Chat

Manipulace s miminky

Eva Kiedroňová

Záznam chatu z úterý 7. března 2006

Michala, Praha: „Dobrý den, mám 2měsíčního syna. Má problém s blinkáním a proto na doporučení lékařů spí na boku. Je přitom zkroucený do klubíčka. Může mu to nějak ublížit? Přes den je na zádech v kočárku nebo na zemi na podložce, občas ho nosím v šátku (max.1 hod.). A jaký máte názor na koupání v kyblíku? Manipulace nám přijde mnohem složitější než ve vaničce a je tam ve vzpřímené poloze, navíc mi nejde umít hlava - děláme něco špatně?“

Eva Kiedroňová: „Milá paní Míšo blinkání může mít hned několik příčin. Nejčastěji to bývá zvýšená dráždivost dítěte způsobená blokem v krční oblasti nebo gastroezofagiálním refluxem. Ideální je nabídnout dítěti šetrnou manipulaci co nejvíce v klubíčku a po nakrmení je ukládeat nejlépe na levý bok. Přibližně po půlhodince je vhodné polohu změnit - chvíli na záda a po další chvilce na pravý bok. K odpočinku a ke spánku nedoporučujeme pokládat dítě do polhy na bříško. V šátku je dítě možno nosit, ale pouze v pozici kolébky (klubíčka) a na nezbytně dlouhou dobu. Daleko lépe mu prospěje pohyb v prostoru. Co se týče koupání v kyblíku, vyučujeme v našich kurzech, jak s dětmi v kyblíku pracovat. Považujeme jej za vhodnou alternativu při pravidelném střídání koupání dítěte ve vavičce, ve velké vaně nebo se společnou koupelí s rodičem.“

Romana S.: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak manipulovat s 9 měsíčním miminkem,abych mu pomohla zatím neleze ani si nesedá,staví se na kolínka, když u něj sedím vylézá na mě,mohu s ním nějak cvičit, aby si při tom posiloval zádové svaly a svaly na nohou? Děkuji.“

Eva Kiedroňová: „Milá Romano Devítí měsíční dítě lze nosit již pravidelně v pozici klokánka, v opičce na boku nebo čelem k vám popřípadě také v pozici v sedle. Pozice jsou popsány v knize "Něžná náruč rodičů". Pokud se Vám již staví na kolínka, pak můžete očekávat, že v případě, že mu umožníte pravidelný pohyb na zemi v prostoru, tak se Vám brzy rozleze, z lezení se posadí a později postaví. Existuje celá řada velice hezkých, hravých a zajímavých cvičení posilujících muskulaturu trupu dítěte, které nabízíme v našich kurzech v Baby clubu Kenny (www.kenny.cz)“

Kamila K.: „Co mám dělat, když večer mimi usne u kojení a pak si neodříhne (zkoušíme různé polohy).Po dalším nočním kojení (opět usne) už má bolesti, kope nožkama a nechce spát na zádech. Když ho však zvednu do svislé polohy, tak zase ihned usne. Položím li ho však zase na záda kopání a pláč se opakuje.Mockrát děkuji.“

Eva Kiedroňová: „Milá Kamilo Nevím, zda jste již vyzkoušela pozici "tygříka". Je to pozice, do které se dá dítě zachytit i v posteli a která dětem velmi pomáhá k odříhnutí i svědčí. Poloha je popsaná v knize "Něžná náruč rodičů".“

Mirka Sojovská: „Lze nesprávnou manipulací miminku i ublížit?“

Eva Kiedroňová: „Milá paní Sojovská Skutečnost je taková, že manipulovat se dá s dětmi nejrůzněji. Existují způsoby, kterými se dá dítěti ublížit, ale dítě to svou vitalitou zvládne bez následků, ale existují také způsoby, kterými se dá omezit vývoj dítěte nebo doslova ublížit. Nevhodné polohy a manipulace jsou popsány v knize "Něžná náruč rodičů".“

Jana z Jičína: „Jak moc vadí, když se dítěti spí dobře v autosedačce. asi tak 2x za den 0,5-2 hod. V postýlce tak dlouho nikdy nevydrží.“

Eva Kiedroňová: „Milá paní Jano Velmi záleží na tom, v jaké autosedačce spí a jak v ní dítě vypadá. Také nevím, jak je Vaše dítě staré, abych Vám mohla poradit náhradní formu v postýlce.“

Daniela Bíbrová: „Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu jak nejlépe nosit a kojit 7 týdenní dceru,když má kvůli kyčlím Fejkovu peřinku. A aby toho nebylo málo tak ještě trpí na prdy.Ve Vaší knize jsem nic podobného nenašla.Děkuji Vám za opověď.“

Eva Kiedroňová: „Milá Danielo Nosí-li Vaše holčička Felkovu peřinku, pak se nejlépe dá chovat nebo nosit k odříhnutí v "tygříkovi" nebo v "klokánkovi".“

Hana z Brna: „Dobrý den,poslední dobou si 4-měs.syn nechce odříhnout,jedině když ho položím na podložku na břicho.Můžete mi prosím poradit jinou možnost? A dále se chci zeptat od kdy mohou děti spát na bříšku v noci(bez dozoru).Děkuji, zdravíme Vás a už se těšíme“

Eva Kiedroňová: „Milá Hanko Vřele Vám doporučuji nosit dítě k odříhnutí v pozici "tygříka". Pokud necháváte dítě odříhnou v době bdění, pak určitě nevadí, když je položíte k odříhnutí do polohy na bříško. V noci a bez dozoru dospělého rozhodně nedoporučujeme dítě na bříško pokládat. U dětí do 5.-6.měsíce věku je ohroženo udušením zvratky při ublinknutí, neboť dítě do šestého měsíce věku nedokáže posouvat zvratky ani směrem do krku ani k vyplivnutí. Také je ohroženo nevhodnou rehabilitací kyčlí a chodidel vně i hlavičky do strany a současně záklonu.“

Hanka s Kubíčkem: „Zdravíme Vás,můj 17-ti týdenní chlapeček si začal o víkendu sedat. Když byl u někoho na klíně obličejem do místnosti napnul obě nožičky a zvedal se až se mu podařilo sednout. Cvičil to asi hodinu a pak se mu nelíbilo když jsme mu sedání zakazovali. Není brzy? Od kdy to dovolit,aby si nepoškodil páteř? Děkujem za odpověď“

Eva Kiedroňová: „Milá Hanko U dítěte kolem pátého měsíce věku je zcela normální, že zvedá nohy, ruce a často i hlavu nad podložku. Obzvlášť dobře se mu to daří z polosedu. V zájmu dítěte doporučujeme jeho snažení pojmout jako trénink k posilování břišního a zádového svalstva a sed mu nenabízet. Je to pro něj velká motivace k vlastnímu snažení také z prostoru na zemi, kterému doporučuji dát přednost před pasivním posazováním díky aktivitě rodičů.“

Lucie F.: „Jak mám uchopit miminko po vykoupání?děkuji“

Eva Kiedroňová: „Milá Lucie Předpokládám, že máte dítě cca do třetího měsíce věku a že se ptáte na úchop, kterým lze dítě vytáhnout z vaničky. Vřele doporučuji přes "zajíčka". Je to pozice, při které držíte dítě jednou rukou dlaní pod hlavičkou a předloktím pod zády a druhou rukou pod zadečkem.“

Linda: „Pěkný den,chtěla bych se zeptat, zda může ovlivnit tvar hlavičky miminka, pokud přes den spí v přenosné tašce z kočárku. V noci spí v postýlce. Synkovi jsou 2. měsíce. Jak dlouho bude ještě trvat riziko deformace? Děkuji, prosím nejmenovat“

Eva Kiedroňová: „Pokud dítě spí přes den v přenosné tašce, pak je nutno si také všimnout, zda tašku položíte vždy do vodovážné polohy. Velmi se přimlouvám za to, aby dítě také přes den pravidelně spávalo v postýlce ve vyvětrané a třeba i lehce zatemně, ve které si postupně vytvoří návyk na klidný spánek. Největší riziko deformace je do šestého měsíce věku dítěte.“