Chat

host

Jiří Kubík

Co s financemi po úmrtí v rodině

Záznam chatu ze čtvrtka 13. února

Marie: „Dobrý den, jak se řeší to, když je společný účet obou manželů, ale ten na koho je vedený zemře? Potom ten druhý nemůže z účtu vybírat peníze až do pozůstal. řízení? A když je hypotéky, platby...to nadále odcházejí peníze? A i případně moje výplata která tam chodí. Děkuji za odpověď. Marie“

Jiří Kubík: „Dobrý den, Marie, strašně záleží, jaký účet je založen. Zda jste pouze jako disponent nebo vlastník. Pokud jako disponent, což je nejčastější forma, tak se účet zavírá. K penězům se nikdo nedostane a jak říkáte, závazky jako hypotéka stále odchází. Proto je i důležité, aby na účtu byly disponibilní peníze na splátku. Bohužel s tímto nic neuděláte. Je také dobré si vybrat peníze z bankomatu, než se účet uzavře (banka se dozví o úmrtí). Tyto peníze jsou poté započítány jako záloha v dědickém řízení. Co se týče výplaty, tak je dobré si ji ihned přesměrovat na svůj účet. Pokud jste nebyla disponent ale přímo spoluvlastník (dnes dovolují tuším jenom 2 banky na českém trhu), tak s polovinou peněz v případě úmrtí můžete stále disponovat, druhá polovina je uzamčená.“

Sabina: „Mohou si manželé navzájem v závěti uvést, že po smrti jednoho z nich zůstane rekreační chata celá tomu pozůstalému partnerovi ? Dospělé děti by jinak trvaly na prodeji a rozdělení financí. Děkuji“

Jiří Kubík: „Dobrý den, Sabino, závěť je za mne důležitý instrument, kterým lze spousty věcí řešit a předejít. Co bohužel nelze je vydědit děti. A to ani závětí. Pokud byste tomuto chtěli předejít, tak moc možností není. Převod poloviny chaty na druhého také nic neřeší. Bohužel nic mne nenapadá :(“

Zdena: „Manželé mají dva běžné účty každý na své jméno. Z obou účtů odcházejí pravidelné platby. V případě úmrtí jednoho z nich může být některý účet zablokován? Jak v tom případě zajistit trvalé platby do vyřešení pozůstalosti. Děkuji za odpověď.“

Jiří Kubík: „Dobrý den, ano BU je po úmrtí zablokován. Trvalé platby nicméně odcházejí dále. Proto je důležité zajistit peníze na účtu. Možností je si založit účet, kde jste oba dva majitelé.“

Hanka: „Prosím Vás, tak do r.2015, pokud byl na podpis.vzoru běž.účtu někdo další, mohl disponovat s peněž.prostředky na účtu po úmrtí majitele účtu. Jak to je nyní po úmrtí majitele bú pokud je někdo další na podpis.vzoru? Děkuji“

Jiří Kubík: „Dobrý den, rok 2015 mi nic neříká. Celou dobu od převratu se v ČR uchytil disponent. To jsem zmiňoval níže. Tj., ano tento disponent může disponovat s penězi, ale pouze za předpokladu, že se neuzavře z důvodu úmrtí majitele. Poté výběry nejsou povoleny. Opak je v případě dvou majitelů. Tam může i po úmrtí disponovat svou polovinou.“

Jana: „Dobrý den, pane Kubíku, mohl by v závěti člověk svou část majetku , odkázat charitě a nikoli přímým příbuzným ? Dětem ? S přáním hezkého dne Jana“

Jiří Kubík: „Dobrý den, Jano, ano, svou část můžete odkázat komu chcete. Nicméně opět platí, že děti nelze vydědit. Tj. oni musí dostat svoji část majetku. Zbytek lze odkázat charitě. Určitě pokud máte takto složitější případ, navštívil bych notáře.“

Majka: „Dobrý den, prosím o radu, jak ještě, když jsme na živu zabezpečit finace, aby kdyby jeden z manželů zemřel nebyl jeden z nich najednou bez financí?“

Jiří Kubík: „Dobrý den, je určitě dobré, pokud máte více majetku, sepsat závěť. Další možností je si zúžit SJM. Což je finančně poměrně nákladné, protože notář si vezme honorář podle výši majetku. Tím zabezpečíte, že pouze jeden či druhý majetek je pouze ve vlastnictví jednoho. Pokud se týká společných peněz, je určitě dobré, aby byly na minimálně dvou účtech a každý byl jako majitel. Tj. svůj účet a tam mít peníze. Druhý účet manžel a tam mít peníze. Nebo mít společný účet, kde jste majitelé oba dva. Je těžké vám takto poradit, protože neznám vaši situaci, věk, majetkové poměry apod. Nevím, kolik máte dědických tříd apod.“

Andrea: „dobrý den,kdo bude disponovat majetkem v případě smrti otce malého dítěte.Dítě je v plné péči matky,žijí odděleně,styk dohodou.Dítě je pětileté.Děkuji“

Jiří Kubík: „Dobrý den, Andreo, v tomto případě po úmrtí tatínka jde veškerý majetek do dědického řízení. Netýká se obmyšlených osob v penzijním spoření nebo z životních smluv. Tam jsou peníze vyplaceny těmto osobám bez dědického řízení. Ostatní majetek jde normálně do dědického řízení. Pokud by měl pouze jedno dítě a neměl ani ženu, veškerý majetek půjde dítěti. Bohužel se to týká i závazků. Pokud závazky převyšují, tak lze dědictví odmítnout. Tj. v tomto případě může mít dítě na sobě i hypotéku. Poté je tam opatrovnický soud, který veškeré procesy kontroluje.“

Karolína: „Dobrý den, jak je to s vdovský a sirodčím důchodem? Když jsem oddáni, měla bych na něj nárok?“

Jiří Kubík: „Dobrý den, sirotčí důchod pochybuju, protože jste nejspíše výdělečně činní. Vdovský důchod se pobírá většinou 1 rok a jsou specifické věci, které musím splnit. Týká se to placení sociálního pojištění a invalidity. Tato doba by se musela ověřit, zda byste na něj nárok již měla.“

Alena: „Dobrý den, žijeme s otcem a staráme se o něj. Sourozenci byli vyplaceni z domu, otec mi finančně vypomáhá tento dluh splácet. Mohou sourozenci pak vyžadovat nějaké finance s tím, že si myslí, že všechny peníze z důchodu neutratil ? Děkuji.“

Jiří Kubík: „Dobrý den, Aleno, toto je na hraně. Děti se nemohou obecně vydědit. Co se týče úpravy poměrů majetku jsou situace, kdy je to možné. Pokud je otec nemocný a potřebuje pomoci a další děti se o něj nestarají, je možnost v případě dědictví toto napadnout. O výsledku rozhodne soud, zda zdravotní stav a péče dětem byl jedno.“

Horníková: „O jakém účtu,který by mohli vlastnit dva lidé se stejnými právy jste mluvil?Dle meho šetření žádná banka podobný zatím účet neexistuje.Pouze vlastník a disponent.“

Jiří Kubík: „Dobrý den, ano na trhu jsou tuším dva. Nesmím jmenovat. První je polská banka a druhá rize česká, založená minulý rok a v této firmě i pracuji. Tzn. můžete si mne vyhledat a určitě vás to navede :)“

Zuzana: „Dobrý den, po otci jsem zdědila cenné papíry - Státní protiinflační dluhopisy. Otec zemřel 29.11.2020 Nyní jsem zjistila, že dluhopisy byly ke dni 12.12.2020 vyplaceny a 14.12.2020 zrušeny. Mám nárok na jejich vyplacení? Jak případně postupovat? Na Centrálním depozitáři mi neporadili. Otec měl i další akcie, které byly zrušeny po jeho smrti. Jak mám dále postupovat? Finanční poradce také nepomohl.“

Jiří Kubík: „Dobrý den, Zuzko, tohle je divné, protože tyto peníze měly putuvat do dědického řízení. A je to i jedna věc, která se ověřuje v dědickém řízení. Klidně mi napište na info@kubikjiri.cz a můžeme si zavolat...“

blanka: „Jak můžu manžela vydědit, ještě za jeho života, je nám oběma sedmdesát let, rozvádět s nechci, ale vzhledem k jeho dluhům bych nerada, aby třeba po mé smrti náš dům byl jen jeho, a prodal do a dětem by nic nezbylo.“

Jiří Kubík: „Dobrý den, no to se bohužel moc nevyřeší. Protože reálně ty dluhy jsou i vaše z 1/2. Tj. nejsou vaše nebo jeho.“

Jaroslava: „Dobrý den chci se zeptat zda-li stačí závěť sepsaná vlastní rukou a s ověřeným podpisem svědka ? Děkuji“

Jiří Kubík: „Dobrý den, nejspíše ano, ale určitě bych to nedělal! Vyhledejte notáře a je to jednoduchý zápis za pár tisíc korun i s elektronickým uložením. Sepsaná závět vlastní rukou může kdykoliv kdokoliv napadnout nebo zničit.“

Jana D.: „Dobrý den, je možné, aby byla závěť, dle které vše bude odkazano jednomu z manzelu a pokud pozdeji zemře on dostanou vše deti? Tedy taková závěť s podminkou? Děkuji za odpověď.“

Jiří Kubík: „Dobrý den, bohužel není. Například a bohužel notáři to moc nechtějí dělat je situace, že v závěti děti "vydědíte" a potom by soud vypočítal dětem přesnou částku, kterou musí dostat. Tak lze docílit, aby měly vždy pouze aktuální podíl.“

Karel Holý: „V jakém případě se zastavuje dědické řízení pro nemajetnost? Matka zemřela, zbylo po ní jen staré auto a oblečení, na účtu též skoro nic. Když se rovnou vzdám dědictví ve prospěch ostatních sourozenců? Nechci řešit prodej a případné pohledávky“

Jiří Kubík: „Dobrý den, jasně to lze. Pokud již probíhá dědické řízení, můžete se vzdát majetku ve prospěch ostatních.“

Romana: „Dobrý den, jak je to s dispozičním právem k účtu. Mám dispoziční právo k účtu maminky již 10 let. Maminka je již stará a aktuálně nemocná /Alzheimerova choroba/, kdy již bohužel není schopna o svých osobních věcech rozhodovat. Může být problém, když využiji svého dispozičního práva a z účtu nějaké peníze vyberu /dříve jsem to nikdy neudělala/ jednak pro její potřebu v rámci péče a také pro sebe, pro svoji potřebu. Děkuji za informaci.“

Jiří Kubík: „Dobrý den, ano peníze můžete mamince vybrat. Proto jste disponent.“

Zdenka: „Máme s manželem penzijní připojištění, obmyšlená osoba je manžel, v jeho případě manželka. Je nám už 70 let, musíme myslet na všechno. Na jaký produkt lze ještě uložit peníze, aby je dostala obmyšlená osoba (manžel) a nešly do dědického řízení? Děkuji za odpověď“

Jiří Kubík: „Dobrý den, produkty obmyšlených osob je málo. Jednou z nich je pojištění. Lze například založit smlouvu na minimum s platbou 30 Kč/měsíčně a do ní uložit peníze a dát tam obmyšlenou osobu. Bohužel i tyto smlouvy končí většinou max. v 75 letech. Tj. moc dlouho vám to nepomůže. Další možností je zaslat do penzijního připojištění, tam limit věku není. Bohužel v tomto produktu se peníze moc nezhodnocují.Určitě tyto věci proberte s profíkem, který zváží i další rizika těchto kroků a poradí.“

Markéta: „Dobrý den, jak je to prosím když mám společný byt s partnerkou. Nemáme uzavřené partnerství. Každá máme jednu polovinu. V případě umrtí jedné z nás dědí děti. Jedna má plnoleté, druhé nezletilé. Pokud bychom chtěli v případě této nešťatné události dále logicky být v bytě, tzn. po sobě mít nárok na tu druhou polovinu bytu, jak to udělat? Jak "obejít" děti? Člověk jim nechce nic odebírat, ale chce mít střechu nad hlavou a bohužel to se nedá zaručit, když vztahy v rodině ideální nejsou. Prosím poradíte. Lze uzavřít nějakou závět, kde byt vyloučit z dědictví a nechat ji "nerodinému" člověku? Děkuji.“

Jiří Kubík: „Dobrý den, no toto je docela problém. Určitě bych se v tomto případě poradil s notářem. Pokud spolu žijete delší dobu, mohlo by se to brát jako "druh/družka" a tím pádem byste měla být v nějaké dědické třídě. Tohle nyní ale přesně nevím. Dalším možností je domluvit se poté s dětmi na vyplacení, nájmu apod. Moc cest opět nebude.“

Karel: „Dobrý den, máme s manželkou vlastní byt ve SJM. Co se bude dít po úmrtí jednoho z nás, jak se bude dědit ? Máme 2 potomky. Děkuji“

Jiří Kubík: „Dobrý den, vy máte 1/2. Na tu se šahat nebude. Ta druhá polovina se bude dědit 1/3 pro každého.“

Jarka: „Dobrý den pokud napíšu do závěti část majetku(auta) bude to osvobozeno od placení notáři? Děkuji za odpověđ“

Jiří Kubík: „Dobrý den, to si nemyslím. Závěď jenom určuje myšlenku, jak bych chtěl nakládat s majetkem. V dědickém řízení to může být ale reálně maličko jinak.“

Hanka: „Dobrý den, máme s manželem každý svůj účet u České spořitelny. Chodí nám na ně důchody a každému z nás jdou z něj nějaké splátky. Mně stavební spoření, doplňkové penzijní. Manželovi všechny pojistky. Spravujeme účty Georgem. Na mobilu máme oba přístup ke svému i druhému účtu. Co bude, až jeden z nás zemře. Bude účet jednoho z nás zablokován a přístup nebude? Děkuji.“

Jiří Kubík: „Dobrý den, ano v tomto případě se účet uzavře. Přístupy nevím, možná jenom náhledy. Poradil bych si opravdu založit účet pro dva jako majitelé. Viz předchozí níže odpověď.“

Mirka B.: „Dobrý den, pokud vlastním s manželem dům, kazdy polovinu a sepiseme zavet každý ve prospech druhého, kolik ten druhy získá, pokud mame 4 deti z prvnich manželství. Bude to pro deti jen 1/4, kterou si rozdělí? A pozůstalý manžel dostane 3/4 z dědictví, tedy poloviny domu? Děkuji.“

Jiří Kubík: „Dobrý den, nikoliv. Pokud by šlo pouze o RD, tak závěť nic nevyřeší. Vy máte 1/2 a z té druhé poloviny by se to rozdělovalo stejným poměrem mezi vámi a 4 děti.“

Simona: „Pane Kubíku, proč máte každou ponožku jinou?“

Jiří Kubík: „Protože druhá není ponožka ale ortopedická ortéza :)“

Honza: „Dobrý den pane Kubík. Patřím mezi tu uvědomělou část, která myslí i na to, že tady za chvíli nemusím být. Také investuji a mám i jiné investiční produkty. Mám mladšího bratra a rád bzch mu všechen svůj majetek odkázal. Ale mám obavy, že jej prostě rozfofruje bezhlavě. Je zde možné nějaké opatření právě proti tomuto? Rád bych, a z můj majetek užil rozumně. Děkuji za odpověď.“

Jiří Kubík: „Dobrý den, bohužel nenapadá mne žádná možnost. Nejsme v USA, abychom mohli dávat podmínky. Jakmile mu peníze dáte, pokud je plnoletý, může je druhý den utratit.“

Katka: „Dobrý den, prosím o radu, mám dvě děti (každé s jiným otcem). Jedno dítě mám ve střídavé péči. Nikdy jsme nebyli manželé. Ze společného soužití, které jsme před lety ukončili, vím, že co se týče financí, tak je spíše rozhazovačný. Druhé dítě mám ve své výhradní péči. S otcem jsme nikdy nebyli manželé, je sice uvedený v rodném listu dítěte, ale o dítě se vůbec nezajímá a od soudu ohledně výživného nejsme vůbec v kontaktu. Pokud by se se mnou něco stalo před plnoletostí obou dětí, lze v závěti ustanovit jiné spravovatele mé pozůstalosti pro děti než jejich otce? A za jakých podmínek? Velice děkuji za informaci a radu.“

Jiří Kubík: „Dobrý den, Katko, bohužel toto je na mne moc složité takto rychle odpovědět. Kontaktoval bych určitě notáře. Protože zde je několik věcí, které by se musely prověřit. Rád bych pomohl, ale zde to jednoznačné není.“

Markéta: „Dobrý den, kolik bych dědila po manželovi, který mi v závěťi odkáže dům, kde bydlíme, ale má děti z prvniho manželství? Jde mi o to, zda budu mit většinu domu a tedy budu mít, kde bydlet? Děkuji za odpověď.“

Jiří Kubík: „Dobrý den, to se nebojte, pokud jsou děti nezletilé, tak se o ně musíte postarat, i kdyby zdědily část RD. Oni jsou sice majitelé, ale také by v tom bydleli. Navíc pokud byste jim dávala nadstandart školy apod., dají se i tyto výdaje do započtení jejich podílu.“

Petr: „Dobrý den, pokud jsem garáž jiz dříve nechal napsat na manželku, budou tuto nemovitost 777v případě mojí smrti dědit i moje děti z prvniho manželství? Děkuji.“

Jiří Kubík: „Dobrý den, nikoliv. Mohou to napadnout, ale pokud je to delší čas, moc bych si s tím nelámal. Tuším že se to dá napadnout 5-10 let zpětně.“

Klára: „Dobrý den, lze byt vyloučit z dědického řízení ve prospěch druhého z nás? Neboli "vydědit" děti? nevěřím tomu, že děti by nechtěli finance a nechali tam jednoho z nás vklidu dožít bez toho, aby chtěli svůj finanční nárok. Prosím poraďte, co lze dělat.“

Jiří Kubík: „Dobrý den, pokud se tohoto opravdu obáváte, je možnost přepsání jednoho z vás na druhého. Jeden bude vlastník. A ten druhý si tam dá na katastr možnost dožití. Tím je zaručeno, že i v případě dědění vás nemohou vyhodit. Mohou ovšem požadovat "nájemné" apod.“

Vlaďka: „Dobrý den, v červenci mi zemřela maminka, tatínek před třemi roky. Můj dotaz se týká právě akcií po mamince. Jsme tři sourozenci, u notáře jsme se domluvili, že vše dělíme na 1/3. Každý dostal nějaký úkol, co má zařídit, ale bratr si vzal na starosti dividendy a akcie. Bohužel jsme si se sestrou nevšimli, že všechny akcie jsou napsány na bratra. Dividendy bratr rozdělil a nám poslal tu 1/3, ale akcie si dal na svůj účet, od nás si nechal zaplatit příspěvek na založení účtu, s tím, aby nám mohl vyplácet dividendy. Jj ak se máme dostat k rozdělení akcií, po bratrově smrti, když nás nedal k účtu těch akcií. Notář nám řekl, že to již nejde, i když jsme se domluvili na dělení všeho na tři díly. V bance mi řekli, že by to šlo, ale bratr by musel nám část akcií darovat. Jak mu to ale sdělit, když po schůzce u notáře přestal na toto téma reagovat. Děkuji za odpověď Pátková Vlaďka“

Jiří Kubík: „Dobrý den, takt toto je moc složité i na mne. Určitě bych zkusil advokáta, aby celou záležitost prověřil a dal stanovisko.“

Ivan: „Dobrý den. Pokud manželka zemře a má na sebe napsaný účet budu platit z těchto peněz na účtě nějakou daň ? Děkuji“

Jiří Kubík: „Dobrý den, nebudete.“

Libor: „Dobrý den, jsem rozvedený důchodce (67 let) a jsem členem bytového družstva. Vlastním podíl tohoto družstva. Po mé smrti zdědí byt ve kterém bydlím mé dospělé děti ? Nebo družstvo?“

Jiří Kubík: „Dobrý den, děti. Ideální by bylo, aby se poté dohodli a dědil pouze jeden. Druhý by ho měl vyplatit. Protože podíl u družstva může mít pouze jeden. Pokud by se nedomluvili, tak to poté řeší tuším soudy. Ideální je se domluvit kdo co bude mít a jak toho druhého vyplatí z jeho podílu.“