Chat

host

Rodinné centrum MaTáta

správné nošení dětí

Záznam chatu z pátku 21. února

Petra: „Dobrý den, zajímalo by mě, jaký typ nošení byste doporučili pro novorozence. Zda šátek, elastický šátek nebo novorozenecké nosítko. První miminko jsem vázala do šátku horizontálně a byla jsem s tím spokojená, miminko tam vždy hezky spalo. Nicméně vím, že to nejspíš není ideální. Tak mě zajímá váš pohled na věc.“

Rodinné centrum MaTáta : „Dobrý den, díky za dotaz. Obecně lze říct: noste v tom, v čem je to vám a miminku pohodlné. Nicméně, pokud můžeme doporučit, velmi se nám na miminka osvědčuje pevný šátek. Je navíc velmi variabilní a když překonáte počáteční "zaučení" můžete ho pak využívat celé nosicí období. V určitém období bylo horizontální nošení doporučováno, ale je to už poněkud překonaná rada. Pokud si pro začátek na vertikální nošení netroufáte sama, přijďte se k nám poradit nebo vyhledejte ve svém okolí nějakou podpůrnou nosicí skupinu.“

Luboša: „Hezký den, mě by zajímalo, jestli je nošení dětí vhodné i při problémech s kyčlemi? Syn má nestabilní klouby a já se bojím že mu to ublíží.“

Rodinné centrum MaTáta : „Dobrý den, nošení je velmi dobré při potížích s kyčlemi miminek. V podstatě se dá říct, že je to obdoba dříve doporučovaného širokého balení a navíc aktivuje vnitřní stabilizační svalstvo miminka.“

Ludmila Králová: „Zdravím do Sama doma! Obě své děti moc ráda nosím, je to super pomoc a mám volné ruce. Do kdy je podle vás ok děti nosit? Děkuju vám a posílám pozdrav z Ostravy“

Rodinné centrum MaTáta : „Dobrý den, noste do té doby, dokud je to vám i dítku příjemné. Jak bude růst budou se pravděpodobně intervaly zkracovat, ale není žádná horní hranice. Hezké nošení přejeme (O:“

Eliška: „Dobrý den, prosím, jak vybrat správné nosítko pro dítě? Je tolik druhů a typů a je těžké se v tom orientovat. Děkuju!“

Rodinné centrum MaTáta : „Nosítka jsou trochu jako boty a je prostě potřeba je vyzkoušet. Každé dítě a každý rodič má jiné preference. Mohlo by vám pomoci najít ve svém okolí nějakou podpůrnou nosicí skupinu nebo se přidat do nějakých nosicích skupin na sociálních sítích a nosítka třeba vypůjčit a vyzkoušet.“

Petra: „Dobrý den, syn má 18kg a když už chce nést, tak se mu více líbí na břiše. Jaký úvaz na záda a břicho považujete za nejvíce nosný. Má BS je 6 a mám šátky všech velikostí/složení. :-) Děkuji a zdravím“

Rodinné centrum MaTáta : „Dobrý den, na záda je docela nosný úvaz z těch běžnějších dvojitý hammock. Na břiše dvojitý kříž nebo kříž s kapsou uvnitř. Chce to zkoušet a nebát se experimentovat. Ať se hezky nosí.“

Anet: „Hezké odpoledne, jak argumentovat starší generaci, že i když nosím 3,5l dítě tak je to v pořádku a neničím si při správném úvazu záda? Já argumentuji tím, že to je jako dobře nasazený batoh a že skoro 20kg dítě v ruce neunesu a v šátku je to skvělá alternativa. Díky“

Rodinné centrum MaTáta : „Dobrý den, naprosto vás chápeme, s tímto problémem se setkáváme poměrně často. Někdy je těžké hledat navzájem porozumění. Váš argument je velmi hezky vyjádřený. Můžete starší generaci říci, že díky šátku/nosítku máte lepší těžiště a vaše záda se namáhají méně, než když máte dítko na rukou. Váha dítěte se lépe rozloží při použití bederního pásu a nejsou namáhány ramenní vazy a další tělesné struktury.“

Katka: „Hezký den dámy, jde prosím nějak dítě naučit, jak v nosítku vydržet? Děkuji“

Rodinné centrum MaTáta : „Dobrý den, záleží na tom, jak staré je dítko. Někdy může jít o psychické rozpoložení a určitý stres na straně rodiče, někdy může děťátko chtít vylučovat, a někdy prostě pomůže změna prostoru - rychle navázat a vyrazit ven může být pro navyknutí na nosítko dobrý tip. Jinak děťátku může vadit více věcí: může se chtít kojit, můžou ho obtěžovat dupačky, může mu být horko... Zkuste si najít ve svém okolí nějaké rodinné centrum nebo nosicí skupinu, třeba vám pomůže najít konkrétní příčinu vašich potíží. Přejeme ať se to podaří.“

Jani: „Dobrý den, do kolika let lze dítě v nosítku nosit?“

Rodinné centrum MaTáta : „Dobrý den, žádná horní hranice není. Setkaly jsme se už s případem třeba handicapovaných dětí, kdy bylo nosítko či šátek pomocníkem v péči o ně třeba až do šesti, deseti nebo i více let... Noste, dokud je to vám a dítku pohodlné a příjemné, k tomu vám může pomoci vhodně vybraný nosný šátek nebo nosítko.“

Adéla S.: „Co když dítě nechce v šátku být, vzpírá se a brání?“

Rodinné centrum MaTáta : „Dobrý den, příčin může být mnoho, ale nejčastější důvod, se kterým se setkáváme, spočívá v tom, že děťátko chce vylučovat. Mnoho lidí neví, že i takto malé děti mohou reagovat poměrně bouřlivě na tento pocit nepohody, a že pro ně není přirozené si tzv. "načurat do vlastního hnízda". Zkuste mrknout na informace o bezplenkové komunikační metodě - není to žádná věda jak by se podle názvu mohlo zdát a dá vám to další nástroj, takže máte širší škálu možností, jak pomoci děťátku dostat se do pohody.“

Hanka: „Proč se ty maminky, když dítě už spí pořád pohupují? Vždyť to není normální. Když spí v postýlce, tak s ním taky nikdo necuká. Nošení dobře, ale to houpání těch matek?“

Rodinné centrum MaTáta : „Krásný den, děkuji za dotaz. Jde o instinkt, který ale jak bylo zjištěno aktivuje u děťátka tzv. transportní reflex. To laicky znamená, že když se "tlupa" přesunuje, je zapotřebí, aby nejzranitelnější členové byli v klidu, tak se vyvinul reflex, že se děti často během přesunů zklidní anebo usnou. Určitě se vám už stalo, že miminko hezky usnulo - třeba v kočárku nebo v náručí - a sotva jste je položila, bylo za pár minut vzhůru. Souvisí to právě s tímto. Kromě toho má to pohupování benefit pro maminky, které tím nenápadně posilují své vnitřní svaly.“

Jana: „Zdravím do studia, jak využít pro vlastní prospěch sbírku šátků, když už dítě nechce nosit a nechci je stříhat? :D Je to skvělý koníček a mrzí mě, že končí nosící období....“

Rodinné centrum MaTáta : „Dobrý den, to období je tak náročné a přitom tak rychle uteče... (O: Chápame vás. Co kdybyste si zkusila najít nějakou regionální nosicí skupinu a nabídnout šátky k zapůjčení nebo testování dalším rodičům? A pokud byste přece jen nenašla nosicí využití, zkuste zvážit ušití třeba batohu nebo kabátu či sukně, nákrčníků... které vám budou připomínat krásné chvíle. Stejně dobře se dá šátek pro děťátko použít třeba na houpačku. Šátky jsou většinou velmi nosné a děťátko tak z nich může mít radost i ve starším věku.“

Petra Kuhejdová: „Ahoj holky, moc vás zdravím a přeji krásné zážitky ze studia a mnoho relevantních dotazů. Držím palce a udělejte pěknou reklamu i ostatním centrům, aby lidi pochopili, k čemu ta centra vlastně jsou! :-), vaše krajská koordinátorka ze Sítě pro rodinu Petra“

Rodinné centrum MaTáta : „Ahoj, moc děkujeme za podporu a za všechno, co Síť pro rodinu pro rodinná centra dělá. Stejně tak děkujeme české televizi za příležitost podělit se o lásku k nošení. Holky z Matáty“

Petra: „Děkuji za reakci! A doporučení na nějaký opravdu netradiční nosný úvaz? :-) Děkuji“

Rodinné centrum MaTáta : „Dobrý den, stavte se na nosicí sraz ve středu 26. března v našem centru a určitě pro vás najdeme něco, co bude vyhovovat vaší pokročilosti. Pokud nejste z okolí Brna, doporučujeme obrátit se na regionální nosicí skupiny.“