Chat

host

Michaela Kačírková

Baby rady – správné sezení a "W" sed

Záznam chatu z úterý 24. října 2023

Katka: „Dobrý den, prosím Vás o radu, jak lze zabránit W sedu nebo jak ho přeučit dítě kolem 2-3 roku (kromě připomínání, aby si sedlo správně)? Mohou být důvody i dědičného charakteru? Děkuji Katka“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Katko, děkuji za váš dotaz. W sed jako takový nebývá problém sám o sobě. Většinou jde o svalovou dysbalanci, která může být součástí nějakého onemocnění (například hypotonie), neoptimálním vývojem v prvním roce života. Jestliže takto někdo sedí ve vaší rodině může to být i obkoukané... Určitě se dá dělat více věcí než jen opravovat. U toho opravování opatrně s tím, aby to doma nedělalo zbytečně velké dusno. Jsou cviky, které vám dá na míru dětský fyzioterapeut a ty mohou podpořit sezení ve volném sedu. V případě, že byste měla zájem, pořádám online seminář i na téma sed, překážkový sed a W sed, který má přes 2 hodiny a dozvíte se veškeré souvislosti okolo sedu a W sedu, ale osobní návštěvu fyzioterapeuta to nenahradí. V rozhovoru bych chtěla zmínit čemu všemu by se měl člověk u dětí s W sedem vyvarovat (jízda na nízkém odrážedle, skákání na trampolíně, nadměrné obouvání - doma neobouvat - pokud to jde,...). Přeji krásný den Michaela Kačírková, dětská fyzioterapeutka“

Daniela: „Dobry den, chtěla jsem se zeptat, mám 8M dceru. Leze po čtyřech, o věci (nabytek, hračky,…) se zvedá do kleku na kolenou a má tendence si u toho sedat a dělat W sed s opíráním se jednou rukou o nábytek a druhou si hraje. Je to velký problém? Dá se to nějako “odnaučit” nebo to není tak rizikové? Moc děkuji“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Danielo, děkuji za Váš dotaz. Odnaučit bych neřekla, ale spíše odpořit volný sed a sezení ve volném sedu... Určitě bych dopomáhala k vysokým šikmým sedům a přechodu z polohy na čtyřech do polohy volného sedu. Je skvělé, že so o to zajímáte už nyní, jelikož když pohyb není zafixovaný, dá se nejlépe ovlivnit. Přeji krásný den Michaela Kačírková, dětská fyzioterapeutka“

Barbora: „Dobrý den, Je nutné navštívit fyzioterapeuta, když miminko 9M leze po čtyrech, ale k sezení se nemá? Má tendence se zvedat na kolena s oporou horních končetin a dokonce se občas snaží postavit na nohy s oporou o nábytek. Moc děkujeme Bára a Maty“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Baru, děkuji za Váš dotaz. Jesliže vývoj probíhal bez problému tak není potřeba navštěvovat fyzioterapeuta. Otázka je i jak dlouho leze po čtyřech... jestliže chvilku, má čas: volný sed, lezení a stoj přichází v podobnou chvíli (většinou do měsíce) a okolo 9-10 měsíce. Nemělo by si dosedat mezi patičky a mělo by zvládat dostat se do vzsokého šikmého sed - sed s oporou o nataženou ruku. Přeji krásný den Míša Kačírková, dětská fyzioterapeutka“

Klára: „Dobrý den, syn začínal s vysokým šikmým sedem, pak volným sedem,který teď preferuje. Jakmile ale si začal klekat,a posléze teď i stoupat, tak si sedne do W sedu. Má zároveň slabé břicho (diastázu). Je potřeba opravovat z tohoto sezení?“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Klári, děkuji za Váš dotaz. Občasný W sed nevadí, otázka je spíše té souvislosti s diastázou, ta by u takhle velkého děťátka už neměla být. Zaměřila bych se spíše na funkci břišních svalů, aby se diastázka nepodporovala. Přeji krásný den Michaela Kačírková, dětská fyzioterapeutka“

Soňa: „Dobrý den. Je v pořádku jídelní židlička Stokke steps? Líbí se mi a vybíráme. Dekuji.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den, neznám všechnz značky a typy židliček. Doporučuji rostoucí židličku, která se přizpůsobí děťátku. Osobně máme Cybex lemo, ale i dřevěné rostoucí jsou v pořádku.:) Podívejte se na mé stránky na blog, mám tam článek, jak vybrat dětskou židličku. Přeji krásný den Míša Kačírková, dětská fyzioterapeutka“

Zuzka: „Dobrý den, V první řadě bych vám chtěla moc poděkovat za Vás a Vaš profil na IG. Rada bych se zeptala, zkoušela jsem posszovat svou dceru (8M). Když ji posadím, drží rovná záda, nohy natažené (občas jednu přikrčí) ale jsou volné, nemá ani špičky vytažené. Vydrží takto okolo pár minut. Dokonce si sáhne i pro hračku a znovu se narovná. Chtěla bych se zeptat, vím, že už ji nemám takto posszovat, když to neumí sama. Je možnost, jak ji v tom podpořit? Nebo mam nechat ať si jede vlastním tempem? Děkuji“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Zuzko, děkuji za Vaši zprávu a dotaz. I když to vydrží a sed udřží, počkala bych, ale se do toho dostala sama:). Aby nepřišla o trénování přechodů - tedy o přechody z polohy na čtyřech do pozice vysokého šikmého sedu a do volného sedu, aby to pak uměla sama.Nebojte brzy se posadí. Sed průměrně přichází mezi 9-10 měsícem. Přeji krásný den Míša Kačírková“

Hanka: „Dcera, 9 měsíců, leze... Při posazení z lezení nechá jednu nohu do w sedu, opravovat nebo nechat tak až si na to přijde sama.? Děkuji za odpověď maminka Hanka s dcerou Natálkou“

Michaela Kačírková: „Dobrý den, jestli si nesedne do volného sedu, řešila bych s odborníkem. Pokud to střídá s volným sedem a nepřevažuje to, neřešila bych. Jestli takto sedí výhradně na jednu stranu, řešila bych spíše, jelikož jde o asymetrický sed. Budu o tom snad mluvit při vstupu:) Pozdravujte Natálku Přeji krásný den Míša Kačírková“

Lucie: „Dobrý den, měla bych dotaz, zda ten w sed je opravdu tak špatný jak se říká. Pokud tak dítě sedí od mala do 3-4 let,zda bude mít problémy a pokud ano tak v čem a jak se to bude projevovat. Děkuji.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Lucie, děkuji za Váš dotaz. Jestliže se dítě hýbe variabilně - umí i volný sed, který převažuje, tak občasný W sed nevadí. Jestliže je W sed součástí jiného onemocnění, je na místě řešit věci prioritně. Jestliže je dítě zdravé a převažuje W sed, tak je za mě škoda to neřešit, jelikož se podporuje neoptimální držení těla do budoucna, tedy i neoptimální pohyb. Pokud takto sedí od začátku, tak se to moc časem samo nezmění... Snad jsem alespoň částečně odpověděla na Váš dotaz - více ve vstupu. Přeji krásný den Míša Kačírková, dětská fyzioterapeutka“

Hana: „Dobrý den, dcera si ráda sedá na kolena, někdy špičky vystrčí do w sedu jindy ne, na fyzio nám bylo řečeno že pokud si sedi na patách, případně špičky vystrčí ale patu má směrem nahoru, tak je to v pořádku.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Hani, děkuji za Váš dotaz, jesliže sedí i ve volném sedu, tedy variabilně, neřešila bych. Jestliže sedí jen na patách hlídala bych si, aby nedosedla mezi paty a měla bych to jako takový malý vzkřičník (nevím kolik jí je a jak dlouho to dělá či při jaké příležitosti...). Jestliže dosedne mezi patz je jedno kam směřují špičky, jde o W sed, byť mírnější, ale je to W sed...¨Přeji krásný den Míša Kačírková“

Martina: „Dobry den, syn casto sedel ve W sedu se spickama do protismeru, coz zpusobilo, ze ma ploche nozicky. Cvicime s fyzioterapeutkou. Ted uz vim, ze tento sed neni spravny, ale nikdy mi o tom nikdo nerekl (ani pediatr i presto, ze jsem se specialne na ploche nozicky ptala pri kazde kontrole od jeho 1. narozenin). Jaka je, prosim, informovanost maminek v tomto smeru? Dekuji“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Marti, děkuji za Váš dotaz. Je velmi zajímavý a vlastně na něj nedokáži odpovědět. V mé bublině ve které se pohybuji o tom vědí, snažím se o osvětu jak na sociálních sítích, na mých stránkách, tak jsme s kolegyní i napsaly knihu (pohybový vývoj dítěte s láskou a respektem), přednášela jsem i pro pediatry,... Tedy doufám, že každým dnem je informovanost lepší a lepší. Je to k zamyšlení, kde ještě se snažit o osvětu. Jsem ráda, že jste se nakonec dostala k informacím a a že jste se synem pod dohledem. Přeji krásný den Michaela Kačírková, detskafyziomama“

Monika: „Dobrý den, mám syna 3 roky a pořád preferuje w sed. Nepřeskočil nic ve vývoji krásně lezl a pak si sedl s nataženýma nohama dopredu. Začal sedat do w sedu až když začal chodit. Pořád ho opravujeme, ale nepomáhá to. Už má i kolínka hodně nakloněné k sobě, vypouklé bříško. Chtěla jsem se zeptat jak a kde to řešit a jestli už není pozdě. Děkuju a přeju hezký den.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Moniko, děkuji za Váš dotaz. Nikdy není pozdě:). Vždy je možné něco změnit, podpořit. Nejvhodnější je navštívit dětského fyzioterapeuta (na pojištovny či jako samoplátce). Než se někam dostanete mohu nabídnout webinář na téma Sed, překážkový sed a W sed, kde vysvětluji souvislosti s W sedem a co můžete dělat doma, než se dostanete k odborníkovi. Přeji krásný den Michaela Kačírková“

Kateřina: „Dobrý den, je možné že stoj přijde dříve než volný sed? Je to špatně?“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Kateřino, ano je to možné, každé dítě je jiné, každopádně by mělo být nejprve leyení po čtyřech než stoj, nebo ve stejnou chvíli. :) Přeji krásný den Míša Kačírková, dětská fzyioterapeutak“

Petra: „Dobry den,chci se zeptat, syn vzdy sedel do "w" nikdy nebyl v choditku,nesnazila jsem se ho drive posazovat,jeho motoricky vyvoj jsem nepreskakovala,chodi po spickach,ma tedy i PAS a 4 roky. Ale co me zajima... Dcera 12 let preskocila lezeni po ctyrech,posazovala jsem ji,ucila chodit za rucicky,byla v choditku. Problem s chuzi nema ani nemela,neboli ji zada,je sportovne aktivni,jezdi na kolobezce, skateboardu,bruslich,lyzich... Syn ma vetsi problemy a s nim jsem dodrzovala takove rady jako drive neposazovat,nedavat do choditka,jak je to mozne? Dekuji za odpověď.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den, děkuji ya Váš dotaz Petro. W sed se při PAS objevuje častěji, děti jsou si v něm jistější, tedy často bývá součástí diagnózy... Je skvělé, že to dcera zvládla, je určité procento dětí, které v podstatě "zvládne vše", měla dobré základy :). Jak je to konkrétně u vaší dcery bych potřebovala s vámi probrat osobně a více. Přeji krásný den Michaela Kačírková“

Milena: „Dobrý den, co dělat když dítě dává špičky při chůzi dovnitř? Sedy různě střídá, nedá se říct který by úplně převažoval. Dítě má 20 měsíců. Jsou nějaké cviky, které s tak malým dítětem zkoušet? Děkuji za odpověď.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Mileno, dporučuji navštívit odborníka, aby dítě zkontroloval, proč to tak je. Také bych zjistila, při jakých situacích t odělá, jestli stále, když se stydí, v obutí,... Pokud v obutí, řešila bych zda je obuv správně zvolena (velikost, respektování nohy,...). Přeji krásný den Míša Kačírková, dětská fyzioterapeutka“

Marie: „Se synem v podstatě od narození chodíme na fyzioterapie. Zpočátku kvůli predilekci, pak velké zaklánění hlavičky v poloze na bříšku, plazení, w sedy, aktuálně řešíme chůzi po kolenou (synovi je bez pár dní 18 měsíců). Nemá nic neurologického, je jinak zdravý, zvídavý, povídavý. Jak se to stane, že se nám ty potíže takhle kupí, ačkoli cvičíme, hlídáme si správnou manipulaci s miminkem atd.? Mám pocit, ze ať děláme, co děláme, syn si vždy najde přesně ten nevhodný pohybový vzor.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Marie, děkuji za Váš dotaz. Může to být geneticky, uložením v děloze, porodem,... těch aspektů je více, zeptala bych se Vašeho fyzioterapeuta, jak to vidí on, přeci jen má vašeho syna více nakoukaného. Držím palce, ať se z toho brzy dostanete a už nemusíte nic řešit. Přeji krásný den Michaela Kačírková“

Gabriela Kozlová: „Hezké odpoledne, zaujalo mě vaše povídání o w sedu. Moje dcera má už 8let. Tento sed je pro ní naprosto přirozený. Postavení noh má přesně jak jste uvedla vbočená kolena a při chůzi vbočené špičky. Mám pocit, že to řeším stále od jejího 3. roku :-( První ortoped mi navrhl ortopedické vložky (několik let), nevedlo to nikam a chůze se nezlepšila. Druhý ortoped mi řekl, vložky jsou k ničemu, má vadnou rotaci v kyčlích 80%dovnitř a 20% ven, že se to věkem spraví a pokud ne, tak se to řeší operativně kolem 12roku, což mi přijde naprosto špatně a nechce se mi čekat "jen tak". Tento týden jdeme k dalšímu odborníkovi a chtěla bych, aby nám doporučil nějaké cviky ( pokud jsou). Co si myslíte o názoru těchto odborníků? Vložky do bot, čekat? Moc děkuji za Váš názor, pěkný den Gabriela Kozlová“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Gabi, děkuji za Váš dotaz, ač mě zpráva trošku mrzí a chápu, jak se musíte cítit :(. W sed je potřeba řešit aktivně, tedy aktivovat svaly trupu a dolních končetin. Jak jsem ukazovala, tak W sed nepramení z nohou (tedy samotné vložky jej nemohou vyřešit), ale už z trupu a kyčlí, tedz je vhodné se zaměřit na tuto oblast. Doporučuji se obrátit na fyzioterapeuta. Přeji krásný den Míša Kačírková“

Irena: „Dobrý den, dcera má 9,5 měsíce, plazí se, ale do lezení po čtyřech se jí nechce, za to se stále všude staví na špičky a po špičkách se i přesouvá. Je nějaký trik, jak podpořit lez po čtyřech?“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Ireno, děkuji za Váš dotaz. Plazení je nejoptimálnější řešit s odborníkem osobně (dětským fyzioterapeutem). Napíši pár obecných rad: nechávat děťátko nahaté (pokud to teplota dovolí), protiskluzové tepláčky/bodýčko, protiskluzové podložky, ohraničit prostor pro plazení, aby neplazilo daleko... V neděli pořádám online seminář na téma Jak podpořit lezení po čtyřech, když by vás téma blíže zajímalo, většinou trvá přibližně 2 hodiny, ale návštěvu fyzioterapeuta nenahradí. Přeji krásný den a brzy rozlezenou dceru Michaela Kačírková, dětská fyzioterapeutka“

Dana: „Dobrý den, syn začal docela pozdě chodit (až v 17 měsících) a nyní v 19 měsících má ještě hodně vbočené kotníky. Je to tou pozdní chůzí? A dokdy by se to mělo spravit než to začnu řešit s nějakým fyzioterapeutem? Děkuji Dana“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Dano, chůze v 17 měsících je stále v normě, podstatnější je, jak kvalitně probíhal předchozí vývoj. Takto nedokáži zhodnotit, jak moc jsou kotníky vbočené a jak moc je potřeba to řešit. Jestliže si nejste jista, je vhodné kontaktovat odborníka - v tomto věku dětského fyzioterapeuta či fyzioterapeuta, který pracuje s dětskými nohami. Případně napište email s tím odkud jste, zkusím Vám někoho doporučit ve Vašem okolí. Přeji krásný den Míša Kačírková“

Alena: „Dobry den, mam 9m dceru a pouze leze , ale uz dokaze sedet, kdyz cteme knihy tak nam na kline sedi, v kocarku uz jinak jezdit nechce nez v sede, moje otazka zni , je to hodne spatne kdyz nesedi sama ? Lezt nechce s plazenim si vystaci, mame radeji navstivit detske fizio?“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Aleno, děkuji za Váš dotaz. Plazení je náhradní pohybový vzor, který je vhodný řešit osobně s fyzioterapeutem, zvláště ve chvíli, kdy už se dostává do vyšších pohybových vzorů, jako je sed. Sama bych u zdravého dítěte nedoporučila jej posadit dříve, než se do sedu dostane samo. Tedy hlavně bych se zaměřila a snažila se podpořit lezení po čtyřech, aby se dcera rozlezla. Přeji krásný den Michaela Kačírková, detskafyziomama“

Klára: „Dobry den, Dcera 10m leze po 4, začala se nedávno sama posszovat do volného sedu. Všimla jsem si, že občas při lezení zapomíná ruku pod sebou a spadne. Je to možná souvislost s novou dovednosti? Nebo to s tom nesouvisí a měla bych vyhledat fyzio? Nebo je to normální že dítko takhle občas “zapomene” ve zbrklosti?“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Klári, Jestliže to je občas, tak bych to neřešila. Může to být tím, že její hlava je rychlejší než tělo, jestliže je vývoj jinak v pořádku, byla bych v klidu. Jestliže předtím neplazila asymetricky, tak by to mělo být ok, jestliže plazila je možné, že přepadá přes tu ruku, kterou se více opírala, tam je poté otázka, zda t neřešit z důvodu zkontrolování asymetrie/symetrie. Přeji krásný den Michaela Kačírková“

Nela: „Dobry den, Moje dvouleta holcicka casto sedi do W. Obcas chodi po spickach. Kdyz ji napomenu pri W sedu, nozicky srovna. Jak bych ji mohla podporit, aby nemela spatne drzeni tela do budoucna? Dekuji za Vas cas a preji krasny den!“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Neli, děkuji moc za Váš dotaz. Určitě doporučím navštívit odborníka osobně, neobouvat doma botičky (nechávat naboso nebo v ponžkách), nedávat níyká odrážedla, ale dobře nastavit koloodrážedlo (pokud máte zájem o tyto jezdící pomůcky), čas aby trávila na protiskluzém povrchu či protiskluyové tepláčky (aby se ji neroyjížděli nožkz do stran), jsou cviky, které se těžko popisují. Pokud máte zájem, pořádám webináře i na téma Sed, překážkový sed a W sed, kde ukazuji i konkrétní cviky a vysvětluji souvislosti, avšak osobní náštěvu fzyioterapeuta bych nezavrhovala. Přeji krásný den Michaela Kačírová“

Tereza Petirová: „Dobrý den, mám 16měsíčního syna, který nechodí a preferuje w sed. Snažím se ho pokaždé opravit, ale nelíbí se mu to, hned si sedne opět zpět do w sedu. Momentálně řeším, zda tento sed má vliv i na stoj na špičkách. Syn se staví pouze na špičky už druhý měsíc. Řeším to s ortopedem a fyzioterapeutkou, tvrdí mi, že do tří let se chůze po špičkách neřeší. Jaký je Váš názor ? Děkuji.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Terez, děkuji za Váš dotaz. Jestliže dostoupne a nemá s tím problém, možná zhodnotili, že to je problém druhotný. Stoj na špičkách může mít mnho důvodů (zvýšená citlivost nohou, zkrat lýtkových svalů, hypotonie, interní problémy,...). Nedokáži objektivně zhodnotit na dálku. Určitě bych podporovala co nejkvalitnější pohybový vývoj. Určitě bych se pořádně doptala fyzioterapeutkz ke které chodíte, ta by měla umět nejlépe na Vaše dotazy odpovědět. Přeji hezký den Michaela Kačírková, dětská fyzioterapeutka“

Lucie: „Dobrý den, od narození jsme cvičily s dcerou vojtovku kvůli asymetrii. Teď začíná lozit a sedět, je jí 7m, bohužel si sedá i do W sedu. Převažuje w sed, ale umí si sednout i dobře. Mám počkat, jestli se to ustálí nebo mám raději kontaktovat našeho fyzioterapeuta? Byly jsme naposledy asi měsíc a půl zpátky a bylo nám řečeno, že už není nutné cvičit, v té době bylo vše v pořádku. Předem děkuji za odpověď, ráda vás sleduji i na vašem IG ❤️“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Luci, děkuji za Váš dotaz. Jestliže máte fyzsioterapeuta na kterého se můžete obrátit, neváhala bych a kontaktovala jej, abz si ten sed dcera nezafixovala. Maximálně uděláte o krok navíc, ale budete v klidu, že jste pro ni udělala vše:). Přeji krásný den Míša Kačírková“

Tereza: „Dobry den, Všimla jsem si, že dcera od doby co volně sedí (dcera 12m), si začala pokládat hlavičku. Při lezení si občas lehne na chvilku a položí hlavu, kdxz sedí ve stoličce, občas si položí na chvilku hlavu. Ať už o stůl, hračky, gauč atd… dokonce i při klekání nebo stoji, tak se občas stane, že si na chvíli položí hlavu. Ano, začala si dříve stoupat než sedat :( Do teď to nedělala. Je to normální?“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Terez, děkuji za Váš dotaz, bohužel nedokáži zhodnotit z pár řádků, proč to dělá a jak to vypadá. To, že si položí hlavičku nemusí nic špatného znamenat. Zjištovala bych v jaké situaci to dělá, jak hlavičku pokládá. To, že bzl stoj dříve než sed, nevadí. Podstatnější je, aby bylo lezení (ne plazení, ale lezení po čtyřech) dříve než stoj. Přeji krásný den Michaela Kačírková, dětská fyzioterapeutka“

J.: „Dobry den, oporučila byste nějaký trik - cvik zapojený do každodenní činnosti na lehkou valgozitu (dite 3 roky)? Ve chvili kdy dceri reknu, ze si jdeme zacvicit broučka nebo výtah (cviky od fyzio), tak automaticky nechce, i formou hry na doktorku či jinak ji nelze donutit. MUDr doporučila tejpování a chozeni po špičkách či po vnější straně chodidel (což ráda někdy provede při hře na baletku nebo opičku) nicméně fyzioterapeutka před ní řekla, že je to k ničemu, protože to řeší důsledek nikoli povolené břišní svalstvo - je to oprvadu tak? Tejpování taktéž, prý by defacto musela být celá zatejpovaná již od bříška, přes stehna až k noze - je tejp na noze opravdu k ničemu? Poradila byste nejaky tejp? Přijde mi lepši neco než nic.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Vždycky je co vymýšlet a co udělat, ale bez toho, že bych ji znala to je velmi těžké. zkuste cvičit s ní, nebo dělat cviky vy a neříkejte ji o tom, že to je cvičení... styl chůze úplně neovlivní aktivitu chodidel a je opravdu potřeba řešit tělo komplexněji, ale nic tím nezkazíte. Pořidte senzomotorické puzzliky (i 3D verzi). Tejp je podpůrný, neměl bz být hlavní částí terapie. Poproste vaši fyzio, co bz Vám ještě doporučila a řekněte ji, co se vám nedaří..:) Krásný den Míša Kačírková“