Chat

hosté

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková

Jaké dávky a příspěvky mohou využít matky na mateřské?

Záznam chatu z pondělí 13. ledna

AK: „MH - Je dostatek dávek a příspěvku pro matky na mateřské?“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, není třeba se obávat, dávky nemocenského pojištění jsou financovány tzv. průběžným způsobem - tedy z aktuálně vybíraného pojistného na sociální zabezpečení.“

ANTIMONY: „MH - O které dávky a příspěvky matky na mateřské žádat nemohou?“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, z důvodu těhotenství a mateřství náleží peněžitá pomoc v mateřství a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. V případě pojištěnek, kterým by nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství lze poskytnout nemocenské (od počátku šestého týdne před předpokládaným dnem porodu do konce šestého týdne po porodu).“

ANTIMONY: „MH - Mohou matky na mateřské žádat o dávky a příspěvky přes internet, tj. online?“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, od 1. 1. 2025 platí, že již nepodáváte klasickou žádost o dávku, ale váš ošetřující lékař (zpravidla gynekolog) prostřednictví ePortálu ČSSZ nebo své aplikace vystaví „Potvrzení o datu porodu“ - to odešle elektronicky správě sociálního zabezpečení. Obsahuje číslo potvrzení (identifikátor).Pokud lékaři sdělíte kontaktní údaje (telefonní číslo nebo e-mailovou adresu), obdržíte identifikátor elektronicky. V opačném případě vám ho předá v papírové podobě. Identifikátor sdělujete svému zaměstnavateli, se kterým se domlouváte o nástupu na mateřskou dovolenou. Dále již proces funguje automaticky. Dávky jsou vypláceny stejně jako mzda/plat (použijí se stejné údaje, sděluje je zaměstnavatel). OSVČ podává žádost o dávku elektronicka sama za sebe. Průběh zpracování své dávky můžete kdykoliv sledovat prostřednictvím ePortálu ČSSZ.“

Michaela: „Dobrý den, na jaře manželovi přesáhne výplata maximápní hranici pro získání příspěvku na děti kvůli dani - tzv. slevě na manželku. Počítá se tato daň do příjmu a máme to nahlásit na úřadě, že máme v daném období vyšší příjem, nebo se tato sleva nepočítá? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, tato otázka nepřísluší ČSSZ. Je třeba se informovat na úřadu práce, jde o dávku ze systému státní sociální podpory, nikoli nemocenského pojištění.“

Janina: „Dobrý den při pobíráni rodič. příspěvku pobiran přídavek na dítě a příspěvek na bydlení a bylo mi sděleno že teď v lednu se nemusí nic dokládat. Je toto pravda? Děkuji“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, jde o otázku kterou odpoví pracovníci úřadu práce. Uvedené přídavky/příspěvky spadají do jeho gesce, jde o dávky státní sociální podpory.“

ANTICYKLON: „VH - OFF TOPIC - Nejste příbuzný s Vladimírem Hulcem?“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, nikoliv :-)“

Jana: „Dobrý den, co je vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. A mateřská už není 8 týdnů před porodem,děkuji“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství je dávka nemocenského pojištění poskytovaná ženám, které byly kvůli těhotenství či mateřství (do 9. měsíce po porodu) převedeny na jinou práci a v souvislosti s tímto převedením došlo k poklesu jejich započitatelného příjmu. (Pokud by došlo k poklesu příjmu z vlastní vůle, např. tak, že si zaměstnankyně sama sníží pracovní úvazek, pak se nejedná o situaci, kdy by zaměstnankyni byla tato dávka poskytována.). Co se týče "mateřské" - stále platí, že na tuto dávku lze nastoupit v odbobí 8 - 6 týdnů před předpokládaným dnem porodu.“

Michal: „Dobrý den, jde doplatit dobrovolne socialni pojisteni, kam to prosim poslat presne ? dekuji mnohokrat“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, pokud máte na mysli dobrovolné nemocenské pojištění u osob samostatně výdělečně činných, tak nelze doplatit pojistné zpětně. Účast na doprovolném pojištění vzniká dnem podání přihlášky k této účasti.“

Lucie: „Dobrý den, mám nárok jako studentka na mateřskou? Na co mám popřípadě nemám nárok? Děkuji“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, přímo z titulu studia nikoli - je třeba nastupovat na mateřskou z činnosti (zaměstnání, samostatná výdělečná činnost), která je nemocensky pojištěná. Studium lze nicméně započítat za určitých podmínek pro splnění potřebné doby pojištění.“

Sandy: „Dobrý den, pokud jsem na rodičovské přes dva roky, jsem znovu těhotná, před dovršením 3 let dítěte půjdu na mateřskou, z čeho se prosím bude vypočítávat nová mateřská, až na ni nastoupím? Děkuji“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Zde platí, že dávku počítáme z aktuální pojištěné činnosti (můžete se např. na několik měsíců vrátit do původního zaměstnání, potom by se vycházelo z aktuálního příjmu, nebo v něm rovnou přejdete na mateřskou a rodičovskou dovolenou s druhým dítětem a potom by se vycházelo z výpočtových parametrů první mateřské). Platí rovněž, že pokud za trvání stejného zaměstnání nastupujete na další mateřskou do čtyř let věku předchozího dítěte, nemůže být mateřská nižší než u prvního dítěte.“

Lucie: „Ani v případě, kdy jsem chodila během studia na brigády není nárok na vypočítání mateřské? O jaké příspěvky si mohu prosím požádat? Děkuji“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, muselo by se jednat o brigády, kde byla dána účast na nemocenském pojištění a musela by vám z nich aktuálně (pokud již netrvají) ještě plynout tzv. ochranná lhůta. Nemocensky pojištěné brigády lze nicméně započítat pro splnění podmínky účasti na pojištění pro nárok na mateřskou. Jinak doporučujeme obrátit se na úřad práce, v jehož gesci je např. rodičovský příspěvek, který by náležel ode dne narození dítěte.“

Martina: „Dobrý den, zatím jsem necelé dva měsíce na rodičovské a začínáme s manželem řešit výdaje domácnosti. Bydlíme v rodinném domě na který mám hypotéku, máme půjčku a samozřejmě platíme elektřinu, plyn, vodu, kde jsou celkem velké zálohy. Také sobě a prvnímu dítěti platím úrazové pojištění, máme připojištění domácnosti ( pojistka na blbost), internet, mobilní paušál, vlastním automobil. Dům i hypotéka je psána pouze na mě. Bohužel jsem v zaměstnání neměla přiznané veškeré příjmy a manžel má přiznané životní minimum. Je možné žádat o příspěvek na bydlení, přídavky na děti, popřípadě ještě jinou peněžitou pomoc? Popřípadě jestli je nutné redukovat výdaje? Tím myslím, jestli je nutné zbavit se pojištění které není nutné, popřípadě auta? Co vše se zohledňuje? Moc děkuji a přeji hezký den.“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, zde je třeba obrátit se na úřad práce - dávky/příspěvky, které uvádíte, jsou v jeho gesci.“

Leona: „Dobrý den, měla jsem rodičovskou na 3 roky (do 12/2024), ale rodičovský příspěvek jsem si navýšila na možnou sumu a tím pádem jsem vyčerpala dříve (5/2024). Chci se zeptat, jestli vyčerpáním finančního příspěvku končí i rodičovská dovolená, nebo ne. Děkuji Leona“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, nejedná se o působnost ČSSZ, nicméně vyčerpání rodičovského příspěvku není závislé na vyčerpání rodičovské dovolené (ta se poskytuje podle pravidel zákoníku práce).“

Radka Špačková: „Dobrý den, dne 10.11.2024 jsem nastoupila na MD. Papír ohledně md od gynekologa jsem odevzdala práci, kde ho předali účetní. Jenže do dnešního dne mi ještě nedošly žádné peníze. Kam bych se měla obrátit a situaci řešit? Zaměstnaná jsem několik let a zaměstnavatel vše odvádí, takže v tom by problém být neměl. Děkuji za odpověď Špačková“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, je možné se obrátit na nejbližší okresní správu sociálního zabezpečení nebo využít formulář zde: https://www.cssz.cz/web/cz/formular-k-hlaseni-nevyplacene-davky . Jako první krok bychom však doporučili skutečně ověřit, zda zaměstnavatel odeslal správně Přílohu k žádosti o dávku nemocenského pojištění.“

marie: „Dobrý den prosím o informaci zda je možné v průběhu pobírání rodičovského příspěvku pracovat a jaký je limit výdělku“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, měle by to být možné - přesné informace však sdělí nejbližší pobočka úřadu práce (rodičovský příspěvek spadá do jeho gesce).“

Raková: „Dcera pracovala 2020-2023,od září 2023 pracuje v Norsku, nyní si neplatí zdravotní ani sociální pojištění, platí v cizině.Ma v případě těhotenství nárok na mateřskou?“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, jestliže dcera vykonává výdělečnou činnost v Norsku, pak s největší prvděpodobností bude podléhat tamnímu systému sociálního zabezpečení. Tedy případné nároky se řeší podle norských právních předpisů. Pokud by bylo potřeba pro nárok v Norsku započítat doby pojištění získané v ČR, pak si potřebné informace norská instituce od českých úřadů vyžádá.“

Andrea: „„Dobrý den, jde doplatit dobrovolne socialni duchodove pojisteni, kam to prosim poslat presne, jaky jsou varianty, muzete poslat link, ucet ? dekuji mnohokrat““

Hrbková Mgr. Magda: „Dobrý den, k dobrovolnému důchodovému pojištění se lze řihlásit na správě sociálního zabezpečení dle místa Vašeho bydliště. Informace o platbách vám budou sděleny následně.“

Kateřina: „Dobrý den, chci se zeptat jsem Matka na rodičovské dovolené a malá má dva roky. A chci se zeptat jestli manžel dostane příspěvek na manželku v práci jak je vyúčtování daní za minulý rok.“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, to bohužel nespadá do gesce správy sociálního zabezpečení.“

Jana: „Dobrý den. Když je žena na nemocenské před nástupem na MD a 1,5 roku v práci. Z čeho se pak vypočítává mateřská dovolená? Děkuju“

Hrbková Mgr. Magda: „Dobrý den, rozhodným obdobím pro výpočet dávky je 12 měsíců před vznikem nároku na dávku (nebo i kratší doba, pokud trvalo nemocenské pojištění kratší dobu).“

Lada: „Dobrý den. Ráda bych poprosila o radu, zda v mé situaci budu mít nárok na příspěvek v mateřství. Byla jsem delší dobu nezaměstnaná. Pak jsem na 12 měsíců (od 1.8.2023 do 31.7.2024) nastoupila do zaměstnání na HPP. Od té doby jsem opět bez zaměstnání. V říjnu 2024 jsem otěhotněla a plánovaný termín porodu je 1.7.2025. Budu mít vůbec nárok na mateřskou? Předem mnohokrát děkuji za odpověď a přeji Vám hezký zbytek dne.“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, bohužel ve Vašem případě už netrvá ani ochranná lhůta ze skončeného zaměstnání, nárok na mateřskou tedy nevznikne. Ode dne narození dítěte by měl náležet rodičovský příspěvek (úřad práce).“

Sandra: „Dobrý den, pokud přeruším rodičovskou, půjdu zpět do zaměstnání, ale onemocním a budu rovnou na nemocenské např. měsíc nebo 2 a pak se opět vrátím na rodičovskou, ale otěhotním a pak půjdu rovnou na mateřskou, ovlivní nějak tato nemocenská výpočet výše dávky? Poníží jí? Děkuji.“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, jde o otázku výpočtu dávky - ten je obecně nastaven tak, aby výše dávky korespondovala s výší aktuálně ucházejícího příjmu (samozřejmě ho nenahrazuje zcela, pouze určitým poměrem). Platí, že denní vyměřovací základ se u mateřské zjišťuje tak, že se započitatelný příjem (tj. veškerý příjem podléhající odvodu pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti; nejčastěji se bude jednat o úhrn hrubé mzdy za kalendářní měsíce) zúčtovaný v rozhodném období (zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém zaměstnankyně nastoupila na mateřskou dovolenou) dělí počtem „započitatelných“ kalendářních dnů připadajících na toto rozhodné období. Dny dočasné pracovní neschopnosti se nezohledňují (vylučují se, nejsou tedy "započitatelné").“

Karolína: „Dobrý den, jaký má vliv nemocenská (PN z důvodu rizikové těhotenství) na výpočet výše mateřské dávky? Jsem zaměstnaná 5 let, na HPP. Děkuji“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, při výpočtu mateřské se vychází z denního vyměřovacího základu, ten se zjistí tak, že se započitatelný příjem (tj. veškerý příjem podléhající odvodu pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti; nejčastěji se bude jednat o úhrn hrubé mzdy za kalendářní měsíce) zúčtovaný v rozhodném období (zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém zaměstnankyně nastoupila na mateřskou dovolenou) dělí počtem „započitatelných“ kalendářních dnů připadajících na toto rozhodné období. Dny dočasné pracovní neschopnosti se do "započitatelných dnů" nepočítají, vylučují se.“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak funguje čerpání zbylé dovolené při nástupu na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel (ve školství) tvrdí, že dovolenou vyplatí až po návratu do zaměstnání po rodičovské dovolené. Děkuji mockrát“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, jde o pracovněprávní problematiku, bohužel nespadá do působnosti ČSSZ.“

Anna: „Dobrý den, jsem nyní vedená na ÚP a chci se zeptat. Když se nyní zaměstnám, budu mít nárok na MD?? Splňuji podmínku 270 opracovaných dní za poslední dva roky, ale druhá podmínka - platba nemocenského pojištení nyní vzhledem k ÚP nesplňuji. Takže, když nyní nastoupím do zaměstnání a budu pracovat do 6 týdnů před porodem tj. do 7.6. vznikne mi nárok na MD?“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, pokud byste takto nastoupila na mateřskou v nemocensky pojištěné výdělečné činnosti a splňujete podmínku doby účasti (jak píšete), potom vám nárok na mateřskou vznikne.“

Míša: „Dobrý den, byla jsem zaměstnanec na HPP plus při nástupu na mateřskou dovolenou 31.12. mi ve stejný den končila DPP (dohoda platná do 31.12.) u jiného zaměstnavatele, kde jsem vydělávala 3 měsíce nad 10tis. Žádost o MD zasílal můj zaměstnavatel HPP datovou schránkou na sociálku. Kdo dokládá ten výdělek z DPP, aby se mi započítal do MD? Znovu ta účetní z HPP, nebo já musím kontaktovat sociálku?“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, o peněžitou pomoc v mateřství žádáte v každé činnosti zvlášť. K tomu potom váš zaměstnavatel na DPP zasílá správě sociálního zabezpečení potřebné podklady.“

ANTICYKLON: „MH - Mohou matky na mateřské žádat o dávky a příspěvky zpětně?“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, o mateřskou je možné žádat až tři roky zpětně.“

Anna: „Dobrý den, jsem nyní vedená na ÚP a chci se zeptat. Když se nyní zaměstnám, budu mít nárok na MD?? Splňuji podmínku 270 opracovaných dní za poslední dva roky, ale druhá podmínka - platba nemocenského pojištení nyní vzhledem k ÚP nesplňuji.“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, ano, pro nárok na mateřskou je třeba být v okamžiku nástupu v pojistném vztahu (účastná nemocesnkého pojištění) nebo v ochranné lhůtě z něj.“

Kristýna: „Dobrý den, 30.12.2024 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Koncem března 2025 mi končí smlouva u zaměstnavatele jelikož je pouze na dobu určitou. Ztrácím tímto zdravotní a sociální pojištění a musím se jít hlásit na nějaký úřad nebo je to zahrnuto v mateřské dovolené? Děkuji“

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, zdravotní pojištění je třeba řešit s vaší zdravotní pojišťovnou - co se týče pojistného na sociální zabezpečení, platí, že se odvádí pouze z příjmů z pojištěné činnosti. Jako nezaměstnaná jej tedy neplatíte.“

Anna: „Jak dlouho před nástupem na MD musím být zaměstnaná (stačí i třeba 2 měsíce? nebo je dána nějáká doba) aby mi vznikl nárok na MD, když splňuji podmínku 270 dní? Již jsem zde psala, ale ještě mám doplňující otázku. předchozí dotaz: „Dobrý den, jsem nyní vedená na ÚP a chci se zeptat. Když se nyní zaměstnám, budu mít nárok na MD?? Splňuji podmínku 270 opracovaných dní za poslední dva roky, ale druhá podmínka - platba nemocenského pojištení nyní vzhledem k ÚP nesplňuji. Takže, když nyní nastoupím do zaměstnání a budu pracovat do 6 týdnů před porodem tj. do 7.6. vznikne mi nárok na MD?““

Mgr. Vít Hulec a Mgr. Magda Hrbková: „Dobrý den, zaměstnání ze kterého budete nastupovat na mateřskou může trvat i krátkou dobu, není stanoven limit.“