Chat

Dagmar Jurišová
Děti s poruchou stravování
Záznam chatu z pondělí 24. října 2022
STOP: „Jak se pozná to, že dítě má poruchu stravování?“
Dagmar Jurišová: „Dobrý den, porucha příjmu potravy u malých dětí se projevuje hlavně tím, že dítě odmítá různorodou stravu. Pokud je natolik vybíravé v jídle, že standardní stravování u babičky, v jídleně ve školce nebo ve škole, či na dovolené představuje velký problém, můžeme mluvit o pediatrické poruše příjmu potravy.“
Jindřiška: „Naše vnučka-12 let od malinka velmi často a mnoho jí. Mnohem víc než její bratr Je štíhlá a stále hladová. Domníváme se, že si její tělo nebere z jídla dostatek živin. Jak by se toto mohlo zjistit a případně zregulovat? Děkuji za odpověď.“
Dagmar Jurišová: „V tomto případě doporučuji navštívit dětského lékaře a poradit se s ním, zda by nebylo vhodné navštívit odborníka např. internistu.“
DAYD: „Co prožívají fyzicky a psychicky děti, které mají poruchu stravování?“
Dagmar Jurišová: „Mohou prožívat nechuť až fyzický odpor k potravinám, které jsou mu nabízeny. Některé děti mohou vjemy v ústech vnímat až bolestivě, například studené nebo teplé. Ale třeba i jen pohled na některé struktury, třeba kaše, nebo ovoce jim může provokovat dávení.“
Michaela Pešánová: „Dobrý den, mohli byste mi prosím poradit. Synovi (3 roky) zřejmě bude diagnostikována porucha auti spektra. Syn pomalu odmítá jakékoliv jídlo, které dříve jedl. Na webu senzorické integrace jsem se dočetla, že by mu kousátko mohlo pomoct. Děkuji, Michaela Pešánová“
Dagmar Jurišová: „Kousátko by pomoci mohlo, ale je potřeba to brát jako doplněk komplexního přístupu. Porucha příjmu potravy je multioborová záležitost a nezle se upnout na jedno řešení. Doporučuji vyhledat odborníka na multismyslovou stimulaci, snoezelen terapii nebo senzorickou integraci. Logopedické kousátko je kompenzační pomůcka a určitě není jedinným řešením na problematiku odmítání potravy.“
Světlana - Nové Město na Moravě: „Dobrý den, můj syn Adam (8) je od mala hodně vybíravý v jídle. Narodil se mi v 8.mesící těhotěnství, kojila jsem ho téměř 2 roky, protože odmítal pevnou stravu, jedl málo. Tohle přetrvává dodnes. Jako hlavní jídlo mu často dělám řízky, protože u jiných jídel je problém, že je obvykle nesní nebo jenom malé množství. Odhlásili jsme ho i ze školní jídelny, protože většinu jídel nebyl schopný vůbec sníst. Pediatr nám řekl, že se problém upraví věkem, prý u mladších dětí dochází v průběhu vývoje ke změně chutí. Adam je hodně hubený a drobný, mám obavy o jeho správný tělesný vývoj. Rada pediatra se mi nezdá adekvátní a hlavně neřeší náš problém. Děkuji za názor/radu.“
Dagmar Jurišová: „U předčasně narozených dětí je tento jev velmi častý. Smyslové vnímání bývá u těchto dětí jiné. Pokud byl kojen dva roky, s největší pravděpodobností prospíval, tudíž pediatr neviděl důvod zasahovat. Je dobré navštívit klinického logopeda, který vyloučí fyziologické důvody, proč dítě odmítá stravu. I zkrácená podjazyková uzdička může dělat pěknou neplechu. Poté, pokud bude vše v pořádku, může klinický logoped pracovat na smyslovém zpracování v dutině ústní. Orofaciální stimulace může být velmi přínosná. A pomoci může i multismyslová stimulace, aby se syn přestal jídlu stranit a nevnímal jídlo jako příčinu stresu.“
Pavlína: „Dobrý den, moc ráda bych se zeptala jak mohu pomoct dítěti při diagnoze anorexie, na koho více se již obrátit , již je psaná na poořadník do nemocnice do Prahy a i do Brna, ale nyní ji volali, že opět nenaplnily kapacitu na otevření léčení, i když je na to pořadník, tak tam ostatní nenastoupí, tudíž se to zase posouvá a možná se otevře až v lednu, ale to středoškolačka a již nezvládá ani chodit do školy, jelikož omdlévá a kolabuje apod., Jak jí mohu pomoct, co více proto mohu udělat, už chodíme k psychologům, psychiatrům ,léčitelům, dokonce má i soukromého terapeuta přes Adicere a zatím stále nic nezabralo, stále nejí, jen občas nějakou bílkovinu tvaroh apod., hodnoty má z krve přitom v normě, jen úplně nízký tlak, bohužel váhu má dobrou 55kg/168 cm, ale má to neskutečně vydřené, trpí i na únavové zlomeni, její genetické dispozice toti jsou úplně jiné , v rodině je váha kolem 90kg, ví že když začne cokoliv jíst tak bude mít hned váhu jinou…, BMI má v normě, ráda bych poprosila o radu kde je nějaké centrum na anorexii anebo co dělat,? Jaká je pomoct???Mnohokrát děkuji.“
Dagmar Jurišová: „Zkuste organizaci Anabele, zabývají se těmito poruchami příjmu potravy. My se v našem centru věnujeme dětem, které odmítají potravu ze smyslových důvodů.“
Marie: „Dobrý den, dcera do cca 3.5 let jedla téměř bez problémů. Jednou jsem asi špatně rozmíchala vajíčko do špenátu a od té doby si strašně vybírá. A to byl špenát její oblíbený. Dnes je jí 13 let a problémy má dodnes. Snažím se zařazovat nové úpravy, nové suroviny. Ve škole chodí na oběd do tzv. Centrální jídelny, která je určena pro několik zařízení a na výběr mají ze 4 jídel. Ale někdy si ani tak není schopná vybrat. O poruchu příjmu potravy pravděpodobně nejde, ale i tak mám starost zda má dostatek živin.“
Dagmar Jurišová: „To zda má dítě dostatek živin si můžete nechat zkontrolovat u pediatra, ale pokud dcera začala vybírat v jídle ve chvíli, kdy jí byla některá struktura, ve vašem případě rozmíchané vajíčko, vyloženě nepříjemná a nastartovala odmítání určité struktury a konzistence, můžete zkusit multismyslovou stimulaci a zkusit přepsat negativní paměťovou stopu formou hry.“
Marta Bílá: „Dobrý den, naše 2letá holčička má hypotonické obličej.svalstvo a zvýšenou ústní citlivost. Neumí žvýkat a polykat kousky jídla. Ráda bych jí pořídila kousátko. Prosím můžete mi poradit, zda volím správně a popř.jaké další zvolit, zvláště jakou vybrat tvrdost? Holčička nám kouše do jablka i mrkve, vše ale vyplivne. I nás stále okusuje a také hračky. Začínáme docházet na logopedii a ergoterapii. Děkuji za radu. Hezký den. Marta Bílá“
Dagmar Jurišová: „Marto, protože jste v péči odborníků, tak můžu s klidem pro takovou princeznu doporučit jakékoliv kousátko do ruky, které jí bude příjemné. Můžete zkusit od Kousáka baby grabber, ten by měl být ve střední tvrdosti a pokud si vyberete některé do ruky, kytičku, princeznovskou hůlku, tak ty volte měkké. Mějte na paměti, že kousák je kompenzační pomůcka, která nenahrazuje odbornou péči ale velmi efektivně ji doplňuje.“
Monika P.: „Dobrý den, dceři je 10 let, ale už od prvních příkrmů začal problém s jídlem. Už tenkrát jedla jen jeden druh (brokolici ve skleničce), jinak odmítala. Dnes je to s ní tak, že jí pár jídel, které vařím stále dokola, aby se najedla, ale obecně lze říct, že by jí ke spokojenosti stačil čerstvý suchý rohlík nebo suchá kolínka... Jinak, třeba ke snídani jí rohlík s máslem. Šunku by nikdy nesnědla - jak jen třeba vidí, že někdo má na talíři salám, natahuje jí to na zvracení a musí odejít od stolu. A tak to má s více druhy potravin. Jsme z toho už vyčerpaní. Není to nějaký psychický problém? Tak ráda bych jí uvařila nebo upekla (všichni chválí jak vařím a peču, takže chyba nebude v tom, že by to nebylo dobré). Děkuji za radu.“
Dagmar Jurišová: „V tomto případě se může jednat o problematické smyslové zpracování. Může vám pomoci dobrý ergoterapeut či logoped, kteří se věnují multismyslové stimulaci.“
Lenka: „Dobrý den paní Jurišová, je ještě možnost se do online kurzu Nejedlíků zapojit? Jak probíhá registrace? Je možné shlédnout (např. na Youtube) nějaké ukázky? Děkuji, Lenka V.“
Dagmar Jurišová: „Kurz Nejedlíci od Kouzelenu běží každých 6 týdnů. Příští běh otevíráme 2.11. veškeré informace i ukázku najdete na našem webu www.kouzelen.cz, pokud si nebudete jistá, zda je pro Vás kurz určen, můžete využít online konzultace dříve, než se do něj zaregistrujete.“
Lenka Valterová: „Dobrý den jsem babička (pestounka) mám dvě vnoucata 8 a 12 let hlavně ten menší nechce vůbec jist .jen sladke a nebo vše suché jak na něj aby vůbec začal jist“
Dagmar Jurišová: „Doporučuji vůbec nenutit do jídla, každé nucení dítě udržuje v bludném kruhu stresu z jídla. Zkuste ve svém okolí najít multismyslového terapeuta, ergoterapeuta.“
SK: „Jak se má řešit porucha stravování u dětí?“
Dagmar Jurišová: „Záleží na věku dítěte a vždy je to multioborová záležitost,je potřeba vzít v potaz fyziologické příčiny, které by měli řešit lékaři. Podporu mohou poskytnout další odborníci, kteří se touto problematikou zabývají.“
Monika P.: „Ještě jen doplním, jak tu teď čtu ostatní dotazy, že dcera byla kojená 3 roky a uzdičku pod jazykem ji stříhali hned v porodnici.“
Dagmar Jurišová: „Stříhání podjazykové uzdičky může být pro dítě stresem v dutině ústní a může se s ní pojit i dočasné odmítání stravy.“
Petra Sluková: „Dobrý den, paní Jurišová, dívala jsem se nyní na rozhovor s Vámi a chtěla bych Vám napsat, že je skvělé, co děláte a jak se k dětem s poruchami s Vaším týmem věnujete. Vážím si Vašeho obdivuhodného a srdečného přístupu a osobního nasazení. Ať se Vám daří.“
Dagmar Jurišová: „Za celý náš tým Vám děkuji, Petro. Naše práce nás velmi baví a věřím, že se jí budeme moci věnovat ještě dlouho“
Jana: „Dobrý den, mám syna 13m, je velmi aktivní dítě, při stravování ve většině případů potřebuje jinou stimulaci, aby vydržel sedět u jídla a jíst - např. si s něčím hrát nebo číst knížku. Vím, že to není úplně ideální, ale je to problém, který by se měl řešit? Příklad - při pouhém jedení sní cca 10 soust (řekneme půl skleničky), při zabavení i celou. (Dáváme mu i klasické jídlo, toto je pro příklad) Moc děkuji“
Dagmar Jurišová: „Vždy je lepší učit děti takzvanému přítomnému/vědomému stravování. Ve chvíli, kdy dítě jí jen pokud o sobě neví, může se mu zakládat na jiný problém s příjmem potravy. Pokud byste chtěla s tímto pomoci, můžete se na nás obrátit a naše terapeutka s Vámi ráda probere nápady, jak stravování nastavit jinak“
Kateřina: „Dobrý den, paní Jurišová, chtěla bych se zeptat, zda mám zbystřit ve chvíli, kdy je dceři 20 měsíců. Od šestého měsíce jsem zaváděla pevnou stravu, která už od začátku neměla úspěch. Vařila i moje maminka a babička, a také se malá moc nechytila. Nyní jí opravdu hodně málo (běžnou denní porci jídla na den má tak na 3 možná více). Jsou dny, kdy do ní dostanu jen kousek banánu a zbytek si vezme mateřské mléko. Myslíte, že by mohl nastat problém a mám být ve střehu? Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný zbytek dne.“
Dagmar Jurišová: „Je potřeba si uvědomit, že mléko je velmi výživné a pokud dítě přijímá větší množství mléka během dne, nemusí cítit potřebu dále přijímat živiny z běžné stravy. Doporučuji návštěvu klinického logopeda, který zhodnotí orofaciální oblast a vyloučí fyziologické obtíže a případně může s dcerou dále pracovat nebo doporučí ergoterapii nebo multismyslového terapeuta.“
Pavlína: „Dobrý den, syn je potravinovy alergik, má 9 let a alergie má na různé druhy potravin, jako veškeré ořechy, med, skořice, celer, hořčice, veškerá semínka, broskve, arašídy, luštěniny a podobně. Nyní můžeme začít zkoušet nějaké potraviny , ale on je odmítá, protože z nich dříve natékal v oblasti rtů a jazyka, vždycky je nutné podat léky. Má to tedy v hlavě zakódované a boji se nové potraviny vyzkoušet. Jí neustále stejné jídla a na nové nechce přistoupit. Už nevíme,jak ho motivovat. Mohla bych poprosit o radu? Děkuji moc Vahalíková Pavlína“
Dagmar Jurišová: „Pokud má dítě potravinu spojenu s bolestí je velmi obtížné dítě znovu k takové potravině přivést. U nás si s takovými potravinami nejdříve hrajeme a různě je zařazujeme do aktivit tak, aby se snížila stresová reakce na tuto potravinu.“
Lucie: „Dobrý den,synovi je deset let a asi od tří let nejí vůbec žádné maso,sní max.paštiku,vývar ,to je vše.Pri pohledu na maso se mu dělá zlé,nedá ho vůbec ani do pusy.Je možné,že se to někdy změní? Děkuju za odpověď“
Dagmar Jurišová: „Maso můžete dále nabízet, ale nechat vše v dobrovolné rovině. Každé nucení vytváří u dítěte stres, který si s potravinou bude dále spojovat. Samozřejemě, že je možné, že syn si k masu cestu najde, pokud se to týká pouze masa a neodmítá i další potraviny konzistencí mu podobné“
Veronika: „Dobrý den, dcera má 11 měsíců. Bojujeme s příkrmy, upřednostňuje kojení, jsem z toho nešťastná.“
Dagmar Jurišová: „Veroniko, mateřské mléko je sladké a snadné na zpracování v ústech. Přechod na příkrmy by měl jít přes sladkou zeleninu, jako je například mrkev. Stejně tak by mě zajímalo, zda je dcera schopná pevnou stravu v ústech zpracovat a na to vám odpoví klinický logoped.“
Libuše Foltysová: „Dobrý den, vnučka má 15 let a od malá nejí vůbec žádné ovoce, zeleninu ani brambory. Nejí ani věci s marmeládou, ani jogurty s ovocem. Na některé jídlo se nemůze ani podívat, ani nechce ať se o tom mluví. Takže nevíme ani proč to vlastně nejí. Má ráda pouze luštěniny, rýži a maso. Dá se s tím ještě v tomto věku něco dělat. Nepřipadá mi to normální. Dojídá se pečivem, takže má vlastně nějaké to kilo navíc. Děkuji Foltysová Libuše Email. l.iba@ seznam.cz“
Dagmar Jurišová: „Vždy se s tím dá něco dělat, ale zde už by měla chtít i vnučka s tím něco dělat. Vyhledejte multismyslového terapeuta. I my v Kouzelenu pracujeme se staršími dětmi, nebojte se toho.“
T.Holubova: „Dobrý den Dagmar.Dcera v lednu bude mít 3.rok (příkrmy začínala již ve 4.měsíci dle doporučení lékařky) Odmita jíst zeleninu(pozře jen nastrouhanou v polévce),Ovoce ji jen sušené mrazem. Ma odpor na zeleninu či ovoce vůbec sáhnout,kolikrát se otřese jen při pohledu.. Jak na ni?Dekuji za odpověď“
Dagmar Jurišová: „Zkuste na to jít formou hry. Nenuťte do jídla ani ochutnávání, ale zkoumejte potraviny společně v přátelské atmosféře, nebo si nechte pomoci terapeutem.“
Monika: „Dobrý den, dcera má 2 roky a vůbec nechce ani ochutnávat. Podstatě je na jogurtu, piškotu, rohlíku a chlebu. To je vše, co s ní. Dáváme před ni oběd, jíme společně, ovoce nakrájené na stole…jako by to neexistovalo nebo spis začne krmit všechny okolo. Nic jí nenutíme. Děkuji za pomoc.“
Dagmar Jurišová: „Děti prochází přirozeně obdobím, kdy odmítají neznámé a nové potraviny, máme to zakódováno a chrání nás to od toho, abychom nesnědli něco špatného. Přistupujte ke krmení citlivě, nenuťte, netlačte a ukazujte na ostatních členech rodiny, že jíte pestrou stravu. Přesto je sortiment vaší dcery opravdu omezený, zkuste různé multismyslové aktivity.“
Vlasta: „Dobrý den, asi častý dotaz k masu. Dcera v 8 letech odmítá již min.rok maso. V malé míře ho jí mleté. Ve škole paní učitelka mluvila o zvířátkách, které se nemohou bránit. Je možné, že je to důvod odmítání? Žijeme na vesnici a slepičky nám běhají po dvorku. Děkuji za odpověď.“
Dagmar Jurišová: „Ano, tohle se objevuje stále častěji, kdy jsou dětem, byť v dobré víře předkládány stravovací styly, které v období vývoje nejsou ideální. Citlivě nabízet, povídat si o hospodářských zvířátkách a netlačit.“
Ivana: „Dobry den, 6 měsíční dcera mi odmítá jist domaci prikrmy(maso, zelenina)…ze sklenicky ji ale vse, mohu to nějakým způsobem napravit? Dekuji“
Dagmar Jurišová: „Příkrmy ze skleničky jsou smyslově méně náročné, tolik nevoní a nejsou tak barevné jako ty, co se vaří doma. Zkuste pomalu do skleniček postupně přimíchávat doma připravovanou stravu .“
KRISTYNA: „Dobrý den, dceři budou v lednu 3 roky. Chce být kojená, jí hlavně ovoce a zeleninu. Nabízíme jiná vařená jídla, ale odmítá i ochutnat. Když je příležitost jí i s ostatními dětmi, ale stejně neochutná. Maso nejí a sýry také ne. Ráda bych se přišla poradit.Sama jsem měla problém s jídlem, ale překonala jsem. Děkuji za odpověď“
Dagmar Jurišová: „Rádi Vás u nás v Kouzelenu v Kuřimi uvidíme a postupně se pokusíme najít řešení na odmítání stravy.“
Barbora: „Dobrý den, dcera (1, 5r) bojuje s jídlem. Začalo to již s UM, které ve 3 měsících úplně odmítala a krmili jsme ve spánku. Po změně UM bylo zlepšení. Poté přišly prikrmy, první měsíc úplně v pohodě a poté to byly boje. Snažili jsme se ji alespon trochu nakrmit, ale to vedlo jen k většímu odmítání. Nyní sní pár těstovin, křupek a trochu UM. V noci ale pije UM(+Nutridrink) co hodinu a je schopná vypít i 0.5l. Na gastru vše v pořádku, krev také. Poradila byste mi, co dál? Děkuji, Barbora“
Dagmar Jurišová: „Navštivte klinického logopeda, který se specializuje na poruchy příjmu potravy“
Jana: „Dobrý den, syn 13m méně ji přes den, zato v noci vypije 2-3 lahvičky UM (2-3x240ml). Dle lékařky bychom měli natvrdo odbourat - tj. prostě v noci nedat. Moc se mi to nelíbí. Prosím o Váš názor. Dekuji“
Dagmar Jurišová: „Vždy říkám věřte své intuici, nicméně tady bych se opravdu pokusila odbourat alespoň částečně noční krmení a to z toho důvodu, že tělo má v noci odpočívat a nemělo by být až tolik zatíženo trávením. Tímto by se postupně mohlo přesunout krmení na denní dobu. Ale rozhodně to neznamená od zítra nedat v noci dítěti najíst. Postupně snižujte dávky a později i četnost.“
Veronika: „Dobrý den, Mám tříletou dceru a nechce jíst většinu jídla. Maso nejí vůbec, protože říká, že ji nechutná, takže jí ho nenutím. Jenže nechce ani luštěniny na jakýkoli způsob. Doma požaduje především sladkosti. (Sladkostí moc nedávám, protože jsem to odmítání jídla přikládala právě jim)Netuším v čem je chyba, ale jsem z toho trochu frustrovaná. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den“
Dagmar Jurišová: „Tady bych potřebovala více informací, abychom mohli poradit.“
Paní Hana: „Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat zda je možné nějakým způsobem namotivovat syna, aby více jedl, když je v pubertálním věku a je mlsný? Už odmala mu hodně věcí nechutnalo, avšak dal se přesvědčit. Chvíli nejedl nějakou zeleninu, chvíli ovoce, což je přirozené. S přibývajícím věkem se ale jeho nechuť k jídlu stupňuje. Odmítá jíst ve škole, nesnídá, neobědvá a první teplé jídlo má většinou až když přijde odpoledne ze školy v 16 hodin. Přes den prý není hladový. Často se potom dojídá sladkostmi, jogurty nebo má hlad před spaním. Je těžké ho přesvědčit k pravidelnému společnému stolování. Jak na něj, když s ním mlátí puberta a bojím se, že si na poruchu příjmu potravy zadělá... Děkuji za odpověď.“
Dagmar Jurišová: „S puberťákem už je mnohem snažší promluvit právě na téma, živin, trávení a toho jak tělo funguje. Zkuste nejdříve zjistit, proč doopravdy nejí. Asi není standardní, že nemá hlad, ale to se objevuje u dětí, které jsou smyslově přetížené. Jídlo bývá to první, co děti začnou odmítat, protože i jídlo je smyslový vjem a velmi intenzivní. Děti se začnou vyhýbat školní jídelně, protože je tam hluk nebo velmi intenzivní vůně. To samé se může dít i doma, kde se jídlo vaří. I s takovými dětmi pracujeme.“