Chat

MUDr. Miroslav Derevianik
Postcovidový syndrom
Záznam chatu ze středy 16. října 2024
Dayd: „Co je přesně postcovidový syndrom?“
MUDr. Miroslav Derevianik: „Postcovidový syndrom je soubor příznaků postihující různe orgány, které přetrvávají 3 měsíce po dg COVID-19 a nebo u osob s pravděpodobně prodělaným COVID-19 - po rizikovém kontaktu s pozitivní osobou.“
ANTIH: „Každý, kdo prodělal covid, má postcovidový syndrom?“
MUDr. Miroslav Derevianik: „Výskyt postcovidového syndromu je různy, ne každý kdo prodělal infekci bude mít postcovidový syndrom, na druhé straně, ale i pacienti bez příznaků nebo oligosymptmatický můžou být v následující měsících limitující potíže spadající do kategorie tohto syndromu.“
ANTIH: „Ví se o postcovidovém syndromu všechno?“
MUDr. Miroslav Derevianik: „Bohužel ne, i přes množství studii a dat z celého světa se množství vědomostí znásobuje, ale pořád nám mnohé informace chybí, jak virus postihuje různe orgánové systémy, proč je různe riziko vzniku postcodidového syndromu, jak předejít orgánovým komplikacím atd...“
Hana: „Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli je možné po prodělaném covidu srdeční arytmi. Děkuji pěkně“
MUDr. Miroslav Derevianik: „Po COVID-19 vídame různe poruchy srdečního rytmu, často jsou benigní, teda vás ničím nehrožují, jako třeba výskyt extrasystol (poposkočení srdce), ev. rychlejší pravidelný srdeční rytmus (sinusová tachykardie) v klidu nebo při minimální námaze. Někdy se může ale vyskytnout i fibrilace síní, kterou je možno a nutno zaléčit a je nutná návštěva lékaře. Až máte pocit nepravidelného nebo rychleho srdečního rytmu je vhodná návštěva lékaře a dovyšetření.“
Vlasta: „Dobrý den, mám již víc jak 2 měsíce po covidu, navštěvují svého praktika, ale přetrvávají problémy se spánkem, únavou a hlavně nějaká překážka, tíže v krku, nebolestivá. Máte prosím, nějakou radu? Děkuji.“
MUDr. Miroslav Derevianik: „Potíže se spánkem nebo únavou jsou velmi časté, na druhou stranu časem postupně mizí. Spánek a únava spolu souvisí, stran spánku - pomáha chodi spát ve stejnou dobu, vyvětrat místnost, několik hodin před spánkem nejíst těžší jídlo, omezit kofein, tein nebo alkohol, postel mít jako místo jenom na spánek, ne práci, filmy , čtení. Jak na spánek, tak na únavu pomáha pravidelná fyzická aktivita, stačí krátka procházka na čestvém vzduchu. Úprava stravy, dostatek pestré stravy, minerálů, vitamínů, ev. potrav.doplňky můžou být taky nápomocné. Při přetrvávaní potíží může pomoct i psycholog.“
Mirka: „Dobrý den. Po kompletním očkování jsem za pět měsíců kovidem onemocněla. Letos se chci nechat očkovat znovu.Jsou už jiné vakcíny které chrání déle,nebo když jsem kovid v roce 22 prodělala je očkování zbytečné? Děkuji za odpověď. M.R.“
MUDr. Miroslav Derevianik: „Očkování dokáže redukovat pravděpodobnost, že onemocníte a nebo riziko, že když onemocníte, tak budete mít mírnější projevy. Bohužel viry neustále mutují a tím se snaží obejít náš imunitní systém, proto prodělaná infekce nebo i očkování nám neposkytuje stoprocentní ochranu, ale samozřejmě se můžete i sama chránit - pravidelný pohyb, racionální strava, dostatek spánku, otužování, ...“
Zdenka: „Dobrý den pane doktore, prodělala jsem covid, byla jsem hospitalizovaná, po druhé injekci na covid jsem měla příznaky, že jsem necítila dolní končetiny, nemohla jsem se postavit na nohy a bylo mě moc špatně . Nyní jsem stále unavená, takéjsem prodělala trombózu dolní končetiny, dle lékaře to zavinil covid.Mám potíže při chůzi s pocitem těžkých nohou.Je možné, že to je post covidový syndrom, lékařka mě říká, že to je věkem. JE MI 76 LET.Děkuji za odpověď.Hezký den.Zdenka“
MUDr. Miroslav Derevianik: „Někdy je velmi těžké rozlišit, zda nové potíže souvisí k prodělanou infekci nebo se jenom objevily ve stejnou dobu, často to je následek různych faktorů dohromady. Při pocitu těžkých nohou může být příčina v žilní nedostatečnosti, třeba i po trombóze (vhodné cévní vyšetření), může tam být i neurologický problém (neurol.vyšetření), ortopedický problém, lymfatický problém, hmotnost může tyto potíže zhoršovat.“
Anna: „Dobrý den Rok po prodělání covidu a pravidelných návštěv ušního lékaře a užívání léků Betaserc 24 mg mám neustále v uchu zdurene cévy a způsobuje mi to tinnitus a bolest ucha,občas i krku,zubů a hlavy. Máte pro mne nějakou radu,jak se těchto obtíží zbavit? Děkuji za odpověď.“
MUDr. Miroslav Derevianik: „Tinitus patří k velmi nevděčným potížím, které nedokážeme zcela úspěšně léčit a dostupná terapie ne vždy dostatečně pomáhá. Bohužel, jako kardiolog vám nedokážu více pomoci, možnost je nechat se vyšetřit na jiném pracovišti a poslechnout názor jiného odborníka a jeho zkušenosti v dané problematice.“
Radek Dejmek: „Může se postcovidový syndrom projevit za několik let?“
MUDr. Miroslav Derevianik: „Samotná definice postcovidového syndromu (přetrvávaní potíží přes 3 měsíce od dg) toto vylučuje, na druhou stranu jsou případy, kdy asymptomatičtí pacieti (bez příznaků), ale následně s potvrzenou dg měly potíže spadající do tohoto syndromu. Někdy se ale můžou objevit podobné potíže - jako po COVIDu - ale bez proběhlé infekce.“
Johanka: „Dobrý den, pane doktore, začátkem roku 2022 jsem prodělala kovid a byl mi pro přetrvávající potíže-slabost, únava, vyrážky na těle, celková nevýkonnost. Potíže přetrvávají. Mohou se opětovný proděláním kovidu potíže ještě zhoršit, je tento stav již neměnný? Byla jsem před nakažením dvakrát očkována a nyní očkování zvažuji. Existuje nějaká podpůrná léčba? Děkuji za odpověď. Johanka“
MUDr. Miroslav Derevianik: „Každý nemocný reaguje na infekci jinak, včetně přetrvávání potíží v rámci postcovidového syndromu, včetně rizika opětovné infekce a tíže potíží. Mnozí pacienti, ale udávají postupné zmírnění potíží v čase. Bohužel zatím nemáme léčbu postcovidového syndromu, i proto, že tyto potíže zahrnují mnohé orgány, pomáhají ale pestrá racionální strava, dostatek pravidelné fyzické aktivity, i krátke procházky, dostatek spánku, vitamíny...Neznám vaš zdravotní stav, vek a tím pádem rizikovost, ale vzhledem k prodělaným infekcím bych byl spíše pro očkování.“
Ivo Müller: „Dobrý den. Manželka prožila během covidu 14 dní na ventilátorech ve FNuSA v Brně. Od té doby se výrazně změnila. Psychicky , povahově. Má zdravotní problémy - dýchání, časté infekce, psychická labilita. V současné době jsem uvažoval o přeočkování proti covidu a chřipce. Doposud se manželka dvakrát přeočkovala. Po očkování následovaly reakce, kdy jsem ji odvážel do nemocnice. Má panickou hrůzu a už se nechce očkovat. Co s tím? Mám na ni naléhat? Co dělat? Děkuji za odpověď.“
MUDr. Miroslav Derevianik: „Důležité je vysvětlovat pacientům proč se to očkování doporučuje, jaká jsou rizika neočkování, poučení nejen od rodiny, ale i od zdravotníků, třeba praktik. Psychické potíže po prodělané infekci jsou relativně časté a tam může pomoct sezení s psychologem, ev.psychiatrem. Spíše než naléhání bych volil vysvětlování a odbornou pomoc.“
Jarmila Hánová: „Dobrý den pane doktore, je mi 58 let, mám trombofílii a prodělala jsem těžký covid - bezvědomí, ležela jsem na JIP, trombóza a zároveň druhá oboustranná embolie - myslela jsem, že nepřežiju. Byla jsem 3x očkovaná proti covidu. Po čase přišly velké deprese, v noci nespím, nám pocit, že se nenadechnu, zdají se mi běsy . Byla jsem nakonec hospitalizována na psychiatrii. Při vycházce mě navíc na přechodu srazilo auto a po čase došlo k rozvoji posttraumatické stresové poruchy.Beru spoustu léků proti depresi, léky na spaní, žíly, tlak, ředění krve. Jsem vyčerpaná, mnohdy si pletu slova, nesoustředím se, těžko dýchám,venku někdy najednou nevím kam jdu a proč, proto třeba ani nejdu několik dní ven. Může to být poscovidový syndrom a jak z toho ven ? Mám to totiž pocit, že beru spoustu antidepresiv, ale není mi líp, spíše naopak. Myslím si, že je to spojeno s covidem a tím, že jsem se ocitla už "tam" na jiném světě a doslova jsem se dívala na své tělo shora .... Děkuji Jarmila“
MUDr. Miroslav Derevianik: „Tyto potíže se popisují v rámci postcovidového syndromu. Moderní psychiatrická farmakoterapie je určitě důležitá, ruka v ruce by měla probíhat terapie/sezení s psychiatrem, naučení technik jak zvládat akutní stres. Na redukci psychiatrických potíží velmi pomáha pravidelný pohyb, i krátke procházky, ideálně na sluníčku, trávení času s blízkyma lidma, povidání si. Ta cesta může být dlouhá, ale věřit, že bude úspěšná vám pomůže, dělat si plány, co budete dělat v budoucnu, mít smysl života, cítit se užitečná.“
Ivana Hanácvková Komenského 318 Dvorce 79368: „Dobrý den Chtěla bych se zeptat Muže bolet víc hlava po covidu“
MUDr. Miroslav Derevianik: „Bolest hlavy může přetrvávat různě dlouho po prodělané infekci, covid může zhoršit i výskyt migrény. Dopor. analgetika, dostatek spánku, dostatek pasivního i aktivního odpočinku, při přetrvávaní potíží bych doporučil vyšetření neurologem.“
Josef: „Dobrý den prodělal jsem 5 krát covid a stále se nemohu zbavit kašle co bych měl udělat. Děkuji pěkně“
MUDr. Miroslav Derevianik: „Kašel může přetrvávat různě dlouhou dobu po COVIDu, je dobré vyloučit jiné příčiny pneumologem. Jsou i možnosti bylinných čajů, pastilek (lišejník islandský), ev. léky tlumící kašel (pokud je to suchý, dráždivý kašel) nebo jiný lékz na produktivní kašel.“
Luda Karafiatova: „Dobrý den,mam dotaz,kamaradky dcera po covidu , se ji zhorsilo zdravi,prodelala hodne vysetreni a nic se nevylecilo a na nic se neprišlo,ma třes v celem téle a i v noci se tim tresem vzbudi.Bohuzel vic o tom nevim . ,kamaradka je v praci a nemuze se divat.Mohl by jste me prosim napsat spojeni,a od ni by jste se dozvedel vic,lecbu atd.Promiňte,ze otravuji s neuplnymi informacemi.Karafiatova“
MUDr. Miroslav Derevianik: „Nevím jaké všechny vyšetření má kamarádky dcera za sebou a s jakýma výsledkama. Je důležité, aby praktik zhodnotil, ke kterému specialistovi pacienta odeslat, ale se neprodloužila zbytečně doba, než ji můžeme pomoct a zda je tam organický problém a nebo může být problém i psychiatrický.“
Linda: „Dobrý den, pane doktore, po nejspíše prodělaném Covidu, nebo lockdownu mam špatnou paměť, často hledám běžná slova... Vyšetřená jsem byla, vše prý je ok, ale myslíte si, že na to měl vliv Covid či omezení se setkávání s ostatními. Děkuji. L.“
MUDr. Miroslav Derevianik: „Tyto potíže jsou popsané v rámci postcovidového syndromu, pokuď proběhlo vyšetření neurologem, ev. psychiatrem, je dobré pravidelné cvičení paměti - křížovkz, sudoku, hry na pamět, dále pravidelná fyzická aktivita, ev. můžou pomoci i potravinové doplňky - omega3 mastné kyseliny, ginko biloba, vitamny...“
Kateřina Š.: „Dobrý den, je běžné, že je člověk po opakované infekci covidem náchylný na běžné respirační nemoci? Je možné to řešit třeba s alergologem? Jsem zdravá, mladá, sportující žena a od covidu jsem i 6x ročně nemocná, někdy i 2 měsíce v kuse… Děkuji za odpověď.“
MUDr. Miroslav Derevianik: „Jakákoli infekce vás může oslabit a tím pádem jste náchylnější k jinému patogenu, který má díky oslabené imunitě snadnější cestu. Návštěva alergologa může určitě pomoct, dále může pomoct otužování, saunování, pestrá strava s ev. doplňkami stravy - vitamínů - v rizikových měsících.“
Kateřina: „Dobrý den, pane doktore. Ráda bych znala Váš názor na očkování.. Prodělala jsem covid cca 3x (o kterém 100% vím) a z toho po dvou jsem jsem prodělala plicní embolii. Očkování mám 4x. Mám dále podstupovat další očkování? Nikdo mi na to není schopen pořádně odpovědět.. Moc děkuji za Váš názor. Hezký den. Kateřina Macková“
MUDr. Miroslav Derevianik: „Je důležité zhodnotit celý váš zdravotní stav - věk?, další onemocnění?, když jste, ale 3x prodělala COVID, z toho vyvozuji, že bych se k dalšímu očkování přikláněl. Nikdo nezaručí 100% ochranu před infekcí, ale minimálně se redukuje riziko další infekce.“
hanacernavseznam.cz: „Dobrý den, je mi 65, jsme po roce opět po covidu i po opakovaném očkování. Má smysl si nechat změřit hladivu vitamínu D? Děkuji“
MUDr. Miroslav Derevianik: „Hladinu vitaminu D vám může odebrat praktik, většina populace v Čechách má nízkou hladinu, ale dá se substituovat.“