Chat

MUDr. Jan Radina
Záznam chatu z úterý 9. února 2010
Panu Radinovi: „Co je to vlastně oxygenoterapie? Děkuji předem za odpověď!!!! Pozdravujte moderátorky!!!! Dobrý den!!!!“
MUDr. Jan Radina: „Jde o dlouhodobou domácí léčbu kyslíkem.“
Daniel: „Dobrý den, zajímalo by mě, v jakém případě se taková oxygenoterapie aplikuje a jak taková léčba probíhá? Děkuji a jsem s pozdravem, Daniel Kühn.“
MUDr. Jan Radina: „V podstatě jsou možné 2 způsoby: 1. Koncentrátor kyslíku 2. přístroj Homelox mobil - o terém dnes bude řeč (je používán pro děti)“
Renata D.: „Dobrý den, před 4měsíci jsem se vrátila z porodnice s miminkem, mé 6-nedělí bylo pro mě velmi psychicky náročné,zřejmě jsem trpěla poporodní depresí, místo radosti mi bylo hrozně, měla jsem neuvěřitelný strach o dítě,obrovský pocit zodpovědnosti, který mě totálně paralizoval ve chvílích, kdy jsem potřebovala zabrat, byla jsem prostě zoufalá, nic nestíhala...Můj partner mě neustále vyčítal, že dítě nezvládám, že nezvládám sebe, že doma nic nefunguje, že není vařeno, uklizeno..do toho se vložila i tchýně. Náš vztah to velmi poznamenalo, od té doby je náš vztah velmi chladný...a i když už jsem z tohoto období venku, nemůžu se zbavit pocitu z nepochopení v době kdy jsem to nejvíc potřebovala..dá se tento pocit a vztah nějak urovnat??“
MUDr. Jan Radina: „Bude vhodné, abyste se domluvili a oba se obrátili na odborníka, který se partnerskými vztahy zabývá. Vzájemná komunikace a odpouštění si navzájem - to jsou předpokladytoho, že spolu dva lidi vydrží. Přeju hodně sil. rozhodn nejsem odborník na partnerské vztahy. JR“
Klára Parmová, Brno: „Dobrý den, zajímalo by mě, pro jak malé děti je domácí oxygenoterapie vhodná a co přesně to obnáší.“
MUDr. Jan Radina: „Věková ani váhová hranice není - prakticky musí být dítě v tak stabilním stavu, aby bylo možné jej propustit. Kyslík je aplikován tak dlouho, jak zdravotní stav vyžaduje.“
Alena: „Dobrý den pane doktore, mám extrémní nedonošence (26 tt), s BPD. Domácí oxygenoterapii jsme nepotřebovali, celkem na kyslíku v nemocnici 62 dní, z toho 29 UPV. Jaké jsou vyhlídky pro dítě do budoucna, dá se BPD upravit tak, aby nebyly žádné komplikce?? Nyní věk 23 měsíců, 1x bronchitida, jinak nic. Děkuji a přeji hezký den.“
MUDr. Jan Radina: „Je vidět, že zatím vše zvládáte zcela bez problémů (co se dýchání týká). Samozřejmě mohou nastat nějaké problémy, pokud se přidají další potíže - asthma atd... To pak může mít dítě projevy těžší, než u dítěte bez vstupní zátěže s BPD (bronchopulmonální dysplízií).“
Jana L.: „Dobrý den, v rodině se nám narodila dvojčátka v 30 tt. Zajímalo by mě, jestli jim hrozí nějaké nebezpečí a kdy je tak pustí domů. Předem děkuji za odpověď.“
MUDr. Jan Radina: „Na Váš dotaz musí odpovědět ošetřující lékař Vašich dětí. Zdravotní stav nezralých dětí se může velmi rychle měnit - a to ve smyslu zlepšení ale i náhlé komplikace. Obecně děti narozené ve 30. g.t.v ČR dopadají velmi dobře.“
Hanka: „Dobrý den, může "nedostatek kyslíku" nějakým způsobem "onemocnět" zdravé roční dítě? Jsou nějaké vlivy z okolí, ze kterých by to mohlo hrozit? A ty "nemocná" miminka mají problémy s kyslíkem až do smrti nebo se to spraví? Díky“
MUDr. Jan Radina: „Onemocnět může dítě v kterémkoli věku. Indikovat domácí oxygenoterapii musí v pozdějším věku pneumolog nebo tým specialistů. naším cíle u děí s BPD je kyslík postpně vysadit a DDOT (dlouhodobou domácí oxygenoterapii) ukončit. Kyslík v jiné koncentraci než 21% je LÉK, tak k němu musíme přistupovat.“
Monika: „Jen Vás chci pozdravit a vše co děláte pro ty děti a jejich rodiče je úžasné.“
MUDr. Jan Radina: „Já jsem jen ten poslední v celém soukolí. Musel bych jmenovat nspočet kolegů, jim přeposílám Vaše poděkování.“
Lucie: „Dobrý den, máme dvojčátka, narozena 26 tt. Nyní jim je 15 měsíců a jsme zatím bez antibiotik. Na kyslíku jsme byli cca 6o dní v porodnici U Apolináře. Dá se léčba kyslíkem aplikovat v takovémto případě i jako prevence či je to v tomto případě zbytečné pokud se zatím zdravotně držíme? Dále se chci zeptat do jakéko věku je ohrožení největší. Děkuji“
MUDr. Jan Radina: „Rozhodně se nepodává léčba kyslíkem preventivně. Kyslík se snažíme i dětem, které ho potřebují, co nejrychleji vysadit. Pokud dojde ke komplikacím u dětí s BPD, tak nejčastěji z důvodu akutní infekce (stačí rýma, chřipka...) V takovém případě pak dti vyžadují akutní péči.“
Martina: „Dobrý den, můj syn narozen v 25 tt s BPD. Můžete mi, říci, jaké "moderní léky" jste měl na mysli pro lečení těchto dětí? Roztoky k alaci podávané dlouhodobě terapeuticky? děkuji“
MUDr. Jan Radina: „Jde o inhalační kombinované léky aerosolech (protizánětlivé a úlevové ve společné aplikaci). Péče o děti s BPD musí být ale komplexní - neonatolog, pediatr, neurolog,fyzioterapeut, oftalmolog, foniatr, případně pneumolog, psycholog, někdy i chirurg. Všichni musí spolupracovat pro dobro dítěte.“