Chat

Michaela Kačírková
Babyrady – rehabilitace miminek
Záznam chatu z úterý 19. dubna 2022
SK: „Jaká je ta nejkvalitnější rehabilitace miminek?“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, děkuji za váš dotaz. Nejkvalitnější a tedy i nejvhodnější rehabilitace(fyzioterapie) miminek je terapie, která je cílená. Tedy na základě celkového vyšetření miminka. Dětský fyzioterapeut odebere anamnézu miminka, zjistí důležité informace o miminku, o těhotenství, porodu, přechozím vývoji,...apod. Poté si jej vyšetřetí, sleduje, jak se miminko pohybuje, může si také vyšetřit reflexy či polohové reakce, kdy miminko uvede do různých pozic. Určitě nedoporučuji problém miminka řešit pouze na základě rad z internetu, ale raději navštívit odborníka.“
Eva: „Dobrý den, chodim s 9ti měsíčním synem na rehabilitace, stale nam neleze jen se asymetricky plazi. Nosime artezu na zplostelou hlavičku. Muze tato orteza zpomalovat vyvoj? A do kdy by melo dite začít lozit? Dekuju Eva“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, kraniální ortéze by měla předcházet fyzioterapie, tedy miminko by se mělo na nasazení ortézy připravit a nemělo by to být pro něj omezující. Doporučuji všechny obavy řešit s Vaším dětským fyzioterapeutem, ten zná Vaše miminko nejlépe a dokáže vám nejlépe poradit. Krásný den Michaela Kačírková“
Lucie: „Dobrý den, moje dcera (7 měsíců) při lehu na zádech zvedá hlavičku, je to v pořádku? Ještě nesedí, ale při chování na klíně má snahu si sednout, jen z lehu si nesedne ani s pomocí. Kdy bych měla řešit, že dcerka ještě nezvládá samostatný sed? Děkuji“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, děkuji za váš dotaz. Zvedání hlavičky nepatří do ideálního zdravého psychomotorického vývoje, není to většinou vellký problém, ale je dobré být napozoru (a sledovat celkově psychomotorický vývoj, zda probíhá kvalitně). Neznám vývoj Vašeho miminka, jak probíhal, ale nejčastěji to děti dělají, když nemají dostatečnou pestrost pohybu, nebo jsou často v nějakých pomůckách, či ve "schouleném" držení. Doporučuji pokládat miminko častěji na rovnou podložku, na bříško, eliminovat různé pomůcky (lehátka, autosedačky, další "schoulené polohy). V případě, že zvedání hlavičky bude přetrvávat, nebo se zvýraňovat doporučím navštívit dětského fyzioterapeuta. Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Tereza K.: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak zabránit miminku propínat se do luku. Jsme objednání na rehabilitaci, ale už bych chtěla něčím přispět ke správnému vývoji svého miminka. Ale zase to nechci ještě víc poradit. Malý nezvládá ještě druhé vzpřímení, je mu sedm měsíců. Moc děkuji za odpověď.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, otázka je, kdy se miminko propíná do luku a jak moc, zda je to časté. Vhodné je upravit zacházení s miminkem a záklon nepodporoval, zde bych ráda upozornila na nošení miminka čelem k sobě (miminko je vertikálně a koukáte se na sebe) - to není vhodné. Vhodnější jsou pozice, kde se mimino nemůže zaklánět a kde jeho zádové svaly zrelaxují. V tomto věku bych nedoporučila nošení v klubíčku, vhodnější je poloha tzv. klokánka. V sedmi měsících se mu snažte polohu na bříšku co nejvíce příjemnit, aby tam bylo rádo a trénovalo tuto polohu (př při jízdě v kočárku, při koupání,...).Děkuji za otázku a přeji hezký den Michaela Kačírková“
Simona: „Dobrý den, doporučujete dávat mimimko na bříško hned po porodu? Děkuju“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, ano na kratší chvilku a častěji, ale ano. Pokud má ještě pupíkový pahýl, tak se může pokládat na bříško s jistou opatrností, ale pahýlek odpadne většinou do týdne, pokud máte strach, tak můžete počkat s pokládáním až do odpadnutí. Ráda doporučuji i tzv. savčí pozici, kdy miminko leží na hrudi rodiče (pokud to proporce rodiče dovolí), v této poloze si miminko hezky zvyká na polohu na bříšku, ale i přesto ho párkrát za den na rovnou (pevnou a nekluzkou) podložku položit. Krásný den Michaela Kačírková“
Anna: „Dobrý den, Mohla bych se zeptat, zdali můžeme sledovat Vaše rady a videa i na jiných sociálních sítích než jen na instagramu? Děkuji, Anna“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Anno, děkuji za Váš dotaz. Zítra budou spuštěny webové stránky www.detskafyziomama.cz, kde najdete další informace jak na blogu, tak v uceleném kurzu "Pro zdravý vývoj miminka", kde se dozvíte vše o psychomotorickém vývoji miminka od narození až do samostatné chůze, jak vývoj pozitivně podpořit a čemu se naopak vyvarovat. Najdete tam zacházení s miminky, které respektuje zdravý psychomotorický vývoj. Postupně se můžete těšit i na další bonusy, nejčastěji formou rozhovorů s předními odborníky v České republice (například na dětskou ortopedku se zaměřením na dětské kyčle, na dětskou zubní lékařku a další odborníky). Celý projekt jsem pojala co nejkomplexněji s tím, že bych byla ráda, aby rodičům pomohl odpovědět na mnohé otázky a dodal jim jistotu. Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Michaela: „Dobrý den, jak prosím správně polohovat miminko na spaní (aktuálně staré 4 týdny)? Používáme péřové zavinovačky a tudíž jej nechávám spát na zádech v zavinovačce na péřovém polštářku, ale v porodnici nám doporučovali dávat na bok a střídat strany na tvrdém ideálně šikmém podkladu. Případně jak dlouho je vhodné používat zavinovačku? Nebo zda je pro miminko lepší spací pytel. Děkuji.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, z hlediska bezpečnosti je nejvhodnější spánek na zádech na rovné pevné podložce (ne na měkkém) se spacím pytlem či dostatečným oblečením. Proti slehnutí hlavičky můžete miminku polohovat hlavičku při spánku na jednu a na druhou stranu (např. jeden spánek jedna strana, druhý spánek druhá strana). Přes den pod vaším dohledem můžete dát spinkat miminko na boky, nejvhodnější je zajistit polohu, aby miminko nepřepadlo na bříško. Na šikmý podklad bych miminko nepokládala, pokud není důvod - např. při určitých diagnozach toto může lékař doporučit. Zavinovačku můžete používat, jen nezapomínejte i na volný pohyb děťátka. Zavinovačka pomáhá miminko uklidnit, zastabilizovat, lépe si uvědomit své tělo, je také vhodná například pro rodinné příslušníky, když neví, jak malé miminko uchopit. Používat jí doporučujipřibližně do tří měsíců korigovaného věku miminka. (z důvodu bezpečnosti je opět lepší používat během dne, pod dohledem. Přeji hezký den Michaela Kačírková“
Kristina: „Dobrý den. Můj vnuk již není miminko, je mu už 8 let. Když se narodil, měl vyklenuté obě nožičky do stran. Proběhla rehabilitace, zdálo se vše v pořádku. Když se naučil chodit, začal chodit po špičkách. Chodí občas správně, ale převládají jeho "baletní" nášlapy. Prý se to spraví samo, až si to sám uvědomí....byla jedna z rad jedné odbornice. Můj dotaz tedy je....na koho se obrátit, aby vnuka vyšetřil a doporučil, co se dá dělat pro nápravu chůze........ požádat neurologa, fyzioterapeuta či ortopeda?.....Děkuji Vám za váš názor. Přeji příjemné dny.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, nejlépe na dětského rehabilitačního lékaře, který jej vyšetří a dále nejspíše odešle k dětskému fyzioterapeutovi (či jinému odpborníkovi, když usudí, že je potřeba). Fyzioterapeut na základě vyšetření jeho a lékaře nastaví terapii přímo Vašemu vnukovi na míru. Určitě se i to dá zlepšovat, jen to bude trvat delší dobu, než by to bylo ve chvíli, kdy takto začal chodit. Držím palce a přeji Vám hezký den Michaela Kačírková“
Lenka: „Dobrý den, mám 3 měsíční miminko preferuje otočení hlavičky na jednu stranu. Paní doktorka nám říkala a ukázala jak hlavičku překlápět na druhou stranu, ale vždy je to strašný boj plný křiku, malá vždy celá ztuhne a pohnout pouze hlavičkou nejde (překulí se na bok celá). Pokud ji ale něco zaujme, nebo přijdu k postýlce a promluvím hlavu na druhou stranu otočí sama bez problémů. Mám to nějak "násilně" řešit nebo je to normální?“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, doporučuji pro navštívit rehabilitačního lékaře, či fyzioterapeuta se zaměřením na děti od novorozeneckého věku. V tomto věku by již asymetrie, prefence jedné strany, být neměla. Určitě nic silou neřešte. Miminko by se mělo hýbat rádo a bez problému. Držím palce a přeji krásný den Michaela Kačírková“
Štěpánka: „Dobrý den, považuje se nízký šikmý sed za úplný sed? Od kdy se muže dávat dítě v kočárku do sedu? Dekuji“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, nepovažuje. DO kočárku je zhlediska psychomotorického vývoje posazovat až, když děťátko opravdu samo napřímeně sedí (je dokonce lepší počkat i pár dní/týdnů, kdy je sed opravdu stabilní). Když děťátko leze po čtyřech (neplazí se, ale leze!), tak je možné na nezbytnou dobu (krmení) posadit do jídelní židličky, kdy je židlička stabilní. Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Jitka: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je vhodné dávat kojenci pod hlavičku klín do postýlky nebo ležet na rovném. Děkují za odpověď.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, vhodnější je rovný povrch, pokud to není stanoveno lékařem (z důvodu nějaké diagnozy). Přeji hezký den Michaela Kačírková“
Hana Zděnovcová: „Dobrý den, mám vnučku 4,5 měsíce. Když dáme holčičku na bříško, na polohu pasení koníčků, moc se jí to nelíbí, snaží se, ale pokňourává a hlavičku si radši pokládá. Ale jinak hlavičku drží hezky, když jí chováme. Děkuji“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, pasení koníčků (první vzpřímení) je důležité ve vývoji. U pasení je podstatné opření o ruce (v tomto věku o lokty miminka), držení hlavičky v náručí, bohužel nenahradí pasení koníčků s přením o ruce miminka. Doporučuji tedy radji navštívit odborníka (dětského rehabilitačního lékaře, či dětského fyzioterapeuta. Přeji vám krásný den Michaela Kačírková“
Adéla: „Dobrý den, v návaznosti na Váš předchozí vstup - co když se miminko vyvíjí správně, souměrně, ale je prostě jen "líné", a tak mu objevování a psychomotorický vývoj prostě trvá déle? Dá se nějak namotivovat k objevování?“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, každý má jiné tempo vývoje. A je v pořádku, že některé je rychlejší, některé "pomalejší" důležitá je kvalita pohybu, které miminko vykonává. Motivovat jej můžete především tak, že budete odporovat jeho současné dovednosti př. pokud pase koníčky, dávat mu prostor a možnost je pást, připravit mu prostředí ve kterém bude ráda. Když se například otáčí ze zad na bříško, tak po přetočení ho můžete otočit zpět na záda a tím bude tento pohyb trénovat, ujišťovat se v něm. Určitě nedoporučuji vývoj předbíhat např. když leží na bříšku, snažit se ho motivovat dopředu, vhodnější je motivovat jej do stran. Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Markéta: „Dobrý den, nyní jsem slyšela rozhovor s Vámi. Syn když se narodil, neotáčel hlavičku na obě strany. Chodily jsme na rehabilitace a cvičily s ním. Ale nyní má problém s nohami nemá klenbu, kotníky mu směřují dovnitř. Měl další rehabilitace ale takové bych zrovna já nenazvala jako rehab.spíše to bylo hraní. budou mu v červnu 4 roky. Mudr nám dává stále šanci, že se to srovná ale moc tomu nevěřím. Levou nohu má prý horší, že se tam jakoby stáčí i kolínko. Prosím o radu co s tím dál. Je šance mu nějak pomoci?U nás ve Slaném nevím na koho se obrátit. Boty kupujeme jen kvalitní. Děkuji Humlová M.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, v tomto případě doporučuji se obrátit na fyzioterapeuta, který se zabývá nohami (fyzioterapeut podolog) najdete jej přes internet (většinou vlastní tzv. podoskop), či navštivte rehabilitačního lékaře, který vám po vyšetření doporučí, koho ve Vašem okolí navštívit. Jinak bych ráda ještě zmínila, že i cílená rehabilitace může vypadat jako hraní, rodič by však měl být zainstruován i na doma. Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Hanka Č.: „Dobrý den! Ráda bych se zeptala, čím jako máma můžu miminku již od narození pomoci, abych mu poskytla co nejlepší start do života v oblasti psychomotorického vývoje ? Moc děkuji za Vaši práci, jste skvělá :) H.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Hanko, děkuji moc za Váš dotaz a Vaši zprávu. Nejlépe můžete miminku pomoci tím, že budete respektovat jeho přirozený vývoj a sledovat, zda probíhá postupně a kvalitně (pokud ne, tak nečekat a řešit, samo se nic nevyřeší, jen se schová jinam). Při zacházení s ním je dobré respektovat jeho přirozený vývoj. Pozor na hojné používaní různých pomůcek, většinou jsou tyto pomůcky spíše pro rodiče, než pro zlepšení vývoje dětí. (př. lehátko ,autosedačka, různé vaky,..) Pokud používáte různé pomůcky, je vhodné po použití vykompenzovat nepřirozené polohy na rovné podložce (na zádech i na bříšku) a snažit se mu dopřát co nejpestřejší pohyb. Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Lenka: „Jak psychomotorický vývoj ovlivňuje dvojitá plena,která je doporučována kvůli vývoji kyčlí?“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, při použití abdukčního/širokého balení doporučuji na zádech miminku podkládat nožky, aby pro něj bylo jednodušší je zvednout a nebylo tak prohnuté v zádech. A při každém přebalování nechat prokopat na zádech a položit jej nahaté (klidně v body) na bříško. Krásný den Michaela Kačírková“
Terka: „Dobry den, rada bych se zeptala, jak syna (temer 6 mesicu) polohovat na brisku. Otaci se tam sam (zpet na zada jeste neumi), ale casto vidim, ze je ciste na brisku a ruce a nozky miva ve vzduchu, je to v poradku? A dale, zda je mozne v tomto obdobi uz nosit v poloze vertikalni, kdyz se jeste sam nezvedne? Dekuji za odpoved :)“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Terko, to co popisujete je vzor letadla neboli plavání a je součástí přirozeného vývoje, neměla by však převažovat. Mělo by být častěji opřene, než "lítat" . Přeji krásný den Michaela Kačírková“