Chat

hosté

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská

Práva seniorů v práci, dávky a nároky

Záznam chatu z pátku 7. října 2022

STOP: „JČ - Kam se mají obrátit senioři, aby měli znalosti o svých pracovních právech, dávkách a nárocích?“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „dobrý den, ve vztahu k důchodům můžete požádat o informace okresní správu sociálního zabezpečení, ve vztahu k sociálním dávkám Úřad práce nebo sociální pracovníky obecních úřadu. O pracovních právech se můžete poradit na oblastním inspektorátu práce“

SK: „JČ - Co EU a pracovní práva českých seniorů?“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „právo EU chrání osoby, které migrují v rámci EU, aby neztratily nárok na sociální zabezpečení“

SK: „JČ Jaká jsou ta nejdůležitější práva seniorů v práci?“

Fellerová Palkovská Iva: „Základním pravidlem je to, že senioři mají stejná práva v zaměstnání jako mladší zaměstnanci. To znamená, že zaměstnavatel je nesmí oproti mladším znevýhodňovat. Zaměstnavatel například nesmí dát zaměstnanci výpověď z pracovního poměru jen proto, že dosáhl důchodového věku, a nesmí ho ani nutit k podpisu dohody o ukončení pracovního poměru.“

DAYD: „IFP - Jak je to s tím, když by chtěl senior vstoupit do odborové organizace?“

Fellerová Palkovská Iva: „Seniorům nic nebrání vstoupit do odborové organizace, ani se ucházet o funkce v rámci odborové organizace (např. funkce předsedy a podobně).“

SK: „JČ - Jak je to s právy seniorů, kteří mají nějaké zdravotní omezení?“

Fellerová Palkovská Iva: „Pokud má zaměstnanec nějaké dlouhodobé zdravotní omezení (ať už senior nebo mladší zaměstnanec), které se dá považovat za zdravotní postižení, může zaměstnavatele požádat o přiměřené úpravy - může se jednat o úpravu pracovního místa, pracovních pomůcek, práci z domu, kratší úvazek nebo jiné pracovní podmínky. Zaměstnavatel by měl zaměstnanci vyhovět, pokud to pro něj nebude představovat nepřiměřené zatížení.“

DAYD: „JČ - Znají podle Vás čeští senioři dobře svá pracovní práva?“

Fellerová Palkovská Iva: „Znalost pracovních práv mezi seniory je velmi různá - podobně jako u mladších lidí. Pokud si ohledně svých práv nejsou zaměstnanci jistí, můžou se obrátit na odborovou organizaci nebo oblastní inspektorát práce, jehož zaměstnanci také poskytují poradenství. Senioři bohužel svá práva v oblasti sociálního zabezpečení zpravidla příliš neznají, totéž platí o sociálních dávkách. Je třeba nebát se a požádat o informace na okresní správě sociálního zabezpečení (ve vztahu k důchodům), na úřadu práce či na sociálním odboru městského úřadu (ve vztahu k sociálním dávkám). Užitečné informace je možné najít na internetových stránkách zmíněných úřadů.“

DAYD: „IFP - Jak je to s prací seniorů, kteří byli někdy dříve uznáni jako invalidé?“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „Uznání invalidity není překážkou výkonu zaměstnání; zvolené zaměstnání však musí být vhodné vzhledem ke zdravotnímu stavu zaměstnance (musí být fakticky schopen je vykonávat i při svém nepříznivém zdravotním stavu).“

Veru: „Dobry den, mam maminku v insolvenci, jako duchodkyni, a insolvence bude trvst jeste 2 roky. Muze si i ona nejak prilepsit, kdyz ji prakticky vsechno do zivotniho minima berou?“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „bohužel i případný další příjem bude v rámci insolvence postižen“

Eva Ž.: „Dobrý den, jsem ročník 1957, tedy už jsem měla být v důchodu, ale žel mám odpracováno pouze 31 let a potřebovala jsem 33. Kdy prosím půjdu do důchodu?O kolik let se mi odchod do důchodu prodlužuje? Děkuji.“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „dobrý den potřebujete získat ještě dva roky doby důchodového pojištění, jakmile je získáte, můžete o důchod požádat. Dobu pojištění je možné i doplatit v rámci dobrovolné účasti. Bližší informace Vám podají zaměstnanci okresní správy sociálního zabezpečení. Nemůžete-li získat další dobu pojištění, můžete požádat o tzv. pozdní starobní důchod, ve věku, který je o 5 let vyšší než důchodový věk muže stejného data narození. Tento věk můžete zjistit na tzv. věkové kalkulačce na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení nebo Ministerstva práce a sociálních věcí.“

Olga: „Dobrý den, pokud mám dvě děti, ale přešla jsem do starobního důchodu z důchodu 2. stupně a chybí mi asi rok pojištění pro starobní důchod.....budu mít nárok na výchovné? Mohu popř. chybějící rok pojištění doplatit? Děkuji.“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „dobrý den, bylo by vhodné chybějící dobu pojištění doplatit. Invalidní důchod ani tzv. přeměněný starobní důchod (od 65 let věku se invalidní důchod přeměňuje na starobní) se za výchovu dětí nebudou zvyšovat.“

Zuzana: „Dobrý den Pracovala jsem legálně 5 let ve Velké Británii a 6 let v Brazílii. Po tuto dobu jsem byla odhlášena že zdravotního a sociálního pojištění v ČR. Jak budou vypadat tyto roky ve výpočtu důchodu. Děkuji Zuzana“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „Dobrý den, doba pojištění ve Velké Británii se Vám bude pro starobní důchod hodnotit, doba v Brazílii nikoliv (ČR nemá s Brazílií uzavřenu smlouvu o sociálním zabezpečení). Seznam smluv o sociálním zabezpečení je uveden na internetových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.“

Pavlína S.: „Dobrý den, pokud jsem pro špatnou informaci ještě nezažádala o důchod....bude mi vyplacen i zpětně? Třeba i několik let? děkuji.“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „Ano, nejdříve ode dne vzniku nároku na důchod, maximálně 5 let zpětně“

Julianna: „Dobrý den. Do aplikace ida se prakticky nejde přihlásit. Je mi 54 let a už pro mě je to problém, nemluvím o starších občanů.“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „dobrý den, pokud je to problém, je na místě požádat Českou správu sociálního zabezpečení o informativní list důchodového pojištění. S ním požádejte o pomoc okresní správu sociálního zabezpečení - vypočte přibližnou výši důchodu, poradí, od kterého dne je pro Vás nejvýhodnější o důchod požádat.“

Božena: „Dobrý den, vychovala jsem několik dětí, ale nesplnuji potřebná léta pojištění a už nemohu pracovat ze zdrav. důvodů. je nějaká vyjímka , abych mohla mít výchovné na děti.? připadne mi to nespravedlivé. Děkuji za radu.“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „dobrý den, výchovné je možné poskytovat pouze k řádnému nebo předčasnému starobnímu důchodu.“

Iva: „Dobrý den, nechala jsem si poslat informativní osobní list důchodového pojištění. Z něho jsem zjistila, že doba, kdy jsem byla na úřadu práce /2 měsíce/ a také období, kdy jsem byla na mateřské dovolené s dětmi, se mi počítá do neevidované doby..znamená to, že se mi to nepočítá do odpracované doby nutné k nároku na odchod do důchodu? Jsem ročník 1970. Děkuji za vysvětlení.“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „Dobrý den, nikoliv, pouze to znamená, že ČSSZ v tuto chvíli uvedené doby u Vás neeviduje jako získané. Až půjdete žádat o důchod, budou Vám zhodnoceny.“

Anna: „Dobrý den.Mám na Vás prosbu s otázkou ohledně zvýšení důchodu od 1/2023 o 500kč na každé dítě.Zda musím sama žádat nebo jej dostanu automaticky když jsem šla předčasně do důchodu o 3.roky.Mám 2 a započítali mi je.Děkuji“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „Dobrý den, vzhledem k tomu, že Vám se výchova dětí hodnotila při stanovení důchodového věku, nemusíte o výchovné žádat, ČSSZ Vám ho poskytne automaticky.“

jan: „Dobrý den, kolik se v současné době doplácí za rok chybějícího pojištění? Nebo je to částka která se platila v době odchodu do důchodu ...tedy před několika lety? Děkuji.“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „Nejnižší měsíční splátka pojistného v roce 2022 činí 2724 Kč. Částka se určuje vždy v roce, kdy pojistné platíte, nikoliv za kterou dobu pojistné platíte.“

Lenka: „Dobrý den, mám tři roky do důchodu - září 2025 Plánuji jít do předčasného důchodu cca o dva roky dříve. Chtěla bych se zeptat, jestli je pro mne výhodné tzv. Výpočtová kalkulačka Děkuji za odpověď“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „dobrý den, předčasný důchod není výhodný - je vždy trvale krácen. Čím dříve o něj požádáte, tím více bude krácen. Může se ovšem stát, že důchod přiznaný před valorizací bude díky valorizaci vyšší, než důchod přiznaný v době po valorizaci. Svou konkrétní situaci proto konzultujte s okresní správou sociálního zabezpečení - pomohou Vám rozhodnout se, od kdy si budete důchod přát pobírat.“

Dagmar: „Dobrý den ,prosím vás ,jsem v invalidním důchodu ve kterém jsem pracovala z domova,abych si přivydělala. Když jsem dosáhla důchodového věku,byla jsem zažádat o starobní důchod. Bylo mi řečeno,že mi chybí 33 dnů,abych dosáhla na 35 odpracovaných let a protože jsem nikdy nebyla na úřadů práce nemohu si těch 33dnů doplatit a můžu si o starobní důchod zažádat téměř v 69letech.Můžete mi prosím poradit jestli se dá s tím něco dělat a zažadat si dříve o starobní důchod?“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „dobrý den, můžete se na dva měsíce dobrovolně přihlásit k důchodovému pojištění, uhradit pojistné a poté požádat o řádný starobní důchod“

Lea: „Dobrý den, je možné si chybějící opracované roky doplatit, tím, že mi jednu platbu bude odvádět zaměstnavatel a jednu platbu já, soukromě? Práce na zkraceny/poloviční úvazek se počítá jakým způsobem? Krátí to opracované roky? Dekuji“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „dobrý den, jednu dobu je možné započíst pouze jednou, i když je placeno dvojí pojistné (zohledňuje se však při stanovení výše důchodu). Práce na zkrácený úvazek je dobou pojištění, pokud máte v pracovním poměru příjem alespoň 3500 Kč, u dohody o pracovní činnost rovněž aspoň 3500 Kč. U dohody o provedení práce je třeba vydělávat více než 10 000 Kč.“

Bára: „Dobrý den, bude se snižovat potřebná doba pojištění pro důchod, jak tvrdil ministr Jurečka? Děkuji.“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „dobrý den, Ministerstvo práce a sociálních věcí vypracovalo novelu, která by měla znovu zavést podmínku 25 let doby pojištění pro vznik nároku na starobní důchod. Zatím však nebyla schválena.“

Kateřina: „Dobrý den, jak přesně zjistím, zda mám potřebnou dobu pojištění na důchod? z informativního listu to neumím vypočítat a na sociálce mi řekli, že se to přesně zjistí jenom při zažádání o důchod....je to tak?“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „dobrý den, obraťte se na okresní správu sociálního zabezpečení, její zaměstnanci Vám pomohou“

anežka: „Dobrý den, dělá mi problém na stránkách ministerstva najít důchodový věk....nechci zadávat svoje osobní data. kde ještě jinde najdu spolehlivé informace na internetu? Děkuji.“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „dobrý den, na webu cssz.cz“

Jitka Kuchařová: „Má na příspěvek na výchovu muž, vdovec, který se na výchově svých dvou dětí podílel stejnou měrou jako manželka? Jaké doklady musí příp. předložit? Děkuji.“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „Dobrý den, požádejte si o výchovné, připojte rodné listy dětí a uveďte, že jste o děti pečoval.“

Janka: „Dobrý den, chybí mi nějaké roky pojištění a půjdu do důchodu až v 68 letech a pokud by to bylo jen 25 let....to bych i více splnovala....sníží se mi také roky pojištění i když už budu v transformovanem starobnim duchodu? Děkuji.“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „Dobrý den, pro přiznání pozdního starobního důchodu stačí získat 20 let doby důchodového pojištění nebo 15 let tzv. příspěvkových dob (dob, kdy jste odváděla pojistné na důchodové pojištění). Transformovaný důchod nemá na podmínky nároku na pozdní starobní důchod žádný vliv.“

Eva: „Mám odpraco áno přes35 let. Musela jsem do předčasně do důchodu a proto mám nízký důchod. Mohu s tím něco udělat. Moc děkuji za odpověď Eva“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „dobrý den, můžete začít vykonávat výdělečnou činnost a z ní odvádět pojistné. Ale pozor, pokud jste ještě nedosáhla důchodového věku, nesmíte současně vykonávat výdělečnou činnost, z níž je povinnost hradit pojistné na důchodové pojištění, a pobírat předčasný důchod, protože byste musela splátku důchodu za takový měsíc vrátit. Po dosažení důchodového věku můžete pracovat bez omezení. Pro zvýšení důchodu je však třeba, aby se jednalo o práci, na jejímž základě budete muset hradit pojistné na důchodové pojištění.“

Eva: „Budu moci zazadat o vychovne po priznani pozdniho duchodu?“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „bohužel ne“

Mata: „Dobrý den, je možno žádat o dávku na bydlení, pokud bydlíme s prarodiči ve společné domácnosti? Dekuji M.“

Jitka Černá a Iva Fellerová Palkovská: „požádejte“