Chat

Mgr. Karolína Brabcová
Testy – dětské bundy
Záznam chatu z úterý 6. února 2024
ANTIMONY: „Při testování dětských bund dopadly lépe české dětské bundy anebo zahraniční dětské bundy?“
Mgr. Karolína Brabcová: „Dobrý den, hůře dopadly české bundy. Zčásti proto, že se jedná o menší výrobce, kteří necítí takový tlak ze strany spotřebitelů jako například v Západní Evropě. Bundy byly také zakoupeny o půl roku dříve a některé byly na trhu již před 5 lety. Vývoj ale jde dopředu a někteří výrobci je postupně nahrazují bezpečnějšími alternativami.“
ANTIMONY: „Které věci byly při testování dětských bund v pořádku?“
Mgr. Karolína Brabcová: „My jsme nechali analyzovat pouze dnes zmiňovanou skupinu věčných chemikálií, tedy perfluorovaných látek. Polovina všech bund nakoupených na evropském trhu tyto látky v sobě neměly. Bohužel ty české nedopadly dobře. 8 z 10 bund zakoupených na českém trhu je v sobě mělo. Další vlastnosti bund jsme nezkoumali.“
DAYD: „Jaké věci všechny závadné věci se při testu dětských bund objevily?“
Mgr. Karolína Brabcová: „V 32 bundách zakoupených v 7 evropských zemích jsme nechali zanalyzovat v laboratoři Vysoké školy chemicko-technologické obsah věčných chemikálií čili perfluorovaných látek (PFAS). 10 bund bylo zakoupeno na českém trhu a vybírali jsme si schválně ty od českých a slovenských výrobců. Bohužel ty české dopadly nejhůře. Našli jsme ve všech stopy organického fluoru, což znamená, že byly nějakými látkami ze skupiny PFAS ošetřeny. V některých z nich byly objeveny i stopy dnes již celosvětově zakázané látky PFOA (kyselina perfluorooktanová). Nevíme, kde se tam vzala. Může to být dáno postupným rozkladem tzv. fluorovaných polymerů, které se právě používají jako základ impregnace či voděodpudivých vrstev v outdoorovém oblečení. Postupem času se tyto fluorované polymery pravděpodobně rozkládají. Nebo tyto bundy byly vyrobeny a dodány na trh ještě před tím, než zákaz této látky PFOA vstoupil v platnost. Problém je v tom, že většina těchto věčných chemikálií není nijak regulována, ačkoli znečišťuje hlavně vodu, a to i tu pitnou. Dostávají se nám do těla potravou a vodou a téměř se v přírodě nerozkládají. Postupně se jich do přírody dostává více a více. A vědci přicházejí s novými a novými studiemi, co vše tyto látky pravděpobně dělají pro naše zdraví.“
Jana: „Dobrý den. Četla jsem,že člověk "pozře" za týden tolik škodlivin, jako by každý týden snědl platební kartu. Prosím kdy už se konečně něco s tím bude dělat? Proč nekontroluje někdo předem výrobce, co chtějí do výrobku dát? Je aspoň označena na výrobku ta chemie a JAKOU ZNAČKOU? Kde prosím najdu zdravou pánev na vaření, když z teflonu je vyrobeno 90 procent zboží? Děkuji moc za odpovědi.“
Mgr. Karolína Brabcová: „To se říká o mikroplastech, které se uvolňují z textilu (zejména z polyesteru a dalších syntetických vláken) nebo z pneumatik, které se odírají o vozovku. Mikroplasty budou nyní zakázány alespoň částečně v kosmetice či pracích prostředcích. Zakázat toxické látky se snažíme již dlouhodobě, a to zejména ve spotřebním zboží. Tak aby výrobci věděli, které látky mohou používat a které ne. Dívejte se po zboží, které má různé certifikáty - ekoznačky. U textilu BlueSign, Oekotex 100+, evropská květina (Ecoflower), Gruene Knopf, Blaue Engel. U PFAS se dívejte po značení PFAS-free, PFC-free, bez fluorovaných látek (bez PFAS, PFC). Dívejte se po litinových či pánvích s keramickým povrchem. Většinou na internetu je najdete, byť máte pravdu, že na výběr jich zatím tolik není.“
Eva Schmiedtová: „Dobrý den, nemám dotaz na dětské bundy, ale trochu soukromou otázku, pokud nevadí. Podle jména. Tatínek Karel, maminka Jana a pracovala v NG na Staroměstském náměstí? A bydleli jste s rodinou na Solidaritě? Pokud ano, tak si vás pamatuji jako malou holčičku, moje maminka vás hlídala, bydleli jsme na Starém městě.“
Mgr. Karolína Brabcová: „tak bohužel, já jsem se za Brabce provdala. Takže to musel být někdo jiný. Ale díky a zdravím vás.“
Jiřina: „Jsou škodlivé i pasty na zuby s fluorem ? Díky za odpověď .“
Mgr. Karolína Brabcová: „Do past na zuby se tyto věčné chemikálie (PFAS) nepřidávají. Jedná se anorganický fluor, který není takto škodlivý. Naopak zubní nitě či různé pleťové krémy je v sobě mít mohou. Existují aplikace do mobilních telefonů, které po naskenování čárového kódu zjistí, zda tam nebezpečné látky jsou. Ukáží barvou semaforu (zelená, žlutá, červená), jestli jejich složení v sobě obsahuje nějaké nebezpečné látky. Bohužel jsou pouze v cizích jazycích. Toxfox v němčině, INCI v angličtině či francouzštině.“