Chat

Vývoj dítěte, kojenecké plavání

Eva Kiedroňová

Záznam chatu z pátku 15. března 2013

Slavena Langova: „Dobry den, dekuji za Vase prinosne publikace, jsou velkou oporou:-) chci se zeptat, slysela jsem nazor, ze plavani kojencu v bazenu vlivem chemicke upravy vody, zejmena chlorem je pobyt maleho ditete v tomto prostredi predokladem pro dychaci obtize a dokonce rozvoji astmatu. Mohu znat Vas nazor ? Dekuji.“

Eva Kiedroňová: „Milá Slavěno Hygienické normy pro plavání kojenců a batolat v ČR jsou nejpřísnější na celém světě, Dokonce tak přísné, že jsou téměř v souladu s normami na pitnou vodu. A hygiena je v kontrolách skutečně velmi pilná a zodpovědná. U nás, v ČR se proto není potřeba plavání kojenců obávat. Naopak, je-li organizováno a vedeno metodicky opravdu správně, pak má v podstatě jenom přednosti pro zdraví i celkový vývoj a žádná rizika. Díky plavání s dítětem od narození dochází k rozvoji souznění rodičů s dětmi, vzájemného porozumění a následně citové vazby. Díky pravidelného plavání s dítětem doma ve vaně a alespoň 2x týdně v bazéně je dítě celkově otužilejší a následně také zdravější. Díky nadlehčující schopnosti vody je dítě aktivnější a pohyblivější. Díky zýšené aktivity dolních končetin se zlepší střevní peristaltika a tím odcházení střevních plynů. Dítě je po plavání příjemně psychicky uspokojené a fyzicky unavené tak, že je spokojenější, lépe jí i spí. Přeji Vám krásné zážitky při plavání s Vašim dítětem. Eva K“

VC: „Stimuluje kojenecké plavání psychiku?“

Eva Kiedroňová: „Ano, a to velmi významně. Vodní prostředí je pro vývoj dítěte nesmírně stimulující po všech stránkách. Velmi důležitými zásadami při plavání s kojenci jsou stálý zrakový a verbální kontakt. Rodiče dětem vše vysvětlutí a komentují. Jakákoliv činnost je doprovázena hračkami, hrou, písničkou a básničkou, v jejichž rytmu jsou pohyby vedeny. Zkušenosti dítěte ve vodním prostředí nejenom s vlastním rodičem, ale také s instruktorem a kolektivem vrstevníků a jejich rodiči je fyzicky, rozumově i psychicky velmi stimulující prostředí, které z celého srdce přeji každému dítěti na celém světě. Přeji Vám krásné a pohodové dny. S přátelským pozdravem Eva K“

BTR: „Kde nejlépe s kojencem plavat?“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Ideální je začít plavat s dětmi ihned od narození v rámci pravidelné hygienické očisty formou ranní hygieny, mytí zadečku po každé stolici i večerního koupání, a to v domácím prostředí. Koupání doporučuji začít nejdříve, v dětské vaničce, poté ve velké vaně při společné koupeli. Velkým přínosem je navykání dítěte na pravidelné sprchování a od 6. měsíce věku plavání ve speciálním bazéně určeném pro plavání kojenců a batolat. Přej hezké dny. Eva K“

Tereza se Sárou: „Dobrý den, paní Kiedroňová, zrovna jsem se s dcerou 6 m. přihlásila na kojenecké plavání. Chci se zeptat, proč je to tak drahé? A je 20 min.ideální čas ? Děkuji velmi za odpověď.“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Terezo Jako organizátoři jsme sami smutní z toho, že tak prospěšný program, jako je plavání s kojenci, je tak drahý, že je mnohdy pro rodiny nedostupný. Důvodem vysoké ceny jsou nesmírně vysoké náklady spojené s touto aktivitou, obzvláště v cetrech, která jsou vystavěna speciálně pro tyto účely. Již samotná výstavba centra s kvalitním bazénem, vzduchotechnikou, bazénovou technologií a ideálním zázemím pro kočárky, převlékání, sprchování, aklimatizaci, kojení a hru dětí zatíží celkový provoz na 20-25 let. Další vysoké náklady tvoří stálé opravy přetíženého centra, teplo a teplá voda ve sprchách i v bazéně, kterou je potřeba zajistit. Spotřeba teplé vody je při zodpovědném přístupu čtyřikrát větší, než při běžném osprchování doma. Kde jsou náklady na velmi drahé hygienické vzorky a odběry vody, kterou je nutno sledovat hned několkrát denně, mycí a dezinf.prostředky, úklidové pomůcky, pomůcky do programů, atd. Věřte, že děláme vše proto, abychom v ČR docílili takovou podporu státu či pojišťoven, aby se tyto programy staly dostupné pro všechny děti. V součané době si žel ještě ne všichni rodiče uvědomují, jak obrovský přínos má pravidelné plavání s dětmi od narození alespoň do 5-6 let na zdraví i celkový vývoj dítěte. Nejvíce obdivuji výsledky výchovy i celkového vývoje dětí rodičů, kteří na tom nejsou s rodinným rozpočtem zrovna nejlépe, ale stavějí význam společných pohybových aktivit nad technické vymoženosti dnešní doby a docházejí plavat se svými dětmi pravidelně několik let. Přeji Vám krásné zážitky při plavání s Vašim dítětem. S přátelským pozdravem Eva K“

Petra Wolná: „Dobrý den. Jsem z Ostravy. Najdu někdě seznam bazénů, kde plavání novorozenců nabízí skutečně zaškolení pracovníci? (Dnes nabízí velmi často všichni všechno i bez patřičného školení. Jak se tomu vyhnout a mít jistotu?) Moc děkuji a přeji hezký den. Petra W.“

Eva Kiedroňová: „Milá Petro Věřím Vám, že je to velmi těžké rozhodnutí. V tuto chvíli Vám skutečně nedokážu poradit, ale děláme vše proto, aby pro všechny instruktory pohybových aktivit v ČR, ale i pro rodiče malých dětí byly dostupné semináře a work shopy o manipulaci s dítětem, jeho psychomotorickém vývoji i plavání a otužování. Pro lepší přehled můžete sledovat stránky www.institutek.cz, kde Vám budeme postupně nabízet přehled instruktorů a center v jednotlivých městech ČR, o kterých víme, že pracují skutečně v souladu s hygienickými požadavky i metodikou s ohledem na potřeby, náladu i psychomotorickou vyspělost dítěte. Přeji Vám krásné a pohodové dny. Eva K“

Věra: „Dobrý den, jaký je Váš názor na koupání v kyblíku? Děkuji za odpověď i za Vaši krásou práci!“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Věrko Přestože je kyblík výrobci i obchodníky prezentován jako unikátní pomůcka k přiblížení podmínek nitoděložního života dítěte při koupání, tak z reakcí novorozenců a nejmenších dětí je zcela patrné, že nejlépe reagují na něžné doteky dlaní milucího rodiče a oční kontakt při plavání a koupíní dítěte v malé dětské vaničce a později ve velké vaně. Kyblík může být zajímavý spíše pro starší děti. Pokud rodiče váhají, zda investovat raději do kyblíku nebo do vaničky či prožitkových kurzů plavání s kojenci, tak se mi skutečně zdá investice do kyblíku zcela zbytečná. Pokud by Vás zajímalo, jakou činnost lze dítěti v kyblíku nabídnout, pak doporučuji nahlédnout do publikace "Jak se rodí vodníčci", kterou lze sehnat v e-shopu na stránkách www.kenny.cz. Přeji Vám hezké dny Eva K“

Lenka Svitáková: „Dobrý den paní Kiedroňová, mám dotaz, opakovaně jsem se ptala naší paní doktorky, zda mohu naší malé Natálku (3 měsíce) ponořovat ouška - protože mě velmi nadchla vaše ukázka koupání. Bohužel mi opakovaně říká, že neponořovat ouška. Je zde opravdu nějaký skrytý důvod obávat se? Malé Natálce se koupele velmi líbí, jen vždy držíme hlavičku nad vodou:( Děkuji moc za odpověď“

Eva Kiedroňová: „Milá Lenko Pokud je u vašeho dítěte výbavný sací reflex, pak se není potřeba zanoření oušek obávat, neboť výbavný sací teflex je důkazem celistvosti bubínku. Samotná příroda nám vybavila zevní zvukovod ochranným mázkem a chloupy, které chrání ucho před běžnými vnějšími přírodními vlivy, mezi které voda bezesporu patří. Po každém plavání je však důležité uši řádně vysušit, a to nejdříve osuškou a poté smotkem jemné buničité vaty, ne vatou na špejli, která svou tloušťkou může způsobit zatlačení chloupků do mázku, odstranění části mázku nebo dokonce jeho zatlačování k bubínku, který může být následně drážděn. Celá řada lidí nebyla vedena k přirozenému zanořování uší od narození, nezvykli si na to a proto to také nemají rádi. Své pocity pak tlumočí dále. Dalším důvodem obav ze zaořování uší je obava ze zánětů středního ucha, který je většinou komplikací rýmy, ne zanořených uší pod vodu a jejich následné kvalitní péče. Plavání naopak sehrává velmi významou prevenci před zánětem středního ucha už jenom tím, že bude-li se dítě pravidelně otužovat, pak má šanci být zdravější, nebude mít tak často rýmy a nebudou tak hrozit komplikace rýmy, jako je zánět středního ucha. Přeji Vám pevné zdraví. Eva K“

Lenka,35: „Pani Kiedronova, jste skvela! Jsem maminka dvou holcicek, Anicka ma tri roky a Eminka ctyri mesice a moc vam fandim. Libi se mi vas citlivy, vnimavy, empaticky a nezny pristu k miminkum. V mnohem mate velkou pravdu. Muzu potvrdit z vlastni zkusenosti. Super!“

Eva Kiedroňová: „Milá Lenko Moc Vám děkuji za vaše ocenění, kterého si nesmírně vážím :-). Je to pro mne největší odměna, která mi dodává sílu, energii a inspiraci k další práci. Přeji Vám krásné dny. Eva K“

Michaela: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy začít koupat miminko ve velké vaně a od kdy je vhodné společné koupání. A také bych se chtěla zeptat zda od 6.měsíce věku je doporučené plavání i pro nedonošené děti nebo zda se s plaváním má počkat? Děkuji a přeji hezký den.“

Eva Kiedroňová: „Milá Míšo Ideální je začít koupáním v dětské vaničce, kterou lze kombinovat společnou koupelí. Velkou vanu děti velmi hezky přijímají od cca 2.měsíce věku. Plavat doporučuji i s dětmi nedonošenými. Velmi důležité jsou však podmínky, organizace i způsob práce. Vše je podrobně popsáno v publikaci "Jak se rodí vodníčci". Přeji Vám hezký den. Eva K“