Chat

host

Mgr. Marika Dlouhá

Výživné manžela

Záznam chatu z pondělí 14. dubna

Chromá: „Dobrý den, jak vysoké výživné můžu po manželovi požadovat? Děkuji Chromá“

Mgr. Marika Dlouhá: „Dobrý den, tento dotaz je velice obecný - vždy musíme vycházet z konkrétních okolností daného případu. Obecně pokud se bavíme o výživném manželů za trvání manželů, tak platí, že manželé mají právo na stejnou hmotnou a kulturní úroveň - oba manželé mají tedy právo dopřávat si stejnou životní úroveň. Doporučuji tedy obrátit se na odborníka na rodinné právo a probrat s ním konkrétní okolnosti Vašeho případu.“

XY: „Manžel chce rozvod a nabízí mi jakési odbytné. Už to slovo na mě působí tak, že to pro mě nebude výhodné. Mám souhlasit?“

Mgr. Marika Dlouhá: „Dobrý den, zákon v případě rozvádějících se manželů umožňuje, aby se dohodli na tom, že výživné nahradí tzv. odbytným, tj. jednorázovou částkou, jejíž úhradou zanikne právo rozvedeného manžela na výživné. Odbytné tedy neznamená, že byste měla být automaticky na svých právech zkrácena, záleží však na tom, jak vysoké odbytné Vám manžel s ohledem na vaše konkrétní poměry nabízí. Doporučuji tedy zkonzultovat s odborníkem na rodinné právo.“

ANTICYKLON: „Není lepší používat termín výživné rozvedeného manžela?“

Mgr. Marika Dlouhá: „Dobrý den, jak jsme již rozvedli ve vysílání, existuje nejen výživné mezi manželi, ale i mezi rozvedenými manželi. Rozdíl je v tom, že výživné mezi manželi vzniká uzavřením manželství a trvá po celou dobu trvání manželství. Manželé přitom mají právo na stejnou hmotnou a kulturní úroveň. Po rozvodu manželství výživné manželů zaniká, ale v některých případech jsou důvody pro to, aby bylo výživné určeno i mezi rozvedenými manželi. Obecně přitom platí, že výživné rozvedeného manžela je podmíněno mj. odkázaností na výživu a je poskytováno jen v přiměřené výši (tj. rozvedený manžel již nemá právo na stejnou životní úroveň jako za trvání manželství.). V některých případech rovněž zákon umožňuje, aby i rozvedený manžel měl právo na zásadě stejnou životní úroveň jako má jeho bývalý manžel. Maximální doba je ale stanovena na 3 roky od rozvodu.“

ANTI: „Co je to nejdůležitější v souvislosti s výživným manžela?“

Mgr. Marika Dlouhá: „Dobrý den, důležité je si uvědomit, že manželé mají za trvání manželství právo na stejnou životní úroveň. Nejedná se přitom o dorovnání příjmů, ale je důležité si uvědomit, že oba manželé mají právo požívat stejný životní standard (tzn. mají právo např. na stejně drahé koníčky, zdravotní a sociální péči, ale na specifické okolnosti spojené s určitou společenskou vrstvou v podobě např. nadstandardních dovolených, služeb trenéra, hospodyně apod.).“

Jana: „Dobrý den, platí povinnost výživného i pro nesezdané dlouholeté partnery, kteří spolu bydlí a mají potomka? Děkuji“

Mgr. Marika Dlouhá: „Dobrý den, zákon bohužel na výživné mezi druhem a družkou nepamatuje. Je možné se na něm ale dohodnout. Jedinou zákonnou výjimkou je výživné neprovdané matky, které je otec jejího dítěte povinen maximálně po dobu dvou let od narození dítěte hradit výživné a přiměřené výdaje spojené s těhotenstvím a porodem.“

PAVLÍNA: „Dobrý den, s manželem jsme už rozvedeni, ale chtěla bych, aby mi zpětně dorovnal to, že si v průběhu manželství žil na vysoké noze a já se musela omezovat, protože on vydělaval víc. Za jakou dobu zpětně můžu dorovnání nárokovat? Děkuji“

Mgr. Marika Dlouhá: „Dobrý den, bohužel Vás zklamu, vyživovací povinnost mezi manželi rozvodem zanikla, přičemž zpětně není možné výživné manželky požadovat. Zákon totiž umožňuje přiznat výživné jen od zahájení řízení o výživné, nikoliv zpětně jako je tomu u výživného pro děti.“

Katerina: „Dobrý den, Jsem již rozvedená. Manžel nikdy nepřispívá na mě potřeby ani potřeby děti. Máme postiženou nemocnou již dospělou dceru.Manzel si našel milenku a rozvedl se semnou.Ja nemohu chodit z důvodu péče o dceru do práce.Co se mnou bude do budoucna, když výživné se prý vyplácí jen 3 roky po rozvodu?“

Mgr. Marika Dlouhá: „Dobrý den, doba omezující výživné rozvedeného manžela je stanovena pouze pro tzv. sankční výživné (§ 762 občanského zákoníku), kdy za splnění zákonných podmínek byste měla právo na stejnou životní úroveň, jako má Váš bývalý manžel. Pokud podmínky tzv. sankčního výživného nesplňujete a nebo již uplynula maximální doba jeho čerpání, je možné s ohledem na popisované okolnosti zvažovat otázku obecného výživného rozvedených manželů (§ 760 občanského zákoníku), dle kterého byste mohla mít nárok na přiměřené výživné.“

Jitka: „Dobry den, muzu se zeptat, jak je to s vyzivnym, kdyz manzele pobiraji oba duchod? Manzelka ma duchod nizky. Dekuji, s pozdravem Jitka“

Mgr. Marika Dlouhá: „Dobrý den, i v tomto případě platí, že manželé mají právo na stejnou životní úroveň - tzn. oba by měli mít srovnatelnou částku na výživu, oblečení a další potřeby.“

Romana: „Mám nárok na výživné od manžela , pokud požádám o rozvod . Důvod rozvodu je násilí a zanedbávání potřeb . Děkuji za odpověď“

Mgr. Marika Dlouhá: „Dobrý den, v tomto případě by se do právní moci rozvodu mohlo jednat o výživné mezi manželi, kterou jsme rozebrali v předchozích dotazech. Po rozvodu manželství by rovněž přicházelo v úvahu tzv. sankční výživné, následně pak v případě odkázání na výživu i obecné výživné mezi rozvedenými manželi, které jsme rovněž již rozbírali.“

Magda: „Dobrý den, situace: manžel podnikatel (rozdělené jmění) odešel z naší domácnosti po 30. letech. Děti již s námi nežily.Nejsme rozvedeni žijeme odděleně. Odešla jsem již ze školství do starobního důchodu .Je možné, že bych mohla požadovat po manželovi výživné Přeji příjemný čas“

Mgr. Marika Dlouhá: „Dobrý den, i manželé, kteří spolu nežijí, mají vzájemnou vyživovací povinnost. Máte tedy právo domáhat se stejné životní úrovně, jako má Váš manžel.“

Marie: „Dobrý den, 22 let jsem žila s mužem s kterým mám dvě děti ..po rozchodu jsem po něm nechtěla ani korunu a dodnes neplatí na děti ani korunu ..jak mám prosim ted zpětně se dožadovat peněz pro dceru (syn už velký ?) Co mám nyní dělat není s ním domluva nechce nic posílat na dceru …???“

Mgr. Marika Dlouhá: „Dobrý den, v případě dětí je možné výživné požadovat až za tři roky zpětně od zahájení soudního řízení. Musíte se tedy obrátit na soud a výživné pro dceru požadovat soudní cestou. Zletilý syn již ale bude muset příp. řízení zahájit sám a v jeho případě se bude jednat o sporné řízení.“

ANTIKYT: „Je výživné manžela v něčem jiné než výživné manželky?“

Mgr. Marika Dlouhá: „Dobrý den, zákon nerozlišuje mezi výživným pro manžela a pro manželku, pro oba platí stejné podmínky.“

Jaroslava: „Má právo na výživné družka, která nepracuje, řekla bych, že práci se očividně vyhýbá. Mají dvě nezletilé, školou povinné děti. Tím, že matka nepracuje a vše zajišťuje otec, přijde mi, že děti strádají.“

Mgr. Marika Dlouhá: „Dobrý den, výživné družky není zákonem upraveno. Oba rodiče ale mají dle svých schopností, možností a majetkových poměrů plnit svoji vyživovací povinnost k dětem. Družce by tedy mohlo být stanoveno výživné na děti dle potencionality příjmů, tj. dle příjmů, které by mohla dosáhnout, pokud by pracovala.“