Chat

MUDr. Olga Klementová, Ph.D.
Téma: první pomoc u dětí
Záznam chatu z pátku 27. ledna 2017
ANTI: „Co je specifické v případě první pomoci u dětí?“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Resuscitaci u dětí zahajujeme 5 umělými vdechy a pak pokračujeme 30 stlačeními hrudníku a následně střídáme se 2 vdechy. Resuscitujeme nejprve 1 minutu a pak voláme o pomoc.“
DAYD: „Jaký nejzávaznější případ kdy musela být provedena první pomoc u dítěte a dítě se nepodařilo v tomto případě zachránit znáte?“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Tonutí v bazéně v domácím prostředí při nedostatečném dohledu na dítě.“
veronika: „Dobrý den, co je na tom pravdy že u dětí se používá frekvence 15:2 to nám říkali ve škole.“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „15:2 je poměr, který platí pro profesionální zdravotníky.“
Irena: „Dobrý den, jak prosím postupovat, pokud batole vdechne nikoliv pevný předmět, ale například kousek izolepy, igelitu...? Je vhodné vyvolat dávení, nebo i v takovém případě postupovat předvedeným způsobem (sendvičový úchop a údery do zad?) Děkuji. Irena“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Pokud je překážka hluboko v dýchacích cestách a není ji možné odstranit, pak postup dle doporučení - údery do zad...“
Petra Kovaříková: „Dobrý den paní doktorko, ráda bych se zeptala, zda je nutná resuscitace kojence ihned - například po alarmu senzoru dechu. Tedy jaká je praxe? Nestačí někdy jen zatřást s dítětem? Nebo je lepší rovnou zahájit resuscitaci? Děkuji.“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Nejprve zkusit zatřást s dítětem, pokud bez efektu, pak provést 5 umělých vdechů a pokud i toto bez efektu, pak zahájit resuscitaci.“
veronika: „Jak pomoci dítěti, který má bronchitidu a v noci se mu velmi špatně dýchá a lapá po dechu?“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Dle závažnosti stavu, pokud jsou dechové potíže výrazné, pak volat zdravotnickou záchrannou službu, poloha dítěte taková, při které se nejlépe dítěti dýchá ,většinou v polosedu.“
Michaela Kratochvílová: „Dobrý den paní doktorko, chci se zeptat na Váš názor, který se týká monitoru dechu. Čekáme s manželem miminko a uvažujeme o pořízení, četli a slyšeli jsme ovšem hodně rozdílné názory. Myslíte, že může být monitor dechu přínosný a pořízení má smysl? Přeji pěkný den a děkuji za odpověď.“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Sama z vlastní zkušenosti, monitor dechu určitě ano pro klidné spaní Vás i Vašeho dítěte. Je to prevence syndromu náhlého úmrtí dítěte.“
Hynek: „Dobry den, chtlel bych se zeptat, zda je efektivni dite pri duseni obratit vzhuru nohama a takto s nim zatrast? Velice dekuji.“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Jak je tato metoda efektivní nevím, nezkoušela jsem, ale doporučuji dodržet doporučené postupy.“
Renata Gavendová: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jaká je první pomoc při astmatickem záchvatu s laringitidou. Minulý týden v pátek bylo to po druhé co se nás syn dusil a nemohl se nadechnout a shodou okolností byl ve školce, spal pí obědě a z ničeho nic se vzbudil že nemůže dýchat.Pozvracel se třikrát, dusil se a opravdu špatně mu šlo nadechnout.Dekuji předem za odpověď. Renata“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Léčba astmatu vyžaduje lékařem předepsanou terapii včetně inhalačních bronchodilatancií, kortikosteroidů...Pokud tyto prostředky máte, doporučuji dávat do školy dítěti s sebou a poučit učitele. Jinak opět co nejrychleji volat ZZS.“
Jitka z Děčína: „Dobrý den.Mam prosím dotaz.Jestli je stejná první pomoc při dušení u dospělých jako u dětí.Děkuju“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Postup se v podstatě neliší, pouze pokud dojde k zástavě oběhu a zahajujete resuscitaci, pak u dítěte začínáte 5 umělými vdechy, u dospělých nepřímou srdeční masáží.“
Lucie Skalická: „Jen chci pozdravit pani doktorku a poprat spoustu uspechu nejenom v pracovnim ale i v osobnim zivote. Moc pekne se na Vas kouka. Verunka je uzasna :-* Preji pekny den :-) ps: Jsem anesteziologicka sestra z FN,zrovna na MD ;-)“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Moc děkuji :-)“
Lenka a Peti: „My bychom rádi pozdravili do studia Sama doma. Děkujeme za pěknou výukovou lekci. Kolektiv KARIM FNOL“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Děkuji :-))“
Oldřiška Korcová: „Dobrý den, pokud se nepodaří odstranit vdechnuty předmět z dítěte - a ma se tedy přistoupit k resiscutaci - nepřekáží vdechnute těleso zákroku?? Znám případ, kdy rodič resuscitoval 4 létě dítě...neúspěšně...říkalo se, ze mu prave zatlačil vsechnute sousto do plic... Dekuji za odpověď“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Dodržet postup a volat ZZS, ti pak zajistí dýchací cesty a definitivnímu odstranění cizího tělesa se provádí v nemocnici. Alternantivní možností zajištění dýchacích cest je koniopunkce, to je však specializovaný úkon, který patří do rukou zkušeného lékaře. Takže masáž, dýchání a co nejrychleji volat ZZS.“
Míla: „Dobrý den,poslouchám Vás jak povídáte o dětech pokud něco vdechnou co dělat.Chtěla bych napsat jak jsem postupovala já když moje dcera měla v krku šroubek. Byla 1,5 roku stará hrála si na koberci v kuchyni já vařila a dobře na ni viděla.Kouknu na ni dcera červená, pusu otevřenou přiskočila jsem k ní kouknu do pusy a vidím šroubek s takovou velkou hlavičkou jak ji uvízl v krku.Co teď první co mě napadlo bylo -když ji tam strčím prst tak šroubek víc zastrčím!ze zoufalství jsem ji chytla za nohy a zatřepala dceři naštěstí šroubek vypadl začala plakat a pro změnu jsem se začala třepat já byla jsem z toho v šoku.Je to už 25 let ale když si na to vzpomenu ještě dneska se spotím.Nikdy jsme nepřišli na to odkud se ten šroubek vzal.A mobily nebyli jen pevná linka u jedné rodiny na konci vesnice.“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Byla jste úžasně pohotová a udělal maximum, myslím, že doporučení jsou jedna věc a v případě potřeby, pokud použijete s efektem jakýkoliv způsob,je důležitý výsledek.“
Petra Valanec: „Dobrý den, bude kongres i příští rok? Moc dekuji za odpověď.“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Pokud bude zájem veřejnosti, pak určitě, myslím, že toto je zajímavé a stále aktuální téma nejen pro rodiče, ale třeba i pro učitele ve školách.“
Nikol T: „Dobrý den, mám 20mesicni dceru. Nedavno se nam stalo, ze si ve vane vdechla vodu. Zacala kaslat, zvracet a bylo videt, ze se nemuze nadechnout. Co v takove chvili je nejlepsi delat? Jak ji pomoc. Dekuji za odpoved. Nikol“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Tak, jak jsem ukazovala, zkusit údery do zad, pak stlačení nadbřišku a nutit kašlat. Dle výsledku pokračovat dál.“
Mirka: „Vazena pani doktorko, chtela bych se zeptat na umele dychani pri resuscitaci. Navazu jiz na jeden predchozi dotaz - mohu tedy provadet umele dychani, i kdyz je riziko, ze jim posunu cizi teleso hloubeji? A jeste jeden dotaz - cetla jsem, ze Heimlichuv manevr neni vhodne provadet u deti do 8 let z duvodu rizika poraneni krehkych vnitrnich organu. Dle meho je ale lepsi to jemne zkusit, nez se divat, jak se dite dale dusi. Velmi dekuji“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Heimlichův hmat se nedoporučuje u tak malých dětí nedoporučuje pro nebezpečí poranění vnitřních orgánů vzhledem k rozdílným anatomickým poměrům, ale mohla byste zkusit položit dítě na ruku na bříško a provádět údery do zad tak, jak jsem ukazovala na modelu. Ale jako matka bych asi postupovala stejně a zkusila cokoliv.“
Blanka: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda příznaky otřesu mozku (zvracení,malátnost..) přicházejí ihned po úrazu? Stalo se mi,že se dcera bouchla při pádu do hlavy o stůl,udělala si jen drobnou povrchovou ranku, po chvíli,kdy přestala plakat,se začala chovat jako dřív,běhat. Tak jsem zhodnotila,ze není nutné jet na pohotovost. Jak poznat,kdy jet a kdy zůstat doma? Děkuji“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „To může být obtížné, ale pokud nebylo bezvědomí a dítě se pak chovalo normálně, ponechala bych doma a sledovala. Pokud by byla porucha vědomí na začátku úrazu, určitě je nutné odvézt dítě k vyšetření do nemocnice a dle doporučení třeba i k hospitalizaci a sledování, obvykle 24 hod. Může se stav komplikovat krvácením do mozku, které může mít dramatický průběh.“
Patrik: „Je mi 8 let jsem těžký cukrovkář. Už několikrát jsem skončil kvůli toho v nemocnici. Inzulín mi píchají paní učitelky. Ale nikdo zatím nezjistil, z jakého důvodu. A k tomu všemu mi zjistili, že jsem hemofilik. Co se s těma dvěma dá dělat? Nevím jestli mi na tohle jste schopná odpovědět. Děkuji“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Asi nebudu schopna dostatečně odpovědět, bohužel kombinace závažných onemocnění, musí být koordinace lékařů obou specializací, takže jak hematologa tak i diabetologa. Každopádně možnosti léčby diabetu v dnešní době jsou velké, např. inzulinová pumpa, která je schopna i měřit glykemii a aktuálně dávkovat inzulín. Jinak dodržovat doporučení a dávat na sebe pozor. Jsi odvážný, drž se.“
Monika Rybkova: „Dobry den paní doktorko, v rozhovoru jste se zmínila o monitoru dechu...chtela bych se zeptat, dokdy je potreba monitor používat,resp. do jakého věku ditete. Dekuji mnohokrat Rybkova“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Já jsem používala monitor dechu do 1 roku věku dítěte, jinak dle doporučení výrobce.“
Jarka: „Jak postupovat když dítě zvracelo a dusí se? Jak je to pak s umělým dýcháním ? Děkuji Jarka velmi hezky jste tk říkala a máte šikovnou holčičku :-)“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Pokusit se odstranit zvratky, např. otočit hlavu nebo celé dítě na bok, vytřít ústa a pak řešit dušení dle doporučení a pokud upadne do bezvědomí, pak resuscitovat.“
Jarka S.: „Vysoke horecky Dobry den, můj syn, 6měsíců, ma již 3den vysoké horečky, srazim mu je paralenem SUS a cipky střídavě po cca 6 hodinach. Do toho ma silnou rýmu, kterou se snažím odstavat. Existuje nějaké velké riziko dlouhých horecek, prip. kdy s nim zajít k dr.? Děkuji“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Protože hrozí dehydratace a jiné komplikace, pokud se nepodaří stav zvládnout do 3 dnů, vyhledala bych lékaře. Takže právě nastal čas.“
Lucie Bažantová: „Dobrý den, zajímalo by mě, proč je vhodné umělé dýchání, když se dítě dusí nějakým předmětem (jídlo, malá hračka apod.). Logicky bych si řekla, že se vzduch skrz překážku nedostane... Děkuji za odpověď.“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Nejprve se pokusím překážku všemi doporučenými manévry odstranit, teprve když nejsem úspěšná a dítě upadne do bezvědomí a bezdeší, pak zahájím resuscitaci. Překážka se může dostat hlouběji, nejčastěji do pravého bronchu, ale tím se uvolní část dýchacích cest, to znamená obvykle levý bronchus a ventiluje se jedna plíce.“
pávková: „dobrý den p. doktorko, měla bych připomínku k Vaší odpovědi kam volat 155 nebo 112 . Vždy pokud se jedná o zdr, problém voláme linku 155 a je jedno jestli jsem ve městě nebo někde na dálnici .pak by to mohlo dopadnouut tak , že žena jedoucí po dálnici a bude rodit volá linku 112 k čemu ??? aby jej přepojovala zdlouhavě na 155 .112 je mezinárodní číslo hlavně pro cizince . Né všechny dispečinky jsou pohromadě jak v Ostravě ,ale stejně i tam se musí přepojovat . My se pak na lidi zlobíme , že vitáčí linku 112 třeba při úmrtí v rodině . děkuji“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Děkuji za připomínku, logisticky a organizačně jako ZZS máte pravdu.“
iveta: „Dobry denpani doktorko.nedavno jsem se ucastnila kurzu prvni pomoci ktery prednasel lekar zachranar a zhodou okolnosti i ukazek zdravotni skoly v Brne na tema prvni pomoci a mohla jsem srovnat informace k prvni pomoci a musim rict ze se vseobecne rozchazite! U kojence se tolik nezaklani hlavicka dodrzuje se rovina brada hrudnik a u resusctace se v Brne prezentovalo ze se nemusi vdechovat ale hlavne bez prestani neprimo masirovat srdce a to bez prestani i kdyz dojede zachranka a prebere si pacienta tak aby se masaz neprerusila protoze udajne clovek kdyz bezne upadne do bezvedomi je nadechnut a dulezite je kyslik dopravit k mozku.muzete prosim podat presne informace vsem divakum.dekuji .a jeste me zarazila reakce nejmenovane zachrane sluzby kdyz jim po telefonu bylo nahlaseno uraz hlavy,ktery krvacel a zmatene komunikoval muz bylo to ve vecernich hodinach a prvni otazka byla jestli je muz pod vlivem po odpovedi ze zrejme bylo receno ze zachranka nedojede.!!! Nevim ale myslim ze toto jednani potom vysvetlovat detem ze maji byt pripraveny pomoct zachranit a poskytnout pomoc je asi hodne zbytecne kdyz ti co maji zachranovat odmitnou prijet pomoc!!!pak jsou tyto porady ne k nicemu ale je to divny neco propagovat kdyz skutecnost je nekdy jina kazdy clovek ma prece pravo na pomoc.dekuji“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Bohužel není větší prostor, ale kojenec tzv. čichací poloha bez extrémního záklonu a ponechat v rovině. Masáž má prioritu, to jsem říkala, ale vzhledem k pravděpodobné příčině zástavy oběhu - asfyxie - bych doporučila i umělé vdechy. Pokud je to ovšem možné.“
Aneta: „Dobrý den, doporučujete umělé dýchání? Na školení KPR nám přednášející říkala, že dýchání není nutné. Nebo se to týká pouze resuscitace u dospělého? Děkuji za odpověď.“
MUDr. Olga Klementová, Ph.D. : „Dle doporučených postupů patří k resuscitaci i dýchání. Masáž má samozřejmě prioritu, takže pokud nemůžete podávat uměle vdechy, pak pouze masáž bez přerušení.“