Chat

JUDr. Ondřej Preuss
Dědické řízení – jak se vypořádat s dluhy
Záznam chatu z pondělí 31. března
ANTIMONY: „Jak se nejlépe připravit na dluhy v souvislosti s dědickým řízením?“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, klíčové je při sebemenší obavě, že je dědictví předlužené, požádat o tzv. soupis dědctví. Notář pak sepíše přehled o dědictí a i kdyby pak bylo předlužené, dědic neodpovídá více, než z dědictí získal. Např. zdědím 122 000,- Kč a pak se ukáže, že zůstavitel dlužil na nájmu 150 000,- Kč. Přijdu jen o těch 122 tisíc korun.“
Jana: „Jak vydědit jediné dítě, které toto rozhodnutí respektuje a nebude se proti tomu bránit.“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, záleží na tom, co je účelem. Ale pokud je to po dohodě s dědicem (zde tedy neopominutelným dědicem, potomkem), tak ten se může dědictí po dohodě zříct. Doporučoval bych ale kontaktovat notáře či advokáta.“
Alena: „Mám druhého manžela který se přistěhoval ke mě do družstevního bytu ke kterému mám dispotiční právo já.Byt není v osobním vlastnictví.Manžel má z prvního manželství dvě děti.Budu muset v případě jeho umrtí vyplatit jeho děti i z tohoto bytu?“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, patrně nikoliv. Děti dědí jen po svých rodičích, tedy zde po Vašem partnerovi. Musel by nejprve na bytu získat podíl on. Doporučoval bych ale kontaktovat případně advokáta.“
Ivan: „Dobrý den, zdědil jsem s bratrem na polovic dům po rodičích, bratr chce dům prodat a já ne, jaký je postup. Může půlku domu prodat cizí osobě? Pokud bych chtěl odkoupit dům od bratra já může po mě chtít tržní cenu?“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, ano, bratr může podíl prodat a může za něj i po Vás požadovat tržní cenu. Na druhou stranu, trřní cena podílu je vždy nižší než odpovídající část celku. Prostě, když se disponuje celým domem najednou, má větší hodnotu. Doporučoval bych tedy toto řešit s advokátem.“
Karolína: „Dobrý den. Úvaha, kdyby zemřel manžel dříve než já: Jsou na něj napsány všechny energie, pojistky atd. Je možné, aby u dodavatelů energií a pojistek jsme byli uvedení oba? Děkuji“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, zde záleží samozřejmě na dohodě s dodavateli.“
Jana: „Dobrý den pane doktorte.Po tatínkovi jsem sdědila 1/6 bytu v němž bydlí bratr.Odmítá mne do něj pustit a 1/6 domu,kde bydlí maminka.Zde mohu pracovat,ale užívat část nemovitosti nemohu.Bratr má dluhy a nyní je na katastru napsáno,že na jeho podíly 1/6 domu i bytu je uvalena exekuce.Budu mít někdy možnost užívat dědictví po tatínkovi? O rodiče jsem se vždy starala a starám.Děkuji moc.Jana“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, užívání nemovitosti záleží na dohodě mezi podílníky. Je tedy potřeba dohodnout se s ostatními vlastníky. U takové věci rozhoduje nadpoloviční většina. Opět bych doporučil věc konzultovat s advokátem. Může to pomoct vyhnout se sporu nebo se na něj připravit.“
Markéta: „Dobrý den, momentálně procházím dědickým řízením. Je pravda, že musím dodat všechny podklady ohledně majetků (banky, nemovitosti, akcie apod.) notáři já, jako hlavní dědic? Co když nevím, kde všude měl zemřelý účty/majetky? Nejsem zůstavitel pohřbu, ale jsem jediný přímý dědic. Děkuji, Markéta“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, doporučuji dodat vše co máte. Ale notář obepisuje všechny finační instituce standardně i sám.“
Josef: „Dobrý den, našim záměrem je, aby se přeživší po smrti partnera nemusel dědicky vypořádat s dětmi a aby dědické řízení proběhlo až po smrti druhého partnera z důvodů, aby se nemusel např prodat být. Lze to nějak ošetřit? Děkuji za odpověď“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, toto nebude úplně jednoduché. Nelze vyloučit dědické řízení. Doporučoval bych kontaktovat notáře nebo advokáta.“
Niki: „Dobrý den, dědictví je zdárně u konce s tím, že dědictví nám bude vyplaceno ve splátkách 10 let , jaké možnosti máme, když nám ale splátky dědictví nepřijdou?“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, předpokládám, že šlo o dohodu mezi dědici. Pokud by ji někdo porušil, tak je samozřejmě možné danou pohledávku standardně vymáhat. Tj. doporučil bych nejprve neformálně a pak případně prostřednitvím advokáta. Např. u nás na www.DostupnyAdvokat.cz si můžete objednat předžalobní výzvu a advokát za Vás bude pohledávku vymáhat.“
Mili: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat v loni jsme prošli s bratrem dědickým řízením po otci kde jsme udělali dohodu, že byt a nové auto si vezmu já a finanční hotovost jsme si rozdělili na půl, protože bratr byl v exekuci a dost vysoká částka.Poté, že bych ho vyplatila z bytu a auta.Bratr po dvou měsících od dědictví zemřel a nyní nás čeká další dědictví po bratrovi.Jak máme postupovat s jeho dvěma syny a je ještě je žijící naše matka (má a bratrovo) spíš co nás čeká.Děkuji“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, patrně budou po bratrovi dědit jen jeho synové, pokud dědictví neodmítnou nebo se ho nevzdají. Na Vaši předešlou dohodu by to nemělo mít vliv.“
Miluše: „Dobrý den, 5.3.2025 mi zemřel manžel. Nyní čekám na vyzvání notáře aby proběhlo dědické řízení. Ve společném vlasnictví jsme měli byt v osobním vlastnictví, zahradu s dřevěným zahradním domkem v osobním vlastnictví a družstevní garáž. Musím si na tyto objekty zařídit odhad? Obě dcery se dědictví vzdají. Děkuji za odpověď“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, to mne mrzí. Odhad nicméně nyní nepotřebujete. Pokud by vyvstala taková potřeba, bude na to ještě prostor v průběhu dědického řízení. Pokud je však dědiců více a očekáváte nějaké problémy, doporučil bych se poradit s advokátem či notářem.“
Hana: „Dobrý den. Prosím, proč nám neuznali u dědického řízení doma sepsanou závěť potvrzenou podpisem a razítkem starosty, který má k tomuto svědectví oprávnění? Děkuji za odpověď. Hana“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, to bychom museli vidět danou závěť. Ale starosta má v totmo omezenou roli, patrně byli potřeba svědci, nebo bylo něco v závěti nejasného. Doporučuji to konzultovat s advokátem či jiným notářem, než vedl dané řízení.“
Eva: „Dobrý den. Před 11 lety po smrti matky jsem nebyla pozvána k dědickému řízení. Dá se s tím ještě něco dělat? Když se zřeknu dědictví po otci nepřejde to na moji dceru ? Nechci aby za něho musela něco platit.Děkuji.“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, to je zvláštní, doporučil bych kontaktovat příslušný okresní soud. Pokud jde o zřeknutí se, tak tam může mít účinek i na Vaše děti.“
Marie: „Dobrý den, jsme dva sourozenci. Otec před smrtí přepsal pozemky na bratra, který pozemky prodal. Dále zbývá pozemek s nemovitostí, ve kterém žije matka. Mohu požadovat při budoucím dědictví větší podíl nebo větší nárok na nemovitost, když bratr "obdarován" byl a já ne?“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, částečně ano, ale kždopádně jen do výše podílů. Doporučoval bych se s bratrem pokusit nějak dohodnout a případně kontaktovat advokáta.“
Simona: „Pokud byl někdo vydědění před 24 lety má ještě dnes na něco nárok .děkuji za odpoved“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý de, pokud bylo vydědění korektní, tak žádný nárok mít nebude.“
Lea: „dobrý den, musí být závěť ověřena notářem? A pokud je závěť, jak to ovlivní dědické řízení v případě nemovitosti? Děkuji“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, nikoliv. Závěť může být sepsána celá i vlastní rukou nebo před svědky. Může samozřejmě obsahovat i určení stran nemovitostí. V tom není žádná zvláštnost. Jen je potřeba myslet na tzv. neopominutelné podíly dědiců - dětí.“
linda: „Dobrý den, pane doktore, můj exmanžel měl značný majetek a teď jsem vyčetla z katastru, že celý jeho majetek, tedy velký areál za víc jak 50 milionů a jeho dům přepsal na současnou manželku a byt na jejich syna. Máme spolu 3 společné dospělé děti a ty jsou teď znechuceny z této situace. Je možno se proti tomu ohradit a něco s tím udělat ? On jim do telefonu řekl, že je nenechá na holičkách a že žádné dítě neupřednostňuje, ale jak vidno, není tomu tak. Řekl dětem, že si pak spolu sednout a proberou to, ale je to víc jak půl roku a nic se nestalo. Já mu podepsala za manželství zúžení majetku, že si na areál vydělal, že jsem se starala o děti, ale on se k teď k dětem takto zachoval. Děti by tak nedostaly nic ? On něco řekne, ale jsou to jen prázdná slova. Děkuji za radu. S pozdravem Linda“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, to je těžká situace. Samozřejmě člověk může za svého života disponovat s majetkem volně, může ho takto přepsat (darovat) a vlastně tak efektivně potomky z dědictí vyloučit. Záleží ale na tom, zda zde není další majetek. Potomci jsou si rovni, nezáleží na tom, zda jsou z prvního či druhého manželství. Doporučoval bych usilovat o nějakou písemnou dohodu.“
Jana: „Otec zemřel před 15 lety mamka ještě dřív nikdy nás nikdo se sestrou nekontaktoval a bratr všude vyprávěl jak s námi zametací když jsme se ho ptala řekl že nic rodiče neměli to byla blbost i to se může stát?“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, to by se nemělo stát. Notář nemůže dědice vynechat či jen tak opominout. Doporučil bych to ověřit na příslušném soudě.“
Romana: „Pane doktore. Dědila jsem po tatínkovi 1/6 domu,1/6 bratr a 4/6 maminka. Už v té době měl bratr milionové dluhy věděl o exekuci . Mohl se svého dědictví vzdát ve prospěch maminky? Děkuji.“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, ano mohl.“
Irma: „Dobrý den,mám byt v osobním vlastnictví,kde se mnou bydlí přítel,ale nemá zde trvalé bydliště.Já děti nemám,pouze bratra a neteř.Komu připadne byt po mém úmrtí? Děkuji!“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, patrně by připadnul Vašemu příteli, ale závětí můžete podíly volně rozdělit, např. myslet přímo na neteř.“
Pani Jarmila z Kv.kraje: „Telefonicky dotaz: je možno bez závažných důvodů vydědit manželku i děti?“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, manželku není potřeba vydědit. Stačí ji opominout v závěti. Děti je možné vydědit za zákonem stanovených okolností (např. neposkytování pomoci zůstaviteli či přímo trestný čin vůči zůstaviteli, ale např. i trvale nezřízený život).“
Lubomír: „Dobrý den 15 let jsem by dědicem po své tetě,jedna rodinná příslušnice asi rok před smrtí přijela za tetou a přeškrkli mně v závěti a napsala tam sebe za přítomnosti notáře,neměl by mně notář uvědomit o změně a nebose dá tato změna nějak napadnout. děkuji za odpověď.“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, notář ani zůstavitel nemají žádnou povinnost o změně závěti informovat. To je čistě věc zůstavitele, závěť je jednostranná. Jediné, co mne napadá je zpochybnění vůle zůstavitelky, ale to by asi bylo vlemi obtížné.“
Markéta: „Dobrý den pane doktore, právě probíhá dědické řízení po mém manželovi. Manžel měl os. vůz, který měl evidovaných i na podnikání. Prosím Vás o radu, jak postupovat v případě dědictví tohoto vozu, příp. co podniknout. Předem děkuji za odpověď. Vašková“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, doporučoval bych se domluvit s ostatními dědici. Ale není problém to pak přepsat dle takové dohody, resp. usnesení od notáře.“
Ina: „Lze sepsat až u notáře, že chci převzít dluhy pouze do výše dědictví? Děkuji.“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, ano, v zásadě to řeší žádost o tzv. soupis dědictví.“
Markéta: „Dobrý den p.doktore, co dělat v tom případě, že některý z dědiců nesouhlasí s rozdělením dědictví? Děkuji za odpověď.“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, nakonec notář autoritativně rozhodne. Pokud by ani poté dědicové nesouhlasili, mohou se obrátit na soud a vést spor. Doporučuji však každopádně kontaktovat advokáta.“
Hana: „Synovi jsem celý život finančně pomahala a pomáhám i dnes, ač již je dospělý a vydělává si ( už to činí cca 600 tisíc). Mám ještě dceru. Musím s ním počítat v dědickém řízení? Děkuji. Hana“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, dospělý syn má nárok alespoň na 1/4 svého dědického podílu. Lze tedy jeho nárok takto snížit v závěti. Eventuelně ho i vydědit, ale tam je potřeba dodržet zákonné podmínky.“
Alena: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat: manžel má dvě dospělé děti z prvního manželství s kterými se netýká ani se neznají zda budou po něm také dědit. Nebo jdou vyděsit,když se vlastně neznají.“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, pokud manžel nic neudělá, tak dědit budou. Vydědit není tak jednoduché, ale pokud děti o otce nejeví žádný zájem a přitom takvou možnost měly, tak by to patrně možné bylo. Doporučil bych ale kontaktovat notáře nebo advokáta.“
Ivana: „Dobrý den ,mám dotaz musí dědici udělat odhad domu před dědickým řízením po rodiči.Děkuji“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, nemusí.“
Dagmar: „Dobrý den. Jak lze zařídit aby majetek (dům) dostalo jen jedno ze dvou dětí. ? Lze napadnout darovací smlouvou,pokud ano,jak zařídit aby dům zůstal jen tomu jednomu.“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, pokud není zůstavitel či neměl být omezen na své svéprvnosti, tak může klidně darovat majetek zcela podle svého uvážení a nikdo proti tomu nic nezmůže.“
Olga H.: „pokud zemře člověk, nemá žádnou nemovitost ani peníze, pouze dluhy a má jedno dítě, které s ním žilo pouze 3 roky od narození, potom bylo a je v péči matky, dědí po otci dluhy, i když s ním nežilo _“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, takový dědic může samozřejmě dědictví odmítnout.“
Martin: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda opravdu platí že vlastnoručně napsaná a podepsana závěť i bez přítomnosti svědka, je platná a není k ní víc potřeba?? Děkuji Martin“
JUDr. Ondřej Preuss: „Dobrý den, je to tak. Ale stejně doporučuji raději závěž sepsat u notáře.“