Chat

MUDr. Jiří Slíva
Záznam chatu ze středy 18. listopadu 2009
Iva Baldová: „Jak velký problém je užívání hormonální antikoncepce u ženy s migrénou?“
MUDr. Jiří Slíva: „Dobrý den, bolest hlavy může být velmi často u žen vázána právě na menstruační cyklus. Zatímco u některých žen je se bolest vyskytuje nejčastěji během menstruačního krvácení, u jiných se naopak objevuje přibližně uprostřed menstruačního cyklu, což přibližně odpovídá ovulaci. To je nepochybný důkaz pro vztah mezi migrénami a hladinami pohlavních hormonů. Hormonální kontraceptiva mohou u mnohých nemocných od těchto potíží pomoci, vhodné je se svým gynekologem i konzultovat konkrétní antikoncepci s ohledem na množství pohlavních hormonů. Na straně druhé, některé pacientky mohou popisovat výskyt bolestí v souvislosti s takovou medikací - mnohdy může pomoci právě využití přípravků s nižším obsahem hormonální složky.“
Milan Setíkovský: „Bolest hlavy začíná ráno, resp. mne probudí. Čím může být způsobena? Je to migréna?“
MUDr. Jiří Slíva: „Pro bolest hlavy migrenózního typu jsou typické určité charakteristiky - bolest je nejčastěji jednostranná, ostře ohraničená a bývá doprovázena nejrůznějšími projevy, nejčastěji nevolností či zvracením. Naprostá většina nemocných popisuje rovněž špatnou snášenlivost ostrého světla a hlasitějších zvuků. Ačkoliv se příčinu migrénosních bolestí hlavy nedaří vždy objasnit, velmi může pomoci pokusit se identifikovat určité spouštěcí faktory (stres, některé potraviny, víno, dehydratace organismu, spánkový deficit)...“
Martina Čechová: „Dobrý den pane doktore. Jsem v 6 měsíci těhotenství a trpím migrénou existuje pro těhotné nějaká léčba?“
MUDr. Jiří Slíva: „Dobrý den, každý gynekolog Vám na tuto otázku jistě odpoví, že z hlediska zdraví dítěte je možnost volby přípravků velmi omezena. Specifická léčba triptany, které jsou bezesporu nejúčinnějším přístupem u středně těžké až těžké migrény, je doporučena pouze tehdy, jestliže převáží benefit nad možným rizikem. Jinak řečeno, s touto velmi účinnou medikací jsou u těhotných pouze omezené zkušenosti. Základem léčby by tak měl být paracetamol, a to v dávce 1 g. Jakoukoliv další léčbu je pak třeba konzultovat s Vaším gynekologem s ohledem na stáří těhotenství...“
Alena Skaldová: „Mám bolesti hlavy, spojené zpravidla se změnou počasí. Někdy zaberou prášky Ibuprofen, někdy nezabere nic. Je to migréna nebo jiný typ bolesti? Co mám v takovém případě dělat ? děkuji za odpověď“
MUDr. Jiří Slíva: „Dobrý den, změny počasí se řadí k velmi častým spouštěcím faktorům u migrény. Bohužel však není dost dobře možné na základě této skutečnosti bolest označit za migrénu. Pokuste se proto svůj problém prokonzultovat s Vaším lékařem, který by měl na základě důkladně odebrané anamnézy a klinického vyšetření diagnózu migrény určit a následně Vám doporučit eventuelně i specifickou léčbu triptany, jejichž užívání je však vázáno výhradně na lékařský předpis.“
Michaela Mečířová: „Jaké projevy může mít tzv. aura? U mě to bývá např. brnění prstů na ruce. A je aura rozpoznatelná u všech lidí?“
MUDr. Jiří Slíva: „Aura může mít celou řadu podob, nejčastěji se jedná o projevy vizuální - záblesky, mušky před očima či dokonce výpadky v zorném poli. Příznaky, které popisujete Vy, brnění či mravenčení prstů je méně časté, nicméně do obrazu aury nepochybně patří. Aura se však nevyskytuje u každého migrenika - její výskyt je obecně popisován přibližně u 20 % nemocných.“
Renata Svobodová: „Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, zda bolest hlavy může souviset s častou rýmou. Obvykle bolest utlumím Nurofenem, ale až po 3-4 dnech. Děkuji za odpověď :-))“
MUDr. Jiří Slíva: „Dobrý den, v takovém případě by mohla mít bolest příčinu např. v nosních dutinách. Pokud trpíte na bolesti hlavy společně s pocitem ucpaného nosu, mohou pomoci i přípravky působící oplasknutí nosní sliznice (nejrůznější nosní kapky s obsahem nafazolinu, xylometazolinu aj...; u některých pacientů mohou pomoci i přípravky s obsahem mořské soli), což může pomoci i eventuelnímu odtoku nahromaděného sekretu v těchto dutinách.“
dagmarjiraskova: „nikdy jsem netrpěla na migrény je mi 34 let a za posledni měsíc jsem měla dvě kdy jsem i zvracela můžou se mi migreny rozjet v tomto věku“
MUDr. Jiří Slíva: „Dobrý den, bohužel ano; teprve s nástupem menopauzy se frekvence záchvatů migrény opět snižuje...“
Jitka Kašparová: „Já sama trpím migrenama,ale po druhém porodu se mi zatím neobjevily..Je možné, že porodem zmizí uplně??Měla jsem migrény typu s aurou..brala jsem lék cinarizin,který zabíral ihned po podání.“
MUDr. Jiří Slíva: „Dobrý den, ano je to možné. V etiologii migrény se pohlavní hormony nepochybně uplatňují, což Vaši osobní zkušenost pouze potvrzuje...“
Jana: „Dobrý den. Mám často hrozné, bolestivé migrény a moc mi toho nepomáhá? Nějaký dobrý lék? Předem děkuji.“
MUDr. Jiří Slíva: „Dobrý den, vhodné je vyskoušet např. paracetamol v dávce 1 g nebo ibuprofen - novinkou na trhu je přípravek Nurofen Rapid - jedná se o ibuprofen v inovativní lékové formě, která zajišťuje rychlejší nástup účinku, a tedy rychlejší úlevu od bolesti...“
Eliška Vejrostková: „Dobrý den,mám silné migrény,někdy i dvakrát do měsíce.Farmaka Rosemig zabírá jen na osm hodin a poté musím vít další.V noci nezabírají.Existuje nějaký silnější lék,slyšela jsem o spreji do nosu.Děkuji.“
MUDr. Jiří Slíva: „Dobrý den, lze zvolit i jiný triptan, např. Fromen s delším trváním účinku, event. doplnit o nesteroidní antirevmatikum - např. s rychlým nástupem účinku Nurofen Rapid a jiné....“