Chat

Kateřina Tučková
kurátorka a spisovatelka
Záznam chatu z pátku 23. února 2018
STOP: „Koho jste letos volila v obou kolech českých prezidentských voleb?“
Kateřina Tučková: „Jak víte, že se můj kandidát probojoval oběma koly? Probojoval - volila jsem pana Jiřího Drahoše.“
SK: „Jaká jste spisovatelka?“
Kateřina Tučková: „Říkají, že brněnská :-)“
SK: „Čemu všemu jste dělal kurátorku?“
Kateřina Tučková: „Většinou výstavám současných malířů. Jako kurátorka také zodpovídám za výstavní program Výstavní síně Chrudim nebo umělecké projekty festivalu Meeting Brno.“
Soňa: „Dobrý den, nedávno jsem dočetla Vaší knížku Žítkovské bohyně. Nádherná knížka, četla jsem ji jedním dechem. Když jsem knížku četla, tak jsem se ocitala v mysli na těch místech, které jste v knize popisovala. Najednou jsem byla v Hrozenkově i když jsem tam nikdy nebyla. Fantastická knížka, určitě se k ní vratím.“
Kateřina Tučková: „Děkuji, to je od Vás velmi milé :-)“
SF: „Je výhodné být kurátorkou a spisovatelkou zároveň?“
Kateřina Tučková: „Obě jsou to časově flexibilní práce, takže se dají při dobrém time managementu skloubit. Navíc mám obě ty práce ráda a myslím, že se hezky doplňují - při psaní jsem sama se sebou, zato při organizaci výstav mohu být s lidmi.“
STOP: „Vycestovala byste do KLDR?“
Kateřina Tučková: „Záleželo by na důvodu cesty - ze soukromých studijních účelů asi ano (velmi se mi líbil dokument Vítejte v KLDR), bylo-li by to však z nějakých oficiálních důvodů, zvažovala bych dopad. Nerada bych šla na ruku totalitnímu režimu, který zotročuje občany své země.“
Věra Polívková: „miluji Vaše knihy, nejvíce Vyhnání Gerty Schnirch. Jsem dneska již starší osobou, ale všechno o čem píšete mi babička vyprávěla co se v Brně za války dělo. Když čtu Vaši knihu jakoby vyprávěla babička. Prosím kde všude jste informace získavala ? Děkuji Polívková“
Kateřina Tučková: „Dobrý den, děkuji za milé hodnocení. Během psaní jsem čerpala z literatury a navštěvovala pamětnice a pamětníky - měla jsem štěstí, že mě přijaly i ženy z kdysi německých rodin, které mi svěřily své příběhy. Pokoušela jsem se najít svědky událostí, kteří by mi byli ochotní popsat své zážitky z různých úhlů pohledu - nakonec ale jediní, kdo se mi nepodařili dohledat, byli zástupci těch, kteří odsun organizovali. Po letech se k tomu skutku nikdo nechtěl znát.“
Jana Lukšová: „Dobrý den, budete přítomna i na sobotním představení hry Vitka v divadle Husa na provázku?“
Kateřina Tučková: „Budu na obou premiérách - páteční i sobotní - a už se moc těším, až uvidím, jak postavu, která zatím žila jen v mé hlavě, přijme publikum :-)“
Kalika: „Jezdila jsem na Žítkovou jako vedoucí na pionýrské tábory, které byly v základní škole. Moc ráda na to vzpomínám. Tenkrát ještě žili "bohyně,", ale neměla jsem odvahu je navštívit. Vy jste u nich někdy byla a nechala jste si věštit? Zdravím ze Slovácka.“
Kateřina Tučková: „Začala jsem na Žítkovou jezdit bohužel až po smrti posledních bohyní. Stejně bych ale měla strach nechat si věštit - jsem spíš badatelka, raději bych sledovala, jak se věští někomu jinému, jak vše probíhá, a pak bych to popsala :-)“
Lucie: „Dobrý den, nechystáte vydání další knihy, která by dějem připomínala Vyhnání Gerty S. ? Děkuji a držím palce při dalším psaní.“
Kateřina Tučková: „Dobrý den, píšu, píšu, je to příběh z naší novodobé historie, ale bude se týkat jiné problematiky než odsunu Němců. S tímto tématem jsem se, myslím, autorsky už vyrovnala.“
Eliška Klimentová: „Dobrý den, jsem rodák z obce Žítková. Knihu o bohyních jsem si koupila, nedočetla, nechápu ani smysl, nechápu ani proč nebo co čtenáře zaujalo. Pro mě nezajímavá kniha o nějakých nesmyslech až výmyslech. Měla jsem až pocit, zda to není urážka lidí a občanů ze Žítkové. Omlouvám se Vám, ale mrzí mě, že jsem za knihu utratila vůbec nějakou korunu. Doufám, že jiné Vaše knihy mají lepší úroveň.“
Kateřina Tučková: „Dobrý den, to je mi léto, že je Vám to líto. Rozhodně jsem tím příběhem ale nezamýšlela nikoho urazit.“
Mirka: „Paní Kateřino, jsem vzdálená příbuzná Irmy GabRHelove , moje babička která brzy zemřela, ještě když jsem nebyla na světě, také bohovala .jenže je vše zastřeno záhadou, jmenovala se Šopikova za svobodna. Pak Kopuncova a Lupeckova.na Slovácku se nemohu dozvědět nic, no a příbuzní již zemřeli.poradíte na koho bych se mohla obrátit.vůbec nic o své babičce nevím.moc je mi to líto, mé děti to také zajímáKdo je na tom Hrozenkove trochu zdílny??? Děkuji Mirka“
Kateřina Tučková: „Dobrý den, hledání ztracených rodinných vazeb je citlivé téma, nedovedu a asi bych ani neměla dávat tip na konkrétní osobu - ale máte v tom kraji řadu jmenovců, tak se třeba zkuste informovat skrze místní Infocentrum, snad Vás s místními propojí. Držím pěsti!“
Mirka: „Prosím paní Kateřino moc se mi líbí vaše knihy!jsem vzdálená příbuzná Irmy GabRHelove , babička za svobodna Šopikova také bohovala, potom byla Kopuncova, Lupeckova, vůbec nic o ní nevím, brzy zemřela, vše je zahaleno záhadou.nikdo mi na Hrozenkove nepoda informace, jsem z toho smutná!Nevíte o někom, kdo by mě mohl dát nějaké informace???Jen můj strýc než zemřel, řekl, že se tomu věnovala a jezdili za ní i ze zahraničí.A že moje prababička, byla porodní baba.Děkuji za odpověď Mirka“
Kateřina Tučková: „Milá paní Mirko, přišla Vám předchozí odpověď? Zkuste kontaktovat hrozenkovské Infocentrum...“
Václav Česák - sochař: „Musím Vám složit poklonu za excelentní román" Žítkovské bohyně", přečetl jsem ho jedním dechem. Je to silné téma týkající se hlavně víry v Boha, mělo to nějaký vliv na Váš duchovní život? Podaří se i film? Přeji mnoho úspěchů a krásných a smyslných témat, máte velký talent!“
Kateřina Tučková: „Dobrý den, mockrát děkuji. Žítkovské bohyně mě velmi ovlivnily, čerpám z toho období dosud a myslím, že mají vliv i na mou příští knihu - byla to důležitá životní zkušenost. Byla bych ráda, kdyby se podařil i film, vše je zatím ve vývoji.“
ANTICYKLON: „Co vy a politika?“
Kateřina Tučková: „Jsem volička a aktivní občanka :-)“
Anna Michalčíková: „Narodila jsem se v ŽÍTKOVÉ, paní Eliška má pravdu, rodáky a občany Žítkové kniha nezaujala. Jsou to vymyšlené nezajímavosti. A to asi čtenáři chtějí číst. Díky těmto lidem, se dají vydělat velké peníze. Nebudu mluvit o chalupě po Irmě. U nás v muzeu je vstupné 30,-Kč a dovíme se tam hodně informací.“
Kateřina Tučková: „A jaké je to muzeum? Třeba by do něj někdo rád zavítal - já také.“
Marketa Nemcova: „Dobry den Katerino, velice Vam dekuji za knihu Fabrika, v Brne ziju skoro 20 let, ale az Vy jste touto publikaci ve mně podnítila zajem o historii oblasti Pisarek, kde pracuju. Dekuji a tesim se na Vasi novou knihu. Marketa Nemcova“
Kateřina Tučková: „Děkuji, to mám radost! Tak zatím srdečně zvu na divadelní či tištěnou Vitku, to je také drsný brněnský příběh :-)“
Bob456: „Chtěla byste se vrátit do místa, odkud jste se vrátila o víkendu... jinak jste hrozně milá:)).“
Kateřina Tučková: „Děkuji :-) Výlet do Kambodže byl zajímavý a obohacující, ale jsem ráda, že jsem doma :-)“
Lenka Fiegerová: „Paní Tučkova, Velké díky za vaše dilo -Žítkovske bohyně. Diky diky Napomohlo mi to pochopit a trošku nasměrovat mou energii. Lépe se mě i mé široké rodině žije. Dotaz-jak k vám přišlo toto téma? Narodila jste se poblíž? Děkuji A preji krásný sluničkový pokud možno poklidný zimní den LENKA Fiegerová☺“
Kateřina Tučková: „Pocházím z jižní Moravy, ale o žítkovských bohyních jsem slyšela až v dospělosti od kamaráda historika. Mám radost, že se vám kniha líbila a pomohla!“
Linda Sigmundová: „Dobrý den, nedávno jsme byly s maminkou na besedě o Žítkovských bohyních, kterou měl novinář Jiří Jilík. Uváděl, že ve Vašem románu je psáno o pronásledování bohyň STB, dokonce o hospitalizaci jedné z nich na Psychiatrické léčebně v Kroměříži, ale že se to nezakládá na pravdě. Tak jak to je, byly či nebyly bohyně v hledáčku STB? A dříve fašistů? Nakolik jde o fikci?“
Kateřina Tučková: „Román vychází z reálných událostí, ale tyto události jsou spleteny do fiktivního příběhu - psala jsem román, ne literaturu faktu, takže jsem je podřizovala gradaci a pointě. Když jsem jezdila na čtení a besedy s knihou, detaily jsem vysvětlovala, tady se mi to - promiňte - nepodaří.“