Chat

fyzioterapeutka, rehabilitační oddělení Vítkovické nemocnice

Pavla Vichnarová Kusynová

Téma: vadné držení těla dětí

Záznam chatu z pátku 4. listopadu 2016

Hana: „Dobrý den, nedávno jsme si všimli že 9 letý syn má docela dost vystouplé lopatky,při cvičení,např. prkno,kliky je vysunuje hodně nahoru.Jak s ním cvičit aby se srovnal?Začali jsme s ním sami doma cvičit cviky na posílení zádového a mezilopatkového svalstva,ale když vidím jak u cvičení ty lopatky vysunuje ještě více,tak nevím jestli správně,aby to pak nebylo ještě horší.Jsou nějaké stránky se speciálními cviky?Syn je štíhlý a pohybu má dost,přesto má více zkrácených svalů,třeba se neohne až k zemi.“

Pavla Vichnarová Kusynová : „Dobrý den, určitě bych Vám doporučila návštěvu rehabilitace, je třeba rozklíčovat kde je problém, podrobně syna z pohledu fyzioterapeuta vyšetřit a pak stanovit individuální cvičební plán. Tělo funguje jako celek, takže "nějaké " cviky na "posílení" mezilopatkových svalů Vám nepomůže, naopak může svalovou dysbalanci prohloubit.“

Agim: „Dobrý den,jak velká je šance,že může mít člověk postiženou achilovu šlachu,když chodí po špičkách?Děkuji za odpověď.“

Pavla Vichnarová Kusynová : „Dobrý den, otázka je proč člověk chodí po špičkách. Určitě to není normální, a je třeba se nad tím zamyslet....při chůzi po špičkách se zkracujete lýtkový sval a i šlacha, tím páde se přetěžuje a v budoucnu to může vést k celé řadě problému. Proto je nutné v první řadě vyřešit problém, proč dotyčný chodí po špičkách.“

Veronika: „Dobrý den, moje dcera - 7let, je dost pohyblivá ráda všude leze, skáče, věší se...Zkoušíme různé sporty, teď plavání. Má hubenou postavu. Když stojí, tak hodně propíná kolena dozadu a má dost prohnuté záda v bedrech a shrbené okolo lopatek. Mám to nějak řešit? Fyzioterapeut, nebo cvičení? Před lety jsme byli u fyzioterapeuta, prý je hypermobilní. Díky“

Pavla Vichnarová Kusynová : „Dobrý den, hypermobilita je určitě jeden z rizikových faktorů vadného držení těla, proto bych Vám určitě radila návštěvu fyzioterapeuta. Je třeba to řešit pod odborným dohledem.“

Lenka Rusnoková: „Milá Pavlo, jste moc šikovná a vzdělaná fyzioterapeutka. Jde vidět, že víte o čem mluvíte. Doufám, že se spousta maminek popřípadě tatínků dívá a Vašimi slovy se budou inspirovat. Děkuji. :)“

Pavla Vichnarová Kusynová : „Děkuji :-)“

Silvie: „Dobrý den, rada bych se zeptala ohledně našeho dnes ročního synka. Před par dny začal dělat první nejisté krůčky kolem nábytku. Ale dosud neumí sedět. Sám si nesedne. Já ho posazuji do zidlicky pouze na jídlo. Sedí si na nozickach nebo kleci na kolínkách. Ale na zadečku ne. Nechat to byt nebo s tím neco dělat, co myslíte? Děkuji, Silvie.“

Pavla Vichnarová Kusynová : „Určitě navštivte fyzioterapeuta, který se specializuje na tak malé děti. Ten ho vyšetří, a zjistí kde je problém. Jde o kvalitu a ne kvantitu provedení pohybu. Takže jde o to, nejen jestli dítě chodí, ale jakým stereotypem chodí. Ještě by mě zajímalo jestli leze, protože lezení předchází chůzi. A určitě dítě pasivně neposazujte.“

Tereza: „Jaky mate nazor na pouzivani nositek u kojencu/batolat? Dekuji.“

Pavla Vichnarová Kusynová : „Já osobně preferuji kočárek, kde dítě leží na pevné podložce a má možnost volného pohybu. Záleží i na tom jak dlouho v nosítku bude trávit čas, pokud je to jen výjimečně, krátkodobě, tak to není velký problém. Ale rozhodně bych tím nenahrazovala kočárek.“

Martina: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na v dnešní době velmi populární používání šátků či ergonomických nosítek. Jak hodnotíte jejich používání z pohledu fyzioterapeuta?“

Pavla Vichnarová Kusynová : „Nejsem toho příznivcem, ale je to dnes hodně diskutované téma. Dle mého, by dítě mělo být na zemi, v kočárku apod. Pokud si ho dáte do šátku na chvilku, je třeba uklidnit a uspat, tak to určitě nevadí. Ale s dlouhodobějším nošením já osobně nesouhlasím. Je třeba se taky na to podívat ze strany matky, která má po porodu oslabené břišní svaly, a když si dá dítě na břicho, tak přetěžuje bederní svaly - prohýbá se, a vede to k bolestem zad.“

Tereza: „dobrý den, zvládne 4 leté dítě procházku - chodit - třeba hodinu v kuse ? nevíme jestli si vymýšlí nebo opravdu nemůže děkuji moc.“

Pavla Vichnarová Kusynová : „Dobrý den, je to hrozně individuální, já mám čtyřletá dvojčata, jeden chodí rád, zvládá a nějaké lehké výšlapy, a druhý se "loudá" a stále si na něco stěžuje. Určitě dítě poslouchat, vnímat, ale na druhé straně motivovat.“

Jana: „Prosím co pro svoje tělo znamená když chodím každý den na procházku ? asi 30 minut? proč je chůze tak zdravá ? děkuji“

Pavla Vichnarová Kusynová : „Dobrý den, je to pro Vaše tělo, přirozené, normální, fyziologické. Pro pohyb - chůzi jsme byli stvořeni. Budujete si tím kondici, na druhé straně relaxujete, protože jste venku, posilujete dechové funkce atd. Je to to nejlepší, co pro sebe můžete udělat.“

Zuzana Ďurkovska: „Dobry den, Vas nazor, ze noseni deti v satku a ergonomickych nositkach neni prilis zdrave, je opravdu zcela zcestne. Existuje mnoho vyzkumu, ktere potvrzuji kladny vliv na vyvoj kycli, psychicky rozvoj, vyrovnanost deti apod. I moje detska lekarka mi noseni deti doporucila! Anebo se jen zeptejte maminky na ulici, ktera dite ma v satku, jaky to ma na dite dobry vliv. Budete velmi prekvapena!“

Pavla Vichnarová Kusynová : „Už jsem psala, že toto téma je dnes hodně diskutované,a ani v odborné veřejnosti neexistuje jednotné stanovisko. Mé názory vycházejí ze studia vývojové kineziologie, a zatím mě nic nepřesvědčilo změnit názor. Ale jsem otevřena k novým názorům.“

Tereza: „Ano máte pravdu šátky a nosítka jsou nevhodné ! Nechápu proč některé matky se chovají jako afričanky a snaží se napodobovat je. ONY ale jinou možnost nemají. Kočárky v Africe nejsou. Zeptám se vás když se dcera hrbí , mám jí okřikovat ? aby seděla rovně ? jsou jí 4 roky. díky moc“

Pavla Vichnarová Kusynová : „Dobrý den, děkuji. Upozorňováním nic nezkazíte, pokud tento problém bude přetrvávat, vyhledejte fyzioterapeuta, který věnuje dětem.“

Jana: „jste velmi sympatická, a tak vám přeji pěkné Vánoce a spokojené pacienty (určitě jsou )“

Pavla Vichnarová Kusynová : „Děkuji“

Eva: „Dobrý den, začala jsem chodit 2 x -3 x týdně chodit svižnou chůzí s holemi cca 5 km. Za nějaký čas mě začala bolet kyčel (vazy či úpony). Jak to je možné, co jsem dělala špatně? Vždyť chůze je nejzdravější pohyb... Chodila jsem 2 x na ošetření laserem (vždy 3 x týdně, celkem 10 x), ale stejně to zcela nepřešlo. Jak to napravit? Děkuji!“

Pavla Vichnarová Kusynová : „Dobrý den, jako první mě napadlo podívat se na boty. Pokud je špatná obuv, tak je špatné nastavení nohy a šíří se to výš na kyčle, záda, až k hlavě. Pak může být problém v tom, že jste si toho naložila moc, jak počet kilometrů, tak 2-3x týdně. Pokud jste do té doby moc nesportovala, bylo by lepší zvolnit. Ale těch faktorů může být daleko víc. Otázka také je, co bylo ošetřováno laserem, a proč?“

Hana: „dobrý den synek 9 let, hraje florbal (sport si vybral sám), 3 x týdně trénink 90 min, 1x 14 dní turnaj. má křivé záda, na ortopedii doporučují zvýšit pohybovou aktivitu. tréninky jsou vedeny výborně, každý trénink je zaměřen jinak (atleticky, technicky, silově...) trenéři střídají, právě proto, aby děti nebyli zaměřeni jednostranně. po každém tréninku mají protažení asi tak 10 min na uvolnění. Mám dát na radu pana doktora a zvýšit pohybovou aktivitu nebo by to bylo spíše ke škodě. podotýkám, že chodíme plavat, procházky atd....“

Pavla Vichnarová Kusynová : „Já bych určitě pohybovou aktivitu nenavyšovala, problémem bude nejspíš svalová dysbalance. Doporučuji zajít na fyzioterapii.“

Karla: „mohu běhat když mám 105 kg ? hrozí mému pohybovému aparátu něco ,? Já bych běhala, zvládla bych kousek běžet ale mám strach“

Pavla Vichnarová Kusynová : „Dobrý den, začněte se svižnou chůzi. Bude to pro Vás určitě výhodnější, nebudete přetěžovat klouby, a určitě tím bude lépe trénovat kondici.“

Eva: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je brzy, když můj skoro 4letý syn jezdí na kole bez přídavných koleček. Ještě k tomu chodí 1xtýdně na kurz ledního bruslení. Můžeme mu tím zadělat na nějaké problémy do budoucna. Děkuji“

Pavla Vichnarová Kusynová : „Myslím si, že to vůbec nevadí. Mé 4leté děti taky jezdí na kolem bez koleček. 1týdně bruslení nevadí, jenom je třeba dávat pozor na délku tréninku - v okamžiku kdy dítě začne být unavené, stává se nepozorným, hrozí nějaký úraz, a začíná se přetěžovat.“

Ivana: „Dobrý den, jak mám motivovat syna 16 měsíců, který při chůze vytáčí pravou nožičku ven? může to mít vliv do budoucna na držení těla? děkuji“

Pavla Vichnarová Kusynová : „Dobrý den, určitě navštivte fyzioterapeuta, který se věnuje tak malým dětem.“

Marcela: „Dobrý den, naše dcera 6 let začla chodit do první třídy, problémy se zády nemá, ale všimla jsem si, že když má aktovku na zádech, tak je kulatí, když ji napomenu tak i říká, že je aktovka těžká a táhne ji dozadu, proto se předklání dopředu. Aktovku jsme kupovali kvalitní je doporučována i lékaři. Mám ale strach aby neměla dcera kulatá záda. V aktovce nosí jen věci, které ten den ve škole potřebuje. Poradíte prosím co dělat? Děkuji Marcela“

Pavla Vichnarová Kusynová : „Dobrý den, s tímto problémem se dnes setkávám často, je třeba apelovat na školu, aby snížila zátěž. Děti jsou v tomto ohledu dneska bohužel přetěžovány.“

Lucie Krysová: „Ahoj Pavli, super. Opravdu víš o čem mluvíš. Doufám, že dívá spousta rodičů a uvědomí si dnešní situaci, jak děti tráví svůj volný čas. Já sama jsem si vzpomněla, jak jsme povenku běhávali a hráli různé hry“

Pavla Vichnarová Kusynová : „Ahoj, děkuji moc.“

Zuzana: „Dobrý den, jaký máte názor na aktivní chodítko (dítě ho tlačí před sebou)? Syn má 8,5 měsíce a sám to s ním zkouší. Prošel všechny fáze od plazení, lození, stavění u nábytku, vylézání na schody, ale chce pořád dál a dál..“

Pavla Vichnarová Kusynová : „Dobrý den, cílem je, aby dítě časem začalo chodit samo bez opory, a to se nějak musí naučit. Krom toho, nejlepší přípravou na chůzi je lezení po čtyřech, kdy se dítě posiluje, centruje klouby, stabilizuje se a připravuje na chůzi. Čím dítě déle leze, tím pro něj lépe. Proto ho raději nechte lézt, než chodit s oporou.“