Chat

Zdravotní klaun

Jitka Rosenová a Mgr. Zuzana Kocábová, Ph.D.

Záznam chatu ze středy 15. ledna

ANTIMONY: „Hodí se zdravotní klaun pro psychiatricky nemocné?“

Jitka Rosenová a Mgr. Zuzana Kocábová, Ph.D.: „Ano, určitě. Samozřejmě, že přístup klaunů musí být stavu pacientů přizpůsoben. Klauni přistupují k dětem s empatii a respektem. Jsou školeni na to, jak přistupovat k lidem s konkréními psychiatrickými diagnózami.“

ANTICYKLON: „Pro koho se hodí zdravotní klaun a pro koho ne?“

Jitka Rosenová: „Zdravotní klaun může být užitečný pro děti i dospívající, kterým může pomoci zvládnout pobyt v nemocnici lépe, jeho intervence může poskytnout emoční podporu a díky humoru snížit úzkost s pobytem v nemocnici spojenou. Samozřejme je třeba být opatrný tam, kde děti mohou mít klauna spojeného s negativními emocemi, klauni taky nejdou "přes hranice" a respektují odmítnutí, současně jsou připraveni na to, aby přizpůsobili svoje klaunování situaci - tedy být dostatečně citliví a empatičtí vůči konkrétní situaci.“

ANTIMONY: „Kdo může být zdravotním klaunem a kdo ne?“

Jitka Rosenová: „Zdravotní klauni jsou pečlivě vybírání v tříkolovém castingu. Je potřeba aby člověk, který se stane zdravotním klaunem byl umělecky vzdělaný, ale nejen to, musí to být člověk schopný improvizace, člověk s osobním nadhledem a sám psychicky odolný a zdravý. Je důležité, aby zdravotní klaun byl schopen rychlé empatie a pochopení situace na nemocničním pokoji. Určitě je také potřeba, aby dokázal pracovat s dětmi a pracoval s nimi rád. A taky je fajn, když má smysl pro humor:-).“

ANTICYKLON: „Víte, že zdravotní klaun je ve filmu Nevinnost?“

Jitka Rosenová a Mgr. Zuzana Kocábová, Ph.D.: „Ano:-)“

ANTI: „Jaká by měla být etika a morálka zdravotního klauna?“

Zuzana Kocábová: „Jitka: Zdravotní klaun přistupuje ke každému pacientovi stejně, vnímá ho jako nepopsaný list papíru, snaží se napojit na jeho zdravé já a rozvinout s ním hru. Je vázán mlčenlivostí a nemluví o svých pacientech s nikým zvenku. Zuzana: Z mého pohledu je důležitou součástí etiky také respekt - respekt k jinakosti, respekt k odmítnutí a respekt k celé situaci. Současně si myslím, že důležitou součástí je také osobnostní zralost - schopnost nebrat odmítnutí nebo reakce dětí "osobně", zvládnout i náročné situace i vlastní emoce, které s nimi mohou být spojené.“

Michal: „DAobry den, jak se zbavit uzkosti, dekuji mnohokrat“

Jitka Rosenová: „Dobrý den, na to je těžká jednoduchá odpověď. Asi záleží na tom, jak silná vaše úzkost je, jak vás limituje, čeho se týká. Každý člověk je v individuální situaci, takže obecné rady (nepočítám-li svépomocné příručky, které v některých případech mohou být také užitečné) se těžko udělují. Obecně lze říci, že pokud je úzkost dlouhodobě zatěžující, je nejlépe se obrátit na psychoterapeuta nebo se obrátit na psychiatra, protože v některých případech může být medikace velmi nápomocná. Jitka: Moje zdravotní klaunka Běta by poradila vzpomenut si na něco, co Vám dělá radost, nahlas si zazpívat a zatančit, vyskočit do výšky a zhluboka se nadechnout..“

nina: „kdo platí práci klauna v nemocnici?“

Jitka Rosenová: „Naše práce je placená z darů, a to darů od komerčních firem a organizací, ale také a hlavně přispívají individuální dárci, za což jsme velmi vděčni.“

bianka: „chodíte i k dospělým ?“

Jitka Rosenová: „Chodíme k seniorům, také se v posledních letech klaunujeme i na pár odděleních paliativní péče.“

denisa: „zdravím, jaký je váš účel? Neděsíte spíše malé děti ? :-)“

Jitka Rosenová: „Ve chvíli, kdy vidíme, že by se dítě mohlo bát, samozřejmě k němu buď nejdeme vůbec, nebo zvolíme pomalý a vstřícný přístup, že se bát přestane:-). Děti děsit opravdu nechceme:-).“

|Iva: „pokud pomáháte tak je to prospěšná práce.“

Jitka Rosenová: „Myslíme, že ano. Díky za tuto zprávu:-).“