Chat

Alvin Korčák
Co děláte pro ochranu přírody?
Záznam chatu z pátku 22. dubna 2022
Dorota: „Dobrý deň, aký je prvý krok k minimalizmu? Ďakujem“
Alvin Korčák: „Dobrý den, ideálním prvním krokem je zjistit, které věci opravdu využíváte a které máte navíc a jen vám zabírají místo. Ideálním nástrojem může být například krabicová metoda nebo třeba projekt 333. Ruku v ruce s tím jde také omezování věcí, které dostanete do svého života, protože věci jen vytřídit a vyřadit nestačí, když je opět do života dostanete během chvíle.“
ANTI: „Jak vidíte jako sociolog ochranu přírody?“
Alvin Korčák: „Dobrý den, vidím to jako nezbytnost, která je důležitá proto, abychom společnost vůbec mohli zachovat. Na mrtvé planetě se žít nedá. Ekologická a environmentální hnutí jsou také již důležitou a běžnou součástí české společnosti, ať už se bavíme např. o ochráncích ptactva nebo těch, kteří se snaží reformovat energetiku směrem k obnovitelným zdrojům či se snaží o tvorbu nových ochranných pásem a pečují o ně. Samozřejmě si také jako společnost a lidé stavíme spoustu překážek do cesty, abychom jednali rychle a efektivně a některé zdroje vynakládáme špatnou cestou a velmi neefektivně.“
SK: „Co znamená být sociolog, minimalista?“
Alvin Korčák: „Být minimalistou znamená snažit se o naplněný život, ve kterém nehrají hlavní roli věci a nadkonzum ale člověk má více prostředků i času se věnovat věcem, které jsou opravdu důležité v jeho životě. Z mé perspektivy se ideálně propojuje minimalismus se sociologií, která mi dala/dává širší znalost společnosti, trendů a chování. Například okázalá spotřeba je sociologickým konceptem již z konce 19. století.“
Klára Šalšová: „Kolik máte doma triček Alvine? A jak to řešíte s praním, když máte málo věcí? Poloprázdná pračka?“
Alvin Korčák: „Dobrý den, neřeším konkrétní počet triček. Je jich méně než u většiny mých známých či přátel. Základním klíčem je ladění všech věcí dohromady. Aby co největší počet kusů šel zkombinovat dohromady. Díky tomu nemusím dlouho přemýšlet, co si vzít na sebe neboť cokoliv vezmu ze skříně bude sedět s druhým kouskem a také díky tomu mohu mít méně kusů. Počet se mi podařilo nalézt ideálně tak, aby oblečení naplnilo vždy pračku jednou za týden a nebylo ho zbytečně moc na druhou stranu.“
ANTIMONY: „Jak to vypadá s ochranou přírody v současnosti v ČR?“
Alvin Korčák: „Dobrý den, to byste ideálně měl posoudit nejlépe ve svém okolí, zda se daří zlepšovat stav nebo zda se u vás naopak pouze zhoršuje. Obecně se péče o přírodu zlepšuje oproti minulým letům. Environmentální témata se stávají častějšími a běžnějšími. Každý z nás zažívá například větší sucho, větší tepla, vymírání hmyzu, který ubývá z krajiny atd. Díky tomu si i více uvědomujeme potřebu přírodu více chránit a pečovat o ni. Nicméně bohužel se zvyšuje i tempo, ve kterém planetu vytěžujeme a ničíme. Takže to není jen o tom více přírodu chránit ale také méně přírodu ničit.“
Adéla: „Dobrý den, zmiňoval jste "knihovny věcí" - poradíte, kde konkrétně je lze nalézt? Děkuji“
Alvin Korčák: „Dobrý den, v zahraničí jsou knihovny věcí častější. V česku můžeme knihovny věcí nalézt v Praze v Kampusu Hybernská a také v Brně. Obě najdete jednoduše včetně kontaktů, nabídky a ceníků na internetu pod pojmem Knihovna věcí Praha/Brno. Často se dá ale nářadí v menších městech půjčit také ve sdílených dílnách.“
Markéta: „Zdravím, jakým způsobem "motivovat"rodinu k minimalismu... ? Nebo raději rodinu neinformovat, o případném třídění a likvidaci věcí v domácnosti. Hezký den. Jste inspirativní člověk.“
Alvin Korčák: „Dobrý den, doporučuji nezahrnovat další lidi do třídění a vyřazování věcí. Většinou je chtějí probrat a co nejvíce z nich zachovat. Vede to často také k tomu, že zpochybní i váš záměr se opravdu věcí zbavit a necháte si jich více, než jste plánovali. Ideální je jít příkladem a ukazovat, v čem vám minimalismus zlepšuje život. Co osobně vám přináší a jak vás dělá šťastnější. Osobní příklad nejlépe táhne. Ideální je také nedávat například zbytečné a nechtěné dárky a bavit se o tom, zda některé věci jsou opravdu potřeba, které mají v životě ale nic nevyčítat či neobviňovat. Spíše se snažit pochopit.“
Jana: „Co s nevyžádanyma dárkama?“
Alvin Korčák: „Dobrý den, dobrá otázka, s těmi se potýká/potýkal někdy každý. Doporučuji tomu předejít a vysvětlit těm, kteří vás obdarovávají, že radši oceníte například zážitek nebo něco jedlého. Přinese vám to větší radost a třeba takové pozvání na večeři či divadla si můžete dokonce užít spolu. Další variantou je sdělit co konkrétně byste si přáli. Sice se ochudíte o překvapení, ale také o překvapení negativní. A nejdrastičtější metodou je zabalit dárek a darovat ho zpátky. Člověka tím naštvete, ale pokud nepochopí žádnou cestou, že opravdu nestojíte například o zbytečné keramické slony či další lapače prachu, tak je krátkodobé naštvání tím nejlepším způsobem. Poté už zbytečný dárek nejspíše nedostanete.“
Kateřina: „Dobrý den, zajímal by mě váš názor ohledně jednorázových vs. opakovaně použitelných výrobků hygienické povahy (například pleny, menstruační kalhotky...). Z hlediska ekologického - šetříme plasty a snižujeme odpad. Na druhou stranu plýtvání vodou také není zanedbatelné. Je to vždy 'volba menšího zla'? A co je v tomto případě menší zlo? Předem díky za odpověď.“
Alvin Korčák: „Dobrý den, toto téma není jednoduché. Například u látkových tašek se vyplatí jejich používání až tuším po desetitisících použitích z hlediska vody a energie. Přesto je spoustu z nás používá, protože se nedá koukat pouze na výrobní náklady. Plast často končí jako odpad ve spalovnách či na skládkách, kde působí celou řadu dalších problémů - např. když skládka vzplane a plast začne hořet a šířit toxický dým do okolí. Nedá se vždy říct, co je menší zlo. Můžeme vyčíslit určitou část. Pokud se chceme koukat na tzv. lifecycle tak u spousty produktů takové zhodnocení nenalezneme. Dají se ale nalézt analýzy pro určité produkty, které vyčíslují a popisují celou cestu výrobku, nejen jeho produkci a na to je potřeba se koukat.“
Mia: „Dobrý den, Jak se zbavit pocitu a rádoby špatného svědomí při třízení věcí , vždy mě přepadne myšlenka. "To se bude ještě hodit!"" Stalo to peníze " ap.“
Alvin Korčák: „Dobrý den, ono se vše může jednou hodit. Většinu věcí ale nikdy potřebovat nebudeme, nebo ho budeme potřebovat pouze párkrát a v tu chvíli si věci můžeme zajistit jiným způsobem - např. si je půjčit. Nejlepší je posuzovat věci z hlediska nějakého časového období - např. celého roku - zda jste věc potřebovali a k něčemu vám byla. Co se týká peněz, které věc stála. V tomhle jsme jako lidé velmi špatní v odhadech. Často věnujeme více úsilí a času do něčeho, do čeho jsme už nějaký věnovali a ztratíme tak ještě více času zcela zbytečně. Ideální je se k tomu postavit tak, že věc posunete dále a bude někomu ještě sloužit.“
Jan Novák: „Jak Alvine slavíte den Země? A co budete dnes dělat vy?“
Alvin Korčák: „Dobrý den, snažím se žít tak, aby každý den byl dnem Země. Snažím se věnovat aktivitám pro životní prostředí a přírodu co nejčastěji. Dnes vyrazím určitě do přírody a o víkendu se chci věnovat práci na zahradě a rozšířit květinový záhon, abych zase o trochu podpořil potravu pro hmyz a vypěstoval i něco pěkného pro potěchu oka.“
Petr: „Má minimalista nějaké zásoby? Jídlo, drogerii, léky ...?“
Alvin Korčák: „Dobrý den, ty, které se pravidelně využijí. Léky například ty, které běžně využijete při každodenním životě - náplasti, dezinfekci atd. Většinou ale nikdo z minimalistů nedělá zásoby na horší časy ve stylu plných komor konzerv, toaletních papírů atd. Výjimkou bývají např. zavařeniny.“
ANTI: „Co si myslíte o ekoterorismu?“
Alvin Korčák: „Dobrý den, myslím si, že tento pojem je nadužíván a ještě ke všemu zcela chybně. Za ekoterorismus bych považoval například záměrné vypalování lesů, zapalování polí nebo znečišťování zdrojů vody s cílem vyděsit a zastrašit obyvatele. Dnes se ale používá často pro přímé akce nebo pro akce, které jsou na hraně či za hranou zákona ale nic nepoškozují či neničí. Často k těmto krokům přistupují lidé, které není dobré označit za ekoteroristy ale konají tak z nějaké zoufalosti a nemožnosti najít jiné rychlé a efektivní řešení z jejich pohledu. Tyto akce jsou pak řešeny správně v rámci zákona orgány činnými v trestním řízení. Nicméně si třeba na území České republiky nevybavuji za posledních 30 let žádný čin, který by se dal označit za (eko)teroristický.“
Fanda: „Jak je to s kontejnery na oblečení? Dostane se něco skutečně potřebným? Nebo je to pouze na tzv. hadry? Má cenu je vyhledávat.. nebo oblečení vyhodit do komunalu. Když pro to už není jiné využití..“
Alvin Korčák: „Dobrý den, vždy je lepší vyhodit textil do kontejneru na textil. Nedělal bych si ale nereálná očekávání, že se velké procento dostane k lidem, kteří je skutečně potřebují. Textilního "odpadu" je opravdu extrémní množství. A některé sítě secondhandů získávají své kousky právě z textilních kontejnerů do prodeje. Často je lepší darovat použitelné kousky přímo do nadačních obchodů nebo do charitativních poboček, kde tu jistotu máte značně větší. Pokud ale doputuje textil do textilního kontejneru, může se dostat k recyklaci například jako výplň do autosedaček atd. Pokud ho vyhodíte do komunálu, skončí s největší pravděpodobností na skládce, kde se jen tak nerozloží a může způsobit celou řadu dalších problémů.“
Lada: „Dobrý den, děkuji za pěkný příspěvek. Snažíme se mít doma jen věci, které opravdu potřebujeme a určitě spotřebujeme. Nevíte prosím, zda-li se už učí o minimalismu na školách např. v rámci ekologické výchovy. Bylo by to velmi užitečné. Děkuji za odpovědď.“
Alvin Korčák: „Dobrý den, to rád slyším! Je to ale proces a když můžete naučit i další generace takovémuto přístupu, který znaly vlastně už naše babičky, tak je to ještě lepší. Nejsem si jistý, jestli se někde přímo učí o minimalismu ale spousta uvědomělých učitelů se věnuje udržitelnosti a sám mám za sebou i pár přednášek pro základní či střední školy. Není nutné to pak nutně oddělovat a nazývat to minimalismem ve škole, ale spíše vést děti a další generace k udržitelnosti a smysluplnému přístupu k věcem, které mají sloužit nám a ne my jim.“
Máša: „Dobrý den, mám doma 4 děti. Jak přepnout v mozku, že to můžu vyhodit, když to podědí další dítě, protože peněz je málo, abych to za rok kupovala nové. Hromadí se mi doma oblečení, boty, hračky.... když uklízím, tak to je z bodu A do bodu B. Už jsem z toho unavená. Co mi poradíte? Jak žít s dětmi minimalisticky? Zase si myslím, že děti potřebují mít kolem sebe dostatek podnětů na hraní, aby se rozvíjely. Děkuji a hezký den. Máša.“
Alvin Korčák: „Dobrý den, i s dětmi se dá žít minimalisticky. Příkladem může být bloger Leo Babauta, který žije minimalisticky s 8 dětmi. Ideálním způsobem je například využít dětské swapy. Když už se to u vás hromadí , přinesete toho více a odnesete si pár nových kousků. Pokud toho pak bude málo, můžete zase využít swap a přinést si věci, které už ostatní nepotřebují. Tyto swapy často fungují v klubech maminek, u školek a škol atp. zcela zdarma nebo najdete i swapové skupiny např. na Facebooku (třeba Swap Brno/Praha) Fungovat také mohou různé skupiny či platformy za odvoz nebo na výměnu, které najdete na internetu. A mít méně věcí dětem určitě přímo neuškodí. Rozvíjet se mohou i bez stovek hraček.“
Katka: „Dobrý den, nové designové prvky - převážně dekorace, zakoupené marnivostí- kde nabídnout k prodeji, když se jedná o dražší předměty? Klasický internetový prodej se nedaří, byť snížená cena o víc jak 50%. Děkuji“
Alvin Korčák: „Dobrý den, nedokážu posoudit cenu, ale je otázka, jestli se vám vyplatí věnovat více času prodeji designových prvků (např. za pár stovek) a hledat cestu, jak je prodat nebo je radši někomu darovat a ušetřený čas věnovat podstatnějším věcem. Napadají mě třeba aukční systémy nebo přímo designové skupiny na sociálních sítích.“
Jarka: „Již spoustu let přešívám oblečení a znovu používám pleteninu atd. Nepoužívám sušičku protože bydlím u lesa a prádlo voní lesem.... Používám své obaly v obchodě, ale naražím na problém, že některé obchody o tom nechtějí ani slyšet. Co s tím? Přestat do tohoto obchodu chidit nakupovat? Děkuji za odpověď.“
Alvin Korčák: „Dobrý den, pokud se nemýlím, tak hygiena vydala dokonce vyjádření, že obchody zcela bez problémů opakované obaly mohou obchody využívat. Zkuste to dohledat právě přímo u hygieny a argumentovat tím ve vašem obchodě.“