výsledky. Příznaky se však liší od příznaků, které popisujete. Někdy mohou být oční obtíže způsobeny kolísáním glykémie. Odpověď Vám dá oční lékař. S pozdravem David Neumann“
Andrea Dolinová: „Dobrý den chtěla bych se Vás zeptat je nadměrné pocení a zápach kyselého s potu známka cukrovky? Naše 9 letá dcera se strašně potí nadváhu nemá, byly jsme u lékaře se zeptat zda by to nemohla být cukrovka řekl ne jen se potí tak se ptám Vás děkuji mockrát za odpověď Dolinová“
David Neumann: „Vážená paní Dolinová, souhlasím s panem doktorem, kysele páchnoucí pot není příznakem cukrovky. Někdy může bát v souvislosti s časnými stádii dospívání, tedy ve věku, kdy se zjevně ještě "nic neděje". S pozdravme David Neumann“
Marika: „Dobré odpoledne, chtěla jsem se zeptat, zda nechávat krytku na jehle u pera. Slyšela jsem, že se má jehla jen zasunout do obalu pera, ale bez krytky na jehle.“
David Neumann: „Vážená Mariko, sami doporučujeme pacientům z hygienických důvodů "malou" krytku na jehle ponechávat. S pozdravem David Neumann“
Petr: „Dobrý den. Jakým směrem se ubírá výzkum léčby cukrovky? Mohou se v blízké budoucnosti diabetici "těšit" na to, že by se cukrovky třeba zbavili?“
David Neumann: „Vážený Petře, děkuji za zajímavý dotaz. Podobná odpověď již mezi odpověďmi je. Reálné je, že se můžeme těšit na nové "chytré" inzulíny. Výzkum probíhá řadou směrů, osobně vidím nejslibněji technický pokrok v pomůckách (inzulínové pumpy a glykemické senzory) a právě biotechnologie zaměřené na proteiny. Dobrou noc přeje a chat uzavírá David Neumann“