Chat

Michaela Studená a Barbora Urbanová
Zneužívání dětí na kroužcích – rizika a prevence
Záznam chatu z úterý 3. října 2023
DAYD: „Dochází na kroužcích ke zneužívání dospělého dítětem i dítěte dítětem?“
Michaela Studená a Barbora Urbanová: „Nemusí se dít. Sikana probiha predevsim mezi detmi a k obtezovani nemusí vylozene dochazet.Sikana muze byt fyzickeho, psychickeho ci ekon. charakteru. Nebo vse dohromady“
ANTIMONY: „BU - Zneužívání je nejhorší, co se může dětem stát na kroužcích, stává se, že tento problém je spojen i s fyzickým a psychickým násilím, drogami a alkoholem?“
Michaela Studená a Barbora Urbanová: „Muze byt, ale rozhodne to neni pravidlem. Nicmene prvky manipulace se objevuji“
ANTIMONY: „BU - Jak kvalitní je trestní právo ohledně zneužívání dětí na kroužcích?“
Urbanová Barbora: „Zákony nejsou takový problém. Problém je jejich aplikace. Systém, který má děti chránit, často zpochybňuje co se stalo, nepomůže rychle a efektivně a pak neřeší nejen následky, ale hlavně účinnou nápravu pachatele. Čímž nechrání další děti. Na tom musíme zapracovat především. A na opatření, které povede k tomu, aby násilníci už nemohli pracovat s dětmi (tzv. dětský certifikát, snad vysvětlíme v pořadu).“
denmark: „BU - Jak účinně bojuje společnost, politici, média apod. se zneužíváním dětí na kroužcích?“
Michaela Studená a Barbora Urbanová: „Aktualne je to tema, ktere se v mediich objevuje a je to dobře. Bohužel se ale objevuje ve chvíli, kdy se stalo několik smutných událostí. Držíme pěsti, aby to nebylo jen sezonní téma“
DIS: „MS - Kolik procent případů zneužívání dětí na kroužcích se odhalí?“
Michaela Studená a Barbora Urbanová: „Bohužel k tomu nemáme data“
DAYD: „MS - Zneužívání dětí na kroužcích je asi to nejhorší, co se může stát dětem na kroužcích, nevyřešila by to povinná účast rodinných příslušníků těch dětí na kroužcích?“
Michaela Studená a Barbora Urbanová: „To si nemyslíme. Zodpovědnost nese především personál, který se takového činu dopustí. V případě malých dětí přítomnost rodiče smysl má, u větších to může být zásah do dynamiky kolektivu“
STOP: „MS - Neměl by každý, kdo pracuje na kroužcích s dětmi, mít sexuologické a psychiatrické vyšetření?“
Michaela Studená a Barbora Urbanová: „Nám by se to líbilo, ale v praxi pochybujeme, že by to bylo možné aplikovat“
denmark: „Co povinný kamerový systém - mohl by pomoci proti zneužívání dětí na kroužcích?“
Michaela Studená a Barbora Urbanová: „Zneužívání se obvykle děje mimo dosah veřejnosti. Určitě by nebyl problém ošálit i kamery (sprchy, zatánout díte na záchod, domů...)“
ANTICYKLON: „Jak časté je zneužívání dětí na kroužcích v ČR?“
Michaela Studená a Barbora Urbanová: „K tomu bohužel nemáme žádná data. Nicméně je to problém systémový, jeden pachatel obvykle neubíží poue jedné oběti“
DAYD: „Jaká je ta nejlepší prevence zneužívání dětí na kroužcích?“
Michaela Studená a Barbora Urbanová: „Zajímejte se o vedoucí kroužku, ptejte se po mechanismech. Uplatnujte principy Moderní sebeobrany u dětí. Ptejte se, zajímejte se a budte v kontaktu s dítětem, aby vědělo, že jste tu stále pro něj.“
ANTIMONY: „Je šikanování spojeno se zneužíváním?“
Michaela Studená a Barbora Urbanová: „Sexualizované násilí nemusí přímo souviset se šikanou (ze strany vrstevníků), ale platí, co u jiného násilí. Budte tu pro dítě, aby vědělo, že na to není samo“
Tereza S.: „Dobrý den, existují statistiky, jak často se zneužívání v ČR děje? Děkuji“
Michaela Studená a Barbora Urbanová: „Přesné statistiky bohužel nejsou. Většina těchto činů se nehlásí. Děti se stydí, jsou manipulovány, nebo i ze strany rodičů takovéto oblíbené "přeci nebudeme mít ostudu"“
Hanka: „Dobrý den, zajímalo by mě, jak vysvětlit 7 leté dceři, že nesmí objímat každého, koho potkáme a my dospělí vřele pozdravime. Loučí se tak s panem učitelem na hudebce, na kroužku, ale i s lidmi, se kterými se pozdravime na ulici, v obchodě. Děkuji Hanka“
Michaela Studená a Barbora Urbanová: „To je strašně těžké. Gratulujeme k šikovné dceři :) nicméně doporučujeme vysvětlit hranice intimity. Kdy samotné je jí něco nepříjené, nemusí to dělat. A že její tělo je stále její tělo.“
Petr Holý: „Dobrý den, jsou sportovní kroužky rizikovější kvůli dotekům trenérů? Jaká je prevence? Dekuji“
Michaela Studená a Barbora Urbanová: „To je složitá otázka. Známe i takové případy, ale zase, neděje se to v každém kroužku. A co se týče prevence: ptejte se vedoucích a trenérů na mechanismy, vygooglete si minulost trenérů, budte ostražití, pokud budete mít pocit, že vám tam něco nesedí (přílišná kontrola i po nocích ze strany trenéra), doporučujeme příběh Terezy Vytlačilové, velké hrdinky, která si násilím prošla a velmi dobře to popisuje a analyzuje.“
Jana: „Jaká je první pomoc pro dítě, které má za sebou traumatizující zážitek typu zneužití na kroužku? Děkuji“
Michaela Studená a Barbora Urbanová: „Především budte chápaví, extrémně empatičtí a co nejdříve sežente odbornou pomoc, tedy terapeuta či psychologa. Doporučujeme to i rodičům. Ani druhotné trauma není dobré podceňovat.“
Simona Petrová: „Jak mám dítěti vysvětlit, jak si nastavit hranice? Přijde mi, že je to obtížné. Děkuji za vaši práci. Simona Petrová“
Michaela Studená a Barbora Urbanová: „Vysvětlete mu, že pokud je mu něco nepříjemné (fyzický dotyk nebo i chování), je to v pořádku říct. Minimálně vám. A pokud někdo poruší jeho intimní zonu, je v pořádku se ozvat a říct jasné "NE", to nechci.“
Filip J.: „Lze nějak agresora poznat? Když sleduju lidi v televizi, často bych to do nich neřekl.“
Michaela Studená a Barbora Urbanová: „Výborná otázka a zklameme Vás. Jsou to stejně jako u obětí lidé, do kterých by to nikdo neřekl... Nicméně pokud Vám něco nesedí na jeho/jejím chování, budte obezřetí a o to víc se zajímejte u dítěte.“
Alena V.: „Dobrý den, mění se legislativa? Budou lidi konečně za tyhle skutky trestaní?“
Urbanová Barbora: „Trestní zákoník není problém, ty tresty je možné uložit vysoké. Jen se to v praxi neděje. Je to dáno bagatelizací celé společnosti - proto to bagatelizuje i systém (policie, státní zástupci, soudy). A pak se v médiích dočítáme, že za znásilnění několika dětí padají podmínky. Je proto potřeba tlačit hlavně na ten systém. Ve sněmovně řešíme redefinici znásilnění (princip ne znamená ne) a tzv. znásilnění z podstaty - to znamená, že cokoliv uděláte dítěti pod 12 let, soudy nebudou zkoumat, jestli to "náhodou nechtěl nebo nechtěla". A bude to odsouzeno jako znásilnění. Což bude v důsledku znamenat ten přísný trest. Dále řešíme dětský cerrtifikát, aby už nikdo s minulostí sexuálního násilí na dítěti s dětmi nemohl pracovat.“
David P.: „Kdyby to někdo udělal mému dítěti, neudržel bych se. Mám syny, dřív jsem si říkal, že nejsou tak ohrožení. Asi to tak není, že?“
Michaela Studená a Barbora Urbanová: „Naprosto rozumíme. Nicméně místo tatínka ve vězení bude lepší tatínek, který tu pro dítě bude. Ohrožení zneužitím je nejčastěji blízkou osobou, tedy rodičem, rodinou, nebo právě učitelem, rodinným známým... ALe nemusíme v každém vidět agresora.“
Anna: „Existuje k tomu literatura, kterou byste doporučily k nastudování? V češtině prosím…“
Michaela Studená a Barbora Urbanová: „Doporučujeme stránky a knížku Moderní sebeobrany. Případně aktuálně připravujeme kampan zaměřenou na děti.“