Chat

Lenka Medvecová
Úprava režimu u dětí do jednoho roku
Záznam chatu z úterý 24. ledna 2023
DAYD: „Jak nejlépe upravovat režim u dětí do jednoho roku?“
Lenka Medvecová: „Dobrý den, spánek dětí prochází v prvním roce života nejintenzivnějšími změnami. Mnohem více než striktní tabulkový režim pomáhá pozorovat chování a známky únavy děťátka a podpořit tak jeho přirozený spánkový biorytmus a potřeby spánku a bdění. Neexistuje jeden model spánku pro děti do prvního roku. Setkáváme se v praxi s mnoha různými režimy/rytmy spánku a bdění v závislosti na vývojové fázi, prostředí, rozdílnosti v povahách i chronotypech dětí. Pokud jako rodič vnímáte, že dosavadní spánek děťátku neprospívá - je po spánku vždy unavené, nervózní a náladové - tehdy je určitě na místě hledat příčiny a možnosti změny jejich denního rytmu.“
Monika: „Dobrý den, mohla byste mi prosím zkusit poradit? Mám roční dcerku a poslední dobou spí dost neklidně, pořád se vrtí, několikrát za noc si sedne nebo leze po posteli (má postýlku bez bočnice u naší postele a spí teď spíš s námi) a poplakává“
Lenka Medvecová: „Dobrý den, potřebovala bych mnohem více informací o vašem dnu a spáncích, abych vás dokázala lépe navést k možné příčině. Nicméně, zkuste se zamyslet nad tím, kdy se začal stupňovat tento noční neklid. Začalo to v období kdy napríklad začala stát, chodit nebo se přes den změnilo její chování? Pokud je to spojeno se vývojovým skokem, s novými pohyby - může pomoci například masáž. V tomto věku se velmi často noční neklid může spojovat i s růstem zoubků. Jindy může být důvodem změna spánkových potřeb - a pomohlo by například prozkoumat a proměnit denní spánek. Je skvělé, že má možnost si k vám přijít pro noční uklidnění a ujištění se. Všechny možné příčiny buzení batolat rozebírám například i ve své knize Svět spánku a usínání Batole, která by vás mohla navést ještě detailněji do různých spánkových situací a jak je řešit. Přeji klidnější dny a noci, Lenka“
Nikola: „Mám budit své dítě (2 roky) když chce spat přes den třeba 3,5 hodiny . Je prakticky nevzbuditelny . A pak jde spat po půlnoci? Děkuji“
Lenka Medvecová: „Dobrý den, Tady bych potřebovala znát i čas ranního vstávání. Můžete zkusit postupně po 15 minutách posouvat ranní vstávání a zkracovat odpolední spánek. Začala bych ale prozkoumáním prostředí ke spánku a přizpůsobením ho co nejvíce přirozenému dennímu rytmu. Například nezatemňovat ložnici na denní spánek, pokud ještě spinká v kočárku tak změnit místo spánku a uspat přes den doma... Velmi prospěšné pro přirozený biorytmus je ranní procházka hned po snídani - stačí i krátká půlhodinová procházka na denním světle. Lenka“
Šárka: „Dobrý den, roční dítě se během odpoledního spánku budí po 40minutach a usne znovu už pouze kontaktně. Po těch 40 minutách je stále unavené a spánek potřebuje, ale neumí ho navázat sám. Při prodloužení spí třeba i hodinu. Co s tím, abych nemusela při spánku asistovat?“
Lenka Medvecová: „Dobrý den, Batolata začínají mnohem intenzivněji prozkoumávat svět což si často zpracovávají právě v průběhu spánku. V lehké fázi spánku často jejich mozek ukotvuje vzpomínky a dovednosti ze dne a také jsou v této fázi citlivější na zvuky prostředí. Právě citlivost tohoto věku často vede k tomu, že se ještě potřebují ujistit o tom, že je rodič nablízku a po tomto uklidnění pokračují dál ve spánku. Může se také jednat o separační úzkost. Moc doporučuji vložit si k dennímu spánku nové rituály - například masáž (pomáhá k ukotvení pocitu bezpečí i zklidnění - stačí krátká masáž nožiček), nebo prohlížení si knížek s motivem objetí a spánku. Zkuste douspávání brát jako společný čas, kdy si také můžete odpočinout, číst si a nabrat energii na další část společného dne. Velmi pomáhá už jen přijetí této situace, děťátko z nás potom místo nejistoty a shonu více a více cítí klid a může se to projevit tím, že méně a méně bude vaši asistenci v průběhu denního spánku potřebovat.“
Barbora Hradská: „Dobrý den chtěla bych se zeptat kolik má takové dítě 10 - 12 let naspat hodin spánku ?“
Lenka Medvecová: „Dobrý den, Děti ve věku 10 - 12 let potřebují nejčastěji alespoň devět hodin spánku. Závisí i na povaze dítěte a jeho chronotypu - jsou děti, které mají nižší potřebu počtu hodin spánku a stačí jim 8 hodin, jiné pro které je i 9 hodin spánku málo a celé dopoledne jsou unavené a vyčerpané.Ptejte se dítěte jak se po spánku cítí. V tomto věku často nepřirozeně spánek dětem zkracuje příliš dlouhé sledování obrazovek (TV, mobil, tablet), hraní her do pozdních večerních hodin nebo také málo pohybu či stres ve škole. Pokud máte pocit, že vaše dítě nemá dostatek spánku, zkuste se spolu zaměřit a probrat jeho předspánkovou rutinu. Alespoň hodinu a půl před spaním by bylo dobré odložit telefon, tablet - místo toho může nahradit elektroniku před spaním spíše za poslech hudby nebo audioknihy, hraním společenských her s rodinou, číst si knihu... Moc doporučuji si spolu o spánku povídat, a společně prodiskutovat hodinu usínání a možnosti změny pokud se cítí po spánku dopoledne unavené. Pomáhá když si společně proberete možnosti nových rituálů a zvyků.“
Veronika: „Dobrý den, doporučujete, aby dvouleté dítě už nespalo přes den v kočárku. Můžu se zeptat proč? Čerstvý vzduch a denní světlo vnímám jako benefit.“
Lenka Medvecová: „Dobrý den, spaní v kočárku není samo o sobě ničím negativním. Psala jsem o tom v souvislosti s tím, že dvouleté děťátko spalo tři a půl hodiny přes den a usínalo o půlnoci. Ze své praxe jsem se setkala mnohokrát s tím, že některým dětem spánek v kočárku nepřirozeně prodlužoval denní spánek. Když spinkaly doma v posteli spaly o něco kratší dobu, stačilo jim to (byly po spánku klidné a odpočaté) a pomohlo to ke klidnějšímu usínání večer. Takže pro některé rodiny může být změna spánku z kočárku do postele skvělé řešení a pro jiné naopak může mít spánek v kočárku mnoho výhod a možnost dopřát dítěti odpočinek, který jeho tělo potřebuje a prospívá mu. I v tomto jsou děti velmi rozdílné. Nicméně prostředí ke spánku je právě po druhém roce jedním z nejčastějších faktorů, které ovlivňují délku a kvalitu spánku. Čerstvý vzduch je určitě velkým benefitem, přes den i večer k usínání. :) Dobře provětraná místnost dokáže často podpořit klidnější večerní usínání.“
Veronika: „Dobrý den, máme tříletou holčičku a dělá nám v noci problém že se vzbudí a potom si tři až čtyři hodiny povídá v postýlce, vrtí se a hraje si s hračkami. Už od jednoho roku v poledne vůbec nespinká. Noční režim máme upravený tak aby šla opravdu spinkat až když je unavená ale vždy ve stejnou hodinu. Už si s tím nevím rady, bohužel teď nastupuji po mateřské do práce a dělá nám to velkou starost pokud se nevyspí ani jeden z rodičů tak jak potom budeme fungovat v práci. Kdyby to šlo nějak změnit nebo poradit byli bychom vám moc vděčný. děkuji za odpověď“
Lenka Medvecová: „Dobrý den, noční bdění může souviset s mnoha různými faktory, závisí jak dlouho trvá, jestli se objevovalo i když přes den ještě spinkávala a jaký máte společný denní rytmus, aktivity, rituály... Potřebovala bych mnohem více informací. Zkuste mi prosím napsat více informací na můj email: lenka@prosimspinkej.cz přeji klidnější dny i noci, Lenka“
Alex: „Dobrý den, syn ma 16 měsíců, vstává v 5.30. Spinká mezi 9-10 a pak mezi 13-14. Snažím se vždy s ním být venku. Koupeme v půl 6 , pak večeře, chvilka hraní a čas usínaní ma kolem té půl 7. Spinkal mi celou noc. A poslední týden se mi v noci budí v 1, ve 3 a knoura ze spánku. Nezažila jsem to nikdy. Pohladím ho a pak spinká dal, ale někdy se postaví a probere a těžko pak usiná.Čím by to mohlo by’t? Děkuji.“
Lenka Medvecová: „Dobrý den, V 16 měsících se někdy začnou budit i děti, které už spinkaly v noci celou noc. Začíná jim do spánku vstupovat více i kognitivní vývoj, zážitky ... Také se ale může jednat o růst zoubků, separační úzkost, učení se nových dovedností - velký skok ve vývoji. Mezi 15 - 18 měsícem se navíc děti nejčastěji vzdávají jednoho ze dvou denních spánků. Delší usínání, neklid u usínání nebo noční bdění či noční neklid můžou být první indice, že se děťátku bude měnit potřeba denního spánku. Pokud se jedná o separační úzkost nebo zpracovánání podnětů ze dne či velký skok v pohybovém vývoji, doporučuji: Po večeři a hraní připojit i nějaký zkliďnující rituál podle povahy a preferencí děťátka a rodiny. Například masáž nožiček, prohlížení knih, rekapitulace dne, zpívání, tulení, rozloučení se ze dnem a povídáním si o tom, kdo všechno už ze zvířatek spinká... Přeji klidnější dny i noci.“
Lenka: „Dobrý den, jak se díváte na vitamíny pro děti s hormonem melatonin na dobré usínání? Můj syn (3 a čtvrt roku) spí po obědě ve školce, doma ho ukládám se setrou (6,5roku) v 21h a vždy začíná cirkus. Pokřikují na sebe, samá legrace, on se točí na posteli, kope do zdi, schovka pod peřinou, atd. ale vyžaduje, abych tam byla. Dcera třeba usne během 20minut, ale syn usne třeba až po desáté, někdy i déle a musím ho skoro násilím držet v posteli :). Když jsem zkusila tento vitamin, zklidnil se a usnul třeba kolem té 21.hodiny“
Lenka Medvecová: „Dobrý den, Já osobně nedoporučuji užívání melatoninu bez diagnostiky a doporučení lékaře. V oblasti spánkového výzkumu máme zatím jen velmi málo uspokojujících studií, které by zkoumaly dlouhodobý efekt umělého melatoninu na spánek a chování dítěte. Je to vlastně zásah do jeho přirozeného biorytmu. Pokud doplnění melatoninu pomohlo, je to indice, že v čase usínání ho měl málo, tedy, že ještě nebyl večer dostatečně unavený. Zaměřila bych se spíše na změnu v denním rytmu - je mnoho věcí, které můžete zkusit bez podávání melatoninu. Například podvečerní procházka, změna večerních rituálů aby mohl zpracovat poslední kousky energie, posunutí večerky alespoň o 15 minut... Případně můžete prozkoumat vaše stravování a doplnit potraviny, které přirozeně podporují tvorbu hormonu spánku melatoninu. Přeji klidný spánek a usínání. Lenka“