Chat

Martina Řepová
Cvičení doma – cviky a praktické denní činnosti
Záznam chatu ze středy 23. března 2022
Veronika: „Dobrý den, můžu po šestinedělí začít běhat? Děkuji“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Po šestinedělí doporučuji navštívit gynekologického fyzioterapeuta a nechat se zkontrolovat. Je dobré pánevní dno navnímat a začít opatrně posilovat. Začala bych rychlejšími procházkami a postupně zkoušela popoběhnout. Pokud nebude problém např. s inkontinencí, můžete pomalu začít přidávat.“
Jitka: „Dobry den, ma smysl resit diastazu z prvniho porodu, pokud planujeme v brzke době druhe miminko? Rok po prvnim porodu jsem cvicila, ovsem posledni rok kvuli nedostatku casu vubec, kdyz se prestane, mam pocit, ze se diastaza vraci zpet.“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Diastázu rozhodně smysl řešit má. Je dobré srovnat držení těla, a diastázu co nejvíce stáhnout než bude následovat další těhotenství. Obraťte se na gynekologickou fyzioterapeutku nebo specialistku na cvičení po porodu. Druhé těhotenství už je pro tělo větší zápřah a mohly by se vyskytnou problémy jako pupeční kýla (v nejslabším místě břišní stěny), inkontinence apod. Není to jen o cvicích jako takových, ale i o běžných dennních činnostech a držení těla. Diastáza se může zase zhoršit, pokud budu nesprávně cvičit (proto ji můžete vidět i u mužů).“
Petra Jakšová: „Dobrý den, může souviset bolestivý sex s pánevním dnem?“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Bolestivý sex bude mít pravděpodobně na svědomý stažené pánevní dno. Může se tomu stát, pokud ho budu mít přeposilované (není např. vhodné ani posilování zadržováním moči apod.) nebo může být stažené i v důsledku traumatu. O tomto tématu budeme více mluvit zítra.“
Nikola: „Dobrý den, doporučila byste používání poporodní pásu na břicho již v porodnici a následně doma při svižnějších vycházkách? Děkuji.“
Martina Řepová: „Dobrý den, poporodní pás je skvělá podpůrná pomůcka hlavně v brzké poporodní době. Proto je ideální ho mmít do porodnice s sebou. Doma při úklidu, při procházkách nebo náročnějších činnostech ho také můžete spíše krátkodoběji využít. Hlavní je ovšem aktivní držení těla.“
Jitka: „Dobrý den,jsem na mateřské dovolené a chci se zeptat potřebuji zpevnit bříško,v červnu se vdavam.tudiz nohy mám posílené dost,běhám za dcerou(1,5).jediny čas volný bez ní je po obědě a potom tedy večer.jednou týdně,mám jógu,a to je málo.takže spíš také zapojit jídelníček.? nedokážu,si představit že nemám sladkost ke kafi po obědě .děkuji za odpověď“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Když bříško po porodu zůstává, může být důvodů více. Hlavní je aktivní držení těla, dostatek pohybu, ale i strava. Nechte si zkontrolovat bříško a poradit si fyzioterapeutem nebo specialistou na cvičení po porodu. Jóga se dá také cvičit s ohledem na tělo po porodu (je třeba dodržovat určité zásady). Co se jídla týká, většinou se odbýváme, nemáme vyvážený jídelníček a poté máme potřebu dohánět energii sladkostmi (jako ve Vašem případě ke kávě). Poraďte se s odbornicí na výživu nebo si zkuste jídlo zaznamenávat (kolik přijmete bílkovin, tuků i sacharidů) a možná budete překvapena. Pokud jídelníček srovnáte nebudou Vás ani chtě na sladké trápit nebo vyměníte sladkost za ovoce. Z pohybu, který Vám pomůže ke spalování tuků je ideální rychlá dlouhá procházka. Je to pro tělo pohyb zdravý a ještě jste na čerstvém vzduchu. Zařadit můžeme také jízdu na kole, kdy si srovnáme řídítka, abychom se nehrbily. Přeji, aby se Vám tělo povedlo změnit k Vaší spokojenosti a budete se ve Váš den cítit hezky.“
Mirka: „Dobrý den, dcera je již šest let po porodu císařským řezem, zůstalo ji velké břicho, prosím o radu na koho se obrátit a zda se i po takové době dá toto řešit.dekuji za radu.“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. I po takové době se určitě dá s bříškem pracovat. Jde o to nastartovat zase náš střed těla (souhru pánevního dna, břišních svalů, zádových svalů a bránic). Mnohdy si fixujeme "těhotenské držení" těla i nevhodným dechovým stereotypem. Většinou je problém v jeho držením. Vyhledejte fyzioterapeutku nebo specialistku na cvičení po porodu. Pokud je dcera z Českých Budějovic nebo okolí, ráda se s ní uvidím.“
Jana: „Dobry den, doporučila byste jeden jediný cvik, který je TOP na diastazu,prosim?“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Bohužel to není o 1 zázračném cviku, ale o těle jako celku. Je dobré se podívat např. i na chodidlo, které s diastázou také souvisí. Nejdůležitější je ovšem dech a napřímení. Vzduch v bříšním lisu utíká většinou nejslabším místem. V případě diastázy přední stranou bříška, v případě inkontinence pánevním dnem, atd.“
Magdalena: „Dobry den, jsem 9 mesicu po cisarskem rezu. Navstevovala jsem fyzioterapeutku, ktera se specializovala na zeny po porodu, dle ni diastaza v poradku. Nekolik mesicu jsem cvicila pouze na vnitrni svaly, nyni jiz cvicim normalne. Stale mivam vsak pri cviceni brisko trochu do strisky. Je to v poradku? Dekuji moc.“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Malá diastáza nebo rozestup přímých břišních svalů může zůstat. Důležité je však, jak umím se středem těla pracovat. Záleží jaké cvičení volíte. Cviky, kdy se nám zkracuje a přetěžuje přímý bříšní sval typu zkracovaček nejsou vhodné obecně. Můžete navštívit i jiného odborníka, abyste měla další zpětnou vazbu. Důležité je při cvičení dodržování určitých zásad zapojení středu těla. V případě, kdy Vám vyleze stříška, je třeba se vrátit k lehčí variantě.“
Eva: „Pekný deň, syn bude mať v apríli 1 rok - je to 5. dieťatko. Po 4. dieťati sa mi urobila diastáza - nie veľká, okolo pupka rozostup svalov asi 2 cm. Všade píšu, že na diastázu bez odborníka nemáme začať cvičiť, aby sme si to nezhoršili. Kde môžem vyhľadať pomoc, príp. cviky, s ktorými začať? Ďakujem.“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Zkuste zapátrat ve Vašem okolí a vyhledat gynekologickou fyzioterapeutku nebo lektorku, která se na cvičení po porodu zaměřuje. Na sociálních sítích najdete skupiny, kde se tito odborníci sdružují a maminky Vám poradí tu ve Vašem okolí. Pokud to nemáte daleko do Českých Budějovic, ráda Vás uvidím.“
Petra: „Dobrý den, jsem 17 m po druhém porodu. mám hodně otevřený hrudník, takový ten typycký postoj otevřených nůžek. Při cvičeních často říkají, at směřují žebra dolů, ale já at se snažim jak chci, nevím, jak toho docílit. Existuje na to, nějaký trik, jak tam ty žebra ,,nacpat,,? :D děkuji za odpověď“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Základem i v mých kurzech je leh, kdy celé tělo srovnáme do neutrální pozice a naučíme se správně dýchat. Je třeba se podívat na tělo jako celek a začít u chodidel, odemčených kolen, pánve, postavení hrudníku, hlavy atd. od kterých se to dále odvíjí.“
Veronika Dobešová: „Prosím o řádu jsem 14 dni po porodu a bolí mě kostrč nemůžu vůbec sedět i spánek mě dela problémy jsou na to nějaké cviky ? Děkuji za odpověď .“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Ve Vašem případě určitě vyhledejte pomoc fyzioterapeuta, který Vás vyšetří a i poradí cviky.“
Kateřina: „Dobrý den, jsem skoro 6.měsíců po cs řezu, miminko bylo koncem pánevním, co všechno prosím už můžu cvičit? Děkuji, Kateřina“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Je to hodně individuální. V ideálním případě se braťte na odborníka ve Vašem okolí, aby Vás naučil zásady správného cvičení a nezapomeňte také opečovat jizvu.“
STOP: „Co je zajímavé na vztahu mezi cviky a praktickými denní činnosti?“
Martina Řepová: „Dobrý den, ideální je ze začátku cvičit na pár minut 3-4x deně na pár minutek. Hlavní je se zaměřit na dech, denní pravidelné činnosti, kterými trávíte přes den nejvíce času a ty se snažit co nejvíce srovnat. To samotné můžeme brát jako cvičení.“
DAYD: „Co je podle Vás specifické a důležité na cvičení doma?“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Důležitá je pravidelnost. Naučit se na chvilku odložit domácí práce a dát si pár minut "pro sebe" i za cenu, že po Vás třeba lezou děti. Oni se postupně přidají. Můžete využít i lístečky po bytě s připomínkou cviku, dechem, napřímení nebo si i na začátku nastavit budíky (pokud Vás to nebude stresovat). Cca po 21 dnech se pohyb stane automatickým.“
Markéta: „Dobrý den, chci se zeptat, jak dlouho po porodu můžu zlepšit pánevní dno a diastázu? Rodila jsem už před 6 lety. Lze s tím ještě něco dělat? Děkuji“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji za dotaz. I v případě pár let po porodu lze stav pánevního dna i diastázy zlepšit. Uvidíte, že se spolu s pánevním dnem zlepší i spoustu dalších věcí jako třeba sex, psychika apod. Držím palce.“
Iva: „Dobry den, 2 mesice po porodu jsem zacala s rychlou chuzi a lehce s behanim. Najednou me zacala strasne bolet trislo (pichlava bolest sla az do zadni strany pod pulku). I rok po porodu se mi obcas bolest vraci, bud po přepálené aktivitě nebo naopak kdyz vubec nic nedelam. Co to muze byt a co s tim?“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Navštivte odborníka, který Vás vyšetří. Já Vás bohužel nevidím. Problém může souviset s přetížením pánevního dna, které se do míst, které popisujete upíná a bude potřeba uvolnit.“
Mirka: „Děkuji za odpověď ohledně " břicha" 6 let po císařském řezu, bohužel máme to do Budějovic daleko, nemáte prosím tip, na koho se obrátit v Praze, nebo na jaké pracoviště? Ještě jednou moc děkuji.“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Zkuste si mě, prosím, vyhledat třeba na sociálních sítích a ráda Vám předám konkrétní kontakt. Zítra zde budu s Míšou Pospíšilovou, která v Praze působí.“
Barbora: „Dobrý den, prvni porod jsem měla císařským řezem a 22 měsíců na to vaginální. Mám diastazu, na dva prsty, jak na ní doma prosim doma cvičit? Břicho mám jak v 5tem měsíci a času s dvemi dětmi moc není. Chodíme denně na procházku atd. Vážím 60kg a měřím cca 163 cm. Mockrát děkuji za pomoc. Hezký den B.“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Vyhledejte specialistu na cvičení po porodu v okolí, kde určitě dostanete tipy cvičen na doma a naučí Vás je. Můžete mne kontaktovat i na sociálních sítích a já se Vám pokusím poradit někoho v blízkosti.“
Petr: „Dobrý den. 18 let, mírná obezita, kouření. Kdy má taková dívka přestat kouřit (detoxikace) předv početím - aby to dítěti neškodilo?“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Ideální je přestat kouřit už před početím.“
Michala: „Dobrý den,celý život mám ráda pohyb,ale teď jsem v 1 trimestru a nevím,co je pro mě vhodné a nevhodné...beh?posilování typu dřepy?čemu se opravdu vyhnout?děkuji moc za odpověď“
Martina Řepová: „Dobrý den, v 1. trimestru, kdy se miminko uhnizďuje, ale v těhotenství celkově se vyhněte skákání, dopadům, otřesům. Záleží na co je Vaše tělo zvyklé a jestli je podle lékaře vše v pořádku.“
Raušer Téra Pánková: „Ahojky, kdy po porodu začít hrát házenou? Nezapomeň mrknout“
Martina Řepová: „Ahoj Terez, vymyslíme termín na individuální lekci a až Tě zkontroluji, řeknu kdy ;). Mrk.“
Pavlína: „Dobrý den Martino, jak mám prosím postupovat, když mě tato pomalá cvičení nebaví? Jsem energická žena a mám ráda dynamický pohyb.“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. I přes to, že Vás tato forma cvičení neláká, doporučuji dát nějdříve dohromady nejen pánevní dno a poté se vrátit k dynamickým lekcím.“
Lucie M.: „Mám asi zvláštní dotaz, ale co mám dělat v případě, že miminko bylo neplánované a necítím k němu pár týdnů po porodu takovou lásku kterou bych čekala?“
Martina Řepová: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. I toto se může stát, nic si nevyčítejte. Ze začátku se nám střídají emoce vlivem hormonů jako horská dráha. Porod je velký transformační krok v životě ženy. Svěřte se do rukou psycholožky. Najdete i psycholožky, které se na tuto problematiku poporodních traumat zaměřují. Držím palce.“