Chat

Čtenářské kompetence

PhDr. Hana Košťálová

Záznam chatu ze středy 20. ledna 2010

Monika: „Jaký je váš názor na pouštění pohádek na DVD před spaním? Předem děkuji za odpověď“

PhDr. Hana Košťálová: „Dobrý den, pokud si vedle pohádek na DVD stihnete s děti pravidelně večer i předčítat, pak samozřejmě hrané pohádky (přiměřené věku a také délkou) jsou v pořádku. Osobně bych ale byla pro nezahlcovat děti mnoha vjemy a volit večer spíše jen knihu. Číst si samozřejmě můžete i v jinou denní dobu. Ale čtení s rodiči večer bývá pěkný rituál a má význam i pro budování vztahu mezi dětmi a rodiči. Pěkný den, Hana Košťálová“

Romana Převratská: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Předčítám své roční dceři knížky, má to už v tomto věku nějaký smysl? děkuji“

PhDr. Hana Košťálová: „Ano, má. Samozřejmě jde o to, jaké knihy a jakým způsobem si předčítáte. Doporučuji nchat se řídit dítětem, nabízet dceři vhodné knihy a pak si prohlížet a číst především ty, které ji zaujmou. Jak dcera poroste, bude Vám svoje preference dávat více najevo než v roce. Mějte se pěkně, Hana Košťálová“

Kramářová Pavlína: „Dobrý den, mohla by jste mi doporučit ideální knihu pro chlapce ve věku 3 let. :-)“

PhDr. Hana Košťálová: „Jedna ideální kniha neexistuje, i tříleté děti si mohou oblíbit velmi různé knihy. V tomto věku jsou oblíbené knihy, v nichž je hodně obrázku a ne mnoho textu, text se má opakovat ("refrén"), obrázky mají napovídat dítěti, jak se bude příbeh dále vyvíjet. Moc pěkné knihy dětské vydává Baobab nebo Meandr. Mějte se pěkně, Hana Košťálová“

Lenka Frýbortová, Na Pískách 645, Planá nad Lužnicí: „Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se zeptat od jakého věku je potřeba dětem číst. Synovi jsou 3 roky a poměrmě málo mluví, nevím, zda jsme něco nezanedbali. Předem děkuji za Vaši odpověď. Lenka Frýbortová“

PhDr. Hana Košťálová: „Dobrý den, každé dítě se vyvíjí jinak, tak se nebojte, že jste u syna něco zanedbali, když ještě moc nemluví. Čtěte mu ale určitě, prohlížejte si s ním knihy, s nimiž za Vámi přijde, ukazujte si v nich, povídejte si o nich. Pěkný den, Hana Košťálová“

Pavlína: „Můžu se zeptat od jakého věku je dobré dítěti číst? V lednu se nám narodí miminko, kdy mám začíst mu předčítat? Děkuji za odpověď“

PhDr. Hana Košťálová: „Dobrý den, nejdřív si děti knížky osahávají (případně užužlávají), ukazujeme jim obrázky (knížky s jedním obrázkem na stránce), postupně přecházíme na leporela, není třeba hned číst text, ale ukazovat si s dětmi v knížce.Děti mívají rády knihy, kde jsou výjevy "ze světa" s mnoha detaily, hledají pejska, auto ..... Když čteme knihu s textem, hledáme obrázky odpovídajícítextu, ukazujeme si,jak to,co se děje v txtu, se zobrazuje v ilustraci .... Hana Košťálová“

Markéta Pernicová: „Dobrý den. Mám 20měsíčního syna a přes den mu čtu minimálně hodinu až celé dopoledne, a to každý den. Strašně ho to baví a také to vyžaduje. Všude se však hovoří o tom, jak bychom měli číst před spaním. To však syn odmítá. Chce prostě spát a to už od půl roku, kdy jsem mu chtěla začíst číst před spaním. Máte radu, jak na to nebo je to v pořádku? Děkuji.“

PhDr. Hana Košťálová: „Je to samozřejmě zcela v pořádku a je dobře, že potřeby svého syna respektujete. Každé díte je zkrátka jiné. Pkěný den, Hana Košťálová“

Michaela Macáková: „Dobrý den, můj sym miluje knížky už od 3měsíce. Nejsou mu ještě ani 2roky a už krásně recituje a zpívá, samozřejmě úměrně k věku:-) Před spaním mu ale nečteme, je to čas klidu, kdy si spokojeně lehne a usne sám, měli bychom číst i před usnutím? Nebo počkat až přijde čas kdy se bude bránit jít do postýlky a pak zkusit čtení na noc? Děkuji Macáková“

PhDr. Hana Košťálová: „Dobrý den, ano, večerní čtení je pochopitelně jen jedna z možností, má své přednosti,ale pokud nevhovuje dítěti nebo Vám a čtete s dítětem jindy, tak je to úplně vpořádku. Pěkný den, Hana Košťálová“

A.Koudelková: „Dobrý den, máme 2letého syna, čtemě prakticky od narození, syn je velmi pozorný a čtení má velmi rád. Kamarádka má dceru ve stejném věku a není schopná ji absolutně knihu přiblížit, údajně jí to nebaví... Myslíte si, že je chuť ke čtení již u malých dětí částečně podmíněna tím, jaké má rodiče, čím jsou, jaké mají třeba vzdělání, z jaké jsou rodiny..? My jsme VŠ, oni vyučení, je možné, že jsou mezi těmi dětmi skutečně takové rozdíly? Děkuji za vaši odpověď a díky za šíření dobrých myšlenek a názorů.“

PhDr. Hana Košťálová: „Dobrý den, děti vycítí, jaký doopravdy mají ke čtení rodiče vztah. Pokud čtou dětem jen jakoby "z povinnosti" a sami nemají vnitřní potřebu číst, tak je těžší dítě k četbě přivést. Při čtení dětem někteří rodiče mají pocit,že to je ztráta času, a sami sobě také nečtou proto, že jim to připadá jako "lenošení". Je to škoda, čtení je myšlení, a ne flinkání se. Pěkný den, Hana Košťálová“

Hanusová Hana: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám 2 letého syna a on odmítá abych mu večer četla, dřív když byl malinký tak se to dalo, ale teď mi bere knížku a říká maminko nečti, někdy mi dokonce začne utíkat z postele. jak mám dále pokračovat? děkuji za odpověď“

PhDr. Hana Košťálová: „Dobrý den, nelámejte to přes koleno a dítěti vyhovte. Zkuste mu během dne předkládat různé knihy, spíš asi takové, ze kterých nebudete číst,ale budete si s chlapcem ukazovat obrázky. Dítě si může z leporel stavět ohrádky a domečky a při tom si prohlížet. Můžete se ho nenásilně vyptávat na obrázky, a když reaguje, tak v takové činnosti pokračovat. Pěkný den, Hana Košťálová“

Blanka Strolená: „Dobrý den, mám dvojčata (kluky) 12 let, i přesto, že jsem dětem četla večer před spaním už od miminek, a četla jsem jim před spaním ještě donedávna, to už sami číst dávno uměli, a samozřejmě přes den, kdykoliv měli chu't si číst, číst nás s manželem viděli téméř pořád (jsme myslím vášniví čtenáři), nemají o knihy skoro žádný zájem, snad trochu poslední dobou, a když už rozečtou jednu knížku, zpravidla jí mají tentenci odložit a začít jinou... jak k tomu mám přistupovat?? Mám je nechat nebo trvat na dočtení jedné, pak až druhou?!? Zas je nechci k něčemu nutit, a tím je třeba odradit od čtení úplně....Žánrově myslím mají celkem velký výběr...“

PhDr. Hana Košťálová: „Dobrý den, obvykle se vyplácí, když se podaří najít takové knihy, které nějak rezonují se zájmy a potřebami dětí v daném období. Pokud je k dispozici kniha (knihy), které se zabývají tím, co Vaše chlapce zajímá. Ale samozřejmě není to univerzální recept. Pěkný den, Hana Košťálová“

Lucie Mikušová: „Dobrý den paní doktorko, pokud budeme každý den číst pohádky, máme číst i když je dítě velice unavené? A druhý den pokračovat dále? Děkuji“

PhDr. Hana Košťálová: „Dobrý den, knihy nemají dítě unavovat. Je-li unaveno a nechce-li si předčítat, nenuťte ho. Nabídněte a pak respektujte jeho volbu. Pěkný den.Hana Košťálová“

Pavla Samková: „Chci jen napsat,že mojí dceři Elišce,čtu odmalinka a teď jí budou 3 roky a krásně mluví,říká básničky a sama od sebe.Když ji večer přečtu pohádku,tak se jí zeptám,o čem to bylo a ona mi opravdu řekne,svými slovy o čem sem ji četla.Oproti tomu moje kamarádka má syna o 3měs.mladšího nečte mu a on ještě nemluví.Myslíte,že to má vliv?“

PhDr. Hana Košťálová: „Dobrý den, holčičky v raném věku jsou obecně povídabvější, chlapci méně. Nemusí to s četbou souviset, ale může. Pěkný den, Hana Košťálová“

Andrea: „V knihách většinou vítězí dobro nad zlem,dítě může být zklamáno zjištěním,že v běžném životě to neplatí. Myslíte,že by to mohlo ovlivnit jeho četbu do budoucna,např. by nechtělo číst,protože to tak ve skutečnosti není.“

PhDr. Hana Košťálová: „Dobrý den, o četbě je dobré si s dětmi povídat. Ale pro děti je docela, když žijí s tím, že dobro vítězí. Pěkný den, Hana Košťálová“