Chat

Anna Růžičková
Babyrady – co patří a nepatří do postýlky
Záznam chatu z úterý 10. října 2023
ANTI: „Existuje na téma co patří a nepatří do postýlky nějaká odborná literatura?“
Anna Růžičková: „Krásný den, ano, určitě se o bezpečném spánku dětí dočtete v odborné literatuře. Pro základ, který postačí pro běžnou informovanost by vám mohla vyhovovat kniha Spánek miminek. Zde najdete i odkazy na další odbornou literaturu. Pokud budete chtít téma studovat více do hloubky, mohu doporučit oficiální informace Americké asociace pediatrů, Evropské asociace a také např. La Leche Legue.“
Eva Součková: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaká je vhodná matrace pro novorozence. Děkuji.“
Anna Růžičková: „Krásný den, u matrace pro novorozence je důležité dbát na její tvrdost. Plocha pro spánek dítěte by měla být tvrdá přibližně tak, jako když na zem položíte podložku na jógu a na tu si lehnete. Pak je určitě důležitý mateiál, který by měl být hlavně prodyšný. Dávejte také při výběru pozor na to, zda budete používat monitor dechu a jaký. Zde je třeba informovat se, jaká bude vhodná tloušťka a někdy i materiál matrace, aby monitor dechu snímal v pořádku. V případě, že by miminko spalo ve společné posteli s rodiči, je důležité, aby byla matrace také dostatečně tvrdá a prostředí bezpečné.“
denmark: „Co musí vždy patřit do postýlky?“
Anna Růžičková: „Krásný den, ač to může znít zvláštně, tak do postýlky pro dítě do jednoho roku patří pouze pevná matrace, která je vhodná do kontrétní postýlky (tj. nikde nevzniká prostor, kam by mohlo dítě zapadnout) a k tomu vhodné a kvalitní prostěradlo, které pevně obepíná matraci a nesklouzne z ní. A to je všechno :)“
Katka: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli je naopak něco, co by v postýlce pro dítě, které nemůže usnout (od miminka je to nespavec), mělo být? Nemá návyk na žádného plyšáčka/muchláčka ani "ňuňu deku nebo podobně. Syn 2 roky spí stále s námi, teď mu chystáme k Vánocům jeho pokojík a já bych mu ráda postel nějak "vymazlila", aby tam spinkat chtěl. V současnosti mimo mě - matky ke spánku nic jiného nepotřebuje, i když s evzbudí v průběhu noci, shání se pouze po mě, jakmile se ozvu, přitulí se a usne v podstatě okamžitě, když tam nejsem je pláč. Děkuji za rady. :)“
Anna Růžičková: „Krásný den, děkuji za hezkou otázku :) Je potřeba myslet na to, že je spánek pro dítě obrovskou separací, která je pro něj těžká. Je to separace od jeho nejmilovanější osoby, a to i v případě, že spíte vedle sebe. Navíc v tomto období dítě přirozeně prochází separační úzkostí. Co se týká přesunu do vlastního prostředí, určitě bych doporučila, abyste dítěti nechali volnost ve výběru, ať už postele, tak ložního prádla, nového plyšáčka do postýlky apod. To, že si bude moci vybrat mu opravdu může pomoci. Další důležitou věcí je, že se dítě musí v prostředí cítit bezpečně. Můžete začít s tím, že budete v nové posteli na denní spánek (pokud ještě u dítěte je), a pozdeji zkoušet noční spánek, třeba i za vaší přítomnosti.“
Lucie: „Dobry den,mam rocni holcicku....jiz vice jak mesic spi neklidne (nejde o zoubky),v noci cestuje po postylce,spi spise v rohach kde ma polstarove mantinely,obcas zaplace....v postylce ma tedy jen ty a jednoho maleho plysaka maly polstarek....usina s plenkou v ruce....nesnasi prikryvat.....nevim co s ni budu delat v zime kdyz takto cestuje.....mela bych se snazit o perinku nebo podobne ?(v pytli uz spqt nechce)Nemuze mit nejaky diskonfort v postylce s kvalitou spanku?dekuju“
Anna Růžičková: „Krásný den, příčin neklidného spánku může být více a musela bych znát více informací. Každopádně je dobré myslet na to, že zvýšený pohyb v postýlce je pro dítě přirozený, a s tím, jak dítě roste, tak pomalu vymizí. Co se týká přikrývky, je normálně, že děti nepotřebují tolik ložního prádlo, jako my dospělí. Pokud máte obavy, že bude holčičce chladno, zvolila bych nožičkový spací pytel, který je hodně podobný pyžamu, a nevadí starším dětem tolik, jako uzavřený pytel. Dne vám ho ukážeme i ve vysílání. Teplota v místonosti, ideální pro spánek, by celoročně měla být někde mezi 18-21 stupni. To, zda je dítěti teplo nebo zima, vždy kontrolujeme na zátylku, neorientujeme se podle nožiček ani ručiček.“
Alena: „Dobrý den,dcera má své oblíbené plyšáky a je jimi ve spánku obklopena.Sama si je kolem sebe připraví, má je pojmenované a kdyby jeden chyběl bude ho hledat a když ho nemůže najít ,není ve své kůži. Bez nich by neusnula.Je ji 8let.Jak to takhle ještě dlouho nechat?Děkuji“
Anna Růžičková: „Dobrý den, je přirozené, že se chce dítě ve své postýlce cítit dobře a bezpečně a vaší dcerce pravděpodobně k těmto pocitů pomáhají plyšáci. Nekladla bych na to nějaký důraz, nechala bych to času. Můžete si nastavit hranice, pokud například cestujete a nechcete s sebou brát všechny plyšáčky, že v takových případech budete brát jen jednoho, ale pokud to vás osobně nijak neomezuje, tak bych v tom nehledala problém, a tím pádem není třeba hledat ani řešení.“
ANTIMONY: „Co rozhodně nepatří do postýlky?“
Anna Růžičková: „Krásný den, do postýlky dítěte do jednoho roku nepatří téměř nic. Vypíchla bych hlavně zavinovačky, hnízdečka, mantinely, plyšáky, plenky, dečky, polštáře a další měkké lůžkoviny.“
ANTIMONY: „Co může ale nemusí být v postýlce?“
Anna Růžičková: „Krásný den, můžete, ale nemusíte dítě oblékat do spacího pytle. V případě, že to není třeba, může miminko spát klidně i jen v pyžamu.“
Janca: „Dobry den, prave jsme nase 18 mesicni batole uspesne presunuli do vlastni postele. (s nami v loznici). Spi tam prvni cast noci, pak si ho bereme k nam, ale zpatky do vlastni postylky uz nechce. Je mozne tuto cast, kdy spi samo ve vlastnim, nejak prodlouzit?“
Anna Růžičková: „Krásný den, píšete právě, tak bych řekla, že ve své posteli nebude vaše batole dlouho. Dala bych tomu určitě čas. Můžete o tom mluvit, ujišťovat batole o bezpečí prostředí, o tom, že jste u něj. Zároveň je dobré dát mu možnost vrátit se k vám do postele a vědět, že tam je vždy to bezpečné místo. Držte se, uvidíte, že si to časem sedne.“
Nikola Novotná: „Dobry den, naše holcicka 3M poměrně bez problému usne, ale vždy se probudí po 30 minutách (ať je to kočárek, postylka, autosedačka) nedá se znovu uspat, je rozmrzela a víc a víc pláče a znovu ji uspím zase az po půlhodině nošení a zpívání. Dělám něco špatně? Jediné kde spi delší dobu je nositko, ale nevim, zda je dobre ji mít cely den na spanek pouze v nositku. Děkuji za odpověď“
Anna Růžičková: „Krásný den, ráda bych vás uklidnila, protože opravdu neděláte nic špatně. Některé děti projdou vývojovým obdobím krátkých denních spánků. V případě, že vidítě, že to holčičce nestačí, potřebuje spánku více, můžete ji zkusit uspat o něco dříve, zda by to spánek neprodloužilo. A jinak doporučuji určitě využívat metody, které vám fungují. Takže pokud vám funguje nosítko, pak určitě využívejte to. Spánek, obzvlášť během prvního roku, je velice různý a s tím souvisí i způsob uspávání a uspořádání spánku. Uvidíte, že se to s časem bude měnit. Teď nejvíc miminko potřebuje vás, jako své bezpečné a láskyplné prostředí v novém velkém světě, proto je mu nejlépe u vás v nosítku :)“
ANTIMONY: „Co nesmí být v postýlce?“
Anna Růžičková: „Krásný den, v dětské postýlce by do jednoho roku nemělo být nic kromě matrace a prostěradla.“
Romana: „Dobry den, chci se zeptat jestli jeste kojit 14ti mesicni dite v noci? Budi se tak 2-3 za noc, dekuji.“
Anna Růžičková: „Krásný den, pro dítě je přirozené se kojit i během noci i v tomto věku. Není nutné to omezovat, pokud vy sama nechcete. WHO doporučuje kojit dítě minimálně do 2 let, a to včetně noci. I 14 měsíční dítě může mít stále během noci hlad, nebo žízeň. Nebo se potřebuje ujistit, že jste u něj a je v bezpečí.“
Katka: „Miminko usíná v postýlce, vedle v posteli leží maminka a s mobilem v ruce .Muze mít toto chování dlouhodobě špatný vliv na spánek dítěte?“
Anna Růžičková: „Krásný den, pokud se jedná o noční spánek, tak využívání elektroniky, jako je mobilní telefon, která vyzařuje modré světlo, není pro náš spánek dobré. Dlouhodobě to samozřejmě může ovlivnit spánek miminek i maminky. Telefon doporučuji nechávat mimo ložnici nebo v dostatečné vzdálenosti od místa pro spánek a v leteckém režimu. Spánková hygiena je zásadní pro naše fyzické i duševní zdraví.“
Jitka: „Dcera mela vždy problém usnout, uspávání trvalo několik hodin.. Jediné, co někdy pomohlo pevná zavinovačka a položit do péřového polštáře. Od kolika měsíců/let je pokládání do péřového polštáře bezpečné? Od kdy je vhodné používat mantinel? Děkuji“
Anna Růžičková: „Dobrý den, pokud u vás byl takový problém, pravděpodobně se jednalo o něco, co s prostředím nesouviselo, ale spíše s komfortem a pohodlím miminka. Využití jakékoliv takové pomůcky by mělo být k zvážení po prvním roce. Vždy je důležité koukat se na dítě individuálně a případně tuto dobu prodloužit. S mantinelem je to stejně.“
Klára: „Dobrý den, máme klučíka, který se narodil na 7,5 měsících. Dnes mu je rok a půl a vůbec nespí přikrytý, po obědě, ale hlavně v noci je to problém. Nesnese na sobě jakoukoliv přikrývku, ani slabou, ihned se probouzí. Ve spánku potřebuje prostor, stále se vrtí. Bojíme se, aby neprochladl. Je na to nějaká rada, prosím. Děkuji za odpověď“
Anna Růžičková: „Krásný den, k takové situaci je vhodné využít nohavičkový spací pytel, který je velice podobný pyžamu, ale má mnohem větší teplotní výhřevnost. Je dobré myslet na to, že mají děti jinou teplotní regulaci, jako my dospělí, proto se nebojte, spánek sledujte, teplotu kontrolujte na zátylku a případně pořiďte slabší spací pytel. U nás najdete například lehký s TOG 1.0, který je pro horkokrevnější děti ideální.“
Kristýna: „Krásný den, jaký máte názor na spaní miminek v postýlce, v mojžíšově koši, či dokonce na větší posteli (matrace u země). Děkuji předem za názor“
Anna Růžičková: „Krásný den, mojžíšův koš je vhodné využívat například na denní spánek pod dohledem. Na noční spánek však vhodný není. Co se týká montessori postele nebo matrace na zemi, to je výborná varianta již pro kojence, kteří umí lézt. Myslete však na zabezpečení pokojo, protože má dítě přístup ke všemu.“
Veronika: „Zdravim, Snicko! Sleduji vas na instagramu a poznala jsem vas po hlase :))) Prcek 2r potrebuje mit v loznici/posteli vsude auta. Nemate tip na to, jak to odstranit? Jak usne, tak uklizim alespon auta z jeho blizkosti, casto treba houkaji atd“
Anna Růžičková: „Krásný den, Veroniko, moc děkuji za sledování, vážím si toho. Malý milovník aut. Můžete si o tom popovídat, říct malému z čeho máte obavy, co byste chtěla změnit a nastavit pro všechny rozumnou hranice. Třeba vystavit autíčka na nějakou polici blízko postele, aby na ně chlapeček viděl, jedno oblíbené položit k posteli a nějaké plyšové vzít do postele.“
Petra: „Syn 2r pres den zacal usinat pouze na gauci u kojeni, o posteli nechce slyset (s krikem utika). Kdyz vstane pozde rano, nespi pres den vubec a vecer je ospaly, place. Co delat? Jak ho do postele pres den “nalakat”?:) dekuji“
Anna Růžičková: „Krásný den, zjistěte, co mu tam vadí? Možná to, že ví, že tam pak nebudete? Můžete ho zkusit ujišťovat o tom, že budete pořád na blízku, že nebudete nikam odcházet, říct mu, co budete během jeho spánku dělat. Dále bych doporučila zaměřit se na větší pravidelnost, takže se držet ranního budíčku, aby nevznikala situace, kdy dítě bude přeunavené večer :)“
Lucie: „Dobrý den, mám 5 měsíčního syna, používám na spaní spací pytel, ale v noci je neklidný, budí ho vlastní pohyby, po kojení má pak problém usnout, hraje si s rukama, máchá jimi, což ho probudí. Protože v náručí usne hezky, zkusila jsem napevno zavinout, to ho zklidnilo a je to lepší. Mám ale obavy nechat ho celou noc, tj. třeba 12 hod. "svázaného", jestli to neškodí nějakému přirozenému psychomotorickému vývoji. Co byste poradila? Děkuji“
Anna Růžičková: „Krásný den, v tomto věku již zavinovačka opravdu není vůbec bezpečná. Ta by se měla odbourat nejpozději do 3. měsíce, kdy dítě naznačuje, že je schopné většího pohybu a přetočení na bříško. V případě, že by se dítě v zavinovačce přetočilo na bříško, nemá šanci se z ní samotné dostat. Proto už bych doporučila rozhodně zavinovačku nepoužívat a hledat příčinu neklidu, což u vás vypadá na to, že opravdu miminko potřebuje objetí, aby se dokázalo zklidnit a usnout. Můžete se podívat na můj profil na Instagramu, kde je mnoho informací a praktických rad.“
Anonym: „Dobrý den, to opravdu nesmím dat do postýlky nic? Ani dekou přikrýt miminko? Proč když dřív všechny maminky miminka prikryvaly bylo to v pořádku, nic se nestalo a najednou jen matrace a prosteradlo? Co když miminko hodně kope a hází rukama? Zavinovat?“
Anna Růžičková: „Krásný den, právě proto, že to v pořádku nebylo se to dnes nedoporučuje. Díky rozsáhlým výzkumům, studiím a kampani Back to Sleep víme, jak má bezpečný spánek pro dítě vypadat, abychom snižovali rizika SIDS a SUID (náhlého a neočekávaného úmrtí dítěte. Stalo se toho bohužel mnoho, jen se o tom nemluvilo tolik, jako dnes. Po kampani Back to Sleep se celosvětově snížila úmrtnost miminek na SIDS o více jak 50%. Zavinování doporučuji využít jen v případě, že opravdu nefunguje nic jiného. To, že miminko projevuje své primární reflexy je správně a nechceme je příliš potlačovat. Zároveň je jasné, že se chceme vyspat, proto je dobré hledat řešení individuálně pro každou rodinu.“
Daniela Voldřichová: „Dobrý den, kam správně ukládat novorozence při společném spánku? Batole nám už leze po polštářích a peřinách, kde chce, ale čeká nás sourozenec. Je vhodná přiražená postýlka k posteli? Bere se to jako společné spaní? Děkuji“
Anna Růžičková: „Krásný den, ano, připevněná postýlka k vaší posteli je určitě skvělou variantou do začátku. Mluvíme o dvou pojmech, a to je cosleeping a bedsharing. Cosleeping znamená, že spí dítě v blízkosti svých pečovatelů, ať už ve své postýlce, v přiražené postýlce. Bedsharing je pak specifický pojem pro společné spaní na jedné spánkové ploše, tzn. v jedné posteli. V případě, že máte batole u sebe, myslím, že připevněná postýlka bude opravdu dobrou variantou, aby byla zachována bezpečnost spánku.“
Aneta: „Dobrý den, synovi je rok a čtvrt. Probíhá v tomto období separační úzkost a jak se projevuje? Máme více přerušované spaní, pořád chce kojit a i přes den se chce více mazlit. Děkuji moc za odpověď a i za váš profil na IG, díky vám jsem od narození věděla co a jak a byla mnohem klidnější!“
Anna Růžičková: „Krásný den, separační úzkost se poprvé objevuje kolem 6. měsíce a pak přichází ve vlnách během toho, jak dítě roste a co se v jeho životě odehrává. Velký vrchol separační úzkosti probíhá kolem 18. měsíce, ale samozřejmě to může přijít i dříve nebo později. Projevovat se může různě, od navázání na jednu osobu s velkými emocemi, když tady tato osoba není. Dítě se může více kojit, více vyhledávat kontakt, více se probouzet nebo potřebovat pro spánek rodiče atd.“
Petra: „Jen Vás chci pozdravit a poděkovat za rady a skvělý insta profil. :) S nami spal dnes v posteli okurkovy salat v misce“
Anna Růžičková: „Krásný den, Petro, moc děkuji za pozdrav a ukázku, že i se salátem to jde! :D Zdravím!“
Petr: „Dobry den, cim muzu v postýlce miminko prikryt? Vždyť potřebuje teplo.“
Anna Růžičková: „Krásný den, nejbezpečnější je využít spací pytel, který se vyrábí již od novorozenecké velikosti. Vždy je lepší miminko více obléknout, než přikrvat. Přikrývku si dítě může přehodit přes hlavičku a bude mít velký problém ji pak sundat, tudíž hrozí udušení.“
Anna: „Dobrý den, ráda bych se zeptala na spánek 15M batolete. Dcera se v noci budí pláčem, pomůže jenom mlíčko, většinou se budí dvakrát během noci ... poslední dva týdny se i stane, že má hodinové bdělé okno, je toto normální? Můžeme ji s lepším spánkem nějak pomoci? Moc děkuji“
Anna Růžičková: „Krásný den, bohužel nedokáži takto konkrétně poradit, jelikož neznám dostatek detailů. Odkázala bych vás na můj profil na Instagramu nebo na můj web. Mohlo by to chtít zkrátit denní spánek, možná upravit celkovou skladbu dne, ale to odhaduji.“
Klára: „Přikryté děťátko má pocit bezpečí ,je divné abych ho nechala jen tak ležet dospělý člověk lépe spí také přikrytý.Já to tak mám.Dokonce to v sama doma doporučovala porodní asistentka,že neprikryte miminko je neukotvene.Dekuji“
Anna Růžičková: „Krásný den, miminko se narodí bez toho, aniž by znalo přikrývku. Stejný pocit bezpečí mu dokážeme dát i ve spacím pytli, kdy bude v bezpečí :)“
Jitka Janoušková: „Dobrý den, Aničko. Jako 5nasobná maminka, lektor plavání miminek a manipulace s nimi a fyzioterapeut Vám musím oponovat. Pro spokojený spánek miminka je útulnou v postýlce rozhodně třeba. Proto hnízdečko, péřovou zavinovačku, případně alespoň položit dítě do měkké postýlky doporučuji. S pozdravem a přáním vlastních spokojených dětí, Jitka Janoušková, Lubná u Rakovníka“
Anna Růžičková: „Krásný den, Jitko, moc vás zdrávím. Chápu vás, ale bohužel nám věda, výzkum a mnoho let studia spánku a mozku dětí říká něco jiného. Je třeba dbát na nejaktuálnější poznatky, které nám neurověda a další obory podávají.“