Chat

Co dělat, když dítě...

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová

Záznam chatu ze čtvrtka 14. října 2010

Regina: „Dobrý den, prosím vás jak se mám zachovat, když si dítě "přinese" ze školky špatné věci typu: začal říkat Ty krávo apod. sprostší slova a podle učitelky to do školky "přinesl právě náš syn (5 let)? a já vím, že to doma nepoužíváme. Děkuji za odpověď“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Dobrý den, pokud píšete, že vy sami doma sprostá slova nepoužíváte, asi by stálo za to zjistit, proč je používá, zda je náhodou neslyší od starších sourozenců, zda je neslyší v TV nebo v počítačové hře.“

lenka: „dobrý den,jak si poradit s nachlazením a rýmou u 3měsíčního miminka,plně kojeného? děkuji“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Spíše je nutné tomu předejít. Jinak používat tzv. mořské vody a odsávačky v případě nutnosti.“

renáta: „dobrý den,ja se díváte na názor "za nás to bylo jinak a taky jste vyrostli"-mám na mysli např. přikrmování batolat atd... já sama jsem na to alergická a rozhodně půlročnímu mimču nemíním dát svíčkovou s knedlíkem jako jsem dostávala já :-)“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „V půlroce malé dítě rozhodně nemá připraven trávicí systém na svíčkovou s knedlíkem! S příkrmy se začíná v podobě zeleninových pyré, později s masem a ovocem. To u kojeného dítěte od 6. měsíce věku. Se vším by vám ale měl poradit váš pediatr.“

Eva: „Dobrý den, paní doktorko,chtěla bych se zeptat ,mám 1,5 měsíce staré miminko-holčička se narodila 1830g,ale donošená.Kojím a částečně dokrmuji Nutrilonem a holčička vždy po jídle má bolesti bříška,kroutí se a brečí..Čím jí pomoci,nebo se to srovná samo..Zkoušeli jsme masáže,kapky,cvičení s nožičkama...Jediné co jí pomůže teplo na bříško..Je normální že se tak kroutí po každém jídle.?Děkuji“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Pravděpodobně trpí holčička kojeneckou kolikou, ale nejste-li si jistá, zajděte za lékařem, který vám poradí s výběrem vhodného kojeneckého mléka. Pokud ale můžete, snažte se i nadále kojit a změňte polohu při spaní, masírujte bříško a noste ho po jídle - pohyb miminku pomáhá.“

hana Jochmanová: „dobrý den chtěla jsem se zeptat mám roční dceru a ta když,brečí tak modrá a nemůže popadnout dech .a pak je utahaná a usne co mám dělat.děkuji Jochmanová“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Pravděpodobně trpí afektivními stavy, jako první pomoc můžete použít spršku odražené vody na záda, nebo zadeček. JInak se poraďte s lékařem.“

Martina: „Dobrý den, můj dvouletý syn jí velice málo, do jídla ho musím často nutit lstí. Často se stává, že nechce snídat, svačit, pak ani obědvat, jsem z toho zoufalá. Nechce ochutnávat nové věci. Nechce jíst sám. Brzy půjde do školky. Zdravotní problémy nemá. Jak se k takovému dítěti chovat?“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „V žádném případě dítě nenuťte k jídlu, jídlo připravujte zábavnou formou, zeleninu nakrájejte například do podoby figurek a podobně. Nabízejte jídlo po malých dávkách, častěji, třeba po 2 hodinách. Hlídejte si, zda náhodou mezi jednotlivými chody nesní něco jinéhi nebo nepije moc tekutin. JInak pokud dítě prospívá a nehubne, nemusíte panikařit.“

ještě jednou renáta :-): „co poradíte při prořezávání zoubků??díky za odpověd“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Hlavně trpělivost, používejte kousátka, která se dávají do ledničky a zchlazená je dítě kouše, čímž se mu uleví od bolesti.“

Eva: „Děkuji za odpověď a jestě jestli se můžu zeptat..Je nutné dávat když kojím+příkrm nějaký čaj na pití?A kolik asi? Děkuji“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Když kojíte, není nutné dávat dítěti ještě další nápoje. Tzv. přední mléko funguje jako tekutina na uhašenjí žízně. Ovšem v létě, pokud je opravdu horko, čaj použít lze, a to kojenecký čaj a jen mezi jídlem.“

Hana: „Dobrý den.Můj syn odmítá ve 12 letech chodit na záchod na velkou.Mám mu koupit plenky nebo jak to mám řešit?“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Tento problém jste měli řešit již dávno, doporučujeme urychleně navštívit lékaře, který vás doporučí na proktologické vyšetření“

Klára: „Dobrý den,jak nejlépe srazit vysokou horečku,kromě podání antipyretik u 3 letého dítěte,děkuji“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Doporučujeme studené zábaly na celé tělo mimo hlavy, do 10-15 minut, po 20 minutách změřte teplotu, měla by klesnout, pokud ne, opakujte 3x do hodiny. A ničím nezakrývejte, aby se dítě nezapařilo“

Anna: „Dobrý den , lze kombinovat u 3letého dítěte antibiotika a homeopatika? Děkuji“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Ano, lze“

Aneta: „Dobrý den, do kolika let by měly děti pít mléko-např. nutrilon?mému synovi jsou skoro tři a nutrilon stále vyžaduje.Obyčejné kravské mléko odmítá.Děkuji“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Kojenecká mléka se doporučují do 3 let a max. 500 ml za den, mléko můžete nahradit jinými mléčnými výrobky, např. jogurty, sýry apod.“

Anita: „co dělat, když dítě zlobí...? 20měs., děkuji“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Nevíme, jak moc zlobí... ale zlobení patří k dětem a nebraňte mu v tom, naučte se rozpoznat hranice.“

Katka: „Dobrý den,můžu dát mému 10ti letému synovi prášky na spaní když špatně spí?“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Rozhodně ne, naučte se nastolit správné spací návyky, tedy před spaním žádný stres, hluk, TV, počítač.... zkusit však můžete homeopatika“

Hana: „Můj syn již na proktologickém vyšetření byl,ale v nemocnici to nedělal a normálně chodil na záchod tak nám řekli že si vymýšlíme,nebyly by přeci jen lepší ty plenky?“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „V tom případě navštivte dětského psychologa, příčina musí být doma nebo ve škole (například šikana apod,)“

Simona: „Moje 2,5 letá cera ci cucá paleček.Nemělka dudlík,ale od 2.m.si našla paleček,nejprve byl jen na spaní a dneska je třeba při koukání Tv(koukáme málo)nebo když na něco čekáme..........zkusila jsem snad vše.......mazat,lepit,domluvit, hrou, po dobrém,zlém...NIc nefunguje,bojím se,aby neměla předkus.........děkuji moc“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Zkuste zavázat paleček nebo babské rady, trochu pepře na paleček, když nepomůže vysvětlování. Musíte mít trpělivost, většina zlozvyků zmizí, motivujte ji, za to, že si nebude cucat palec“

Marta: „Dobrý den, co byste poradily na afty v pusince? Jaký názor máte na genciálku?“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Genciánová violeť se velice často používá a je vhodná, ale je i mnoho dalších preparátů, podle nálezu v ústech - poradte se s lékařem“

Andrea: „Dobry den.Moje dite doma neustale vse olizuje,co mam delat,Dekuji za odpoved“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Nemusíte bránit všemu, protože imunitní systém dítěte se postupně vyvíjí a je třeba aby se imunitní podnět aktivoval.“

Naďa Špačková: „Dobrý den, dětská MUDr. mi gratulovala k 1. nemoci, když jsem přišla se synem (9 měsíců) na kontrolu s rýmou. Prý musí být do jednoho roku dítě nemocné, aby si nastartovalo obranyschopnost. Je na tom něco pravdy? Děkuji,Špačková“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Imunitní systém se postupně vyvíjí, takže pokud byste měla starší dítě, které onemocním tak 4x do roka nějaké nachlazení není nic neobvyklého. Pravdou tedy je, že k nastartování imunity je zapotřebí více podnětů, než žádný“

Mgr. Martin Soušek: „Vážená paní doktorko, byl jsem vaším pacientem od 4 let dnes je mi 33 a alespoň touto cestou bych Vám chtěl poděkovat za péči do mých 19 let.“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Strašně moc děkuji a moc mě to potěšilo. Mnoho štěstí v životě.“

klára: „Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, miminku 1 měsíc, se začala loupat pokožka na fontanelce padají vlásky, je to normální?“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Je to normální, může jít o seborrhoickou dermatitidu, záleží na rozsahu, poraďte se s lékařem - je hodně přípravků k vyléčení“

Alexandra Lánská: „Hodně štěstí - jde Vám to a oběma to sluší. Sandra“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Děkujeme moc za podporu a pochvalu“

Šárka B.: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak předejít nakažení rýmou mého 8 měsíčního syna? Jsem již 7 dní nastydlá a snad už to končí, ale bohužel i manžel si stěžuje na nachlazení. Doma chodíme s rouškou. Předem děkuji za odpověď.“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Po dobu akutního infektu noste roušku, i manžel. Nejlépe po dobu onemocnění, alespoň ale 3 dny“

Andrea: „Moje dite doma neustale vse olizuje,co mam delat,nestane se mu neco?Dekuji za odpoved“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Již jsme odpověděly, ale nebojte se, nestane se mu nic. POkud nejde o olizování jedovatých látek (pozor na květiny) či chemické přípravky atd.“

klára: „co je seborrhoická dermatitida?“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Jde o kožní onemocnění hlavičky.“

Martina Vondráčková: „Dobrý den oběma, mám tříletého syna, co dělat, když se vzteká? Máte nějaký trik,jak zachovat chladnou hlavu :o))?“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Nenechat se vytočit a raději odejít, nechat ho v pokoji, aby se vyvztekal. Jakmile jednou ustoupíte, bude se to opakovat čím dál víc. POkud se to stane v obchodě, nekřičet a nebít ho, vzít ven a nechat ho, aby se vyvztekal tam. Pokud je vzek nezvladatelný, poraďte se s psychologem či neurologem“

Pavla: „Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, můj 3 měsíční syn má rýmu, je zahleněný. Moje dětská lékařka mu dala ATB Ospen. Kvůli zvracení jsme museli navštívit pohotovost a tam nám paní doktorka řekla, že ho dostal naprosto zbytečně. ATB určitě takhle malému organismu neprospívají, jak mám ale jako laik poznat kdy jsou ATB nutná? A ještě bych se chtěla zeptat na probiotika, zkoušeli jsme mu je dávat v 6 týdnech, ale špatně reagoval( přestal vylučovat stolici a začal zvracet.) Ale slyšela jsem, že po užívání ATB je dobré je podávat, a také, že přispívají na obranu organismu. Mám to nyní ve 3 měsících zkusit znovu? A jaké? Děkuji za odpověď“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Antibiotika na rýmu se nedávají... někdy mohou příznaky minimální, ale pomůže odběr na tzv. CRP zánětlivé parametry, které rychle pomohou k nutnosti nasazení antibiotik. Jinak probiotika jsou po podávání ATB i během nich velice dobrá. Můžete je podávat již ve 3 měsících...,“

Marie Fialová: „Může se slergická reakce na antibiotika vyskytnout až potřech dnech užívání.Kožní vyrážka.Děkuji“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Ano, může. Vyhledejte lékaře zda je nutno aplikovat antihistaminika či kortikoidy, ale především určí, zda jde o alergii na ATB“

Dana Felendová: „Dobrý den, mé dcerušce je 14měsíců a nemůžu jí odnaučit kojení. můžu poprosit o radu? upozorňuji,že nechce žádnou lahvičku,čaj ani štávu. děkuji moc“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Ze svých zkušeností radím, nechte dítě manželovi nebo babičce a odjeďtge na pár dnů na hory....“

klára: „Na kontrolu jdeme az za 2 tydny,jsou nejake opatreni, kterym se vyvarovat s seborrhoickou dermatitidou, koupani atd?“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Nepoužívejte žádné sampony, mýdlo, nekoupat denně.“

Dana: „Máme doma psa,tříletý syn dělá totéž co vidí u psa-jí ze země, jí jeho granule,vyčůrá se na zem atd.Je to normální? co dělat?“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „Je to normální.“

Marie Fialová: „Můžu se ještě zeptat jak se to pozná na co je to alergická reakce??“

MUDr. Alexandra Vidnerová a Ivana Ašenbrenerová: „To je velmi složité, ale zajděte například na alergologii, kam vás zřejmě pediagtr pošle“