Chat

Michaela Kačírková
Babyrady – strach z návštěvy fyzioterapeuta
Záznam chatu z úterý 7. února 2023
Markéta H.: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda fyzioterapeut odstraní problém okamžitě hned při první návštěvě? A slyšela jsem, že Vojtova metoda se aplikuje u handicepovaných dětí, má se člověk bát, že s jeho miminkem už je určitě něco závažného, když se cvičí Vojtova metoda? Děkuji“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Markéto, děkuji moc za Váš dotaz. Počet návštěv u fyzioterapeuta závisí na "míře problému" i na tom, kdy rodiče s miminkem dorazí. Čím dříve se problém začne řešit, tím rychleji a dříve může být vyřešen. Vojtova metoda se může cvičit i u zdravých dětí, které mají jen lehkou odchylku ve vývoji, dokonce se může cvičit i u dospělých. Cvičení Vojtovy metody neznamená, že bude mít miminko trvalé problémy či že bude handicapované. Není potřeba se bát Vojtovy metody, fyzioterapeut Vám vše vysvětlí a terapií miminka provede. Přeji Vám krásný den Michaela Kačírková“
Monika: „Dobrý den Vám přeji, Chtěla bych se zeptat na nějaký tip jak u 15 měsíčního dítěte eliminovat W sed. Snažím se ji formou hry motivovat, aby si sedala správně, ale stává se, že, si hned sedne zpět do w sedu. Máte nějaký tip jak na to? Děkuji vám moc“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Moniko, děkuji za Váš dotaz. U děťátka s W sedem bývají oslabeny trupové svaly, tedy zaměřit se na ně, vhodné je cvičit pod vedením fyzioterapeuta, kdy dokáže zaícilt na konkrétní problém. Může dát cviky na posílení šikmých břišních svalů, aktivaci lopatek, protahování a uvolňování adduktorů a rotátorů kyč.kl. (svalů, které "táhnou stehna k sobě a do vnitřní rotace"... Můžete cvičit např. tzv. motýlka - kdy dítě sedí má nožky k sobě a kolena od sebe. Pokud není odborníkem určeno jinak, doporučuji v domácím prostředí nedávat bačkůrky, které omezují pohyb nožky a také podporují W sed. Motivujte děťátko spíše kladně (když si sedne dobře, tak to ocenit, a zkuste mu jít příkladem. ;-) s 15m je už trošku složitější něco dělat ale i v tomto věku se dá vývoj podpořit. ;-) Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Lucie: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je velký problém občasné propínání u třítýdenního miminka? Např. když pláče, vzteká se. Plus se také při protahování hodně zaklání, prohýbá v zádech. Je nutné tento problém řešit s fyzio, nebo je to občas v normě?“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Luci, děkuji za Váš dotaz, občasné propínání nevadí (nemělo by přežovat). V situaci, kdy miminko pláče, to bývá poměrně časté, také záklon můžete vidět u miminka po probuzení, když se protahuje. Pozor na případ, že miminko je opravdu ve velkém křečovitém záklonu hodně často i třeba v situaci, kdy nepláče či v situaci, kdy se dříve než se otočí ze zad na bříško otáčí z bříška na záda (nejčastěji to bývá před 3 měsícem), nejde totiž otočku jako takovou, spíše o přepadnutí z důvodu svalové dysbalance. Jednou/dvakrát toto nevadí, ale nemělo by to být na denním pořádku. Přeji vám krásný den Michaela Kačírková“
Lenka: „Dobrý den, jak přimět miminko, aby lepe tolerovalo polohu na bříšku? Mám 6 týdenního kojence, na bříšku vydrží maximálně několik minut, přičemž se vzteká a hledá prso, ačkoliv je najezený. Hlavu otočí i trochu zvedne, umí to, ale spíše nechce. Je to jen i trpělivosti? Děkuji a moc vás obdivuji a fandím! :-)“
Michaela Kačírková: „Krásný den Leni, u šestitýdenního miminka nemusíte čekat, že bude na bříšku XY minut, většinou to je v rámci sekund a minut a postupně se čas prodlužuje. ;-) Když na bříšku hlavu nadzvedne a otočí (dokáže na obě strany), tak je to super a vlastně jde o ideální vývoj. Stabilní pasení koníčků je až okolo 3 měsíce věku miminka. Miminko pokládejte na bříško spíš častěji než na dlouhou dobu, vhodné je nechat miminko i nahaté, aby nebylo omezené oblečením. Můžete využít i tzv. "savčí polohu", kdy miminko leží bříškem na vašem hrudníku, nenahradí to polohu na rovné podložce, ale podpoří vývoj pobyt na bříšku a oblíbenost této polohy. Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Veronika: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat kde přesně mačkat body na bříšku, aby děťátko zvedlo nohy. Bylo nám toto cvičení doporučeno. Něco dělám špatně malej nohy nezvednete. Moc děkuji.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Veru, ráda bych odpověděla, ale špatně se to popisuje. reflexní bod je mezi 4-5 mezižebřím u miminka přibližně pod úrovní bradavky. Důležitý je tam směr tlaku, tedy to, kam to "zmačknutí" směřujete. To by vám měl pomoci najít a vysvtlit právě dětský fyzioterapeut, který vás má na starosti, pokud se vám nedaří vyvolat reflexní odpověď (zvednutí nožek), tak jej kontaktujte a řekněte mu to, on na to dokáže nejlépe zareagovat a poradí vám, jak na to. Držím palce, ať se cvičení daří a ať je brzy vývoj v pořádku. Krásný den Michaela Kačírková“
Jana Urválková: „Dobrý den! Zajímala by mě Vaše zkušenost cvičení Vojtovou metodou u 4 měsíčního kojence s plagiocefalií ( střední až těžký stupeň), zda se lze cvičením “vyhnout” nošení helmičky? Cvičíme od 6. týdne, (bohužel návštěvy fyzioterapeutky pouze 1x měsíčně) ale nemám pocit, že by se zploštění hlavičky zlepšilo. Děkuji za odpověď. S pozdravem JU“
Michaela Kačírková: „DObrý den Jani, děkuji za Váš dotaz. U plagiocefalie je podstatné i polohování miminka na bříško i boky (na boky můžete polohovat miminko i na denní spánky). Zkusila bych Vaši obavu probrat s fyzioterapetukou, která vás má na starosti, zda by nyní nebylo možné návštěvy zintenzivnit. Vím, že obsazenost dětských fyzioterapeutů bývá velká, ale můžete říct, že budete na telefonu, když by se někdo omluvil. Zkušenosti mám různé, někdy se podařilo zacvičit a tvar hlavičky zlepšit, někdy bylo zapotřebí dát helmičku, to závisí na více věcech (příčina sploštění, kdy se začalo cvičit). Jinak hlavička roste "skokově" tedy neroste neroste a poté o trochu vyroste, může to být i důvod, proč nevidítě výsledky hned. Doporučuji hlavičku změřit a nafotit a takto kontrolovat, když hlavička povyroste, vyfoťte ji znovu a porovnejte fotky, ať máte něco objektivnějšího v ruce a víte, zda se zlepšuje či ne. Jak děťátko vidíte každý den, tak vám může přijít, že se nic moc neděje. Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Petra: „Dobrý den, mám doma půlročního chlapečka. Otočit na bříško se zatím nedokáže, chybí mu už jen kousek. Nožičku má přetočenou, ale trup a hlavičku ne a ne zvednout na bříško. Máte nějaký typ, kromě ukládání hraček, jak mu můžu pomoct, abychom se vyhnuli cvičení u fyzioterapeuta? Také prosím o názor na zvedání do sedu za ručičky, babička to dělá a zkouší ho takto cvičit. Věty typu...taky jsme vás tak cvičili. Opravdu je to dnes prokázáno jako škodlivé? Děkuji mnohokrát.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Petro, děti se průměrně na bříško otáčí v šestiěsících, ale jde o průměr, tedy může se otočit třeba za měsíc. N8vštěvu fyzioterapeuta bych zhodnotila dle předchozího vývoje, tedy zda pase koníčky bez problému, v tomto věku už by mělo být postupně na bříšku opředné o natažené ruce. Na zádech zvládne zvednout nožky a ruce a levou rukou sáhnout na pravou stranu a obráceně... O zvedání do sedu jsem mluvila v přenosu, jde o tzv. trakční zkoušku a jde jen o zkoušku, která by měla být v rukou odborníka, nejde o cvičení v domácím prostředi. tedy tento cvik prosím nedělejte.;-) Přeji krásný den Míša Kačírková“
Marcela: „Dobrý den, Míšo, chtěla bych se prosím zeptat, zda máme jako rodiče nějak řešit stoupání na špičky u dcery, které je 7 měsíců. Vždy doleze k nějakému kusu nábytku a chce si stoupat. Děkuji za odpověď.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Marcelo, stoupání na špičky u úplně prvních stojů je v pořádku, postupně byste měla vidět, že dokáže dostoupnout na celé nohy. Děťátko si stoupá v době, kdy leze po čtyřech, pokud si stoupá a neleze, ale plazí se po bříšku, tak tam bych byla obezřetnější. Jinak to řešit zatím nemusíte. I v pozdějším věku je přirozené, že si občas stoupne na špičky, ale tento stoj by neměl převažovat. Přeji hezký den Michaela Kačírková“
Jitka: „Dobrý den, je vhodné dávat doma bačkorky (dcera - valgozni kotniky, sed do W) pokud máme dřevěnou podlahu. V krámě tvrdí, že ano, protože je tvrdá pro vývoj nožky. V módě je barefood obuv (kupuju něco mezi, většinou Jonap), je barefood vhodná pro dite s valgoznimi kotniky nebo raději se stélkou pro klenbu? Mockrát děkuji“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, u zdravých nožek bačkůrky nedoporučuji i z důvodu, že častěji sedá do W sedu a bačkůrky sed spíše podpoří. Noha je navíc uzavřena a nemá možnost být funkční. Děťátko si během dne hraje, není to tak, že by "stálo u plotny" jako my;-). Tedy je pořád v pohybu. Nedokýži však na dálku posoudit, jak je to u Vaši dcery, jak moc má valgozní kotníky. Toto bych konzultovala s fyzioterapeutem, který se zabývá podologií. Přeji Vám hezký den Michaela Kačírková“
Hanka: „Dobry den pani Kacirkova, patri do oblasti fyzioterapie i sledovani pagiocefalie? Ktery doktor toto u mimibka sleduje? Prakticky, fyzio nebo jiny?“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, může i dětský lékař, jestliže máte obavu, že má miminko palgiocefalii, proberte to s ním, otevřete toto téma. Většinou to řeší dětský rehabilitační lékař a dětský fyzioterapeut. Hezký den Míša Kačírková“
Terka: „Dobrý den, na plavání mohou chodit pouze vývojově zdravé děti? Děkuji.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Terko, jestliže má miminko ve vývoji nějaký problém, je vhodné zkonzultovat návětěvu plavání s odborníkem (dětským fyzio či dětským rehab. lékařem). Opatrná bych byla u předčasně narozených dětí (tam určitě berte v potaz korigovaný věk), či u dětí, které mají problém s opřením na bříšku (pasení koníčků, druhé vzpřímení) a mají časté záklony. I tam bych návštěvu plavání konzultovala. Krásný den Michaela Kačírková“
Michaela Michalisko: „Dobrý den, poradíte, jak více motivovat tříměsíční miminko v poloze na bříško? O hračky zájem nemá a vždy je tato poloha doprovázena brekem. Děláme to asi 3x za den, je to dostačující? Vždy to vydržím tak na půl minuty. Nepoužívá sponu stydkou jako těžiště a ani ruce. Spíš je to takové letadlo. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den“
Michaela Kačírková: „DObrý den Míšo, děkuji za Váš dotaz. Ve třech měsících už by se miminku na bříšku mělo líbit a mělo by tam vydržet. Tedy pokud tomu tak není, tak je vhodné zjistit proč, doporučuji navštívit dětského rehab.lékaře či dětského fyzioterapeuta, ten dokáže nejlépe poradit a zjistit, proč se mu tam nelíbí a pomůže vám tuto polohu zlepšit (opření a výdrž) a u miminka oblíbit. Poloha na bříšku je důležitá pro další vývoj (druhé vzpřímení, šikmé sedy, lezení po čtyřech,...). Také přeji hezký den Michaela Kačírková“
Barbora: „Dobrý den, paní Kačírková, ráda bych se Vás zeptala, jedenáctiměsíční syn má takový val uprostřed bříška, pediatrička říkala, že je to rozestup břišních svalů a že není třeba s tím nic dělat, že se to buď vývojem samo napraví a i kdyby ne, tak to ničemu nevadí. Je skutečně v pořádku nechat to být? Děkuji a přeji krásný den.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, nejspíše jde o břišní diastázu. Doporučovala bych navštívit dětského fyzioterapeuta. V tomto věku by už být neměla, může však být třeba malá a nemít vliv na vývoj, může to být ale také takové upozrnoění, že něco není úplně v pořádku a vývoj miminka ovlivnit (diastáza v tomto věku bývá nejčastěji u dětí, které nebyly rádi na bříšku, nebo se jim to nedařilo úplně kvalitně, které se plazili po bříšku a trvalo jim, než se rozlezli po čtyřech.). Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Jana Kellnerová: „Dobrý den, máme 2,5 měsíční holčičku, která preferuje levou stranu, hlavičku má tedy již mírně "zdeformovanou". Zakoupili jsme již i podhlavníček. Snažíme se jí motivovat. Ale pokud ji přetočíme na druhou stranu a polohujeme na tom druhém boku, stále pláče. Hlavičku na druhou stranu ani nedá do tak velkého úhlu, až k podložce. Na té straně, tedy pravé, nám diagnostikovali abdukci kyčle. Morfologicky prý není špatně, ale má omezenou hybnost. Taktéž ji také nedává moc do strany. Již měsíc nosí kšíry. Můžou mít tyto dva problémy souvislost a co bychom měli učinit, abychom naší dceři neuškodili, resp. pomohli? Děkuji.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, v tomto případě bych určitě doporučila návštěvu dětského fyzioterapeuta. Může to mít souvislost. Každopádně fyzioterapeut může pomoci, jak s otáčením hlavičky, tak i s kyčlemi. Fyzioterapie se nemusíte bát, fyzioterapeut je tam od toho, aby pomohl miminku, všichni mají stejný cíl. ;-) (rodiče i zdravotníci). Přeji krásný den a držím palce, ať je vše co nejdříve v pořádku. Michaela Kačírková“
Markéta: „Dobrý den, naše dcera 10 měsíců neleze a ani se neplatí. Chodíme k dětské rehabilitační a cvičíme Vojtovku. Máme zkusit najít jinou fyzioterapii pokud jsme naši nenašli v seznamu absolventů certifikovaného kurzu Vojtovy metody? Děkuji moc ta odpověď.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Markét, to že není v seznamu fyzioterapeutů neznamená, že je špatná a že musíte nutně jinam. Je možné, že je teprve ve "výcviku", kurz trvá dva roky, neb prošli školením dříve, než byla tato výuka fyzioterapeutů (toto je spíše u starších fyzioterapeutů). Seznam fyzioterapeutů, které mají certifikaci je známkou, ež prošli velmi kvalitním školením, ale neznamená to, že ten, kdo tam není napsaný, kvalitním školením neprošel. Osobně bych asi dala v této situaci na vlastní pocit. Můžete zkusit navštívit i jiného fyzio a uvidíte.;-) Krásný den Míša K.“
Dana: „Dobrý den, je pro vývoj miminka špatně spát v objetí, kdy leží na boku a hlavičku má položenou na ruce, která ho objímá? Hezky den.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, asi bych se nejprve zeptatla, jak je staré miminko. Kontaktní přístup mi je blízký a podporuji jej, otázka je i jak, miminko v té poloze vypadá, jestli je nadzvednutá jen hlava nebo celé. Otázka je poté i na bezpečnost spánku, což předpokládám víte. Osobně bych v tom neviděla problém, pokud má jinak během dne (ideálně i noci), možnost být na rovné podložce. Prostě vykompenzovat to.;) Přeji krásný den Michaela Kačírková“