Chat

JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová
Důchody a změny v roce 2024
Záznam chatu z pondělí 8. ledna 2024
Míša: „Já se situace mění po paušální plátce? Jsem v prvním pásmu.“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den paní Míšo, děkujeme za Váš dotaz ohledně paušální daně, který však bohužel nespadá do působnosti České správy sociálního zabezpečení - obraťte se s ním prosím na Finanční úřad (Generální finanční ředitelství). Co se týká účasti na důchodovém pojištění občana, který je osobou samostatně výdělečnou v režimu paušální daně, zde k žádné změně nedochází. S pozdravem SU“
Petra: „Dobry den, z které části plateb soc.poj. se počítá výše důchodu? Za celou dobu podnikání, nebo jen např.poslednich deset let? Dekuji“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den paní Petro, pokud se jedná o starobní důchod, jeho výše je určena s ohledem na celou pojistnou minulost (celkový počet let účasti na pojištění), výdělky se pak hodnotí počínaje rokem 1986. S přáním pěkného dne“
Radek: „Kde najdu info, zda mám vše pro důchod zaznamenáno? Jsem OSVČ cely zivot… děkuji.“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den pane Radku, veškerou evidovanou dobu důchodového pojištění je možné po přihlášení jednoduše zjistit v ePortálu ČSSZ, kde je např. k dispozici služba Informativní důchodová aplikace (kde zjistíte i údaj, kolik let pojištění ještě musíte získat či jaká je odhadovaná výše Vašeho starobního důchodu) nebo Žádost o informativní osobní list důchodového pojištění. S přáním pěkného dne.“
Leona: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám žádat o starobní důchod, když jsem v invalidním důchodu třetího stupně. Mám jedno dítě a jsem narozena 2.11.1960. Děkuji mnohokrát za odpověď .“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den paní Leono, žádost o starobní důchod můžete podat (např. online prostřednictvím služby ePortálu ČSSZ) nebo osobně na jakékoliv okresní správě sociálního zabezpečení. Při rozhodování o přiznání starobního důchodu pak bude hrát roli i výše pobíraného invalidního důchodu - pokud splníte podmínky pro přiznání starobního důchodu, budete nadále pobírat jen jeden důchod, a to ten, který je vyšší.“
Pavel: „Dobrý den, jak a kde zjistím, ke kterému datu mi bude uznán další rok pojištění pro výpočet procentní výměry? Děkuji“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den pane Pavle, procentní výměra starobního důchodu se zvyšuje vždy za každých dosažených 360 dnů výdělečné činnosti zakládající účast na důchodovém pojištění po datu přiznání starobního důchodu.“
Jana: „Dobrý den, požádala jsem si o předčasný starobní důchod a když mi přišlo Rozhodnutí o přiznání důchodu zjistila jsem, že k tomu, aby se mi započítal do odpracovaných let další rok, mi scházejí 4 dny. Prosím, dají se tyto dny nějak doplatit, nebo dopracovat? Děkuji“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den paní Jano, po doručení rozhodnutí o přiznání starobního důchodu můžete do 30 dnů požádat o změnu data jeho přiznání. Vzhledem k tomu, že neuvádíte, zda předčasný starobní důchod pobíráte nebo i nadále pracujete, ani kdy jste rozhodnutí ČSSZ obdržela, dopručujeme obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště. S přáním pěkného dne“
Věra: „Dobrý den, pracovala jsem 4 měsíce přes důchod. Souběžně s již vypláceným důchodem. Má smysl si nechat vyměřený důchod přepočítat? Děkuji“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den paní Věro, přepočet procentní výměry starobního důchodu po jeho přiznání, pokud jste současně vykonávala výdělečnou činnost, náleží až po odpracovaných 360 dnech.“
Marie Nádvorníková: „Dobrý den, zajímá mně, za jaké období vstupují do výpočtu výše starobního důchodu mé příjmy? Kdysi se říkalo, že jsou důležité dva roky před důchodem. Osobně půjdu do SD za cca 5 let. Děkuji za odpověď“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den paní Nádvorníková, pro výpočet starobního důchodu se hodnotí veškerá doba účasti na pojištění a výdělky, které jste dosahovala počínaje rokem 1986 do roku předcházejícímu roku přiznání důchodu. Pokud tedy půjdete do starobního důchodu např. v roce 2029, budou se hodnotit Vaše výdělky z období let 1986 až 2028.“
Irena Martínková: „Šla jsem do předčasného důchodu ze zdravotních důvodů o třičtvrtě roku dřív. Po půlroce jsem znovu nastoupila na téměř dva roky do zaměstnání, kde za mně bylo placeno soc i zdrav pojištění. Mám nárok na dopočítání plného starobního důchodu?“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den paní Martínková, doporučujeme ověřit si, zda již přepočet předčasného starobního důchodu nebyl proveden. Pokud však do dnešního dne tento důchod nepobíráte, můžeme Vás ujistit, že při jeho uvolňování bude také přepočten s ohledem na další dobu účasti na důchodovém pojištění.“
Jiří: „Dobýden, k 26.5.2023 (bylo mi 60let) jsem si požádal o předčasný důchod bez výplaty. Tím sem získal status starobního důchodce... jsem dále zaměstnán. Mam dva dotazy. Bude mi zohledněna doba zaměstnání a výdělku i po 26.5.2023 - protože stále přispívám na sociální pojištění - změní se mi výše důchodu až požádám o výplatu důchodu? Případně bude my vypočítaný důchod valorizován? Děkui“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den pane Jiří, po podání žádosti o uvolnění výplaty Vašeho starobního důchodu bude jeho výše přepočtena jak s ohledem na další dobu účasti na důchodovém pojištění, tak na proběhlé valorizace od jeho přiznání (května 2023) do jeho pobírání. Výdělky v roce 2023 a následujících nebudou pro výši starobního důchodu již započteny.“
Hanka: „Jsme s přítelem deset let pokud by se mnou něco stalo bude mít nárok na vdovský důchod?“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den paní Hanko, nárok na vdovský důchod náleží pouze pozůstalé manželce, vdovecký pak manželovi. Základní podmínkou pro nárok na tento typ důchodu je uzavření a trvání manželství k datu úmrtí manžela/manželky.“
Koudelka: „Dobrý den, rád bych se vás zeptal na následující. Smlouvu se současným zaměstnavatelem jsem podepsal před několika lety k 3. 1.(pondělí po svátku a víkendu), kdy smlouva u předchozího zaměstnavatele skončila k 31. 12. Je možné, že jsem tímto krokem svého zaměstnavatele, který smlouvu vyhotovil k 3. 1. přišel o jeden celý rok pojištění, který se započítává do důchodu, i když jsem po celou dobu odváděl pojištění v nadprůměrné výši (i za zmíněný leden, který nebyl celých 31 dní)? Děkuji za odpověď“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den pane Koudelko, pro nárok a následnou výši starobního důchodu se hodnotí doby účasti na pojištění, které se počítají s ohledem na počet dnů zaměstnání, ne kalendářních roků jeho trvání. Např. zaměstnání zahájené dne 3. 1. trvající do konce kalendářního roku bude tedy hodnoceno jako 362 dnů účasti na pojištění.“
Bohdanka: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, synovi bude na 30.1. 18 let, pobírá příspěvek na péči 4. stupně. Mohu za něho podat žádost o invalidní důchod já, matka, jelikož on sám vzhledem ke zdravotnímu stavu toho není schopen a jak je to s podpisem, občanský průkaz v 15 letech má již bez podpisu a nepodepíše se. Děkuji.“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den, žádost o invalidní důchod za svého syna můžete sepsat jen tehdy, pokud jste určena jako jeho opatrovník (je omezen ve svéprávnosti), máte jeho plnou moc nebo disponujete potrvzením jeho ošetřujícího lékaře, že s ohledem na jeho zdravotní stav žádost nemůže sepsat osobně.“
Marie: „Dobrý den,kamarádce zemřel manžel.Má kamarádka nárok na vdovský důchod a jejich děti na sirotčí? Kamarádce je přes 40.let a dětem 10.a 12.let.Pokud ano,jak dlouhou se oba důchody vyplácejí? Předem děkuji za odpověď.“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den paní Marie, nárok na pozůstalostní důchod kamarádce a jejím dětem vznikne pouze pokud zemřelý manžel získal minimální dobu účasti na důchodovém pojištění. Pokud tuto podmínku splnil, bude jí vdovský důchod náležet po dobu, kdy se bude starat o své nezaopatřené děti (tedy pokud budou studovat, tak až do jejich věku 26 let) a dětem sirotčí důchody po dobu jejich nezaopatřenosti. Nárok na vdovský důchod zaniká uzavření nového manželství.“
Jitka Gregorová: „Jsem poživatelka starobního a vdovského důchodu. Ptám se, proč nebyl valorizován můj vdovský důchod, když všude byly informace o tom, které důchody budou valorizovány. Valorizace se týká i vdovského důchodu. Nikde jsem nenašla informaci, že by byl valorizován pouze jeden důchod. Díky za odpověď.“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den paní Gregorová, od 1.1.2024 je zvýšena pouze základní výměra důchodu, a to o 360 Kč měsíčně. I když pobíráte dva důchody (starobní a vdovský), základní výměra Vám náleží jenom jednou - zvýšení je proto i ve Vašem případě o 360 Kč.“
Radana: „Dobrý den, zjistila jsem, že jeden zaměstnavatel mi neplatil sociální pojištění. Tím pádem mi teď chybí odpracované roky, asi 3. Dá se s tím něco dělat a nějak to napravit? Děkuji za odpověď“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den paní Radano, doporučujeme se obrátit na okresní správu sociálního zabezpečení, kde Vám pomohou s prokázáním této chybějící doby pojištění. Skutečnost, že zaměstnavatel neodvedl pojistné automaticky neznamená, že se Vám tato doba nebude jako doba důchodového pojištění počítat - je ale potřeba prokázat, že jste skutečně pracovala.“
Jitka: „Dobrý den, mám invalidní důchod 3.stupně, zvýší se mi nějak?“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den, od 1.1.2024 je zvýšena základní výměra všech důchodů, tedy i invalidního pro invaliditu třetího stupně, a to o 360 Kč měsíčně.“
Vlasta: „Dobrý den, od ledna máme přidáno k důchodu, tedy změnu výše, ale nemám žádný písemný doklad, i když důchod již mám na účtu. Bude ještě písemně doručeno? Děkuji. Hezky den.“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den, od roku 2024 nebude automaticky poživatelům důchodu, kterým je vyplácen na účet, zasíláno Oznámení o jeho valorizaci. Informace o zvýšení je součástí zprávy pro přijemce, došlo ke zvýšení základní výměra o 360 Kč měsíčně. Pokud budete Oznámení potřebovat, můžete si o něj požádat na ePortálu ČSSZ nebo na okresní správě sociálního zabezpečení podle místa Vašeho bydliště.“
Hana Kabelková: „Manžel František Přichystal nar.12.8.1938 se dožil 85 let v srpnu .Dočetla jsem se že by mněl mít nárok na 1000 korun ,potřebovala bych poradit zda se musí o to žádat ,nebo to má být přidáno k důchodu .O manžela se starám je těžce nemocný sám není schopen nic udělat, musí mít všude doprovod .“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den, zvýšení o 1000 Kč bylo v sprnu provedeno automaticky, není třeba o něj žádat. Prosíme o kontrolu skutečné výše vypláceného starobního důchodu Vašeho manžela.“
Majka: „Pokud jsem starobní důchodce OSVČ může si zažádat o přepočet důchodu online? A kdy je nejlépe požádat, když přiznání se podává do 31.3. a přehled do 30 dnů od podání přiznání. Za jak dlouho budou podklady k přepočtu?“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den paní Majko, o přepočet důchodu je možné požádat prostřednictvím ePortálu ČSSZ (tiskopis Žádost o zvýšení starobního důchodu za dobu výkonu výdělečné činnosti). Vhodné je jeho podání s menším časovým odstupem, kdy již bude mít ČSSZ k dispozici všechny podklady o době Vaší účasti na důchodovém pojištění za předchozí kalendářní rok.“
Martina Vargová: „Dobrý den, můj bratr pracoval 7 let po revoluci v potravinách Stratego a až dodatečne zistil, že z té doby nemá placené soc.poištení. Nemá ani pásky, ani započtový list. Co dĕlat? Důchodový věk dosáhne za 8 let. Dĕkuji.“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den paní Vargová, doporučujeme Vašemu bratrovi, aby se se svým problémem obrátil na okresní správu sociálního zabezpečení, kde se kolegové pokusí došetřit dobu jeho zaměstnání (za jeho součinnosti).“
Jiřina: „Dobrý den. Mám necelý měsíc se rozhodnout zda půjdu do předčasného důchodu bez výplaty ,nebo dochodím 4 roky do normál odchodu.. Nikdo mi neni ochoten ríci rozdíl v důchodu mezi oběma variantami. Plat mam přibl 55ti čistého. 2012jiri@seznam.cz“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den, předčasný starobní důchod je primárně určen pro ty občany, kteří již výdělečnou činnost nevykonávají (vykonávat nemohou). V současné době nelze predikovat, jaká bude výše starobního důchodu v roce 2028. Pro orientační výši starobního důchodu s ohledem na různá data jeho přiznání doporučujeme využít službu ePortálu ČSSZ - Informativní výše starobního důchodu nebo Informativní důchodová aplikace.“
Lucie Stehlíková: „Dobrý den, ráda bych se zeptala zda budu mít nárok na nějakou částku důchodu když nemám odpracováno 30 let. Pracovala jsem 5 let a poté byla 2x4 roky na mateřské dovolené. Poté jsem nikdy nepracovala. Poř. na které oddělení bych se mohla informovat jsem z Prahy 5. Děkuji a přeji hezký den.“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den paní Stehlíková, na Váš dotaz nelze jednoznačně odpovědět - jako doba pojištění je vedle zaměstnání a péče o dítě až do 4 let jeho věku v omezené míře také doba studia na střední/vysoké škole, evidence na ÚP, pobírání invalidního důchodu apod. Obecně platí, že pro nárok na starobní důchod je třeba k datu důchodového věku získat alespoň 35 let pojištění. Zákon o důchodovém pojištění umožňuje přiznání starobního důchodu i od pozdějšího data za předpokladu získání nižšího počtu let pojištění.“
Eda: „Dobrý den,jsem narozen 12/1956 a doposud nepobírám starob.duchod, jelikož mám odpracovaných pouze cca 31 let. Delší dobu jsem pracoval nelegálně v Německu, abych si vydělal na rekonstrukci domu.Na úřadu mi řekli, že na důchod mám nárok až v roce 2025. Mám nějakou šanci odejít do důchodu dříve? Děkuji za odpověď Eda“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den, na Váš dotaz nelze jednoznačně odpovědět - jako doba pojištění je vedle zaměstnání v omezené míře také doba studia na střední/vysoké škole, evidence na ÚP, pobírání invalidního důchodu apod. Obecně platí, že pro nárok na starobní důchod je třeba k datu důchodového věku získat alespoň 35 let pojištění (včetně tzv. výše uvedených náhradních dob pojištění), případně 30 let zaměstnání. Zákon o důchodovém pojištění umožňuje přiznání starobního důchodu i od pozdějšího data za předpokladu získání nižšího počtu let pojištění.“
Ivana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám 4 děti, z různých důvodů nemám odpracované roky na důchod. Tři starší děti mají vysokou školu, 4. jí právě studuje. Nárok na důchod mám až v roce 2029. Proč je výchovné vázáno na výplatu důchodů? Zdá se mi nespravedlivé, že toto výchovné nepobírám, když jsem se z velké části podílela na jejich výchově sama, protože manžel za prací dojížděl a byl i několik týdnů vždy pryč z domu. Děkuji.“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den paní Ivano, tzv. výchovné je zvýšením procentní výměry starobního důchodu za vychované dítě. Náleží tedy může pouze poživatelům starobního důchodu.“
Jiří: „Dobry den, k 31.12.2022 jsem pozadal o predcasny duchod bez vyplaty, dale pracuji. V kvetnu 2024 dosahnu duchodoveho veku a pozadam o uvolneni vyplaty duchodu. Zapocitaji se vydelky r.2022 a 2023 + valorizace do vyse duchodu ?Kdy mam uplatnit zadost o uvolneni vyplaty ? Dekuji za odpoved.“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den, při uvolnění výplaty svého starobního důchodu ke květnu 2024 (žádost můžete podat již nyní v lednu) bude vypočtená výše Vašeho důchodu přepočtena s ohledem na další dobu důchodového pojištění po datu jeho přiznání, včetně všech proběhlých valorizací. Výdělky let 2022 až 2024 již nebudou ve výši Vašeho starobního důchodu započteny.“
Zdeňka: „Dobrý den, jsem ročník 1964, mám 1 dítě. Zajímá mne, jak budu u žádosti o starobní důchod dokládat vysoškolské studium. Potřebuji nějaké speciální potvrzení, nebo postačí diplom? Bude mi započteno VŠ studium (promovala jsem v r. 1987)? Děkuji Zdeňka N.“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den paní Zdeňko, pokud se v evidenci ČSSZ ještě Vaše studium (na střední a vysoké škole) nenachází, je možné jej kdykoliv doložit vždy jednoduše potvrzením navštěvovaných škol, případně těmito doklady prokazujícím celkovou dobu takového studia - středoškolské maturitním vysvědčením, vysokoškolské indexem, diplomem. Pro nárok a výši starobního důchodu bude započteno jak Vaše středoškolské, tak i vysokoškolské studium (v rozsahu maximálně 6 let po dosažení věku 18 let).“
Eva: „Dobrý den,1.11.2023 jsem žádala o ID ,v posudku stojí že mi byl přiznán 3 stupeň od 18 10.2023 ale stále nemám rozhodnutí a nějaký výpočet ID a jsem bez příjmu .Nemohu se nikam posunout dokud se nemám čím prokázat. Nějaká rada,pomoc než jen sedět a čekat?,pojišťovna mi nic nevyplatí pokud nedolozim rozhodnutí do 3 měsíců od mé žádosti, poté žádost zanikne,což nejsem schopna doložit. Děkuji za odpověď, radu“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den, pokud jste podávala žádost o invalidní důchod v listopadu 2023, běží ještě na vydání rozhodnutí zákonná lhůta 90 dnů, během které se dále hodnotí, zda Vám bude invalidní důchod přiznán (získala jste potřebnou dobu pojištění) a případně v jaké výši.“
Iva Dohnalová: „Dobrý den, 4.9.2023 jsem požádala o uvolnění výplaty starobního důchodu. Do dnešního dne mě nepřišlo žádné vyjádření. Od 3.1.2024 jsem ve starobním důchodu. Chci se zeptat, kdy mě přijde první výplata. Děkuji za odpověď.“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den, doporučujeme se obrátit na callcentrum ČSSZ nebo zaslat vyplněný urgenční formulář na webových stránkách ČSSZ.“
Zuzana Bočková: „Dobrý den, V náhledu důchodu jsem zjistila, že mi v přehledu dob pojištění chybí 1 údaj o zaměstnání (6 měsíců) a také doba, kdy jsem poskytovala péči o osobu blízkou (maminka ve 4.st.) cca 3 roky. Mohu tyto doklady dodat oskenované online nebo je musím dodat osobně? Děkuji za odpověď. Zuzana Bočková“
JUDr. Mgr. Simona Urbánková a Mgr. Hana Čápová: „Dobrý den, dobu chybějícího zaměstnání je třeba doložit např. pracovní smlouvou, potvrzením zaměstnavatele, výplatními páskami apod. - doporučujeme se obrátit na okresní správu sociální zabezpečení. Doba péče o osobu blízkou se pak prokazuje rozhodnutím okresní správy sociálního zabezpečení.“