Chat

host

Mgr. Adam Stawaritsch

Rodina a vztahy – novinky ve střídavé péči

Záznam chatu z pondělí 6. ledna

Klára: „Dobrý den, zajímá mě, proč je nařizována střídavá péče i tam, kde například znalec shledá u jednoho z rodičů nějakou poruchu osobnosti a doporučí rodinou terapii, nikdo pak již nezkoumá, zda nějaká terapie rodiče s poruchou probíhá a dítě je tak vystavenou např. nevhodných vzorcům chování ?“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Vámi nastíněný postup soudu vyplývá primárně z judikatury Ústavního soudu, podle kterého má být střídavá péče pravidlem, veškeré další formy péče spíše výjimkou. Nicméně, i z tohoto "pravidla" existují výjimky, kterou by podle mého názoru měla být i schopnost rodiče vykonávat péči o dítě, jinými slovy se o dítě řádně postarat a pečovat o jeho celkový duševní i fyzický vývoj. Pokud je jeden z rodičů stižen duševní či jinou poruchou, je úkolem znalce zhodnotit, na kolik se tato porucha promítá do jeho schopnosti péče o dítě, resp. zda tuto schopnost nenarušuje. Pokud znalec dospěje k závěru, že tato nemoc péči nenarušuje, neexistuje důvod pak ani důvod pro vyloučení střídavé péče. To se však může i v budoucnosti změnit, pakliže například nemoc bude gradovat a podobně.“

Jiří: „Dobrý den. Od roku 2025 měla údajně platit novela, podle které by soud při rozhodování o péči dítě měl zohlednit domácí násilí partnera vůči matce. Nepodařilo se nám zjistit, jestli už tato novela od 1.1.2025 platí. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Od nového roku 2025 měla být novela občanského zákoníku skutečně účinná, nicméně bohužel nebyla doposud schválena a nachází se tak i nadále ve schvalovacím procesu. Její účinnost se předpokládá až od roku 2026.“

Hanka: „pokud dítě žije v 1 bytě a střídají se rodiče, tak ještě stříd.p. se dá vydržet, možná. Pokud by dítě mělo přecházet z bytu do bytu je to náročné. Jak by se Vám líbilo se každý týden zabalit a přejít do jiného bydlení? děkuji“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Střídavá péče (či v tomto případ typicky péče společná) může probíhat i například ve společné nemovitosti, ve které se tak střídají rodiče, nikoliv děti. Takový případ nicméně bývá spíše výjimkou. To, že je střídavá péče náročná, o tom není pochyb, každopádně je úkolem soudu, aby zhodnotil, nakolik je zatěžující a vhodná pro konkrétní dítě. Pokud by byla střídavá péče příliš zatěžující, soud by ji neměl nařídit.“

Jitka: „Dobrý den, musí matka vozit děti otci, který si je bere na víkend?Děkuji“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Pravidla předávání dítěte se vždy řídí konkrétním rozsudkem soudu, zpravidla se děti předávají v místě, kde péče končí, nicméně může to být stanoveno i jinak, vždy však v tom musí být nějaká rovnováha. Z toho důvodu, je-li stanovena péče matky a víkendový styk otce, soud by zřejmě rozhodnul v obecné rovině tak, že otec si dítě vyzvedává u matky a na konci styku si dítě vyzvedne zase matka. Pokud o úpravě poměrů k dítěti doposud rozhodnuto nebylo, řídí se předávání dítěte dohodou rodičů. Pokud však dohoda nefunguje, lze se obrátit na soud s návrhem na úpravu poměrů.“

ANTI: „Kolik novinek je ve střídavé péči?“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Hlavní novinkou, kterou očekáváme s přijetím novely občanského zákoníku, je zrušení forem péče. Soudy by tak nadále neměly stanovovat, zda dítě bude v péči rodiče, anebo zda bude v péči střídavé. Nadále by tak mělo platit, že péče o děti bude automaticky společná s tím, že určovat se bude pouze styk s rodičem, zároveň se bude rozhodovat u obou rodičů o výživném.“

Jiří: „Pokud bude novela zákoníku o střídavé péči a domácím násilí platná od roku 2026, bude při rozhodování mít vliv to, že k násilí docházelo před schválením novely ? Děkuji.“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. V tomto ohledu je potřeba podívat se do přechodných ustanovení novely, jak bude tato konkrétní situace upravena, mám nicméně za to, že při rozhodování bude mít vliv i to, že k domácímu násilí docházelo i před její účinností.“

ANTIMONY: „Jsou novinky ve střídavé péči všechny negativní, všechny pozitivní anebo jsou negativní i pozitivní?“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Hlavní změnu spočívající v tom, že soudy již nadále nebudou stanovovat formu péče, ale měla by fungovat pouze péče společná, v rámci které bude soudy rozhodováno pouze o styku dítěte s rodiči, hodnotím velmi pozitivně.“

Jiří: „V odpovědi Hance píšete: "je úkolem soudu, aby zhodnotil, nakolik je zatěžující a vhodná pro konkrétní dítě". Kdo konkrétně zhodnotí, že situace je pro dítě zatěžující? (3leté dítě, střídavá péče 50:50, i po 9 měsících předávání má hysterické záchvaty před předáním i po návratu.) Děkuji.“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Otázka zatížení dítěte je otázkou odbornou, na kterou může odpovědět pouze znalec. Soud by následně k takovému znaleckému posudku měl přihlédnout, jedná se o důkaz jako každý jiný, zejména proto, neboť veškeré rozhodování, které se nezletilých dětí týká, musí být v jejich nejlepším zájmu.“

Růžena: „Dobrý den, od kolika let je vhodná střídavá péče a může být schválena přesto, že druhý rodič dochází na schůzky spíše sporadicky a dítě se ho bojí?“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Přesnou věkovou hranici, od které je střídavá péče vhodná, nelze přesně stanovit. Vše se totiž odvíjí od konkrétního případu, konkrétních okolností a konkrétního dítěte. Judikatura Ústavního soudu nicméně střídavou péči obecně nevylučuje ani u dětí velmi nízkého věku.“

Boženka: „Dobrý den. Jak je to nově s odečty daní na dítě? Děkuji.“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Mám za to, že v tomto ohledu se nic nemění, nejsem nicméně specialistou na daňové právo.“

ANTICYKLON: „Co si myslíte o tomto webu?: https://stridavka.cz/.“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Tento web bohužel neznám, ale určitě se s ním seznámím.“

Dana: „Dobrý den. Naši přátelé mají dítě ve střídavé péči ( soudně ). Dítě bylo u otce vždy rádo, vše fungovalo. Nejednou nechtělo být u otce. Matka mu stále říká ,,když nechceš, tak k otci nemusíš ". Otec duté neviděl skoro půl roku. Poraďte prosím. Děkuji Dana“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Vámi popsaná situace je bohužel naprosto běžná, určitě je potřeba se co nejdříve obrátit na OSPOD, eventuálně rovnou na soud s návrhem na výkon rozhodnutí. Postup některých rodičů, kteří nepodporují vztah svých dětí k druhéhu rodiči, je naprosto nepřijatelný a v praxi nepřípustný. Čím déle tato situace bude trvat, tím více bude oslabovat vztah dítěte k rodiči. Je potřeba tedy začít, za pomoci OSPODU, s navázáním styku s dítětem co nejdříve, nejlépe formou asistovaných styků tak, aby střídavá péče mohla být obnovena.“

Margareta: „Dobrý den. Prosím vás, bude novela zákona upravovat i nároky prarodičů na péči o vnoučata? Děkuji“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz, mám za to, že novela v tomto ohledu nic nemění, neboť doposud se prarodičům stanovuje pouze režim styku, péče náleží vždy rodičům.“

Lenka: „Dobrý den, pracuji už mnoho let ve školství. Přímá práce s dětmi mě přesvědčila o tom, že střídavá péče a cestování dětí od rodiče k rodiči je nejhorší řešení pro dítě. Dítě sice zůstává ve stejné škole, ale jeden týden je u matky na vesnici a chodí tam do školy a druhý týden ho otec vozí 50 km denně do školy. Když si dítě zapomene třeba sešit nebo učebnici, tak ji celý týden nemá. Otec mu ji nepřiveze. A co je problémů s placením výletů a akcí.Když se jede na výlet zrovna v týdnech, kdy je u otce, má otec problém, protože se často stává, že platí on. A další a další. Takže střídavá péče je opravdu děs.“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Vaši zprávu, jsem podobně jako Vy názoru, že střídavá péče určitě nefunguje vždy a všude. O tom, co píšete, bych informoval soud a OSPOD s tím, že pokud by se situace nezměnila, podal bych u soudu návrh na změnu péče. Není možné, aby spory rodičů a fakticky nefungující střídavou péčí trpělo dítě.“

Julie: „Dobrý den, jaký se běžně stanovuje prarodičům rozsah styku i dětí školkových a 1.stupně?“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Vaši zprávu. Žádné běžné pravidlo neexistuje, vždy se postupuje podle konkrétních okolností daného případu a konkrétního dítěte.“

Klára: „Zdravím. Otec si úmyslně snižuje jako podnikatel příjmy. Zažádal si kvůli tomu k snížení výživného a vyšlo mu to. Co se s tím dá dělat?“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Určitě bych doporučoval podat proti rozsudku ohledně snížení výživného odvolání a klást důraz na celkové majetkové poměry otce, včetně toho, kde bydlí, kam jezdí na dovolené, nebo jak chodí oblékán, čili celkově na jeho životní úroveň. Pokud rozsudek ohledně snížení již nabyl právní moci, doporučuji v budoucnu, kdy spotřeba dítěte vzroste, podat k soudu návrh na zvýšení výživného.“

Pavlína: „Dítě, 15 let, se už nechce řídit soudním rozsudkem. Musí, pokud mu stále není 18? Rodiče se bez soudního rozsudku nejsou schopni dohodnout.“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Pokud je dítěti 15 let, je zpravidla natolik vyspělé, aby prezentovalo svůj názor. Pokud mu tedy poslední soudní úprava nevyhovuje, informoval bych o tom OSPOD a zažádal o změnu této soudní úpravy, soud v takovém řízení bude názor již tak velkého dítěte zajímat.“

Klára Havlíčková: „Dobrý den, souhlasím s tím, co jste říkal, že dohoda mezi rodiči je to nejlepší a že by měly být na prvním místě potřeby dítěte. Jak má ale člověk docílit toho nejlepšího pro dítě, když jeden z rodičů používá dítě jako nástroj pomsty? Syn má 2 roky. Otec po porodu neměl zájem o dítě, po našem rozchodu se začal zajímat, z čehož mám radost. Bohužel otec tlačí na pilu, snaží se o co největší styk i přes to, že to nesvědčí synovi a navíc s tím nesouhlasí ani pediatr. Navíc otec na mediaci řekl, že je to jen pomsta. Jak má člověk postupovat, aby to bylo opravdu v zájmu dítěte, když v dnešní době je zcela běžná střídavá péče u tak malého dítěte? Děkuji mockrát za odpověď.“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Pokud je opatrovnické řízení vedeno spíše touhou "pomstít" se druhému rodiči, nikoliv reálnou snahou o péči o dítě, je potřeba na to opakovaně upozorňovat, a to jak OSPOD, tak samotný soud. Zároveň bych popřemýšlel i o případném zpracování znaleckého posudku na vhodnost střídavé péče.“

Karla: „Dobrý den, jaká je šance, že soud rozhodne o střídavé péči, pokud by to pro dítě znamenalo dvě školy?“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Takové případy jsou podle mého názoru naprostou výjimkou, tedy podle mě malá.“

Vera Konečns: „Když 2lete dítě je zavisle na jednom z rodiču a při předávæni to dìtě hroznê brečí a nechce jit k druhemu rodiči.Je to pro to dítê tramatujici?“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Nejsem psycholog, nicméně u dvouletého dítěte je to normální jev, kdy je úkolem obou rodičů styk navzájem podporovat a zdržet se všeho, co by vztah dítěte s druhým rodičem mohlo narušit.“

J. Berková: „Dobrý den, dotaz by asi potřeboval bližší seznámeni se situací. Pokusím se krátce. Syn se rozvedl a v dobė rozvodu se domluvili, že se o všem ohledně syna budou domlouvat. Kratce to fungovalo, ale nyní již několik let ne. Rádi bychom se s vnukem setkávali i my prarodiče ,ale není nám to umožněno. Vnuk s námi nekomunikuje, jsme zablokovanī i na telefonu, za dárky nepoděkuje on a velmi stroze i bývalá snacha. K letošním Vánocūm jsem tedy neposlala nic. K žádnému konfliktu mezi nåmi nedošlo. Jak postupovat dål. Jednání s OSPODEM nefunguje. Děkuji za nåzor, Berková“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za doplnění. V takovém případě nezbývá, než se obrátit na věcně a místně příslušný soud (okresní soud dle bydliště dítěte) s návrhem na úpravu styku s vnukem, ve kterém můžete navrhnout například vídání se s vnukem jednu sobotu či víkend za dva měsíce a týden o hlavních letních prázdninách. Nicméně, zde bych primárně doporučil, aby syn kladl opravdu velký důraz na to, aby se se synem vídal co nejvíce, a aby byla pravidla styku ze strany matky jasně dodržována. Čím častěji totiž syn bude vnuka vídat, tím lepší vztah bude mít vnuk i k Vám jako jeho prarodičům.“

Hana7: „Dobrý den, nebylo by pro dítě lepší, aby dítě zůstalo ve svém prostředí a střídali by se u něj rodiče? Hana“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Takové nastavení je samozřejmě možné, pak se jedná zpravila o společnou péči, tu ale soud nemůže nařídit, musí s ní souhlasit oba rodiče.“

Petra: „Dobry den. Dcera do 13 let ve vyl.peci matky s rozsirenym stykem otce. Rok probihajici stridava pece aktualne , kdy vsak otec vyuzil věku 14 let a ze dne za den se dcera rozhodla, že bude jen u otce a s matkou se stykat nechce. z duvodu, ze ji neumoznuji socialni site( nedavno tomu,kyberšikana,sdelovala osobni info, fotky cizim atd) z duvodu bezpecnosti jsem ji nedovolila socialni sitě. Otec ji vsak socialni aplikace umoznuje dal.Otec zazadal o vylucnou peci bez styku s matkou..Otec v navrhu uvadi, jak se snazil zvratit rozhodnuti dcery a rika ji jak ji ma matka rada. Ovsem vim, ze otec dela vše pro to, aby dcera u me nebyla a vyuzivá k tomu,ze ji vse dovoluje a vse umoznuje, kupuje. Je zde dite ve veku 14 let v tomto pripade brat jako rozumove vyspelé,aby se soud řidil přánim ditete a s matkou uz se vubec nestýkala?dcera je natolik otcem ovlivnena,ze kdyby ted sla k matce,mela by u otce tzv. dusno .jiz pres mesic nejsme v kontaktu.v lednu je soud.“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Ve vašem případě bych soudu navrhnul zpracovat znalecký posudek ohledně toho, zda je dcera nějakým z rodičů ovlivňována a v čem. Je povinnost otce udělat vše pro to, aby byl Váš vztah s dcerou pokud možno co nejlepší, a zdržet se všeho, co vztah narušuje. Na to je potřeba klást důraz i v rámci soudního řízení, neboť otec tak zjevně bohužel nečiní. Úplná změna postoje dcery ve Vámi popisovaném případě určitě není normální a soud i OSPOD by se měl zaměřit na to, čím je způsobena.“

Pája: „Dobrý den, je pravděpodobnější, že soud nařídí dvě školky nebo dvě školy?“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Soud bude primárně uvažovat o jednom předškolním a jednom školním zařízení, vše ostatní je naprostou výjimkou.“

Eva Kleiblová: „Dobrý den. Chtěla bych se Vás zeptat, kdo platí veškeré soudní výlohy, když rodiče dítěte potřebují nějaké rozhodnutí od soudu. Ale rozvod ne, nejsou sezdáni. Děkuji za informaci. Zdraví Eva.“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. V opatrovnickém řízení platí zásada, že žádný z účastníků nehradí náklady řízení tomu druhému, tedy že každý si své "soudní výlohy" nese sám. I z toho však existují výjimky, kterou by například mohla být velmi tíživá majetková situace jednoho z rodičů, v praxi se nicméně náklady opatrovnického řízení skutečně přiznávají ryze výjimečně.“

B.Mižíková: „Jak řešit tzv.syndrom zavrženého rodiče,který se rozšířil i na prarodiče.Zavržený rodič má nárok asi pouze ma platbu alimentů a pečující rodič na pohodu s úsměvem“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Syndrom zavrženého rodiče je to nejhorší, co se v praxi může stát. I v této situaci je však potřebné s dítětem pracovat, a to ať už ve formě asistovaných kontaktů, tak ve formě nepřímého styku (videohovory, volání, SMS apodobně). "Opomenutý" rodič v této snaze nemůže polevit, ačkoliv se tato snaha zpočátku může jevit jako marný boj.“

Ludmila: „Sestřenice je sama se 3 dětmi, jedno z nich je ve střídavé péči o otce, které žádné jiné dítě nemá. Je to důvod pro stanovení výživného otci, pokud mají stejné příjmy oba?“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Je-li stanovena střídavá péče a nedohodnou-li se rodiče v řízení jinak, měl by soud stanovit výživné oběma rodičům. V tomto ohledu samozřejmě bude soud přihlížet nejen k majetkovým poměrům obou rodičů, nýbrž i ke konkrétní formě stanoveného styku (jiné bude výživné u rodičů v režimu střídavé péče 7/7 a jiné bude výživné u rodičů v režimu střídavé péče 8/6 apod).“

Kateřina V.: „Dobrý den, rozhodne-li se otec odejít od rodiny, za jak dlouho se může začít vídat s dětmi, není-li s matkou domluva a ona je používá jako nástroj k vydírání a manipualci? Děti 4 a 9 let. Děkuji“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. V takovém případě by styk s dětmi měl začít pravidelně v co nejširším rozsahu co nejdříve, aby zůstaly zachovány rodinné vztahy a vazby dětí. Pokud matka styk narušuje či ztěžuje, je potřeba o tom bez prodlení informovat soud i OSPOD, ev. se rovnou obrátit na soud s návrhem na vydání předběžného opatření, kterým soud zatímně rozhodne o úpravě poměrů, tedy stanoví dočasný režim styku. Takovým předběžným opatřením se rodiče musejí řídit od jeho doručení.“

Pája: „Zdravím, pubertální dítě se již nechce se mnou vídat, musím dál platit alimenty, i když dítě zřejmě již nikdy se mnou nebude chtít být v kontaktu?“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Vyživovací povinnost trvá, dokud se dítě není schopno samostatně se živit, to, že se s Vámi nechce vídat, v tom nehraje žádnou roli. I když je přitom dítě v pubertálním věku, určitě ve snaze o vídání se, třeba za pomoci OSPODu, nepolevujte.“

Bára: „Dobrý den, je nějaká hranice příjmů jednoho z rodičů, kdy má on nějaký příjem a nějaké další vyživovací povinnosti k dětem, co s ním žijí v jedné domácnosti, že mu na dítě, které on v péči nemá, nemůže být stanoveno výživné, protože by "nezbylo na živení dalších dětí, které s ním žijí ve společné domácnosti"?“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Vyživovací povinností jsou povinni pouze rodiče, nikdo jiný. Vyživovací povinnost k dětem žijícím ve společné domácnosti, které nejsou vlastní (typicky k dětem spolužijícího partnera či partnerka) neexistuje. Soud se však v řízení o úpravě poměrů budě zabývat i majetkovými poměry tohoto partnera či partnerky, neboť se jedná o celkovou životní úroveň domácnosti, ve které společné dítě žije.“

Milena: „Dobrý den, poslední dobou ze všech stran slyšíme, kdo má na co právo. V tomto případě, že rodič má právo na styk s dítětem, má právo podílet se na výchově. Ale bohužel se nikde nezmiňuje také nějaká povinnost a zodpovědnost. Neměl by se soud, potažmo zákon, také tímto zabývat? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Máte pravdu, nicméně pokud rodič péči o dítě fakticky nevykonává, neboť je to jeho právo, nikoliv jeho povinnost, je to důvod pro změnu péče, resp. pro svěření dítěte do péče druhého rodiče.“

Hana: „Myslím, že by děti měly mít jeden domov a střídavou péčí trpí. Sleduji to ve svém okolí a sama bych to jako dítě těžko snášela.“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš názor. Daná situace samozřejmě může nastat, pak je to důvod pro změnu péče, neboť nařízení střídavé péče neznamená, že taková střídavá péče bude fungovat navždy.“

Petra: „Může soud nařídit střídavou péči obsahující telefonáty s druhým rodičem, v době, kdy je u prvního? Lze to vymáhat?“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Soud takovou úpravu nepřímého styku nařídit může, její vymahatelnost je nicméně nízká, proto k ní soudy zpravidla nepřistupují.“

Kamil: „Dobrý den, v jakém věku doporučujete přespání přes noc, když je dítě kojeno? Děkuji.“

Mgr. Adam Stawaritsch: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Obecné doporučení v tomto ohledu neexistuje, neboť záleží na konkrétních okolnostech daného případu a konkrétním dítěti.“