Chat

JUDr. Jana Závodská - Dvořáková
Záznam chatu z pondělí 26. února 2007
zdeněk: „dobrý den paní doktorko,Koupili jsme od města byt.-100 000Kč.Město má na byt pět letpředkupní právo.Je možné ho prodat ¨ne městu|“
JUDr. Jana Závodská - Dvořáková: „Pouze v případě, že město svého předkupního práva nevyužije.“
obach@tiscali.cz: „Dobry den, bydlime v byte, platime najem, cca pred rokem nam bylo receno, ze byty v dome, kde bydlime budou casem k odkoupeni, Je zde asi 8 domu se stejnym majitelem. V domech probihala behem roku vymena oken a rekonstrukce spol. prostor. Jen ten nas dum ne a ne dodelat. V ostatnich domech jiz najemnici byty odkupuji nebo odkoupili. Ten nas nelze, je nejaky problem s majitelem pozemku. Radite cekat nebo se odstehovat s tim, ze bychom dostali nejake "smesne " odstupne. Behem 4 let se ma najem zvednout na dvojnasobek. Diky za odpoved. IB“
JUDr. Jana Závodská - Dvořáková: „Těžko radit, nevím, co bude za pár let. Pokud nedojde v dohledné době k prodeji, doporučuji jednat o odstupném.“
katka: „Dobrý den paní doktorko, chtěla jsem se zeptat. Bratr je již 12 let hlášen u dědečka v bytě jako trvalé bydliště. Ale nebydlí tam. Dědeček chce jít do penzionu, byt je státní. Zůstane byt bratrovi, nebo co by měl proto udělat, aby mu byt po dědečkovi zůstal ??? Děkuji za Vaši odpověď.“
JUDr. Jana Závodská - Dvořáková: „Bratr se musí k dědečkovi co nejdříve nastěhovat a začít s ním vést společnou domácnost tak, aby ho viděli sousedi. Až se odstěhuje děd do penzionu, bude muset bratr prokazovat, že nemá vlastní byt a že vedl s dědem společnou domácnost po dobu 3 let.“
Kandusová: „Dobrý den mám nájemní smlouvu na městský byt.Již 2 roky je se mnou zde hlášená sestra a bylo mi řečeno,že po třech letech jí vzniká nárok na to aby byla ona nájemníkem.Stačí tedy když se já po třech letech odhlásím a ona dostane automaticky nájemní smlouvu místo mě?Děkuji za odpověď.Kandusová“
JUDr. Jana Závodská - Dvořáková: „Sestra s vámi musí vést společnou domácnost v době, kdy se odstěhujete. Nestačí trvalý pobyt. Nejsou třeba 3 roky, stačí kratší doba. Sestra nesmí mít vlastní byt.“
Radmila: „Dobrý den, jsem vdaná, manžel má dům, ve kterém má trvalé bydliště, dále i dcera s rodinou, já mám trvalé bydliště u matky v obecním bytě mimo Prahu, kde mám sídlo podnikání, odvádím daně. Jezdím tam na víkend, provozovnu mám v domě u manžela, se kterým nevedu společnou domácnost. Matce je 85 let, měla bych o tento byt zájem, co pro to mám prosím udělat??“
JUDr. Jana Závodská - Dvořáková: „Doporučuji se rozvést a nastěhovat se k matce.“
Petra: „Dobrý den, mám trvalé bydliště s babičkou a dědečkem. Jedná se o městský byt. Co se stane, když by zemřeli, je to stejná situace jak jste mluvila?“
JUDr. Jana Závodská - Dvořáková: „Ano.“
Martina: „Jakým způsobem lze nájemníkům zrušit trvalé bydliště. Děkuji za odpoved“
JUDr. Jana Závodská - Dvořáková: „Ve správním řízení na úřadě.“
Jiri.Munclinger@seznam.cz: „Dobrý den. Z vysílání jsem pochopil, že pokud se s manželkou odstěhuji z bytu, a v tomto se mnou ve společné domácnosti žije moje plnoletá dcera, měla by nájemní práva přejít na ni. Týká se toto i regulovaného nájmu, nebo má pravdu pronajimatel, že regulovaný nájem tímto zaniká? Děkuji za odpověď. Jiří Munclinger“
JUDr. Jana Závodská - Dvořáková: „Pronajímatel nemá pravdu, nájem by přešel.“
Ivana: „Dobrý den, sháním byt na prodej, nejlépe družstevní, ale setkávám se i s přechenáním nájemní smlouvy na byt (obecní či majetele) za určitou částku. Jaká jsou úskalí tohoto přechodu nájmu, na co si dát pozor a je vhodné jít vůbec do tohoto přechodu nájmu? Děkuji“
JUDr. Jana Závodská - Dvořáková: „Velké riziko, obce i majitelé si byty hlídají.“
Michal, Jablonec nad Nisou: „Dobrý den, můžete mi prosím znovu napsat číslo té vyhlášky či označení legislativy o povinnosti ohlášení spolubydlícího podnájemníka? Děkuji“
JUDr. Jana Závodská - Dvořáková: „§ 689 obč. zák.“
voráčková: „Dobré poledne paní doktorko, jsem nájemcem obecního pražského bytu, v němž žiji s manželem, nájemní smlova je psaná na mě. V současné době začínáme budovat vlastní bydlení (přístavbu rodinného domku) a rádi bychom aby tento nájemní byt po mě "zdědil" můj bratr. Co pro to všechno udělat? Zatím jsme se byli spolu přihlásit k jeho trvalému bydllišti v tomto bytě, nyní čeká na vyhotovení nového OP, co máme učinit dále?? Děkuji a přeji pěkný den.“
JUDr. Jana Závodská - Dvořáková: „Bratr s vámi musí vést společnou domácnost a nemít vlastní byt v době, kdy se budete stěhovat.“
Stiborová: „Dobrý den, přechází nájem i mezi sourozenci, pokud spolu měli společnou domáctnost, i když se to těžko dokazuje?A má potom majitel právo ten nájem zvýšit, nebo ho musí nechat stejný.Děkuji“
JUDr. Jana Závodská - Dvořáková: „Ano, pokud nemá vlastní byt (ani jeho manžel). Nájem se zvyšuje dle zák. o zvyšování nájemného.“
verča: „Dobrý den Chtěla bych se zeptat jestli může napsat dědeček vnukovi byt , který má v osobním vlastnitví. Děkuji“
JUDr. Jana Závodská - Dvořáková: „Ano, darovat.“
Vít Blahovec: „Bydlím v obecním bytě cca 4 roky. Přistěhoval jsem se tam k tehdejší přítelkyni (jsem tam i nahlášen), která asi po roce spol. bydlení odjela pracovat trvale do Německa. Poté se tam provdala a již neplánuje návrat zpět. Jak to mám řešit. Mám vůbec nějakou možnost, že by nájem byl převeden na mě?“
JUDr. Jana Závodská - Dvořáková: „Musel byste prokázat 3letou společnou domácnost před odjezdem přítelkyně, že nemáte vlastní byt a že jste pečoval o společnou domácnost.“
Šafránková: „Bydlím s přítelem v obecním bytě, třetím rokem jsem tu hlášena k trvalému bydlišti, přítel se chce odstěhovat, mám právo na převod práva nájmu na mne? dekret je na přítele.děkuji“
JUDr. Jana Závodská - Dvořáková: „Ano. pokud nemáte vlastní byt.“
zdenek.rezac@seznam.cz: „Dobrý den. Mám otázku ohledně nájemní smlouvy, kde mi právník napsal, že nájemce je jedna osoba. Budeli v bytě bydlet více osou, mohu vypovědět smlouv. Jsem pronajímatel. Je toto správné? Cituji smlouvu "Nájemce se zavazuje, že v pronajatém bytě bude bydlet sám".“
JUDr. Jana Závodská - Dvořáková: „Takovéto ustanovení je v rozporu s obč. zák. , tedy neplatné.“
eva: „Co znamená vést společnou domácnost“
JUDr. Jana Závodská - Dvořáková: „Společně bydlet a uhrazovat náklady na splečné potřeby.“
Daniela: „Dobrý den, mohla byste prosím vyjmenovat co nejvíce věcí, které budu jako vnučka muset prokazovat, pokud bych chtěla získat byt po prarodičích, u kterých mám trvalé bydliště. Např. jak se prokazuje žití ve společné domácnosti atd. Děkuji“
JUDr. Jana Závodská - Dvořáková: „Sousedé v domě vás musí co nejčastěji vidět a musíte s nimi mít dobré vztahy. Ve škole či u zaměstnavatele nahlaste, kde bydlíte. Do bytu vám musí chodit pošta. Zvěte si na návštěvu přátele. V dědickém řízení ať vás rodiče uvedou jako soplužijící osobu.“
Lucie: „mohu obecni byt pronajímat?co se muze dit?za odpověd děkuji“
JUDr. Jana Závodská - Dvořáková: „Pouze se souhlasem obce, jinak můžete dostat výpověď.“