Chat

host

Michaela Kačírková

Babyrady – přirozený vývoj 1,5–3 roky

Záznam chatu z úterý 21. listopadu 2023

Tereza: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na Váš názor ohledně tureckého sedu u dětí, zda je vhodný na pohybový aparát dětí, batolat? A dále na jeho použití při jízdě v autosedačce? Při koupi pokračovací autosedačky nám bylo prodejcem doporučeno, abychom tak dítě naučili sedět, aby byla jízda pohodlná pro nohy a nemuselo se krčit při jízdě v protisměru, když tak bude jezdit cca do 3 let. Mě se to ale nezdá, nepřijde mi to vhodné ani bezpečné. Děkuji“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Terez děkuji za Vaši otázku. Turecký sed může dítě využívat, otázka je i jak máte staré děťátko. Mělo by zvládnout bez problému i klasický volný sed sed s nožkami volně dopředu, kolena pokrčena, záda napřímena). Popravdě v autosedačcce si tou bezpečností nejsem jista. Dnes se doporučuje se sedět co nejdelší dobu v protisměru, tedy používat protisměrnou sedačku, ale s tureckým sedem bych byla opatrná, cíleně bych jej to neučila. Přeji krásný den Míša Kačírková“

Tereza: „Dobrý den, Jak můžeme prosím již stabilnímu chodci pomáhat při chůzi do a že schodů, kde jej držet, jak přidržovat - za ruce, pod rukama, za hrudník... Moc si s tím nevím rady, jak pomoci a nepřetěžovat ruce a klouby. Moc děkuji“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Terez, děkuji za Váš dotaz. Nevím, jak staré dítě. :-) Zpočátku pokud mají děti možnost vylezou schody po čtyřech nahoru a dolů, poté s přisunutím jedné nožky - jedna noha nahoru a druhá k ní, mohou jít i s přidržením, nejlépe za zábradlí, okolo 3 let zvládne děťátko vyjít schody nahoru se střídáním dolních končetin (ze schodů dolů až později) - také to závisí třeba i na výšce schodů. Pokud není zábradlí "po ruce" tak můžete nabídnout ruku, ale měla by sloužit jako opora, nemělo by se za ni tahat. Přeji krásný den Míša Kačírková“

Bohdana Dovrtělová: „Dobrý den, jaký máte názor na ortopedické podložky pro 1,5 staré dítě? Syn chodí sám cca měsíc a hodně upřednostňuje W sed. Nebo co udělat pro to aby tak neseděl? Starší syn bude mít 6 let a má mírnou diastazu, jsou i pro něho podložky vhodné? Uvažuji o jejich koupi. Moc děkuji“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Bohdano, děkuji moc za váš dotaz. Pokud myslíte senzomotorické podložky (takové ty vyvšené a pestřé puzzle, koberce,..apod) jsou v pořádku a můžou být určitě použity. Jde o dobrou stimulaci nožek. O W sedu jsem mluvila při minulé návštěvě, můžete se podívat ze záznamu (24.října), byla jsem i na chatu, tak třeba i nějaké odpovědi byste našla tam. Nejvhodnější je navštívit fyzioterapeuta osobně, případně pořádám webináře na téma "Sed, překážkový sed, W sed a jak volný sed podpořit" (termíni vypíši v tomto týdnu, vypadá to na první týden v prosinci, můžete se podívat na www.detskafyziomama.cz). Přeji krásný den Míša Kačírková“

Lucie: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když syn teprve začal chodit v 15 měsících, tak jak to řešit venku v tomto počasí, když boty ještě nemůže mít a návleky nechce nosit. Děkuji za odpověď“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Lucie, děkuji za Váš dotaz. V 15 měsících je normálně věk pro začtek chůze:). Existují různé zateplené capáčky - capáčkoboty či boty typu "prewalkers", volila bych nízké (ne kotníkové), aby neomezovaly nožku v ohybu při chůzi. Napadají mě např boty bobux xplorer zateplené, ale jsou i různé další podobného typu, záleží jakou má syn nožku (tvar a velikost). Přeji krásný den Míša Kačírková“

Martina: „Dobrý den, synovi je rok a půl a chodí už od devíti měsíců. Ve vývoji nic nepřeskočil,jen se pohybově vyvíjel rychleji. Nyní se už pohybuje velmi obratně a díky tomu je mu vždy hádán vyšší věk. Dá se říci, zda mají takové děti lepší předpoklady pro sport?“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Marti, moc děkuji za dotaz. Není to o rychlosti, ale o kvalitě, pokud je obratný a sport ho baví, jde, tak může mít velmi dobrý předpoklad. Nabízela bych mu co nejvíce možností k pohybu, třeba ve vysílání již zmíněného Sokola, kde se snaží ukázat dětem všestranost (jsou i jiné kroužky s podobným konceptem, nejde jen o sokola). Přeji hezký den Míša K.“

Simona Hartlová: „Dobrý den, dcera (čerstvě 3 roky) má nohy do X. Lékař na tříleté prohlídce řekl,že se to srovna samo. Je něco,čím "srovnání " nožek podpořit. Děkuji Pěkný den“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Simono, děkuji moc za Váš dotaz. Bohužel nedokáži obecně odpovědět, jelikož nemám Vaši dceru vyšetřenou. důležité je, jak vypadají a jak se chovají nožky v pohybu (při dřepu, chůzi, lezení po čtyřech, běhu, jak se zvedá ze sedu,...). POkud třeba sedí často ve W sedu či má břišní diastázu, tak tam bych zbystřila a zašla bych na konzultaci k dětskému rehabilitačnímu lékaři či k dětskému fyzioterapeutovi, aby mi poradil co a jak dál. Někdy může být X postavení pouze ve stoji a při pohybu to téměř není zdát. Tedy nejvhodnější by byla osobní konzultace. Omlouvám se za nekonkrétní odpověď. Přeji krásný den Míša K.“

Janka: „Dobrý den, dvojčata šla císařským řezem a bohužel až po měsíci jsme jistili že při vyndání jednomu z kluků vykloubili kyčel, díky tomu měl zpomalený vývoj. Vůbec neťapal po 4, ale plazil se a zapojoval jen jednu polovinu těla. Začal chodit až v 17 měsících. Dnes je klukům 7 let, ale vidím díky tomu rozdíl, ten pomalejší chodí po špičkách, po zlomenině nohy má ještě problém chodit rovně a obě nohy vybočuje. Neumí základní věci, jako kotrmelec, dřep, neumí skočit snožmo a po schodech nestřídá nohy. Můžete mi poradit, jak ho naučit tyto základní věci? Děkuji“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Janko, děkuji za Váš dotaz, toto je velmi specifický dotaz a určitě je nejvhodnější individuální řešení, kdy se po celkovém vyšetření nastaví terapeutický plán. Doporučuji se tedy obrátit na rehabilitačního lékaře, který může předepsat rehabilitace (fyzioterapie), je možné navštívit fyzioterapeuta jak soukromě, tak i na pojišťovny. Mrzí mě ,že vás po zlomenině nohy nikam neposlali, jelikož to je určitě důvod navštívit rehabilitaci, především, pokud tam byl problém s kyčlí/kyčlemi dříve. Hezký den Míša Kačírková“

Lucie: „Dobrý den, chci se zeptat, pro 15 měsíční dítě, které samo nechodí. Ťape za jednu ruku, nebo se stále něčeho musí přidržovat, jsou vhodné balanční věci pod nožičky? třeba takový půlježek a další? A dále bych se chtěla zeptat na vodění za jednu ručičku, nevytahovat dítě nahoru za ruku, ale držet co nejníže, nejpřirozeněji dole kvůli stabilitě? Děkuji a hezký den přeji, Lucie“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Luci, děkuji moc za Váš dotaz. V první řadě musím bohužel napsat, že vodění za ruku není cesta, děťátko se na ni začne spoléhat a poté místo toho, aby to zkoušelo samo se dost často spoléha na dopomoc od druhého, tedy paradoxně se díky této dopomoci může samostatná chůze zpozdit. Pokud vodí třeba babička/dědeček a vy na to nepřistoupíte, tak je to to ještě relativně dobré. Jesltiže už vodíte i vy, tak je to trošku začarovaný kruh, jelikož už si toto vodění bude vyžadovat a nedat ji ruku bude psychicky náročné. V této fázi nedoporučuji balanční věci, jeliko ona se nyní potřebuje naučit chodit především samostatně. Balanční věci, senzomotorické podložky bych zvolila až ve chvíli, kdy jistě samostatně chodí. Přeji krásný den Míša K.“

Vlasta: „Dobrý den, ráda bych znala Váš názor na chození děti bez papucek, jen v ponozkach . Doporučuje to lékařka. Děkuji za odpověď.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Vlasto, děkuji za Váš dotaz. V domácím prostředí, pokud dítě nemaá nějaký neurologický či ortopedický problém (či nějaký jiný specifický problém), tedy pokud je děťátko zdravé, tak chůzi naboso (popř v ponožkách) doporučuji. Jelikož dítě nestojí stále na jednom místě, ale hýbe se, hraje si, leze, otáčí se, navíc má na zemi hračky. Vhodné pořídit třeba i různé senzomotorické podložuy (puzzle, koberce), díky kterým může děťátko ještě více aktivovat svaly v oblasti nohy. Navíc, když budete sledovat nožky, jak se hýbou bez obuvi a ponožek, uvidíte, že se často zúčastní hry i na zemi, že nejsou pouze pasivní... Poku máte doma velké chladno, nebo je děťátko nastydlé, tak doporčuji ponožky, protiskluzové ponožky či třeba capáčky. Přeji krásný den Míša Kačírková“

Tereza Hrabalová: „Dobrý den, dcera 2 roky, je třeba řešit vzdálenost kolik toho za procházku ujde? Je zvyklá hodně chodit pěšky, nicméně jestli je potřeba nějak korigovat :-) děkuji a hezký den.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Terez, já bych to neměřila, nešla bych na výkon, ale na pohodu. :-) Když bude chodit ráda, jednou může ujít 2km, jindy 500 metrů. Každé dítě je navíc jiné, jedno je více tvůrčí, rádo maluje, vytváří, modeluje, jiné je zase v neustálém pohybu. V tomto věku už se projevuje víc individualita dítěte. Přeji krásný den Míša K.“

Jitka: „Dobrý den, kolikrat tydne minimálně cvičit na mirnou valgozitu (2 cviky 15 opakování), aby byl vidět po čase nějaký výsledek zlepšení a po jaké době je vidět zlepšení? Podotýkám, že se mimo jiné snažíme o aktivní pohyb (sokol), prolézání, fyzio podložky. Děkuji“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Jitko, toto je velmi velmi individuální a závislé na širší anamnéze a konkrétnějším vyšetření. Bohužel nedokáži přesně bez vyšetření odpovědět. Doporučuji se zeptat vašeho ošetřujícího fyzioterapeuta/lékaře ke kterému chodíte, ten Vaše děťátko zná a ví nejlépe, jak na tom je. Krásný den Míša K.“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, za jak dlouho u dochází ke zlepšení diastáze u 1,5 ročního dítěte. S dcerkou cvičím na míči dle rady od fyzio, doma procházíme opičí dráhy, venku chodí do kopce atd. Cvičení provádíme cca 2 měsíce, ale zatím jsem zaznamenala pouze drobné zlepšení. Moc děkuji“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Jano, toto je bohužel velmi individuální a nedokáži přesně odpovědět, záleží na mnoha věcech (potřebovala bych znát celou anamnézu, plus dcerku komplexně vyšetřit). 2 měsíce je bohužel u takto starého dítěte zatím krátká doba, byť už tam může být vidět nějaký výsledek. Určitě je dobře, že jste začali a nečekáte "až,...". Nejlépe by Vám měla odpovědět fyzioterapeutka, ke které docházíte. Přeji krásný den Míša K.“

Jana: „Dobrý den, synovi budou za měsíc 3 roky, poslední rok pozorujeme, že mu padají kotníky dovnitř. Z neurolog. hlediska vše v pořádku, chodit začal ve 14měsicich.Je vhodná v tomto případě domácí obuv, nebo raději bos doma-venku, pokud to jde? Nebo vložky do bot? Děkuji moc, Jana Kamišová“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Jani, děkuji za Váš dotaz. Je dbře, že je neurologicky vše v pořádku. Bez individuálního vyšetření se velmi těžko radí. Je otázka proč kotníky padají. Pokud nejde o výrazný ortoedický problém, tak bych doma obuv nedávala, naopak bych nechávala naboso a dávala co nejvíce možností k aktiitě nožky (senzomotorické podložky, puzzle, koberce,...) děti jsou v domácím prostředí velmi aktivní i co se týče nohou... Na ven bych nejlépe konzultovala s fyzioterapeutem, který se věnuje noze a obouvání - má podoscop (např. Lucie Kinclová, Lucie Alblová, Edita Prošková, Petra Haviarová, fyziobeskyd.cz,...) který dokáže doporučit boty a případné individuální korekce do bot... Přeji krásný den Míša K“

DANA: „Dobrý den, syn vybočuje špičky u nohou, denně ho napomínám, ale k ničemu to nevede. Existuje nějaký cvik, kterým bychom to spravili? Děkuji“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Dano, děkuji za Váš dotaz. Napomínání není mnohdy cesta, syn to nedělá naschvál, ale z nějakého důvodu. Tento důvod - příčina je vhodná zjistit a poté ji ovlivňovat, tedy nejvhodnější je navštívit osobně fyzioterapeuta (nevím, kolik synovi je, takže fyzioterapeuta, který se zabývá tou věkovou kategorií). Přeji krásný den Míša K.“

Dasa Cabalova: „Dobry den. Dcerka byla vcera s 2,5 letou holcickou u fyziotetapeutky. Holcicka ma dle kekarky slabsi brisko. Co to znamena prosim. Druha, skoro petileta vnucka je drobounka, ale prijde mi, ze brisko ma takove vypoukle. Je ale sportovne sikovna v podstate na vsechno. Dekuji za odpoved“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Dášo, děkuji moc za váš dotaz. Vypouklost bříška nemusí souviset s tím, jak bříško je či není aktivní. Oslabené bříško je celkově oslabený střed těla, který může vézt k vadnému držení těla, skoliotickému držení těla, ne úplně optimální chůze,... tímto nechci strašit, toto jso uhypotézi, co to znamená u aší vnučky dokže odpovědět nejlépe její fyzioterapeutka. :-) Přeji hezký den Míša K.“

Nika: „Dobrý den, je problém, když 2leté dítě ještě nemluví, jen žvatlá. Na druhou stranu vše nám rozumí. Děkuji.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Niky, děkuji moc za Váš dotaz. Nejsem logopedka, ale ve 2 letech by to mělo být ještě v pořádku, zkoušejte již zmíněné pohybové říkanky, rytmizaci a podobně. Na sociálních sítích působí "logopediejinak" (bohužel si teď nevybavím jméno, ač jej znám), tak se můžete podívat tam. Přeji krásný den Míša K.“

Hana Nováková: „Dobrý den, u dcery (2roky)jsem si všimla mírně vbocenych kotníku. Zajímá mě, jak podpořit jejich správné držení, děkuji za odpověď“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Hanko, bohužel bez vyšetřční nedokáži přesně odpovědět. Do určité míry je valgozita v pořádku (cca 15st). Důležité je, jak noha vypadá v pohybu. Pokud Vám opravdu přijde, že jde do valgozity, tak doporučuji osobně navštívit fyzioterapeuta, optimálně, který se věnuje dětským nohám. Přeji krásný den Míša K“

Renáta: „Dobrý den, mám dcerce je 20 měsíců, lezla od 9m a začala chodit v 16m samostatně. První kožené capáčky lehce sešmajdala směrem dovnitř, řešila jsem následně na podologii. Kde byla doporučena BF obuv s pevným opatkem nebo kompromisní obuv, aby se problém vpadlých kotníků více neprohluboval. Postavení kolen a kyčlí při dřevu bylo skontrolováno a nebyly do vnitřní rotace, spíše směřovaly ven. Nicméně dcerka při chůzi v botičkách občas zakopne o špičku, hlavně když jde rychleji (skoro běží) s ohledem na věk. Je to normální? Byla nám doporučena správná obuv? Fyzio cvičení je prý v tuto chvíli zbytečné, je tomu opravdu tak? Děkuji za Vaši odpověď a přeji krásný den.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Renáto, děkuji moc za Váš dotaz. Pokud zakopává při běhu, tak do 2 let plus mínus, je to úplně v pořádku. Jestliže jde o jediný problém, tak to opravdu může být v pořádku. Pokud řešítě ještě něco, tak si myslím, že i ve 20 měsících dokážete vývoj podpořit, ale četnost návštěv už je na konkrétním fyzioterapeutovi. Podle popisu vyšetření bylo kvalitní, tedy bych asi klidně důvěřovala fyzioterapeutovi, pokud máte pocit, že by bylo lepší něco ještě dělat, tak jej kontkatujte znovu a řekněte mu, že byste ráda vývoj ještě podpořila. Ono to není o tom, že budete dělat 3 cvikz 2krát denně 10 minut, s těmito dětmi je specifická práce, ale i tak se dá vymyslet program, který lze využít a vývoj odpořit. Přeji krásný den Michaela Kačírková“

Veronika: „Dobrý den, syn necelé 2 roky, aktivní, chodí, běhá, dbáme na kvalitní obuv, ale všimla jsem, že jeden kotník nemá úplně v “rovině”. Je nutné navštívit fyzioterapeuta, nebo jak nejlépe postupovat? Děkuji. Veronika“

Michaela Kačírková: „DObrý den Veroniko, děkujji ya Váš dotaz. Velmi těžko se mi odpovídá, jelikož informací moc nevím. Záleží na míře toho "není v rovině", zamyslela bych se i nad tím, zda byl předchozí vývoj souměrný (jestliže byla asymetrie v předchozím vývoji, může to být tím), pokud jste ji řešili, oslovte fyzioterapeuta, se kterým jste to řešili. Jestliže si asymetrie nejste vědoma, pak je to otázka jak moc velký je tam rozdíl a jestli vidítě rozdíl i třeba v aktivitě (nejen při stoji), může třeba i sedět více v překážkovém sedu na jednu stranu (většinou nožka do zadu u té nohy, která "není v rovině"). Jde spíš o hypotézi, pokud si chcete být opravdu jista doporučuji kontaktovat odborníka na osobní konzultaci. Přeji krásný den Míša K.“

Lucie: „Dobrý den, syn (7 let) od narození cvičil vojtovu terapii, má ploché nohy, skoliózu páteře, hypermobilitu, má ortopedické vložky a vybočuje nohy. Na RHB chodí, ale nepřijde mi, že by cviky nějak pomáhaly. Jsou nějaké cviky, které bychom mohli cvičit sami doma? Na doma jsme dostali základní cviky jako kočku, hvězdičku (na zemi, která se otevře a zhasne), dřep, který ale nezvládá sám, protože nohy odlepuje od země. Nic dalšího jsme nedostali a vzhledem k tomu, že má vybočené nohy, tak mi nepřijde, že by dostal nějaké cviky na to, aby se mu nohy srovnaly, děkuji“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Lucie, děkuji za Váš dotaz. Bohužel ale nedokáži odpovědět, toto je opravdu velmi individuální záležitost. Nejlepší je cílené cvičení, tedy dané na základě komplexního vyšetření. Zkuste toto říci vašemu fyzioterapeutovi, případně můžete oslovit někoho jiného. Držení nohou často souvisí s trupovým nastavením dá se cvičit popř. cvik lyžař, ale vše bych raději řešila individuálně, jde i o přístup k synovi, aby se našel způsob, aby jej i cvičení bavilo. :-) Přeji krásný den Míša K.“

Janča: „Kdy je vhodné začít s výukou jízdy na lyžích u malých děti?“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Jančo, obecně se doporučuje od 3 let. Ale je to velmi individuální, některé děti si k tomu najdou cestu až třeba v 5 letech a je to v pořádku, dala bych hodně na to, jak chce děťátko. Také záleží i kde žijete, jaký k lzžování máte vztah vy a jakou má možnost o lyžování projevit zájem. Pokud dítě chce a vy chcete dát děťátko dříve, můžete, ale nejprve bych zkusila lyže jen doma, poté třeba někde na mírnoučkém kopečku s častými přestávkami a jen na chvíli (určitě ne celý den!), pokud dítě lyžuje v pluhu, je tam velká zátěž i na kyčle, tak na to opatrně. Pokud je kopec delší, tak dělat více zatáček, pro odlehčení nohou. Určitě bych dítě netlačila, pokud nechce. A neočekávat, že mu to hned půjde dobře, obrnit se trpělivostí, ale děti se naštěstí učí rychle, především, když mají touhu se to sami naučit.:) Přeji krásný den Míša K“