Chat

host

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.

Babyrady – nebezpečné infekce

Záznam chatu z úterý 22. února 2022

Rozálie: „Pro které skupiny je pneumokok nejrizikovější? Doporučujete očkování proti pneumokoku, event. jaké?“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Pneumokoková infekce je nejnebezpečnější pro kojence a batolata a potom pro seniory. Očkování je účinnou prevencí. Doporučuji očkování konjugovanou 13ti valentní vakcínou. To je určeno pro všechny věkové kategorie. K dispozici je i 10 ti valentní vakcína. 23 valentní vakcína je vhodná pro dospělé, imunita po ní však je krátkodobější.“

Martina Zajícová: „Jaký je rozdíl mezi vakcínou Synflorix a Prevenar 13?“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Obě vakciny jsou konjufované, jsou schopné vyvolat imunitní odpověď i u kajenců, Synflorix obsahuje 10 typů pneumokoků, Prevenar 13 jich má 13.Synflorix je určen dětem do 5ti let, Prevenar 13 pro děti o dospělé.“

Josefína: „Kde se mohou moji rodiče v seniorském věku informovat o očkování proti pneumokoku? Které vakcíny jsou pro ně vhodné?“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Podrobnou informaci jim poskytne jejich praktický lékař nebo také plicní lékař. Jenvhodnější je naočkovat nejprve Prevenarem 13 a potom Pneumo 23.“

Ludmila Magalhaesová: „Dobrý den, paní doktorko, proč bych měla zvolit vakcínu Prevenar 13, na kterou musím doplácet? Předem děkuji za objasnění Ludmila“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Prevenar 13 chrání proti 13 typům pneumokoka, Synflorix proti 10ti.“

STOP: „Jak předcházet nebezpečným infekcím u dětí?“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Prevencí infekcí je jistě zdravý životní styl, zdravá strava, dostatek pohybu, málo stresu a správné hygienické návyky. Účinnou prevencí je také očkování.“

Pavel Janeček: „Dobrý den, moje dítě trpí často na zánět středního ucha. S manželkou jsme se dočetli, že vakcína Prevar slouží i jako prevence proti nepříjemným zánětům. Doporučujete tuto možnost? Pavel“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Ano doporučuji. Prevenar chrání také proti zápalům plic a hlavně proti invazivním pneumokokovým onemocněním, jako je zánět mozkových blan a celková infekce, otrava krve.“

karla: „Ráda bych nechala naočkovat své miminko proti pneumokokům, mezi kterými vakcínami si mohu vybrat? Jsou hrazené? Případně, jaký je doplatek?“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Pokud zahájíte očkování do 7 měsíce věku, je plně hrazena vakcína Snflorix,na Prevenar 13 se několik set doplácí, ale obsahuje o 3 typy pneumokoků více.“

Jitka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, šestá, sedmá nemoc je možné ji.dostat i ve věku 9let? děkuji za odpověď“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Dobrý den, ano, možné to je, pokud se s nimi dítě nesetkalo již dříve.“

ANTIMONY: „Co dítě a covid?“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Děti mají ve většine případů průbeh covidu mírný, ale mohou skončit i na umělé plicní ventilaci a bylo i u nás již několik úmrtí. Je to však mnohem méně časté než u dospělých. Po prodělaném covidu se u nich může rozvinout i systémový zánět, který je život ohrožující. Také se i u dětí setkávám s poscovidovými obtížemi podobnými jako u dospělých - dušnost, únava, boelsti svalů. trvat mohou i měsíce.“

Jana: „Dobrý den, vnučka 1rok, prodělala nedávno salmonelózu, může to mít na ni nějaké následky? Brala při ní antibiotika. Lze tomuto onemocnění předcházet? Přemýšlíme co bylo příčinou. Lze tomu předejít? Kde jsme udělali chybu? Byla na tom dost špatně. Skončila v nemocnici. Děkuji.“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Salmonelu nejčastěji získáme z nedostatečně tepelně uraveného masa a vajec. někdy stačí i dotek jiné potraviny prkénka, které po úpravě masa nebylo dobře omyto. Následky po salmonelose naštěstí většinou nejsou, přechodně mohou přetrvávat zažívací obtíže, u někoho se objeví přechodný zánět v kloubu. Těžký průběh mohou mít oslabení jedinci. To potom může být celková infekce, otrava krve.“

Honza: „Hezký den, paní doktorko. Moc Vám to sluší, vypadáte fantasticky. Máte na sobě punčochy nebo punčocháče?“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Děkuji. V té zimě přece punřocháče.“

ANTICYKLON: „Jaké můžou být důsledky nebezpečných infekcí pro dítě?“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Důsledky mohou být celoživotní. Po zápalu plic může přetrvávat postižení plic, po zánětu mozkových blan i neurologické postižení až bdělé koma. Zěžké celkové infekce mohou zanechat i následky na dalších životně důležitých orgánech jako je srdce, ledviny, játra...“

Jana: „Dobrý den, doma jsme byli v izolaci a prodělali covid, chytl to i malý, bez příznaků, ale doma jsme dělali antigen. Mám to zpětně nahlásit dětskému lékaři?“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Určitě ano.“

Eva: „Dobrý den, paní doktorko, lze spojit očkování proti pneumokokům i s jiným očkováním?“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Ano, lze. Například s hexVkcínou nebo očkováním proti meningokokům.“

Alena: „Syn 10 let dosud neměl neštovice, mám ho nechat očkovat nebo ještě čekat? Děkuji.“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „V tomto věku bych už doporučila spíše očkovat. Čím je dítě starší, tím může být průběh horší.“

Jitka: „Ještě jeden dotaz prosím dcera (9)neměla neštovice,je možné když manžel je neměl tak by je taky nemusela mít?byla v kolektivu ,kde děti nakažené byly a nechytla je.co tedy dál,asi očkování v dospělosti?“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Je spíše možné, že je prodělala s minimem příznaků. Odpověď by přineslo stanovení protilátek. Totéž platí pro manžela. Potom se můžete rozhodnout pro očkování“

SK: „Kolik je celkem infekcí, které může dítě dostat?“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Na to se asi odpovědět nedá. Jsou stovky virových infekcí a stejně tak bakteriálních.“

Lucie: „Dobrý den, syn 5 let, již 5 týdnů trvající vlhký kašel. převážně nejvíce ráno po probuzení. Přes den občas pokašlává. Všechny možné druhy expectorans a mukolytik bez zlepšení. Pediatr teď navrhlnul Erdomed, po 5 dnech zatím nevidím zlepšení. Co dál? :( Jinak bez známek akutní infekce, nos suchý“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Pokdu kašel trvá déle než 6 týdnů, čemuž se blížíte, ja již vhodné podrobnější vyšetření, zvažit provedení RTG plic, odběr krve ev funkční vyšetření plic.“

Helena: „Dobry den,muze kovid ve 2 mesici tehotenstvi poskodit plod? Dekuji predem za odpoved“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Obávám se, že o tom zatím nemáme dostatek údajů.“

Barbora: „Dobrý den,dcera (4,5 mesice) prodělala začátkem ledna rýmu,doted však stále výrazně “chrci”.Dle pediatra ma dýchací cesty ciste,zvuk vychází z nosohltanu.S pediatrem jsme se kvůli tomu dohodli na odložení očkováni (hexa,prevenar).K tomu má neustále hnis v oku.Opravdu jde pouze o důsledky rýmy,nebo muže jit o jiné onemocnění?“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Nejpraděpodobněji jde opravdu o důsledky rýmy.Může mít i třeba hůře průchodné slzní kanálky“

Eva Šiškova: „Dobry den, vnucka nyni 3 roky mela uz 2x zanet ledvin a byla hospitalizovana. Nesmi se koupat ve verejnych koupalistich. Nyni ma udrzovaci antibiotika podavana kazdy vecer. Pry ma klicku v mocovem mechyri ktera zanet zpusobuje. Da se nejak poradit? Dekuji“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Po opakovaném zánětu ledvin je dítě vždy podrobně vyšetřeno a pokud by byla vhodná např operace, je s rodiči tato možnost podrobně probrána. Pokud ve vašem případě lékaři volili dlouhodobé podávání antibiotik, je to jistě správně, nemusíte se obávat.“

josef: „Dobrý den, syn 4 roky, nebyl ještě očkován proti pneumokokům, doporučujete očkovat i děti v tomto věku?“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „I v tomto věku je to vhodné.“

Marketa: „Dobrý den, dcera (2, 5let) ockovana prevenarem 13. Nyní prodělala zánět středního ucha, vyléčený antibiotiky. Je možné, že se zánět bude vracet? Děkuji“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Zánět se vracet může, ale pokud je očkována a dodržujete všechna hygienická opatřední a umí i správně smrkat, udělali jste vše, co můžete.“

Eva: „Dobrý den,paní doktorko.Mám vnučku stáří 4 měsíce,minulý týden nám bylo od dětské lékařky nabídnuto očkování proti meningokokové infekci.Mám dotaz zda toto očkování doporučujete?V jakém věku nechat dítě očkovat? A jak častý je výskyt onemocnění? Paní doktorka doporučila očkovat co nejdříve,ale myslim,že k nákaze dochází nejčastěji až v kolektivu.Proto nám přijde očkování ve 4 měsícich předčasné .Děkuji za odpověď Koubová Eva /babička/ Č.Budějovice“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „U nás je doporučeno očkovat již v kojeneckém věku, protože tato infekce je v tomto věku nejnebezpečenější. Další věkové období, kdy je meningogok nebezpečný je věk okolo puberty a mladé dospělosti.“

Petr: „Hezký den Zuzano. Máte krásné nohy :)“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Děkuji za kompliment. Za ta leta co je mám už o tom vím, tak je neschovávám...“

Irena: „Dobrý den, prosím o Váš názor na očkování proti meningokoku? Syna jsem nechala naočkovat proti pneumokoku a paní doktorka mi doporučila i meningokoka. Slyšela jsem dost od okolí, že toto očkování děti velice špatně snáší. Děkuji moc za odpověď. Hezký den.“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Dobrý den, po očkování proti meningokoku bývají častěji teploty než po jiných vakcínách, ale menigokokové onemocnění je tak nebezpečené a i dnes u nás stále děti můžerachle zahubit, že ani rodiče ani lékaři nestačí včas zasáhnout. Proto je očkování doporučováno.“

Jarča: „Dobrý den paní doktorko, synovi jsou čtyři roky, doporučila by jste očkování proti menigokovi a pokud ano jakou vakcínou? Do kdy bude chráněn? Mladší syn je očkován bexerem, doporučila by jste i doplnit nimenrix? A ještě bych se chtěla zeptat, jestli je normální, že když chodí do školky je velmi často nemocný - rýma, kašel, je týden ve školce, maximálně dva a už je nemocný. Předem děkuji za odpověď.“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Nemocnost dětí v kolektivu je 2x vyšší než když jsou mimo něj. POkud jsou to nezávažné infekce - ráma, kašel - mlže jich být i 10 do roka. Zastoupení typů meningokoků je u nás vyrovanané, tj je vhodné očkovat jak proti B tak proti C a A, W, Y.“

Anna: „Dobrý den, jak je nebezpečný pro dítě spálový streptokok? A může ho dostat opakovaně? Děkuji.“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Spálový streptokok je rovněž potenciálně nebezpečná bakterie, která kromě anginy a spály může vyvolat závažné celkové onemocnění. Existuje více typů této bakterie, takže onemocnění se někdy může opakovat.“

Alexandra: „Dobry den, mam skor dotaz na alergiu. Mame doma skoro 8m dievcatko, minuly tyzden sme zavadzali lepok/kuskus - 2dni so zeleninou, treti den len zeleninka a tam zacal problem. Na treti den bola stolica 5x, dalsi tiez 5x, dalsie dni to bolo okolo 4x, takmer po kazdom jedle. Dalsie 3dni to bolo 3-4-5x denne, stolica mala kyselz pach. Ja sama som celiatik. Lepok skusim zaviest opat za par tyzdnov. Ak bude reakcia rovnaka, mam ziadat o vysetrenie na gastro alebo alergologa? Dakujem velmi pekne. A.“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Coeliakie se rozvíjí pomaleji, příznaky po prvním podání lepku by spíše mohly ukazovat na klasickou alergii. Zkusila bych několik dní počkat a potom opět podat výživu s trochou lepku. Další týden v tomto pokračovat a nedávat k tomu nic dalšího nového. Pokud se obtíže budou opakovat, pora´dte se nejprve s dětským lékařem, on Vá s případně k podrobnějšímu vyšetření doporučí.“

Anna: „Dobrý den, ráda bych syna očkovala proti meningokokum. Doporučujete obě vakcíny? Syn nesnáší očkování moc dobře (horečky...), tak do něj nechci dávat nic "zbytecneho", ale z Men.mam opravdu strach. Případně kdy doporučujete začít, když jsou mu teď 4 roky? Dekuji!“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Doporučuji obě vakcíny, U nás jsou zastoupeny jak B tak C typy, v menším nožství i ostatní. Nejvíce josu ohrožení kojenci a náctiletí. Můžete tedy počkat. Pokud však chcete chlapce chránit co nejvíce, nečekejte. Onemocnět může i v tomto věku.“

ANTI: „Které všechny dětské nebezpečné infekce jsou v ČR v současnosti?“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Zceka vymýceny byly pouze pravé neštovice. Jinak se u nás mohou vyskytnout téměř všechny nebezpečné nemoci přežívající v našem pásmu.“

Jana: „Dobrý den paní doktorko, syn má odložené očkování ( spalničky ) kvůli podezření na febrilní křeče, v létě se chystáme do Turecka, mohl by být ohrožen,že onemocní nebo riziko není velké?“

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.: „Do léta by mohl jistě očkování stihnout, zejména pokud bylo pouze podezření na febrilní křeče. Neznám sice epidemiologicku situaci v Turecku, ale odhaduji, že bude spíše horší. Syna bych doporučila očkovat.“