Chat

prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.
Robotické operace
Záznam chatu ze středy 13. března 2024
Karolína: „Dobrý den pane profesore. Ve kterém lékařském oboru se v současnosti provádějí robotické operace. Děkuji, hezký den. Karolína“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „Dobrý den, robotické operace se v současnosti provádí v oboru urologie (zejména prostata), chirurgie (operace a tlustém střevě z důvodu nádoru), gnekologie, hrudní chirurgie a konečně i v oboru kardiochirurgie“
ANTI: „Jaké jsou výhody a nevýhody robotických operací?“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „Výhody jsou jednoznačné, operaci pomocí robotického systému lze provést pouze z vpichů, přes které se zavedou do tělních dutin robotické nástroje. Nemusí se tedy provádět velký řez. Zároveň lze operovat i v jinak špatně přístupných místech. Tyto operace mají ve srovnání s nerobotickými výkony nižší riziko komplikací a jsou spojeny s rychlejším návratem do normálního života“
ANTI: „Jak to vypadá s robotickými operacemi v současnosti v ČR?“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „Robotické systémy jsou nyní již poměrně široce dostupné a to zejména ve fakultních nemocních. Robotické výkony na srdci se prováději v současnosti ve FN v Hradci Králové a FN Motol.“
Věra: „Dobrý den. Jakou odbornost musí mít lékař provádějící robotické operace? Dá se i toto studovat na VŠ? Věra K.“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „Musí vystudovat lékařskou fakultu, následně ukončit specializaci v daném obotu, např. kardiochirurgie a následně musí podstoupit poměrně komplexní trénink v robotické operativě.“
Lukáš Kubiš: „Dobrý den, moc by mě zajímalo jestli jsou účinnější robotické nebo lidské operace.“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „Takto tuto otázku nelze položit, neoperuje robot, alestálečlověk - chirurg, který robotický systém ovládá. Operace pomocí robotu mají nesporné výhody, které jsem popsal v předchozí odpovědi.“
p. Hradecká: „Mám naplánovanou operaci srdeční chlopně-prolaps obou cípů mitr.chlopně. Lze u tohoto onemocnění použít robotickou operaci? Děkuji. Hradecká“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „Neznám konkrétní nález na vaší mitrální chlopni. Ale ano, mitrální chlopeń je jedna ze srdečních chlopní, na které se robotické srdeční operace provádějí.“
AK: „Jaká je přesná definice robotické operace?“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „Přesnější výraz je telemanipulace, nikoli robotiká operace. Tedy chirurg ovládá robotické nástroje na "dálku" pomocí robotické konzole. Robotické nastroje jsou zavedeny do pacientova těla pomocí vpichů a jsou ovládány robotickými rameny. Chirurg tedy není u pacientova těla ale u tzv. konzole“
Monika: „Vážený pane doktore, máte můj neskutečný obdiv. Děkujeme za to, co děláte!!! :)“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „moc děkuji za pochvalu, velmi si toho vážíme!“
Marie: „Dobrý den pane profesore, má vnučka se narodila s dírkou ve spektru, ale nevím jestli síni nebo komor. Má už pět let a zatím prospívá. Má ráda pohyb. Jediné co vím, že průtoky v srdci jsou normální. Jediná věc je, že se hodně potí. Tim jak roste, tak ta díra se zvětšuje. Je vhodná robotická operace, nebo by se musel v případě operace otvírat hrudník? Kardioložka rodičům říká, že třeba by na operaci vůbec nemusela. Mám obavu, že by v pozdějším věku mohla mít potíže. Děkuji za odpověď“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „Robotické operace lze použít u strarších dětí - adolescentů, nikoli ve věku vaší vnučky. Jistě je sledována a až nazraje čas a bude-li to nutné, podstoupí operaci. Podle věku, třeba i pomocí robotického systémů.“
Blanka Hermannová: „Zdravím vás pane doktore, já jsem byla v roce 1952 operována v Hradci Králové panem profesorem Bedrnou v 5 letech na nedomykavost chlopní. V té době mu asistoval mladý doktor Navrátil, který postupně působil v Brně a Vídni. V té době bylo teprve asi 100 provedených operací dětí. Jsem v pořádku, mám 2 syny a jsem už i prababička. Dodnes panu profesorovi děkuji za život. Zdraví vás Blanka Hermannová z Brna“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „Tak to jste zažila opravdové žačátky kardiochirurgie v ČR. Jsem rád, že se Vám daří dobře“
Iva z Mladoboleslavska: „Téma: Robotické operace Dobrý den. Lze operovat roboticky mitrální chlopeň? Děkuji za odpověď.“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „Ano, mitrální chlopeň lze opravit pomocí robotického systému. Jsou tam ovšem i další hlediska (věk, přidružené choroby atd.).“
Václav: „Dobrý den. V roce 217jsem podstoupil operaci aortální chlopně, biochlopní z ministernotomie. Ta zvápněla a čeká mi reoperace. Je pro mne možná robotická operace a kde se u nás všude provádí.(Jsem z Plzně) Děkuji a přeji krásný den.“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „Dobrý den, provádí se v Hradci a Praze (FN Motol). V tomto konkrétním případě robotický systém nelze použít, protože v pravé pohrudniční dutině budete mít srůsty po předcházející operaci“
Eva: „Dobrý den pane profesore. Chci se zeptat jestli se provádějí robotické operace žlučníkových kamenů.Děkuji .Majerníková“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „Dobrý den, to není zrovna moje specializace, proncipiálně jistě, v tuto chvíli myslím na to není úhrada od zdravotních pojišťoven“
Markéta: „Dobrý den, dcera se narodila s defektem komorového i síňového septa. Chodíme na kardiologii, kde nám po porodu bylo řečeno, že bude nutná operace v Motole. Nyní je dceři 5 let a zatím jsme nebyli odesláni. Jednou lékaři řeknou, že už by bylo načase, potom volají, že se dohodli, že zatím ne. Myslíte, že s tím může bez problému v životě fungovat a operaci by se mohla vyhnout a defekty by mohly zarůst? (má navíc von Willebrandovu chorobu). Předem děkuji za odpověď.“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „Dobrý den, záleží na velikosti defektů a významnosti zkratu. Je nutné sledovat a operaci doporučit dle stavu v ten správný čas. Dříve nebo později bude ale operace pravděpodobně nutná.“
Eliška: „Dobrý den, dcera, nyní 19 měsíců korigovaného věku má vrozenou vadu stenóza plicnice (2cípá chlopeň plicnice) a defekt síňového septa, v budoucnu je s jistotou čeká kardiochirurgický výkon, lze náhradu chlopně a uzávěr septa provést roboticky? A je toto řešení na celý život nebo je pak nutné chlopeň znovu nahrazovat? Jsme ve sledování v KDC Motol. Zatím vadu výborně toleruje, nikdy neměla žádný problém, chodíme na kontroly každé 3 měsíce. Děkuji moc za odpověď.“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „Dobrý den, tento typ vrozené srdeční vady bohužel nelze odstranit roboticky, musí se operovat standardním otevřeným způsobem. Výsledky jsou ale rovněž velmi dobré“
Adamkov: „Jde provést roboticky operace rozšířené kořenové aorty.Dekuji za odpověď Adamkova“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „V případě rozšíření vsestupné aorty nelze robotický systém použít, musí se operovat standardním otevřeným způsobem“
Hana: „Mám nefomikavost srdeční chlopně chodím 2 roky jen na preventivní prohlídky,1 ročně jak se to řeší dál? Děkuji“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „Tato vada může být dlouho bez příznaků, je nutné sledovat a operaci doporučit včas, než dojde k poškození levé komory srdeční“
Anežka: „Dobrý den, nemám dotaz, ale pochvalu, že se paní moderátorka ptá jako úplně obyčejný nepoučený laik a pan profesor si nechá skákat do řeči a trpělivě odpovídá. Moc se mi to líbí, děkuji.“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „Ano, paní moderátorka je opavdový profesionál:-)“
p. Hradecká: „Pane profesore, kromě konkrétního nálezu jsou ještě nějaká další kritéria, která rozhodují o tom, zda lze/nelze použít robotickou operaci ? Děkuji. Hradecká“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „Záleží, o jaká srdeční chlopeň je postižená a o jaké postižení se jedná. Dále je nutné přihlednou k celkovému stavu nemocného a přidruežným chorobám“
Markéta: „Ještě doplňuji dotaz - lze i defekty komorového a síňového septa operovat roboticky? Děkuji.“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „Defekt síňového septa zcela jistě, defekt komorového septa nikoli“
Petr Bláha Ing.: „Dobrý den pane profesore, mám 3nás. bpass v r. -3.6.2004- FN na Karlově, t.j.20let.Jak je to s případnou budoucností tohoto 3 CABG, myslím tím životnost a je v případě nutnosti možnost reoperace a pod.Trpím také chr.isch.ch. srdeční. Mockrát děkuji a přeji Vám vše nejlepší - s pozdravem P. Bláha“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „Dobrý den, bypassové operace principiálně fungují dlouhodobě, ale každý bypass se může v průběhu let. Pokud by se Vám obnovily potíže ve smyslu bolestí na hrudi, je třeba vyhledat lékaře-kardiologa a podstoupit specializované vyšetření věnčitých tepen. Možností, jak postupovat je několik, ale jistě se nějaké najde“
Zuzana Pospíšilová: „Vážený pane profesore, jen jsem chtěla poděkovat za plastiku chlopně , kterou jste mi operoval v roce 2012 a vše je v pořádku. Beru pouze Teluru 80g na tlak a jinak na 100 procent funguji. Jste úžasný! Mgr.Bc. Zuzana Pospíšilová“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „Dobrý den, tak to jste mi udělala velikou radost! At se Vám daří.“
ANTI: „Jak se dnes máte“
prof. MUDr. Jan Vojáček Ph.D.: „výborně, děkuji!“