Chat

Bonding - kontakt novorozence s matkou po porodu

Mgr. Michaela Mrowetz

Záznam chatu z pátku 5. února 2010

Jana Menšíková: „Dobrý den paní Mrowetz, v případě, že nastala separace miminka po porodu, jakým způsobem je možno tento handicap napravit. Děkuji a přeji hezký den. Jana Menšíková“

Mgr. Michaela Mrowetz: „DN, separaci můžete nahradit emční podprou a silnáým kontaktem s VaŠÍM MIMINEKM, AŤ JE JAKKOLIV STARÉ, TZN. HODNĚ SE S NÍM MAZLETE, NALAĎUJTE SE NA JEHO POTŘEBY, DĚLEJTE SI CHVILKY INTIMITY, KOUPEJTE SE SPOLU, NOSTE MIMINKO V ŠTKU.“

Jana Vintrlíková: „Dobry den, rada bych Vam podekovala za prednasku v Brne, byla jsem velice spokojena. Preji mnoho uspechu s "osvetou" S pozdravem Jana“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Moc děkuji za zpětnou vazbu. M.“

Milena: „Jak se projeví na dítěti chybějicí nebo nedostatečný bonding a jak se dá chybějící bonding, pokud už k tomu došlo, vynahradit?“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Bonding nikdy nechybí, jenom byl narušen separací. Můžete vynahradit kontakt svému dítěti mazlením, nošením v šátku, společným koupáním, prostě se snažte hodně naladit na jeho potřeby. Přeji Vám hodně něžnosti. M.“

Václava M.: „Dobrý den paní magistro, můj dotaz směřuje k možnostem nápravy v případě časné separace matky a novorozence v porodnici. Zkrátka už se tak stalo, co mohu udělat pro to, abych ušlý bonding nějak napravila? Děkuji.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Dobrý den, hodně se s miminkem mazlete a snažte se naladit na jeho potřeby, určitě Vám pomůže chvíle intimity a kontakt s dítětem kůži na kůži. Přeji i Vám hodně něhy. M.“

Dana Nováková: „Dobrý den, je možné, aby dítě reagovalo na stres ze separace po bezproblémovém porodu donošeného dítěte až tak, že přestane dýchat? Děkuji za Váš názor.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Ano, je to možné. M.“

Markéta: „Dobrý den, první dítě jsem porodila v Německu, kde jsem se poprvé setkala s pojmem bonding, na předporodních kurzech nám porodní asistentka vysvětlovala, co to je, a jak je to skvělé pro miminko. Byla jsem nadšená, že jsem pak po porodu měla mimi okamžitě u sebe, všichni odešli a nikdo nás nerušil a nechali nás o samotě, miminko jsem měla pořád nahatý v náručí. Dodnes je to asi moje nejkrásnější vzpomínka z porodu. Pak jsme se vrátili do Čech a tady jsem v dalším těhotenství nebyla schopná najít porodnici, která by bonding praktikovala. Když jsem řekla, že jsem měla po porodu nahý mimi v osušce na břiše dvě hodiny a že jsme byli sami tak se všichni zhrozili, že to nejde, že se musí miminko nejdřív vyšetřit a ošetřit a obléknout atd. a PAK že s ním zůstanu na sále dvě hodiny, ale musí být ve vyhřívaným lůžku, ne u mě v náruči. Tak jsem se chtěla zeptat, proč v ČR bonding nejde? To personál mamince tak nedůvěřuje? Nebo jsou německé maminky schopnější než české nebo děti narozené v Německu jsou jiné? Má pro to paní psycholožka nějaké vysvětlení? Děkuji za odpověď!“

Mgr. Michaela Mrowetz: „V Německu jste tedy zažila to, o co se snažím zabudovat do péče o matk ua dítě jako jednu jednotku i u nás. Bonding v ČR není v porodnicích řádně podporován díky rutině, díky pracovním stereotypům zdravotníků pocházejícím ještě z totality, kdy byly děti od matek oddělovány standartně a oddělení bylo považováno za dobré. Ano, často persolnál nedůvěřuje matce, že je schopna se o dítě ihend po porodu postarat a často si nedůvěřují samy maminky. Děti i matky jsou stejné, jenom to porodní sebevědomí je v cizině více podporováno a pěstováno. Děkuji za výborný dotaz. M.“

Ilona Vanková: „Dobrý den, moc by mě zajímalo jak moc se "ublížilo" mému synovi když sem rodila císařem. Děkuji za odpověď“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Porod císařským řezem mohl nějakým způsobem narušit intimitu mezi Vámi dvěma. Odpověď na tuto otázku, co se tělesných projevů týče není v mé kompetenci, nicméně mnoho i zaheraničních pediatrů popisuje to, že děti narozené CS se projevují trochu jinak, ale i to se dá společným kontaktem matky s dítětem hodně vyrovnat. Přeji hodně klidu a trpělivosti. M.“

Student matematicke psychologie: „Dobry den, jaky vliv na dite by melo kdybychom jej prilozili tesne po porodu k otci? Je mozne aby se "materska laska" vytvorila k otci? (Za predpokladu, ze by dite bylo dlouhodobe s otcem)“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Otec by se lépe na dítě naladil, lépe by prozuměl jeho potřebám a pokud by bylo dítě s otcem stále , jistě by byl vztah k otci jeho dominantní vazbou, nicméně vazba k matce vždy na nevědomé úrovni zůstává. M.“

Markéta H.: „Dobrý den Mám na Vás dotaz.Jsem v 21TT a dozvěděla jsem se že budu rodit císařským řezem.Máte skušenost jek se to v tomto případě dělat s přikládáním dítěte? Děkuji“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Zkušenost mám takovou, že po porodu CS se bonding v ČR standartně nepodporuje. Vyberte si prodnici, kde se domluvíte s porodním plánem na tom, že chcete ihned kontakt s maminkou pro miminko a pokud budete z ěnjakých důvodů uspaná, vždy je lepší náruč otce, než-li inkubátor. Nenechejte se od svého miminka oddělit a vyhněte se pobytu na JIP, potom je personál ke kontaktu ochotnější. Přeji Vám hodně ísly ve vyjednávání, podporou bondingu po CS zajistíte pro své dítě a pro sebe to nejlepší. M.“

Markéta Steklá: „Dobrý den, kdy se má přiložit dítě k prsu po císařském řezu? Měla jsem částečnou anestezii a syna mi přiložili až skoro 24 hodin po porodu. Kdybych tam neměla manžela, tak jsem syna viděla snad až ten druhý den.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Porod CS nebrání prvnímu přiložení ihned, v zahraničí se přikládají děti i k uspaným maminkám. Zajistěte si co nejpevnější kontakt se svým miminkem. Hodně síly. M.“

Lucie Č.: „Dobrý den, jak je možné zajistit, aby v porodnici při porodu nedošlo k separaci?Děkuji za odpověď.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Vypracováním porodního plánu, domluvou předem a hlavně, prostě dítě ze své náruče nikomu nedávat. Všechna vyšetření a ošetření mohou počkat, pokud se miminko jeví zdravé. M.“

Jana N.: „Dobrý den, je alespoň slabá náhražka položit detatko po porodu mamince detatko na brisko-ale pres pyzamo?Nejak jsem si ho nestihla vyhrnout...“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Určitě je to výborné, že miminko bylo s Vámi i přes pyžamo. Příště to určitě stihnete. M.“

Lenka H.: „Dobrý den, měla jsem bezproblémový porod a syna mi dali ihned na prsa (manžel při tom stříhal šňůru), poté ještě 2x na kojení na sále (krásně se chytal). Ale po převozu na odd. šestinedělí mi jej přivezli až po 10 hodinách na první kojení. Prý spinkal a nechtěli ho budit. Bylo toto chybné nebo takovéto odloučení nemá vliv? Myslím, že mi tím hlavně narušili "rozjezd" kojení, takže jsem se rozkojila až po homeopatikách cca 6. den. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Je to přesně tak, jak to popisujete, dokud byl s Vámi, byl čilý, desetihodinová separace je hodně dlouhá. Věřím, že to následným kojením a mazlením zvládnete srovnat. HOdně zdaru a trpělivosti. M.“

Monika Ondrakova: „Dobry den pani magistro, chtela bych se zeptat, zda-li po porodu takto dite dostanete automaticky k sobe? Nebo je nutne si to dopredu domluvit. Nedavno rodily 2 me kamaradky a ani jedna nedostala dite ihned k sobe. Jen ho ukazou a hned odnesou. Je mozne, ze by to nem.personal odmitl at uz z jakehokoliv duvodu? Predem dekuji za odpoved.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Bohužel, není to automatické, automatická je v Čr spíše separace. Je zapotřebí si to domluvit a hlavně miminko ze své náruče, pokud dýchá a saje nedávat k odloučení. Personál to domítá z důvodů rutiny, dělá to, na co je zvyklý a to je špatné. Jsou to steretypy, které zbyly ještě z totality. Věřím, že se Vám podaří být se svým děťátkem po porodu. M.“

pavlína rasochová: „Rodila jsem císařským řezem dvojčata z důvodu špatné polohy prvního z dvojčat.V cizině jsem viděla, že i tehdy dávají děti na břicho matky, bohužel zde se tak neděje.Proč? Sama jsem to špatně psychicky nesla. Holčičky byly donošené a obě měly 3kg. Stejně je hned odnesly.Děkuji.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Ano, mohla jste mít děti u sebe. V cizině se bonding standartně podporuje i po porodech dvojčat a CS. Určitě můžete tyto chvíle holčičkám vynahradit mazlením a kojením. Hodně trpělivosti přeji. M.“

Jolana: „Dobrý den paní Michaelo,ráda bych se zeptala, jestli je možné se někde dozvědět ještě víc informací o bondingu? Existují třeba nějaké přednášky pro veřejnost?“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Ano, pravidelně přednáším i pro veřejnost, příští středu budu v Praze, přednášky si u mne může kdokoliv objednat na www.klinickapsycholozka.cz. Děkuji za zájem. M.“

Drahomíra: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se dá veřejně zjistit o porodnici jestli "Bonding" podporují či nikoli. Jedná se mi o Plzeňskou FN Lochotín. Díky a hezký den“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Veřejně moc ne, hodně poznáte návštěvou porodnice a komunikací s personálem. Porodnice v Plzni je hodně technická. Výsledky mého výzkumu, konkrétních porodnic si můžete objednat u mne v rámci mých přednášek. Přeji hodně zdaru. M.“

Martina: „Dobrý den, mám za sebou tři porody císařským řezem,děti jsem viděla po šesti hodinách,kdy mi byly přiloženy k prsu.Mohlo to být jinak?Dá se dohnat chybějící první kontakt? Děkuji“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Mohlo to být jinak. Porod CS nebrání ranému kontaktu maminky s miminkem. Můžete ten chybjící kontakt dohánět mazlením, kojením, společným koupáním. Přeji hodně trpělivosti. M.“

Michalová Eva: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Můj syn krátce po porodu měl dýchací problémy a odvezli ho do Prahy. Takže můj první kontakt se synem byl až za tři dny.(narozen císařským řezem) Je možné aby kvůli tomu byl stále plačtiví, neustále vyžaduje moji pozornost. Právě je mu 11 měsíců a v noci se stále budí tak 3 - 4 za noc. Chce přikládat k prsu. Nedělám chybu, když ho přikládám podle jeho tužeb. Děkuji“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Ano, je to možné. Určitě jej hodně kojte a zajistěte mu ten pocit bezepčí, který mu může chybět. On jednou spát začně, ale teď Vás prostě potřebuje cítit. Přeji hodně trpělivosti. M.“

Alena Vyletělová: „Dobrý den. Ondrášek po narození nedýchal a museli ho křísit. Poté mi ho přinesli JEN ukázat a hned ho odnesli do inkubátoru. Přinesli mi ho asi až po osmi hodinách. Ondra se narodil den po termínu a s normální váhou. Chtěla jsem se zeptat, jestli je možné, že to že jsem ho nedostala hned, může mít třeba nějaký vliv na to, že "neumí" usnout? Moc toho za celý den nenaspí.... Děkuji předem za odpověď.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Spaní je více záležitostí zrání CNS a povahy, nicméně pokud se budí, protože potřebuje Váš kontakt, může to se separací souviset. Buďte hodně trpělivá a naplňujte mu jeho emoční potřeby. Mateřská náruč je velmi léčivá. M.“

Zdeňka Švehlová: „Chtěla jsem být v těsném kontaktu s dítětem po porodu, ale porodnice standardně umožňuje sice položení dítěte na břicho, ale po ošetření uložení do inkubátoru vedle porodního lůžka. Argumentují tím, že porodní lůžko je moc úzké. Je to problém porodnice, kterou jsem si vybrala nebo se jedná skutečně o standardní postup a nejdůležitější je ten první kontakt na břiše - jak má být dlouhý?“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Je to problém nemocnice, je to výmluva. Mohl být ve Vaší náručí i na úzké posteli. Ideální je pobt v mateřské náručí nepřerušovaný minimálně dvě až dvanáct hodin. Všechn ose tomu dá přízpůsobit, tak jak je to běžné v cizině. HOdně trpělivosti. M.“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mám nějakou podporu v zákoně při požadování nenarušeného bondingu. Jestli mám právo o tom rozhodnout. Díky za odpověď.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Rodičovských práv Vás může zbavit jedině soud, takže je na Vás, jakým způsobem necháte s Vaším dítětem po porodu zacházet. M.“

Jitka Malechová: „Dobrý den,pani doktorko ráda bych se zeptala na váš názor v rámci vztahu dítě /matka na velmi často doporučovanou metodu uspávání miminka/batolata systém nechat plakat odejít a chodit utišovat bez kontaktu po intervalech.Mám pocit že dítě prostě časem opravdu přestane plakat,ale jen proto že rezignuje.Svého 16m synka uspávám někdy i déle čtením pohádky a písničky tím že vedle mne usne a pak je v esvé postýlce a nebo protože, je hodně mazlivý usíná na mé hrudi často i u manžela.Je to spokojený smíšek tak mám pocit že to neděláme špatně,ale malý se vždy tak 2-3krát budí.Vím že je to mimo téma ale velmi děkuju pokud budete mýt čas odpovědět.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Minimálně do půl roku dítěte by mělo být dítě uspáváno kontaktem s rodičem. Metoda vyplakání je velmi drastická. Pokud chcete přisoupit k k intervalovému uspávání, tak určitě udítěte staršího půl roku, lépe devíti měsíců, do té doby dítě nevnímá intervaly a dělejte to přesně podle metody Jak naučit dítě spát, teď si nemohu vzpomenout na španělského peiatra, tkerý tuto klnihu napsal, ale je v česku k dostání. Pokud můžete, uspávejte dítě pohádkou a kontaktem, každé dítě nakonec někdy usne. Přeji hodně trpělivosti. M.“

Pavla Böhmová: „Hezký zimní den přeji, když přebere miminko táta po ošetření, mluvíme také o bondingu?“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Je to částečná podpora bondingu, ale separace ošetřením a vyšetřením je zbytečná, pokud je maminka vysílená, nebo uspaná, může s dítetm "bondovat" otec, jak to doporučují i weby německých a anglických porodnic. M.“

Helena: „Dobry den, pracuji v porodnici a pne chapu touhu matek o blizky a trvaly kontakt s ditetem. Velmi casto ale po porodu stav ditete mi nedovoluju jej ponechat s rodici. Mam za dite zodpovednost a proto chci ho mit pod dohledem, a nemam moznost mit u kazdeho ditete na boxe sestru ci jineho zdravtnika, mam pocit ze nyni vsude preferovany bonding muze v tomto pripade akorat prispet k nedorozumeni. Vysvetlujete i matkam tyto situace???“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Ano, vysvětluji. nicméně, to, co píšete je překročení vašich kompetencí. Za své dítě odpovídají rodiče a je na jejic hrozhodnutí, kde budou po porodu. V českých porodnicích se standatně více podporuje separace. Proč by mělo mít každé dítě u sebe zdravotníka? Podpořte více svůj náhled na sebevědomí matek a na jejich schopnost se o dítě po porodu postarat. Mám dojem, že potřebujete supervizi, kterou zdravoníkům nikdo nenabízí a v té situaci, kdy se nikdo nestará o Vaše emoční potřeby, tak můžete nevědomně svůj strach na matky přenášet. Přeji Vám hodně zdaru a ochoty udělat změnu a podporovat matky a děti v jejich vzájemném kontaktu. Matky rodí v porodnicích, aby měly dostupnou zdravotnickou péči, od toho tam jste, řešte problémy, nikoliv prevenci. Hodně zdaru. M.“

Jana N.: „Dobrý den, je v České republice porodnice kde by byl bonding aplikakován bez problémů?“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Jsou porodnice, vek terých se asertivní matky dokáží domluvit, nicméně v žádné porodnici nejde o standartní přístup rutinní podpory bondingu u všech rodiček. Jednotlivé výsledky výzkumu uveřejním na svých přednáškách. Děkuji za dotaz. M.“

Vendy: „Dobrý den,zajímalo by mě jaké následky si dítě může nést do života když neni ihned přiloženo k matce. Mam skoro dvouletá dvojčata a nebyla jsem s nima 5dnů po porodu,rodila jsem pro kolizní polohu sekcí ve 36+5tt. Děti odvezli do jiného města a já mohla až po 5-ti dnech. Budou nějak ''poznamenané'' Děkuji“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Nemus a mohou být. Všechno se dá dohnat podporou emočního kontaktu maminky s dětmi. Mrzí mne ,že jste byla se svými dětm iaž po pěti dnech. Věřím, že to zvládnete dohnat. M.“

Dana Mazalová: „Dobrý den, pokud dítě po porodu nechám ošetřit a umýt a pak si jej zase vyžádám, narušuje to bonding? Jde o to dítě vlastně vůbec nenechat dát od sebe pryč? Děkuji“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Ano, odnesení, ošetření a hlavně to umytí naruší podporu bondingu. Ano, je to a moc Vám přeji užít si ten kontakt po narození s Vaším děťátkem. M.“

Laura: „Dobrý den, po porodu mi moje dítě položili obalené v dečce na břicho, ale cca za dvě minuty mi ho odnesli a znova jsem jej viděla až večer. Do té doby jsem prosila sestry aby mi ho přinesly, ony ale řekly, že se mu hůře dýchalo a proto ho daly do inkubátoru. Chtěla jsem tedy jít na oddělení za ním, od toho mě ale odrazovaly, že nesmím chodit, co kdyby se mi udělalo špatně atd. Byla jsem zmatená a měla jsem strach. Nechápu, toho chování ze strany sester, přece by nikomu neublížilo, doprovodit mě na oddělení kde bylo mé miminko. Ty hodiny čekání mi v tom přívalu hormonů přišly jako celá věčnost! Je takováto neochota ze strany sester "českým standartem"? Rodila jsem v porodnici u Apolináře a toto bych v údajně nejlepší porodnici v ČR nečekala. Díky za Váš názor.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Velmi mne mrzí, co jste Vy a Vaše dítě prožila. Dnes už nezjistíme, zda miminko nemělo problémy s dechem právě proto, že bylo separováno. Ze zkušeností matek vyplývá, že nemocnice u Apolináře není příliš nakloněna podpoře bondingu. Ano, ta neochota je spíše českým standartem, protože zdravotníci jsou přetížení a nikdo se nestará o jejich frustraci a možnost vyhoření, což je špatně, ale není to pro separaci argument. Je mi to líto. Věřím, že kontaktem s Vaším miminkem všechno zvládnete dohnat.“

Marta: „Dobrý den. Rodila jsem v nemocnici v Jindřichově Hradci a malou mi ihned položili na břicho, až potom ji umyli atd. Bylo to krásné a myslím si, že by to měli dělat všude. Pak už jsem ji měla pořád u sebe, neodebrali mi ji ani na chvíli, takže všem doporučuji porodnici v Jinřichově Hradci!!!Rodila jsem poprvé a měla jsem velké obavy, ale všechno bylo na jedničku!“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Jsem moc ráda, že jste si podporu bondingu s Vaším miminkem užili. Jenom bych vynechala to umytí. mějte se hezky a užívejte si s Vaším miminkem. M.“

Tereza Tománková: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak reagovat na personál porodnice, který bude s největší pravděpodobností podporovat separaci a bude mamince po porodu namítat, že dítě musí být ihned omyto, zváženo, změřeno apod. A jak potom v případě bondingu dojde k omytí dítěte, když má být dítě přiloženo u maminky, jak to probíhá. Děkuji moc za opověď.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Umytí dítěte je zcela zbytečné, mázek chrání pokožku, stačí jej otřít a umytím se taky snižuje tělesná teplota, což je paradox, nejdříve se dítě ochladí a pak se logicky musí zahřát, nikoliv na matce, ale v inkubátoru nebo na deče, což není dobré. Napište si porodní plán a předem si s personálem dojednejte, že si nepřejete být od dítěte po porodu oddělena. Nenechejte se zastrašit, sama poznáte, kdyby mělo Vaše miminko nějaké potíže a od toho tam je pak zdravotník, aby Vám i dítěti pomohl. Když to půjde a budete se cítit dobře, prostě dítě z náruče nedávejte. Přeji hodně síly. M.“

Dr.Leško - porodník: „Paní Mgr., bounding je krásná věc a jako porodník ho považuju za samozřejmost, ale říct redaktorce že udělala chybu že chtěla spát, je od vás populistické, všeho s mírou, a nestrašte nám maminky. Ne všude je ovšem Bounding možný, né každý porod je fyziologický. U nás je rodička s partnerem po porodu 2 hod na porodním sále. celou dobu mají dítě u sebe. Rodičky po SC dostávájí přiložené mimnko hned jak se probudí z anest. cca 20 minut po porodu řezem. Maminek si vážíme a vycházíme jim maximálně vstříct. Maminky nebojte se, ptejte se svého pordníka při porodu na cokoliv, vyslovte přání a my vám ho splníme, pokud to bude možné.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Pane Dr. Leško, nevím o čem píšete, když píšete o Boundingu. Prosím, prostudujte si nějakou literaturu např. od pediatrů Kennela a Klause, určitě problému, tak jak se to děje v českých porodnicích porozumíte. Děkuji za Váš zájem a vstřícnost k potřebám matek a jejich dětí. M.“

Jitka Malechová: „Je možné že díky tomu že mi malého po porodu mi nechaly jen celkem krátce pochovat a přiložit a přiložení nebylo i moc úspěšné, s tím že já asi 4h spala a pak mi ho přinesly.Ze by potíže ze spaním(potřeby chování atd. m,ohlo být tím?Ikojení jsem vybojovala dky poradkyni až po třech týdnech a dloho byly krize..ale nakonec jsme kojily až do nedávana až do 16měs.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Je skvělé, že jste tak dlouho kojila, tím jste narušenou podporu bondingu jistě dohnala. Došlo u Vás k narušení podpory bondingu a také k jeho zvládnutí. Přeji hodně klidu a trpělivost s Vaším chlapečkem. M.“

Lucka z havířova: „Dobrý den po pororu jsem si maleho moc neužila u porodu jsem mela přítele a pořad mi ho brával aby si ho pocoval do tedka porad vola tatu a kdyz jde do prace hrozne mi place i kdyz jem vecinu casu pořad snim muze to byt přícina po tom porodu? dekuji za odpoved.Kluk ma 15mes“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Může to být jedna z příčin, může to být také pocit ve Vás, který Vám z té situace zbyl. Určitě by Vám pomohla konzultace u rodinného poradce. Přeji celé Vaší rodině hodně síly. M.“

Nikola: „Dobrý den, moc Vám fandím v prosazování bondingu v našich porodnicích! Sama jsem také zažila neochotu sester na Bulovce před 1,5roku jakkoli bonding podpořit. Měla jsem v porodnici velké potíže s laktací. Velmi mě to stresovalo. Až po návratu z porodnice, kdy jsem konečně mohla být se synem tělo na tělo klidně celý den v posteli se vše upravilo.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Děkuji i Vám. M.“

Radka Kalinová,Dolce 77,Přeštice 33401: „Dobrý den,chtela bych se zeptat jestli existuje seznam porodnic,které Bonding upřednostňují?Po porodu mi syna nejprve zvážili,změřili,zabalili a pak mi ho teprve přiložili a následně ho odnesli do inkubátoru,aby se zahřál.Nebýt přítele,který celé dvě hodiny pobíhal mezi mnou a synem a fotil mi ho,nevěděla bych nic.Po převezení na pokoj mi syna nedali,sestra mi ho donesla až 2é hod.po porodu.Zanechá to nějaký následek na dítěti?Děkuji za odpověď.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Seznam neexistuje. Všechno můžete dohnat podporou kontaktu mezi Vámi a Vaším miminkem. Hodně zdaru a příště to bude určitě lepší. M.“

Iveta s Oliverkem: „Dekuji, pani magistro, za sebe a i za to co delate pro budouci maminky.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Děkuji i Vám. Mějte se hezky. M.“