Chat

Lenka Medvecová
babyrady spankové změny miminek
Záznam chatu z úterý 6. prosince 2022
Lucie: „Dobry den, kdy zacit nastavovat spankovy rezim u novorozence (1 tyden)? Pres den je to skrze kojeni ruzne, ale zda napriklad jiz nastavit, ze v 8 se koji a jde se spat a je noc? Jde to vubec? Dekuji“
Lenka Medvecová: „Dobrý den, novorozenci mohou spát v různých časových intervalech v průběhu dne. Biorytmus pravidelnějšího bdění a spaní se teprve začíná tvořit. Spánek novorozenců je velmi různorodý, některá miminka spí v několika kratších denních intervalech, jiná v delších. A vše se to může každý měsíc i týden měnit. Důležitá je trpělivost a zpomalení vašich společných dnů. Miminka teprve poznávají svět kolem sebe skrze nás rodiče. Velmi zásadní je například fyzický kontakt - náruč, nošení, mazlení - přináší miminku důležitou smyslovou interakci a také prostřednictvím nás vnímá střídání naší aktivity a pasivity v průběhu dne a noci. Při popisu spánku a bdění častěji než slovo režim používám slovní spojení - společný rytmus dne. Miminko nepotřebuje přesný časový hormonogram, ze začátku je mnohem zásadnější pozorování miminka a jeho potřeb, jeho známek únavy ... Samo vás postupně navede. Nošení miminka v náručí, masáž, hlazení - to jsou skvělé způsoby jak se na své miminko naladit a vnímat jeho neverbální komunikaci a nastavit si společný rytmus dne - spánku a bdění.“
Magda: „Dobrý den Lenko, mám 15ti měsíční dceru, která dosud usínala vždy u kojení. Poslední tři týdny má velký problém s usnutím přes den i večer. Mám pocit, že se nemůže “vypnout”. Pořád s sebou u kojení hází, lítají jí ruce i nohy“
Lenka Medvecová: „Dobrý den, batolecí spánek bývá často výzvou. Mění se jejich potřeba bdění, u některých se může měnit počet denních spánků nebo jejich délka, do toho ještě pořád může vstupovat růst zoubků, druhá vlna separační úzkosti. Pokud najednou začíná být večerní či denní uspávání delší a náročnější můžete zkusit: 1. prozkoumat jestli je čas usínání pro ni vyhovující (pokud má mnoho energie před spaním, zkuste začít uspávat například o 15-20 minut později a pozorovat jestli se její chování nebo styl a délka usínání mění). 2. Začít s přípravou na spánek dříve a přidat nový rituál k usínání. Čím jsou děti starší tím náročnější, hlavně v batolecím věku, může pro ně být přejít z aktivity dne a zážitků do klidu a spánku. Někdy proto skvěle pomáhá prodloužit zklidňující rituál. Můžete například začít masáží nožiček, spolu začít objevovat ilustrovaná leporela a knížky a potom se přesunout do ložnice ke kojení.“
Veronika: „Dobry den Lenko, dekuji za vas projekt, knihy, laskavost a ochotu na Instagramu“
Lenka Medvecová: „Dobrý den, mockrát Vám děkuju, jsem ráda, že jsou pro Vás mé informace přínosné a pomáhají. :)“
Nikol: „Dobry den, uspávám kojením 17m syna, za tři měsíce čekám další miminko, je lepší ho teď na sílu odstavit nebo zvládne tři noci beze mě až budu v porodnici a pak najedeme zase na “starý režim”?:)“
Lenka Medvecová: „Dobrý den, každé děťátko je jiné a jinak reaguje a také každá maminka je jiná a kojení vnímá jinak. Nedá se proto předem říci jak bude vaše děťátko reagovat. Nicméně, z mých zkušeností v rodinách mohu říci, že nic co bylo narychlo a "na silu" nebylo příjemné pro rodiče ani dítěte. Kojení kvůli porodu ukončovat nemusíte, je to zcela jen na vašem rozhodnutí. Můžete ale děťátko postupně připravovat na změnu. Například mnohem více začít zapojovat tatínka do večerních rituálů - můžou si spolu číst knížku, rekapitulovat den, zpívat si (podle povahy a preferencí dítěte a tatínka) :) A potom už jen douspat. Mnohdy to pomáhá maminkám získat důvěru v to, že to společně zvládnout a děti si najdou nový, zajímavý večerní rituál s tatínkem.“
Lada: „Dobrý den paní Medvecová, měla bych na Vás dotaz. Mám dvouměsiční miminko,které mi přes den nechce moc spát. Někdy prospí třeba jen hodinu v součtu - v noci spí hezky,probudí se na kojení a opět hned usne. Snažím se teď přes den dodržovat bdělá okna,ale i tak se mi ho nedaří uspat. Nemáte prosím nějaké tipy jak malého uspat přes den? Nezdá se mi,že by očka mel unavená,ale spíš je pak nevrlý a pláče - možná přetažený. Děkuji za odpověď . Hezký den přeji.“
Lenka Medvecová: „Dobrý den, Každé miminko může mít i jinou potřebu denních spánku. Jeho biorytmus pořád ještě dozrává. Můžete zkusit nošení miminka v šátku nebo v nosítku - při nošení se miminka cítí bezpečně, teplo a mají pocit bezpečí, což může u mnoha z nich přinést i delší denní spánek. Přeji klidné dny i noci a krásné dny s miminkem. :)“
Kateřina Svoboda: „Dobrý den, Syn 2 roky, vzala jsem mu dudlík a tím narušila polední spánek. Mám na něj dále trvat a vydržet? Nebo ho nechat vzhůru a stačí už jeden spánek? Děkuji.“
Lenka Medvecová: „Dobrý den, velmi závisí na tom jak zvládá či nezvládá den bez denního spánku. Denního spánku se nejčastěji děti vzdávají mezi 2 - 5 rokem. Pokud je dítě odpoledne bez spánku velmi neklidné, náladové, apatické případně se v noci budí s pláčem a křikem - to jsou znamení, že ještě zřejmě není připravené na celodenní bdění. Někdy stačí jen změnit styl denního uspávání nebo aktivit před ním - například můžete vyrazit po snídaní na delší procházku a pak se vrátit domů na spánek - pobyt venku hned zrána podporuje přirozený biorytmus a nasytí děti podněty, což pomáhá k únavě a snadnějšímu usínání. Pokud se přesto denní spánek nedaří, moc doporučuji najít si uprostřed dne prostor na zklidnění - společně si hrát, číst knížku, sedět a poslouchat audiopohádky nebo si skládat či malovat, tvořit. Dětem, které se vzdávají denního odpočinku pomáhá denní odpočinkový rituál klidněji zvládat změnu ve spánku. Přeji klidné dny i noci.“
Hana: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak prodloužit noční spánek trimesicniho miminka. Budí se každou hodinu a půl i méně, usne pouze u kojení. Přes den má 3-4 půl hodinové spanky. Děkuji za odpověď.“
Lenka Medvecová: „Dobrý den, miminka jsou samozřejmě různá a každé může mít jiné potřeby a styl spánku. Nicméně u tříměsíčních miminek bývá ještě zcela běžné, že se budí v noci na kojení i po hodině a půl. Velmi pomáhá mít miminko co nejblíže u sebe, aby byla pro vás noční péče snadnější a praktičtější. Pro podporu spánku a usínání můžete zkusit večer zavést pravidelné masáže, které podporují pocit bezpečí, vývoj a zklidnění těla i mysli. Přeji klidné dny i noci.“
Naďa: „Dobrý den, 8 měsíční dcera (nekojená), poslední 3 týdny se 2x za noc budí se silným pláčem, nejde ji nijak utišit, hladem to není. Chodí brzo spát v 7 večer (usíná sama) a potom se brzo budí a je v 5 hodin už vypsaná. Přes den toho také moc nenaspí cca max. 2-3 hodiny. Ven chodíme ráno i večer. Plazit začala před 7. měsícem. Předem děkuji za odpověď čím by mohl být způsobený pláč.“
Lenka Medvecová: „Dobrý den, příčin může být více, neznám všechny podrobnosti, nicméně z toho co popisujete mi jako první napadl růst zoubků. Je pro něj specifické i to, že je každá noc jinak náročná, děťátko někdy otáčí ve spánku neklidně hlavou ze strany na stranu, nebo začne ze spánku rovnou plakat. Zkuste prozkoumat i společný den - jak se chová přes den, změnilo se něco v jejím vývoji nebo chování se přes den? Mohlo by vás to dál navést v pátrání. I pasivní sledování televize (pokud je zapnutá večer v místnosti, kde se děťátko uspává nebo připravuje na spánek) může u některých dětí spánek rozhodit nebo způsobit noční neklid. V případě jakýchkoliv nejistot ohledně nočního neutišitelného pláče doporučuji situaci konzultovat i osobně s vaším pediatrem, který zná trajektorii vývoje a zdravotní stav děťátka.“
Veronika: „Dobrý den, mám dvouleté citlivé děťátko, a často se mi stává, že se v noci vzbudí (většinou tak 4 hodiny po usnutí) s pláčem. Nic ho dle jeho slov nebolí, ale brečí klidně i pár minut vkuse, vnímá mě u toho, sedí v posteli (není to ve spánku) a nesnese dotyk. Pak se uklidní, lehne si, přitulí se a spí až do rána. Mohou to být nějaké špatné sny už v tomto věku? A dá se tomu nějak předcházet, případně jak máme postupovat v hledání příčiny?“
Lenka Medvecová: „Dobrý den, Pokud máte citlivé děťátko začala bych pátráním, kdy začal ten pláč a co se v tom období změnilo v jejím životě či chování. Začíná více prožívat své emoce i přes den? Pokud jsou ve hře emoce, můžete o nich více povídat, popisovat jí je. Může jít ale také o zpracovávání podnětů a zážitků a u někoho může být spouštěčem i nějaký nepříjemný zážitek či stres. Velmi často se s neklidným spánkem dvouleťáků setkávám v případě, kdy se každý den dívají v televizi/mobilu/počítači na pohádky. Ještě jsou citlivé nejen na děje v pohádkách, ale i na rychlou změnu světel, barev, podnětů. Často se pak může stát, že jsou děti z těchto podnětů přetažené a v noci se budí s pláčem. Dalším důvodem může být i změna v denním spánku - stává se to u některých dětí když se vzdávají denního spánku. Co můžete udělat? U citlivých dětí skvěle pomáhají například "spánkové pohádky" zkuste například knihu Pohádkopsaní pro klidné spaní, která obsahuje i různá cvičení/hry jak podpořit klidný spánek. Kromě čtení ještě může pomoci společná večerná rekapitulace dne a dostatek tulení. Často už jen to, když si dáte delší společný čas na zklidnění, pomůže buď ke klidnějšímu spánku nebo vám to dá prostor objevit, co ji do spánku může aktuálně vstupovat. Přeji klidnější dny i noci, Lenka“
Michaela: „Dobrý den, prosím o radu, nemůžu přes den dceru (14 měsíců) uspat doma. Má už jen jeden polední spánek. Usne jen v kočárku nebo v autě. Co bych mohla udělat, aby mi usnula i doma? Děkuji moc.“
Lenka Medvecová: „Dobrý den, závisí jakou ma děťátko povahu, někomu pomáhá více dopoledních aktivit venku a potom usínání doma. Jiným dětem k usnutí doma moc pomáhá blízkost rodiče a společné usínání, nebo mít dostatek prostoru na společné čtení. Zkusit můžete i audiopohádky.“
Jana: „Dobrý den, moc zdravím a dekuju za toto téma. Jsem přechodná pestounka a mám již 6te dítě v péči. Nyní naposledy jsme dostali roční dítě odebrané za účasti policie v noci její matce,která byla pod vlivem alkoholu.Detatko již máme 3/4 roku a neustále se v noci okolo 2 hodiny budí s straslivym krikem ,ječenim až panickým vriskotem.Trva vše asi půl hodiny a pak usne a spí až do rána. Zkoušeli jsme už vše na uklidnění, nic nepomáhá. Pokud ho vezmeme do náručí, vriskot se ještě stupňuje a navíc sebou začne mlátit, aby se zbavilo náruče. Prosím o radu a nápad,co s tím.Nyni je 20 měsíců staré. Mnohokrát děkuji za jakýkoliv nápad.“
Lenka Medvecová: „Dobrý den, moc mě mrzí, že se takto společně trápíte. Z popisu mi to připomíná noční běsy, které mohou právě souviset i s traumatickým zážitkem. Neznám podrobnosti ani to co vše jste už k uklidnění zkoušeli. Skvělé zkušenosti mám například s masáží dětí před spánkem - ale tady závisí i na tom s čím má děťátko spojený dotek - jestli nezažívalo právě spíše negativní asociace s dotekem. Při nočních běsech, které trvají dlouhodobě (tedy se například opakují každou noc a trvají déle než měsíc) moc doporučuji i konzultaci s detskym psychologem, se kterym muzete probrat prave zpusoby zpracovavani traumatu. Pokud se děťátko dívá na pohádky v TV/mobilu/počítači tak zkuste na několik dnů zcela sledování videí omezit a pozorovat jestli to má na spánek vliv nebo nikoliv. Preji klidnejsi dny a noci a děkuji za vase poslani. Dekuji za deti, o ktere s laskou pecujete a ukazujete jim klidnejsi a bezpecnejsi prostredi ke spanku. Lenka“
Monika: „Dobrý den, synovi 2,5 roku jsme před 14 dny vzali dudlík a to na oba spánky. Po obědě spinkal bez problémů hodinu a půl a večer usínal zhruba v 20:30 ale také bez problémů. Teď bez dudlíku jsou obě usínání horší, snažíme se vydržet, kdy by se mohla situace znovu zlepšit?“
Lenka Medvecová: „Dobrý den, Je to individuální, nicméně nejčastěji trvá 1 - 3 měsíce než se ustálí nové věci v rituálech nebo ve spánku. U každého to může ještě trvat různě i podle toho jakou má povahu a jak obecně zvládá změny v prostředí a v životě. Přeji klidné dny i noci. Lenka“