Chat

Hana Ondrušková
Jak založit jarní záhony?
Záznam chatu z pátku 9. října 2020
Hanka: „Dobrý den, mám přes léto nádherně rozkvetlé levandule. Jsem v jejich pěstování začátečník, ale daří se mi je i rozmnožit. Ale hodně se mi rozrostly i do šířky. Přemýšlím, že je teď na podzim vydloubnu a přesadím na jiné místo, kde by mi jejich šířka tak nevadila. Myslíte, že to je dobrý nápad?Bojím se, abych o ně po přesazení nepřišla.Děkuji“
Hana Ondrušková: „Dobrý den, levandule můžete bez obav přesadit. Jen je třeba je vyjímat z půdy opatrně, aby se příliš nepoškodil jejich kořenový systém. Po výsadbě levandule hlouběji sestřihnete. Na místě výsadby měl být propustný substrát a mělo by být dostatečně osluněné. Jinak podzim je ideální dobou pro přesazování a výsadbu trvalek.“
ANTI: „Jaké chyb se nejčastěji dělají při zakládání jarních záhonů?“
Hana Ondrušková: „Dobrý den, nejčastější chybou je nedostatečná příprava záhonu. Prvním krokem pro založení záhonu je hluboké rytí spolu se zarytím kompostu a vícesložkového hnojiva, případně i doplnění písku na vylehčení půdy. Cibulnaté rostliny obecně potřebují půdu propustnou, pH neutrální až mírně zásadité, dostatek živin, ale ne čerstvý hnůj. Pro vyhnojení je ideální vyzrálý kompost. Poloha záhonu by měla být slunečná, ale na slunečním úpalu - pak by cibuloviny příliš brzy odkvetly. Další chybou je nevhodný výběr druhů rostlin. Kdy jsou stínomilné druhy vysazovány na slunečná místa a opačně.“
SK: „Jak obecně radši nezakládat jarní záhony?“
Hana Ondrušková: „Dobrý den, není ani tak obtížné zakládat záhon, jako mu zajistit dostatečnou následnou péči. Bez správné údržby i kvalitně založený záhon nebude dobře vypadat. Tedy určitě nezakládat záhony, pokud vím, že na jejich údržbu nebudu mít čas nebo finanční prostředky.“
STOP: „Jak tedy obecně založit jarní záhony?“
Hana Ondrušková: „Dobrý den, postup založení "jarního záhonu" s cibulovinami a dvouletými rostlinami je velmi podobný jako pro založení záhonu trvalkového. Základem je příprava půdy - zrytí na hloubku rýče, odplevelení, vylepšení vlastností půdy - hnojení, příměs písku. Dalším krokem je samotná výsadba cibulovin. Musí být vysazeny v optimální hloubce i vzdálenostech. Následuje výsadba dvouletých rostlin - v našich podmínkách nejčastěji macešek, které přečkají naše zimy. Je možné vysadit i pomněnky, sedmikrásky, chejr vonný a podobně. Pokud uvažujeme o trvalejší výsadbě, tak můžeme vysadit i trvalky.“
SK: „Umí Češi obecně v současnosti zakládat jarní záhony?“
Hana Ondrušková: „Dobrý den, čistě jarní záhony se příliš nezakládají. Jsou nákladnější, tedy je potkáme spíše v lázeňských areálech, před významnými budovami. U rodinných domů a ve veřejné zeleni vidíme spíše záhony smíšené, trvalkové s jarním efektem cibulovin. Často mulčované štěrkem, nebo přímo štěrkové záhony, ve kterých mají cibuloviny nezastupitelné místo. Svými květy zdobí záhony v době, kdy traviny a trvalky teprve začínají rašit.“
SK: „Víte že zahradní architektka se objevuje v tv seriálu The Simspons?“
Hana Ondrušková: „Osobně tento seriál nesleduji, ale v The Simpsons se objevuje úplně všechno, tedy jistě tam nesmí chybět ani zahradní architekti :-)“
Monika: „Dobrý den, po odkvětu okrasného česneku jsem si posbírala semínka. Chtěla bych se zeptat, jak se semínky dále nakládat. Rozsypat teď venku na záhon nebo raději zkusit pěstovat doma v květináčku a na jaře přesadit. Ještě by mě zajímalo, zda vymrzají semínka cínií, když bych je nechala na záhoně samovolně vysemenit. Děkuji :)“
Hana Ondrušková: „Dobrý den, česneků je hodně druhů s mírně odlišnými nároky. Pro úspěšné pěstování se vždycky snažíme napodobit původní přírodní podmínky, tedy si najděte jméno "svého" česneku a zjistěte si informace o právě jeho nárocích. Obecně lze říci, že semínka můžete vyset na chráněné místo v zahradě, do pařeniště, nebo do truhlíků. Ale počítejte s tím, že trvá několik let, než cibulky dorostou do květuschopné velikosti. Také se často pěstují kultivary, jejichž potomci ze semen si nezachovávají své vlastnosti. Proto se většina cibulnatých i hlíznatých rostlin množí vegetativně - dceřinými rostlinami. Cínie jsou teplomilné, je lepší je předpěstovat.“
Eva Novakova: „Dobry den, rada bych se zeptala, zda nadobu s cibulkama jarnich kvetin mohu nechat celou zimu venku. Dekuji. Eva“
Hana Ondrušková: „Dobrý den, nádobu s cibulkami můžete nechat celou zimu venku, ale v době silných mrazů je vhodné ji přenést někam, kde tolik nemrzne. Ale měli by mít nízkou teplotu max. do 9° C, jinak by začaly předčasně rašit a poškodil by je mráz. Nezapomeňte nádobu zalévat i v zimě, pokud nemrzne. ovšem, neměla by stát ve vodě - to cibuloviny nesnáší.“
Jitka: „Chtěla bych se zeptat, kdy je nejlépe vysadit růže. Děkuji.“
Hana Ondrušková: „Dobrý den, růže se běžně sází na jaře i na podzim. Podzim je většinou preferován - v půdě je více vlhkosti, růže se vyškolkovávají a je největší výběr. Na zimu je vhodné vysazené růže překrýt chvojím a listím a tím je ochránit před mrazy. S jarní výsadbou neriskujete poškození v zimě, ale na jaře je zase hodně jiné práce. Podstatná je zálivka po výsadbě, a to jak na jaře, tak i na podzim.“
Lenka: „Dobry den, budu mit predzahradku na severovychod. Jake bych mohla vysadit cibuloviny ? Dekuji“
Hana Ondrušková: „Dobrý den, záleží na tom, jestli budete každoročně vyjímat cibule z půdy (tulipány, hyacinty, lilie apod.), nebo je necháte v půdě více let. Pokud je budete vyjímat z půdy, tak volte ranější odrůdy, které jsou obecně odolnější a snesou méně oslunění. Pokud chcete nechat cibuloviny v půdě, tak sáhněte po sněženkách, modřencích, ladoňkách, snědku, bledulích doplněných o hlíznaté a oddenkaté - talovín, sasanky apod.“
Eva kleiblová: „Dobrý den. Chci se zeptat, jak často se maji přesazovat cibule tulipánů a narcisů a také cibule lilií na jiné místo? Děkuji za odpověď.“
Hana Ondrušková: „Dobrý den, ideálně každý rok. Při kvetení se mateřská cibule zcela vyčerpává a zároveň zakládá cibulku dceřinou. Je vhodné cibule vyjmout, očistit, správně uschovat a vytřídit. Vysazujeme jen silné cibule, ale i tak se může stát, že nevykvetou, ale jen vyroste list, cibule zesílí a vykvete až v dalším roce. Proto se cibule často kupují každý rok nové. Jiné místo je ideální, ale pokud nemáte kam sázet a sázíte na to samé místo, tak je nutné jej vyhnojit, prokypřit a odplevelit.“