Rozhovor se Soňou Šulákovou

Co nejčastěji děláte, když jste sama doma?

Všechno a naplno. Jenom to většinou dopadne tak, že z deseti naplánovaných položek stihnu tak polovinu. Teoreticky jsem také vždycky připravena si vzít knížku a relaxovat, prakticky k tomu dochází minimálně a upřímně – sama i Sama doma jsem naposledy byla někdy v červnu.

Co si myslíte, že dělá váš partner, když je sám doma?

Troufám si tvrdit, že vím! Například naposledy brouzdal po internetu a chtěl mě překvapit doručenou kytkou k narozeninám přímo do práce. Bohužel zapomněl, že jsem ten den měla od dopoledne volno, tak poslíček bloudil s liliemi po nemocnici a já jsem se nečekaně zjevila doma ve dveřích. Dopadlo to tak, že já jsem dostala vynadáno, co dělám doma, když mám být v práci, a ještě že jsem mu zkazila překvapení a narozeninová kytka se po velké pátrací akci našla až druhý den. Dneska je to asi měsíc a pořád mě to dokáže rozesmát.

A když je sám doma, volá vám často, nebo kdy vám zavolá poprvé?

Většinou to nevydržím já a volám první, jestli jsem nenechala doma klíče.

Než necháte rodinu samotnou doma, čím vším ji musíte vybavit?

Jsem šťastná žena. Opravdu ničím, v pohodě si vystačí sami, ale udělá jim radost lednice plná jídla.

Proč ještě neexistuje pořad Sám doma pro muže? O čem by měl být?

Ale přece existuje! Myšlenka na pořad Sám doma cirkuluje v našich hlavách už dlouho, jde o to jen ho zrealizovat. Témata? Jsou jasná, např. vaření pro muže, jak uklidit pivo do lednice, aby bylo správně vychlazeno, minilekce domácího úklidu a seminář etikety (např. jak galantně prozradit manželce, že dneska se s ní místo fotbalu budu dívat na romantický film), manuál nakupování dárků atd. Měl by naučit umění, jak potěšit a „nevytočit“ (vlastní!) ženu. Ale vážně, pánové by podle mě rozhodně uvítali nenáročnou klasiku – rychlá auta, krásné ženy, jakýkoliv sport, hlavně fotbal, hokej, golf, módní trendy a úspěšné muže na jakémkoliv poli, aby se každý mohl inspirovat.

Která věková generace na pořad nejvíce reaguje a čeho se reakce týkají, na co se divačky nejčastěji ptají vás?

To se nedá přesně specifikovat. Mám zkušenost, že reaguje věkově široké spektrum… Asi od 25 let nahoru. Nejvíc se ptají na naše zkušenosti a rady a na lékařská témata. Konkrétně mě také hodně na oblečení, odkud jsou ty a ty šaty. Jednou mě zaskočil jeden divák – muž, který se mě zeptal na přesnou barvu punčoch, které nosím, protože jeho žena se vsadila s holkami v práci a stydí se zeptat.

Někdy mám dojem, že polovina pořadu Sama doma je o tom, jak si nejlíp navařit, a druhá polovina o tom, jak zhubnout. Co vy na to?

Na první pohled to tak možná vypadá. Ale já bych to s nadsázkou specifikovala jinak – jak si navařit, a když se to povede a sníme toho mnohem víc, než bychom měli, hned máme v rukávě návod na to, jak tuto drobnou chybu zamaskovat. Obecně až 90 % žen aspoň jednou v životě drželo dietu a chtělo zhubnout, takže téma vaření a hubnutí jsou hodně diskutovaná témata a logicky k sobě patří. Také v tomto duchu se je v Sama doma snažíme propojit.

S čím vás dovedou hosté nejvíce zaskočit (zrušení účasti, ztráta slov, přílišná upovídanost…)? Vzpomenete si na konkrétní případ?

Každý z hostů reaguje na přímý přenos individuálně. Někdo je trémista a nemluví, jiný se zase nedá přerušit tak, aby to nevypadalo neslušně. Úkolem moderátorky je hosty i diváka rozhovorem provést a „vydolovat” to nejzajímavější. Mě osobně zaskočil Václav Neckář, který už měl sedět v křesílku pro hosta, ale odběhl na kávu a nestihl přijít včas. A teď si představte záběr kamer, můj široký úsměv a slova: „A teď si budeme povídat s Václavem Neckářem,“ a tam nikdo… Kapky potu jsem měla všude (doslova všude, nejen na zádech), ale nakonec vše dobře dopadlo. Pak se ještě jeden z hostů uprostřed přímého přenosu rozkašlal, tím pádem nemohl mluvit, a kašel nešel zastavit. Prekérní situace, protože moderátor to sice zachrání na pár minut, ale logicky nemůže hosta z rozhovoru vynechat, když se baví jen sami dva.

Jak se prolíná vaše profese s pořadem Sama doma?

Jak se to vezme. Jako lékařka mám ke spoustě zdravotních témat blízko a někdy mě mrzí, že vše nestihneme probrat více do hloubky a podrobněji. Jindy je dobré, že dokážu převést odborný výraz do srozumitelné laické mluvy a rozumím, co host chtěl podotknout. Na stranu druhou si v Sama doma odpočinu od starostí v nemocnici, přijdu na jiné myšlenky. K tomu si tříbím všeobecný přehled v jiných oblastech než v medicíně a ještě jako bonus potkávám zajímavé lidi. Dokážu si představit, že práci skloubím s vysíláním i častěji než teď.

Vyměňujete si vzájemně rady s kolegyněmi, jak si usnadnit život, hodnotíte si účesy, oblečení?

Rozhodně, hlavně se vzájemně chválíme, když nám to sluší. A pak ještě občas hodnotíme recept našeho šéfkuchaře. Doma uvaříme a vyměňujeme si zkušenosti, jak se povedl a co jsme v něm inovovali.

Kdy jste poprvé vysílala?

V České televizi poprvé 7. 2. 2007 (Dobré ráno), v Sama doma v lednu 2010.

Co je vaše životní téma, o kterém se v pořadu ráda bavíte?

Témat je spousta, mám relativně široký záběr. Rozhodně medicína, psychologie, vztahy, děti, finance, knihy, film, sport, móda, kosmetika, hudba… v jakémkoliv pořadí a ještě spousta dalších.

Víte, jaké máte jako moderátorský tým Sama doma mezi kolegy v televizi přezdívky?

Konkrétně jmenovitě spíš netuším. A celý tým Sama doma jako celek? Většinou týda, týdaaaaa… Prostě nám zpívají naši znělku!