Chat

prof. PhDr. Lenka Šulová
Dítě jako dar
Záznam chatu z pondělí 5. prosince 2022
DAYD: „Může být dítě dar?“
prof. PhDr. Lenka Šulová: „Dítě dar nesporně je. Velice obohatí člověku kvalitu života. Skoro se mi chce říct, že je to jedna z největších hodnot života mít dítě.“
ANTIMONY: „Je dítě podle Vás dar boží?“
prof. PhDr. Lenka Šulová: „Já nejsem věřící, takže se domnívám, že dítě je zázrak přírody, nebo zázrak života.“
SK: „Není nevhodné v souvislosti s dítětem mluvit o daru?“
prof. PhDr. Lenka Šulová: „Záleží na tom, jak to kdo chápe.Asi kdo dítě nemůže mít, tak to vnímá jako obrovský dar.“
SK: „Není nevhodné v souvislosti s dítětem mluvit o daru?“
prof. PhDr. Lenka Šulová: „Já se domnívám, že dítě je skutečně vzácný dar, který nám příroda dala. Ne každý si to uvědomuje a ne každý vnímá hodnotu dítěte.“
Karla Melíšková: „jak mám vysvětlit manželovi, že musí také zachovávat nějaká pravidla při výchově a ne to, co zakážu, obratem povolit“
prof. PhDr. Lenka Šulová: „To bude třeba asi vysvětlit si s manželem v nějaké klidné debatě. Jaké kdo má očekávání od rodičovství. Naše očekávání často souvisí s tím, co jsme sami zažili v dětství. To, že mají rodiče odlišné názory na výchovu ve výchovném procesu dítěti vůbec nevadí.“
Helena Podholová: „máme vytoužené dítě , které jsme čekali deset let, a čekáme vlastní, myslíte si, že budeme jejich výchovu vnímat jinak ?“
prof. PhDr. Lenka Šulová: „Myslím, že všechny děti jsou vnímány svými rodiči jako dítě jedinečné. Tedy i tyto dvě děti nebudete vnímat stejně, ale není to způsobem otěhotnění ale jejich jedinečností“
Magdalena Dubovská: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda když otěhotníme v 50 letech je větší riziko úmrtí než třeba v 15 letech? Magdalena“
prof. PhDr. Lenka Šulová: „Oba ty věky otěhotnění jsou extrémní, ale nemyslím, že souvisí přímo s rizikem úmrtí, ale s rizikovým procesem těhotenství.V ČR je však péče o těhotné na jedné z nejvyšších úrovní péče o těhotné.“
Vanda: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat kolik je otců kolem padesáti let co mají miminko. A jak se na ně dívá společnost. Děkuji za odpověď“
prof. PhDr. Lenka Šulová: „Tohle číslo neznám, ale určitě je k dispoici každoročně ve statistické ročence katedry demografie PřF UK.Určitě je jich ohromné množství.“
Lada: „Dnes je velkou módou rodičů neustále honit děti za zážitky. Děti jsou neustále nakládány do aut a voženy do hern,na kvízy, lanová centra, brusle a další zábavy...Rodiře považují čas strávený doma v klidu se svými hrami a knihami za ztracený čas. Velký nápor na pohodu dětí. Nemají čas být sebou samými. Jako babi jsem z toho smutná a mám obavu o psychiku dětí.“
prof. PhDr. Lenka Šulová: „Zcela s vámi souhlasím, hodně na toto téma píšu a snažím se oslovit rodiče, aby dítěti poskytli volný čas, klid, samotu, možnost vybírat si, co chci dělat. Také, aby je více zapojovali do obyčejných prací.“
Natálie: „Dobrý den, dnes jsem viděla video kde paní psala že rodič selhal pokud dnes bude strašit děti čerty. Jaky na to mate názor vy? Děkuji A můžete pozdravit všechny v Holicích ? Děkuji“
prof. PhDr. Lenka Šulová: „Já se domnívám, že tradiční rituály patří do života dospělých i dětí. Tedy já čerty podporuji. Myslím, že by se měl zvážit věk dítěte a způsob "strašení" dítěte. Vše přiměřeně.“
Tvoje mama: „Dobrý de“
prof. PhDr. Lenka Šulová: „Dobrý den přeji“
Míša: „Byly mi dány 3 dary, bohužel nejstarší a nejmladší syn jsou hodně na sladké a hledají, kde by co našly, snědi to i své sestře. To samé s darky, vlezli do skříně a dárky si vybalili. Jak toto řešit?“
prof. PhDr. Lenka Šulová: „Lépe schovávat. Třeba u sousedů??? Jste přece určitě chytřejší než vaše děti“
Jana Hradská: „Dceru jsem rodila v roce 2019, když mi bylo 43,5 roku. Vše proběhlo nad očekávání skvěle. Dnes je dceři 3,5roku, jsme zdraví. Do posledního dne před porodem jsem pracovala, a týden po porodu už jsem byla opět v práci, byť na pár hodin. Dceru jsem si brala sebou. Dělám účetnictví.“
prof. PhDr. Lenka Šulová: „Gratuluji a držím palce ať se vám vaše rodičovství daří a přináší vám radost a osobní spokojenost“
Karel Pechata: „S manželkou čekáme ve čtyřiceti letech první dítě a máme strach, že se budeme o něj nepřiměřeně být, hlavně žena, jhak se na to toto připravit ?“
prof. PhDr. Lenka Šulová: „Proto jsou rodiče dva. Jeden vidí rizika a druhý v tomtéž vidí výzvy. Nebojte se, kontakt s dítětem vše vyrovná. Budete určitě skvělí rodiče.Nejhorší je to čekání“
Helena: „Dobry den, pani doktorko, v mych 45 letech jsem neplanovane ac podvedome chtene podruhe otehotnela prirozene . Dceri je 23let. Pet tydnu pred terminem porodu se nam letos 15.3.sekci narodil zdravy chlapecek. Mam problemy s bederni pateri. Bohuzel jsem musela po treti navsteve ordinace zmenit meho gynekologa, protozejeho reakce byly velmi negativni a prvni jeho reakce na me tehotenstvi byla:hned zitra Vas mohu obj.na interupci a zdarma! Riziko DS je u Vaseho veku 2:1 (vim ze pomer je uvaden jiny) atd. A ze dite bude psycicky chude, kdyz bude mit tak stare rodice. Muzi je 52 let. Podotykam, ze nase rodinna anamneza je prizniva. Muj otec byl 10.narozene dite a mohi matka se narodila 43lete matce. Novy lekar se mi venoval profesionalne. MDala jsem take na svoji intuici, ze vse dopadne vyborne. A take tomu tak je. Jsme stastni a nas Jiricek je spokojeny clovicek. Preji Vam krasne dny a mnoho Zdravi.“
prof. PhDr. Lenka Šulová: „Dobře jste udělala, že jste dala na svou intuici. Také, že jste změnila gynekologa, se kterým jste nebyli na stejné vlně. Užívejte si rodičovství. Také pečujte o sourozenecký vztah vašich dětí. přeji vše dobré“
Jana Hradská: „ještě info, doma mám 16letého syna.“
prof. PhDr. Lenka Šulová: „Gratuluji, to je krásný věk“
Monika: „Zdravím Vás pani profesorko,jen Vás chci pozdravit,vždycky jsem ráda když Vás vidím a slyším, chytrá, sympatická žena jste.Synovi je 37let,měla jsem ho ve24 letech,takže už vím, jak to je.Krásne vánoce.“
prof. PhDr. Lenka Šulová: „Vázená paní Moniko, moc jste mě svými slovy potěšila. Jsem ráda, že jste si prožila rodičovství v mladém věku a teď si budete časem moci objevovat další dimenzi života a to je vztah k vnoučatům. To je krásná část života.Těšte se“
Patricie: „Vážená paní doktorko, moc ráda bych poprosila o radu jak posílit v dceři již téměř skoro osmnáctileté sebevědomí a rozsvítit v ní více sebelásku, necítí lásku sama k sobě a hledá ji tak předně v partnerských vztazích a neustále někoho nahání, cítí se sama, s náma komunikovat nechce a ani s námi trávit čas, trpí už i úzkostmi,jak jí mohu pomoct, co by ji a zároveń nám mohlo pomoct? Kde a jak na tom začít pracovat? Máte nějaký kontakt na koho se případně obrátit? A také bych se moc ráda zeptala jakou roli by měl plnit v tomto věku otec, jak by on měl fungovat, jako dcera a otec? Můžete uvést prosím příklad? Mnohokrát děkuji .“
prof. PhDr. Lenka Šulová: „Víte v 18letech už je skoro pozdě toto řešit. Sebeobraz, sebecit, sebeláska, vztah k sobě, to se formuje v předškolním věku. Klíčové věci probíhají od 2 do cca 8 let. Mám svou soukromou praxi, lze mě nalézt na webu. Ráda vám nabídnu konzultaci a vše probereme ve větší epické šíři“
Jarka: „Dobrý den, naší vnučce je 2,5 roku. Snacha rodila ve 33 letech. Jako babička si nemohu vnučku ani vzit na klín natož ji pochovat. Snacha zastává názor,že dítě si vše co potřebuje rekne samo,vládne zde absolutní nevychova. Malá je hodně vztekla,pořád malou kojí ,malá je na prsu skoro pořád. Nazor ,co je zralé odpadne samo,nebo řád a pravidla nejsou k ničemu mi připadá strašný. Poradila abyste co dělat? Jsme z toho smutní,nemůžeme jí nic říct jinak je zle. Žádný trest nenasledoval. Děkuji za odpověď Hrubá“
prof. PhDr. Lenka Šulová: „Vážená paní Jarko, moc s vámi cítím. Učila jsem během svého života také v Univerzitě třetího věku a toto byla velmi častá stížnost seniorů. Bohužel dítě je předvším vychováváno rodiči a ti mohou vliv prarodičů zcela znemožnit. Jediné, co může být vaše naděje, je trpělivost. Možná vnučka sama pozná vaše kvality až bude větší a najde k vám sama kladný vztah.“