Chat

Mgr. Michal Čečrle
Babyrady – otravy nejmenších – pomoc na lince TIS
Záznam chatu z úterý 7. března 2023
ANTIMONY: „Lze nějaké otravy nejmenších řešit i bez lékaře?“
Mgr. Michal Čečrle: „Vždy záleží na závažnosti otravy. Některé méně závažné otravy lze opravdu vyřešit doma, někdy postačí jen obyčejná voda, jindy se sáhne po aktivním (živočišném) uhlí. V případě pochybností je vždy dobré kotaktovat Toxikologické informační středisko.“
ANTIMONY: „Jak se nejčastěji stane to, že se nejmenší otráví?“
Mgr. Michal Čečrle: „V devadesáti procentech dětí do věku 3 let se nehoda stane náhodným požitím léku, rostliny nebo různých komerčních (nejčastěji čistících) přípravků. U nejmenších miminek se nehoda stane omylem rodičů (záměna léku, lahvičky, vylití přípravku do očí, obličeje, pusinky).“
DAYD: „Kolik otrav nejmenších vlastně existuje?“
Mgr. Michal Čečrle: „Za rok 2022 jsme konzultovali bezmála 10 000 otrav dětí do 3 let. Z toho na 1. místě jsou to léky (kolem 2500 otrav), na 2. místě rostliny (plody, listy, květy, ...), 3. místo zaujímají obchodní přípravky, hlavně čistící prostředky, kosmetika, hračky, dezinfekce, hnojiva, silikagel atp.“
DAYD: „Jak pomůže při otravách nejmenších linka TIS?“
Mgr. Michal Čečrle: „Volajícím poskytneme informaci o závažnosti otravy a zda bude nutné dítě odeslat ke sledování do nemocnice nebo ho lze pohlídat doma. Dále podáme informace o optimálním postupu první pomoci.“
ANTIMONY: „Lze nějaké otravy nejmenších řešit i bez lékaře?“
Mgr. Michal Čečrle: „Vždy záleží na závažnosti otravy. Někdy se opravdu dá lehčí otrava zvládnout doma, leckdy postačí jen obyčejná voda, jindy je třeba sáhnout po aktivním uhlí anebo v případě požití saponátového čistícího přípravku podat léčivý přípravek s obsahem simetikonu.“
ANTI: „Jaká jsou nebezpečí u otrav nejmenších?“
Mgr. Michal Čečrle: „Jsou otravy, které se u dětí nikterak neprojeví. Někdy se jedná více o "obavu než otravu". Dále se v řadě případů mohou objevit zažívací potíže. Samozřejmě některé nejzávažnější otravy mohou vyústit až k hospitalizace malého pacienta.“
ANTI: „Pomůže linka TIS se všemi otravami nejmenších?“
Mgr. Michal Čečrle: „Naše databáze obsahuje několik desítek tisíc látek, které děti mohou ochutnat. S rozvojem farmaceutického a chemického průmyslu se na trhu objevují nové a nové látky a přípravky. Naši databázi tedy stále doplňujeme. V naprosto drtivé většině dokážeme pomoci, pokud volající ví, čím se dítě intoxikovalo. Pokud toto není možné zjistit, poskytneme obecné rady o postupu první pomoci.“
Iveta: „Dobrý den, jednou jsem přistihla roční dceru, že se pohybuje okolo tisu, kolem něhož byly spadané červené plody. Dcera měla něco v puse, ale když jsem ji zkontrolovala, nic jsem nenalezla. Neměla jsem jistotu, že plod snědla. Na internetu psali, že obal jedovatý není, ale semínka uvnitř ano. Naštěstí dcera neměla žádné příznaky otravy, ale druhý den jsem bobule nalezla v plence ve stolici. Je tis opravdu tak jedovatý, jak se píše? A jak se zachovat v případě otravy tisem? Děkuji“
Mgr. Michal Čečrle: „Tis červený opravdu otravu způsobit může. Jeho velkou nevýhodou je, že ho potkáme téměř na každém kroku (lemuje chodníky, tvoří živé ploty obydlí, ...). Ano, červený dužnatý mníšek je jedinou netoxickou částí tisu. Semeno uvnitř mníšku je toxické, oto více pokud je rozkousáno. U dětí, které ještě nemají zoubky rozkousání většinou nehrozí (a můžete ho najít v plence). Je dobré stále dětem opakovat, že nelze ochutnávat vše, na co narazí. V případě požití jakkékoli části tisu je dobré podat vodu a 3-4 rozdrcené tbl aktivního (živočišného) uhlí. Obvykle do 3 plodů není třeba podnikat nic, důležité je ale doma dítě sledovat. Naše akutní linka poskytne i informace o možných příznacích a o množství požitého tisu, kdy je dobré dítě odvézt do nemocnice.“