Podpůrná léčba křečových žil
3. 3. 2014Zdraví
S PhDr. Hanou Khlaif, která se věnuje aromaterapii, jsme si povídali o různých možnostech podpůrné léčby křečových žil.
Co jsou to vlastně křečové žíly a jak vznikají?
Křečové žíly (varixy) jsou problémem mnoha mužů a zvláště žen. Statistiky uvádějí, že jimi trpí až 40 % dospělé populace, což je celkem alarmující. Nevzhledné, uzlovité, na povrch vystupující žíly dolních končetin nejsou jen estetickým problémem, ale postupem času se stávají zdravotní komplikací a příčinou závažných onemocnění. Příčin vzniku křečových žil je hned několik. Příčin vzniku křečových žil je hned několik: dědičnost, vrozená vada žilních chlopní, sedavé zaměstnání či naopak dlouhé stání, hormony. Proto tím trpí více ženy nežli muži, obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, onemocnění krve a žil, nevyvážená strava…
Jaké druhy křečových žil bychom mohli rozlišit? Existuje i nějaká prevence?
Hovořit můžeme o křečových žílách vnějších, vnitřních a metličkových. Prevence jako taková téměř vůbec neexistuje především v závislosti na hormonálních změnách či dědičným dispozicím, nicméně můžeme mírnit jejich příznaky, zamezit únavě nohou. Je ale nutné k tomu přistupovat komplexně. Tedy nošením vhodné obuvi, střídáním pohybových aktivit, vyváženou stravou, střídavými koupelemi, relaxací noh – s podestlanými polštáři pod nohy – minimálně 15 minut denně a také přírodními podpůrnými prostředky.
Jaké přírodní prostředky – oleje, jíly – nám mohou tedy v této oblasti pomoci?
Hlavním úkolem musí být zpevnění žilních stěn, pomoci si od pocitu tzv. těžkých nohou a pracovat s optimální prokrveností nohou. Jako ideální se v tomto směru považují oleje typu cypřiš. Výrazně regulují krevní oběh a harmonizuje menstruační cyklus, pomáhá při bolestivé nebo nepravidelné menstruaci, premenstruační tenzi, hemoroidech, křečových žilách, revmatizmu a močových infekcích, napomáhá duševní transformaci.
Geranium lze, kromě posilování žilních stěn, použít v oblastech problematiky při zánětech v zažívacím, dýchacím, močovém, rozmnožovacím a nervovém systému, účinné je při potížích v přechodu (návaly, nespavost, nadměrné pocení), na ekzémy a suchou pokožku, vhodný je i pro workoholiky (zklidňuje při stresu a přepracovanosti).
Poslední z olejů, které bych v rámci této oblasti zmínila, je méně známý olej pistacia lentiscus. Lidem, kteří trpí křečovými žílami, doporučuji především při začínající únavě využít hydrolátů uvedených bylinek – tedy cypřišovou, geraniovou vodou či vodou z pistacia lentiscus. Stačí si ji opatřit do praktického rozprašovače, který nosíme u sebe, a během dne postiženou pokožku lehce zvlhčujeme, případně z této vody si můžeme připravit pomáhající obklady. Doporučuji také křečové žíly jakoby hladit například éterickým olejem cypřiš. Do několika minut ucítíte lehké brnění a následnou úlevu. Vhodné je použití masážního oleje geranium či rostlinného oleje pistacia lentiscus a potírání těchto míst; nesmí se však jednat o klasickou masáž, ale jen olejové hlazení. Při pravidelném použití to divákům jistě pomůže od bolesti i pocitům těžkých nohou a navíc dochází k postupnému zpevňování žilní stěny
Který z jílů byste nám poradila?
Optimální je použití růžového jílu. Všechny jíly jsou detoxikační, obsahující minerální a stopové prvky, ovšem toto spojení bílého a červeného jílu je skutečně jedinečné. Stačí nanést na navlhčenou pokožku, jakoby pošmouhatět, dát do izolační folie – stačí například potravinová folie – a nechat cca 20 minut působit. Takový zábal si zvládne doma učinit každý. Poté jíl omyjeme žínkou a ošetříme jedním ze zmiňovaných olejů. Velmi rychle mizí únava nohou i onen pocit těžkých nohou. Je to také optimální metoda při posílání žilních stěn. Na jílech je hezké to, že si je příroda namíchala úplně sama. Další z jílů, které bych doporučila je i jíl zelený, který mimo jiné příznivě působí i na klouby a onemocnění revmatu, dny a artrózy.
Jaké jsou přesné účinky pro mne téměř neznámé bylinky Pistacia Lentiscus?
Pistacia lentiscus je rostlinný keř, dosahující výšky cca 2 m, říká se mu středomořský kadidlovník, případně lentišek. Éterický olej z něj se vyrábí z listů a rostlinný z bobulek. Hydrolát neboli květinová voda pak vzniká jako druhotný produkt při výrobě éterického oleje. Olej je vynikající kromě zpevnění žilní stěny i proti plísním, těžkému akné apod. Na výrobu 1 litru oleje je potřeba dokonce 4 tun listů této byliny.
Víme o Vás, že jste odborná aromaterapeutka, dokázala byste vybrat nějaký éterický či rostlinný olej, který by nám výrazně pomohl k podpůrné léčbě křečových žil v rámci vyvážené stravy?
Rostlinné oleje mají vůbec nezastupitelné místo v naší stravě, obsahují takové prvky, které nemáme možnost z žádných jiných surovin získat a nahradit je, ať již to jsou omega mastné kyseliny apod., v rámci křečových žil, tedy i posilování žilních stěn, ale i pro snížení krevního tlaku, který je jeden z rizikových faktorů u tohoto onemocnění, doporučuji dvakrát denně lžíci arganového gastronomického oleje. Kromě léčebných účinků má i vynikající oříškovou chuť, a pokud ho nezvládněte pozřít samostatně, lze ho dát k pečivu, do salátu apod.
Pokud se budete chtít dozvědět více ohledně léčby křečových žil i mnohé další zajímavosti, podívejte se na web yasminka.cz. Kromě toho vás srdečně zveme v pátek a sobotu 14. a 15.března na veletrh kosmetiky do Letňan.
