Chat

PhDr. Ilona Špaňhelová
Záznam chatu z pondělí 18. února 2008
Císařová,Kuřim: „Dobrý den,mám 4letého chlapce a mám s ním velmi velké problémy při oblékání,nechce vůbec nosit věci s knoflíky a pořád si sám vybírá co si vezme na sebe,a hlavně mu oblíkání trvá i 20min,hlavně ve školce mu to dělá problém,ale když chce tak je hned oblečený...není na tyto děti nějaká finta?Děkuji za odpověd“
PhDr. Ilona Špaňhelová: „Speciální fintu neznám, někdy pomůže dítěti, když mu dopředu řeknete, ať připraví oblečení i vám, když mu dáte minutěnku a připravíte ho na to, až budík zazvoní, tak ať vás upozorní, abyste už šli ... Zkuste zkoumat i v kterou chvíli se obleče rychle - co tuto jeho reakci způsobilo.“
Mirka Chomutov: „Dobrý den, může koktavost souviset se vzdorem 3 a půl letého dítěte? Děkuji“
PhDr. Ilona Špaňhelová: „Nedokážu na to plně odpovědět, bylo by lepší,aby viděl dítě dětský psycholog. Teoreticky je to možné v tom případě, pokud byste měla zkušenost, že si dítě v sobě ponechává své pocity, nemluví o nich, nezlobí se, pokud s něčím nesouhlasí ....“
Jana Mrázová: „Dobrý den, existuje nějaká rada, jak předejít tomu, aby se dítě začalo chovat vzdorovitě ? Můj pětiletý synovec mívá velmi často podobné chování, které se z mého pohledu jeví jako bezdůvodné: např. při rodinných oslavách se společně s rodinou fotíme. Vše je v naprostém pořádku, synovec je usměvavý a ochotný a najednou z ničeho nic uteče do kouta a odmítá s kýmkoliv komunikovat, najednou se už fotit nechce, obličej schovává do polštáře a musí se čekat, až ho to přejde. Přitom jde třeba o focení 3-4 fotek, což mi nepřijde pro dítě zdlouhavé. Podobně se synovec chová i v jiných situacích. Předem děkuji za odpověď. mrazova16@seznam.cz“
PhDr. Ilona Špaňhelová: „Obecně je možné předejít vzdoru tak, že dítě upozorníme předem na to, jak bude další děj např. na oslavě pokračovat. Pokud se chlapec zachová tímto způsobem, který popisujete, je dobré zjistit, zda on sám chce svým chováním něčeho dosáhnout - větší pozornosti, chce, aby si ho někdo všimnul? Doporučovala bych, aby ten, kdo je v ním ve sporu, ho již nepřemlouval, aby se vrátil a vyfotil se. Určitě mu ale zdůvodnil, že se mu to nelíbí a proč a příště ho jednou zavolá a pak ho již nebude nutit, aby přišel.“
Blanka W.: „Dobrý den, máme 5-letou dcerku a ročního kluka. Co se syn narodil, dcerka docela dost žárlila, to se teď po roce dost uklidnilo, ale začal jiný mores, a to, že je v klidu a z ničeho nic ji popadne vzdor a vztéká se a neposlouchá. Když je s ní člověk ale sám, je hodná skoro jako beránek. Jak si poradit v takových situacích a je to v přímé souvislosti s narozením syna? Děkuji za odpověď“
PhDr. Ilona Špaňhelová: „Zřejmě jde ještě o projev její žárlivosti. Zkuste vyzvedávat, jak je úžasná, skvělá, zkuste, aby dělala něco pro brášku, za co ji pochválíte vy i ústy brášky a zkuste i spolu s bráškou třeba upéct koláč a pak ho dát dceři, že jste ho udělali spolu pro ni. Rozšiřujte její srdce. Buďte také spravedlivá - pokud jí bráška něco sebere, napomeňte jeho. Také posilujte její sebevědomí ...“
E. Zachovalová: „Dobrý den, jak na 16ti měsíční dítě, které dělá věci, které má zakázané (trhání pokojových kytek, zapínání sporáku atd.)Nepomáhá domluva ani plácnutí přes ručičku. Odlákání ke hře s hračkama je jen chvilkové. Děkuji“
PhDr. Ilona Špaňhelová: „Zkuste být důsledná a v některou chvíli zkuste i na tyto projevy - pokud se nebojíte, že si dítě ublíží, nereagujte.“
Marcela,Brno: „Dobrý den.Má dvouletá neteř třeba přijde z procházky a chceme jí sundat bundu.Začne křičet "já samá" (a to ji necháme)a začne se vztekat a ječí tak urputně ,že se až pozvrací.Nic na ní nezabírá,vydrží to i hodinu.Co máme dělat.Děkuji.“
PhDr. Ilona Špaňhelová: „K první části otázky - reagujete dobře - nechejte ji samotnou, ať se vysvleče sama. Dopředu jí ani neříkejte, že ji vysvlečete. Pokud neteř zvrací, je to projev jejího protestu, že něco nechce, s něčím nesouhlasí .... Na tento její projev je důležité, aby rodičes klidem nereagovali nebo naopak reagovali tak, že jí nabídnout ručník a kbelík, aby se vyzvracela. Je důležité, aby s klidem dcera poznala, že touto svou reakcí nezpůsobí u rodičů to, aby je zmanipulovala z tomu, že ustoupí. Rodiče mají být o své reakci přesvědčení, že je súrávná, dobrá ...“
MAJKA: „OD KOLKYCH SA PRIBLIZNE DIETA CHOVA VZDOROVITE?“
PhDr. Ilona Špaňhelová: „Sledujeme to u dětí přibližně od jejich třetího měsíce.“
MAJKA: „DO KEDY JE VZOR MOZNE TOLEROVAT?“
PhDr. Ilona Špaňhelová: „Je možné tento vzdor tolerovat do jeho pěti let.“
Martina: „Dobrý den, už si nevíme rady: náš dvouletý syn je dosti živé dítě, ale dost provokuje. Má něco udělat, třeba si čistit zuby, jíst... Když vezmu kartáček, jídlo... tak si chce čistit zuby (jíst), po minutě, že nechce, vezmu mu to, začne se vztekat, že si chce čistit zuby (chce jíst) a zase se situace opakuje. V noci mi pak připadá, že má špatné sny a s brekem se budí! Jak na takové situace reagovat? Děkuji“
PhDr. Ilona Špaňhelová: „Jedna otázka je dětský vzdor, tam trvejte na tom a pomozte dítěti, aby opravdu dodělalo to, co udělat má. Co se týká jeho nočního buzení, možná má opravdu špatné zkušenosti během dne, takže jsou to velké zážitky pozitivné nebo negativní, které vrtají dítěti v hlavě a jsou nezodpovězené. Hodně s ním mluvte, cvičte, blbněte ..., aby emoce, které v sobě může mít, šly tímto způsobem z něho ven.“
M.N.: „Dobrý den, poraďte prosím! Náš syn (2,2 roků) pokaždé když se vzbudí tak brečí. Po odpoledním spánku je to horší, brečí třeba 10 minut a mi nevíme proč, protože nám ještě nedokáže říct co se děje. Není to možná tím, že manžel je na něj přísný, ale dokážou si spolu i hrát. Většinou vzdoruje když je manžel doma!!! Děkuji za odpověď“
PhDr. Ilona Špaňhelová: „Zřejmě se u vašeho syna ve snu promítá něco, co je negativní, na co si vzpomíná a co nemá zodpovězené. Může to být nedopovězený konflikt, který se mu pak znovu ve snu objeví. Hodně s ním mluvte, fyzickou aktivitou z něj dostávejte jeho emoce a mluvte, mluvte ....“
Alena, Znojmo: „Dobrý den, jak se díváte na tělesné tresty ? Nemyslím bití až domodra, ale spíš, když už není jiná možnost. Máme 2.5 letou holčičku, nikdy se moc nevstekala, mysleli jsme, že už nás to nepostihne, ale v posl.době je to někdy až neúnosné. Řeknu jí třeba, ať si uklidí hračky, že půjdem ven, nechce, řeknu jí to několikrát a pak nabídnu svou pomoc, že to bude rychleji, ani tak nechce a ještě na mě křičí že ne a ne a ne. Pak to vyústí v to, že ji plácnu na zadek. Pak přijde, omlouvá se a i ty hračky jdem uklidit. Proč to tak ale nejde hned napoprvé? Je nějaká publikace na trhu, která může zodpovědět otázky a třeba i trochu vést ve výchově menších dětí? Mám strach, abych nedělala nějakou výchovnou chybu, ktrá se mi jednou vrátí. Moc díky a přeji hezký den“
PhDr. Ilona Špaňhelová: „Na publikaci se zkuste podívat do knihkupectví, jsou tam publikace Prekopové, je tam v tuto chvíli i publikace, kterou jsem vydala já v tuto chvíli - Průvodce dětským světem tělesné tresty pro tento věk mi nevadí, rodič má ale vědět, že si v tu chvíli nevydává svůj vztek touto reakcí. Má to být zdůvodněné a například dopředu avizované - např. budu počítat do tří a pak na tom trvám ... Pokud dítě nesplní něco do tří, pak následuje tělesný trest.“
Markéta: „Dobrý den, prosím jak se nejlépe zachovat v situaci, kdy se dítko začne v obchodě vztekat po nezakoupení jím požadované věci (v supermarketech spousta lákadel...)Děkuji“
PhDr. Ilona Špaňhelová: „Odejděte, odejděte z obchodu, aby neměl diváky nebo mu dopředu řekněte, co mu koupíte proto, aby měl radost.“
Lucie H., Plzeň: „Dobrý den, paní doktorko, všimla jsem si, že jste tu odpověděla, že se vzdor projevuje již od 3. měsíce věku.Myslím si, že je to přesně moje 3a půl měsíční holčička.Během dne, ale hlavně večer se začne vztekat, křičí až histericky, celá se propíná ,,do luku,, a nereaguje vůbec na žádné podněty- domluva, změna polohy, nošení po bytě, chrastítko a pod.Moje dětská lékařka mi řekla, že je to tím, že se dítko nudí???Můžete mi, prosím, poradit, jak ji utišit, nebo jak s ní v tomto ,,záchvatu vzteku,, jednat? Děkuji Lucie“
PhDr. Ilona Špaňhelová: „V záchvatu ji pevně chytněte, aby pokud má v sobě napětí, tak aby toto napětí ze sebe vydala. Zkuste ji kulit po podlaze, nějakým způsobem s ní "cvičit". Hodně se smějte a pokud máte pocit, že by mohla napětí cítit z člověka nebo lidí kolem ní, nechejte tyto lidi, ať mluví o tom, co se s nimi děje. Čili aby tento svůj pocit dítěti řekli, aby se z nich trochu dostal.“
H. Řídká Brno: „dobrý den, ráda bych se zeptala jeslti je nějaký zlom v dětské vzdoru, Máme 2,5 letou holčičku a dokáže se bezvadně vztekat. Obvykle s sebou praští na zem a kope nožkama a v podstatě ani nic zásadního nechce. Jen kope nožkama a křičí neee, spousta lidí říká, že po třetím roce se to uklidní je to pravda??? Díky za odpověď“
PhDr. Ilona Špaňhelová: „U některých dětí je to po třetím roce, u některých dětí až kolem pátého roku.“
divakuv otec: „Dobry den, muj petadavacetilety syn se chova vzdorovite, kdyz mu reknu, ze ma chodit vecer brzy domu, kolikrat mi odpovi nepeknymi vyrazy a nekdy i zvedne ruku se vztycenym prostrednickem. Mam mu to tolerovat?“
PhDr. Ilona Špaňhelová: „Tady už nejde obecně o dětský vzdor. Je to zřejmě něco špatného ve vašem vzájemném vztahu. Mluvte o tom, řekněte, co se vám na tom nelíbí, co to u vás vzbuzuje ... s čím nesouhlasíte, co si přejete. Zkuste se i navzájem obohacovat ve vzájemném vztahu vašimi zážitky, prožitky ...“
Ivča: „Dobrý den mám 11 měsíční dcerku a už jí učím že ne a nesmíš. Vím že tomu rozumí ale stejně to udělá a když jí v tom zabráním tak se vztekne a plácne mě. Myslíte že to plácnutí si odpustí až bude starší?“
PhDr. Ilona Špaňhelová: „Jestli si to odpustí je těžké říct. Z mého pohledu je důležité, abyste jí už teď dávali jasnou odpověď, že s tím nesouhlasíte, řekněte jí jasné nenene. Nedovolte jí, aby vás plácla. Vy sama jí to ale nevracejte, aby si vlastně nemyslela, že je to normální, protože to děláte i vy.“
Míša i: „Dobrý den. Mám 20měsíční dcerku a je hodně tvrdohlavá. Když jdeme ven na procházku a já jí řeknu tam se nesmí tam jezdí auta. Začne se šíleně vztekat tak jí čapnu a jdeme domů. Nevím co sní mám dělat.A když po ní něco chci tak vůbec nereaguje a jen na mě kouká.“
PhDr. Ilona Špaňhelová: „Reagujte stejně. Zdůvodněte jí, proč o ni máte starost. Pokud to nerespektuje, určitě odejděte a znovu jí zdůrazněte, že máte o ni obavu a proto to nechcete, aby dělala. Pokud se vám zdá, že na nic nereaguje, chytněte ji třeba za ruku a znovu jí řekněte to, co chcete - dejte jí tedy dvojí signál - slovní i hmatový.“
Petra: „Dobrý den,už nevim co mam delat s 2 1/4 letým synem, je dost živý a zlobí se za každý zákaz a pak se vzteká a se všemi hračkami hází bouchá do skleněné výpně dveří nebo kope do skříně. Snažím se mu vysvětlit že by to neměl že by se to mohlo rozbít a pořezat. Nebo když jdeme do města tak me neustále utíká a neposlouchá že třeba jede auto, spíše se ještě rozuteče víc. Mám jeste 10ti měsíčního syna, který už leze, ale snažím se aby ten starší neměl důvod k žárlivosti. Snažím si hrát s oběma nebo je nechám at si pohrávají spolu.Ten starší taky neustále strká do jiných dětí nebo skrábe do obličeje. Už sme zavedli plácnutí přes prsty, že to prostě nesmí, ale nezdá se mi že by to bylo účinné.“
PhDr. Ilona Špaňhelová: „Může se jednat i o žárlivost dítěte, zkuste se zamyslet, zda reagujete stejně u jednoho i druhého dítěte. Pokud syn dělá to, co popisujete, vytrvejte. Zdůvodněte mu to, co po něm chcete a vytrvejte.“
Svobodová Kateřina: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se zachovat, když mého syna 2roky chytne takovýto vzdor- až hysterický záchvat v noci, třeba během čůrání nebo pití a vůbec nevím proč.předem díky za odpověď“
PhDr. Ilona Špaňhelová: „Zkuste ho úplně probudit, aby věděl, že je s vámi, že je "tady a teď". Může se totiž jednat i o to, že syn reaguje ještě trochu na to, že jste ho vyvedla na wc. Pokud má v noci hysterický záchvat, zkuste na něj hlasitě zareagovat, abyste tuto hysterii přerušila.“
Anna Ticháčková: „Dobrý den, naše 8měsíční dcera se často vzteká, většinou ve chvíli, kdy se po ní něco chce, např.aby byla chvíli v klidu při oblékání. Je možné s tímto vztekem něco dělat již u takto malého dítěte (toto chování u ní bylo možné sledovat již ve velmi brzkém věku,cca3-4měsíců)?Děkuji“
PhDr. Ilona Špaňhelová: „Zřejmě je to projev jejího vzdoru, něco nechce. Pokud můžete zrychlit situaci, zrychlete. Pokud ji můžete komentovat to, co děláte, komentujte to. Pokud je zapotřebí, abyste jí dala jasný pokyn "nenene", já tě teď potřebuji obléct .... dejte jí tuto jasnou instrukci.“