Chat

host

Ing. Michaela Tilton, MBA

Kdy a jak začít s nočníkem

Záznam chatu z úterý 12. září 2023

DAYD: „Co je potřeba všechno vědět o problematice dětského nočníku?“

Ing. Michaela Tilton, MBA: „Rodič by měl nejprve vybrat metodu, která je vhodná z pohledu jeho výchovného stylu a věku a termeramentu svého dítěte. Pak je potřeba notná dávka trpělivosti, empatie, důslednosti a láskyplného vedení dítěte na jeho cestě k odplenkování. O většině těchto věcí budeme dnes mluvit.“

DAYD: „Jaký nočník je nejvhodnější - plastový, porcelánový?“

Ing. Michaela Tilton, MBA: „Záleží na preferenci dítěte a také jeho věku. Všeobecně se dá říci, že čím mladší dítě, tím méně záleží na tom, jaký nočník vybereme, pokud samozřemě odpovídá velikostí pro dítě.“

Veru: „Jak stare dite ma smysl odplenkovat a jaka je -+doba jakou to trva? Je-li dite v noci kojeno, jak tedy vyresit noc?“

Ing. Michaela Tilton, MBA: „Ideální čas na odplenkování je mezi prvními a druhými narozeninami. Jak dlouho to bude trvat záleží na dítěti a metodě, kterou zvolíte, ale řádově je to několik týdnů až měsíců. Odplenkování v noci není potřeba učit, k tomu dítě dospěje samo. Je běžné, že děti, které nemají přes den pleny a ještě je potřebují na noc. Až 20 procent pětiletých dětí ještě mají na noc plenku.“

Vlaďka: „Dobrý den, s nočníkem u mých dětí nebyl problém (první syn byl bez plen v 16 měsících, druhý ve 20 měsících) a bylo to určitě mimo jiné tím, že cítili mokro v látkových plenkách a že byli vysazováni často na nočník. Dnes je hodně maminek pohodlných děti pravidelně vysazovat. Naštěstí moje vnoučata byla vysazována často a tak se povedlo odbourat pleny mezi druhým a třetím rokem. Co si myslíte o dnešním přístupu, začít dávat děti na nočník až po druhém i třetím roce? Děkuji za odpověď.“

Ing. Michaela Tilton, MBA: „Děkuji za vaši otázku. Souhlasím s vámi, že ideální čas je mezi prvními a druhými narozeninami. Odplenkování později je zbytečně komplikovanější, o tom budeme v pořadu mluvit.“

Jitka: „Dobrý den , syn 3 roky a nemůžu ho naučit na nočník chodit kakat 14dni zpátky už to řekl a zkoušel a teď opět kaká do trenýrek nebo do pliny a neřekne to . Trvá to přes půl roku“

Ing. Michaela Tilton, MBA: „V tomto věku už je možné o tom s dítětem mluvit. Zkuste se ho zeptat, co by mu pomohlo, aby chodil na nočník nebo na záchod. Zkuste bez emocí, láskyplně společně najít několi možností, které by vyhovovaly jemu i vám a vyzkoušejte je. Netlačte, nepřemlouvejte, nevyhrožujte, prostě zkuste společně najít cestu.“

Markéta: „Dobrý den, jaké metody existují a jakou je nejvhodnější začít? Děkuji.“

Ing. Michaela Tilton, MBA: „Metod je celá řada, ne všechny mám vyzkoušené, ale o té základní radě (metodě) sundat plenku a nechat běhat bez plenky a metodu vysazovat, vysazovat, vysazovat a o metodě Hurá na nočník s programem Baby Signs ... jsem napsala víc na našem blogu.“

Lucy: „Dobrý den, 26 měsíční syn odmítá chodit na nočník (nechce si na něj ani sednout a pokud si už sedne, okamžitě řekne "hotovo", zvedá se a odchází). Máte prosím řadu jak ho na nočník naučit?“

Ing. Michaela Tilton, MBA: „V tomto věku už bude potřeba použít nějakou propracovanou metodu, tady myslím pár tipů, které najdete tady v chatu nebo v internetových diskuzích nestačí. Můžete ale zkusit s dítětem promluvit a najít cestu, co by mu vyhovovalo, kde by chtělo mít nočník, případně jaký nočník nebo schůdky na záchod atd. Také je dobré si uvědomit, že dítě se učí nápodobou a rádo dělá to, co rodiče. Zkuste toho využít tím, že dáte nočník do koupelny a dítě bude sedět na nočníku, když vy sedíte na záchodě. Hlavní je ale důslednost a pozitivní, láskyplný přístup, abychom učení zbytečně ještě dále nezkomplikovali.“

Veronika: „Stále se setkávám s poznámkami z mého okolí, kdy už začnu dceru učit na nočník. Dceři je 16 měsíců, nočník má doma na očích, ale sedat si na něj nechce. Přijde mi ještě moc malá na to, aby si uvědomovovala, co na něm má vůbec dělat.“

Ing. Michaela Tilton, MBA: „Doporučila bych to neodkládat, jakmile se dcera začne blížit období vzdoru, bude to horší. Chce to ale netlačit, dítě podpořít a pozitivně motivovat. Uvidíte, že až odplenkujete, budete spokojenější vy i dcera.“

Jitka Honzíková: „Dobrý den, dceři je 18 měsíců. Posadí se na nočník, říká ,,čuuu”, zvedne se, podívá do nočníku a řekne ,,není”. Za pět vteřin se počůrá na zem a kouká co se to stalo. Nevím jak jí na nočník naučit. Myslíte, že mě nechápe nebo to ještě nedokáže ovládat? Děkuji“

Ing. Michaela Tilton, MBA: „Pokud u ní budete, tak jí zkuste v okamžiku, kdy stojí u nočníku a čůrá na nočníček laskavým způsobem znova posadit, aby alespoň trošku se trefilo do nočníku a společně oslavte první úspěch. V tomto věku děti obvykle zvládnou ovládat své tělo a rozumí tomu, co po nich chceme, ale potřebují opakovaně zažít úspěch.“

Veronika: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jaká je nejzazší věková hranice kdy by se dítě mělo odplenkovat. Dceři je 2,5 roku a stále se to nedaří. Komentáře okolí, že už má být dávno bez plenek a je ostuda jsou vysilující“

Ing. Michaela Tilton, MBA: „Obvykle je věková hranice dána tím, že dítě má nastoupit do školky, kam může nastoupit pouze pokud už je odplenkované. V tomto věku ale dítě už má svou hlavu a často vzdoruje nátlaku. A rodič je právě v tomto věku, kdy už cítí pocit ostudy či selhání, začíná tlačit, což učení ještě více komplikuje. Je dobré si uvědomit, že to, co cítíte vy, cítí i vaše dítě, takže když si přenastavíte svůj pocit nezdaru a uvěříte tomu, že to můžete společně v klidu zvládnout, tak se to podaří. V tomto věku lze odplenkovat i během dvou týdnů, když zvolíte vhodnou metodu a jste v klidu a důslední.“

Eva babička: „Dobrý den,když už jsou vnučce 2 roky a má období vzdoru,na nočník nechce a asi se stydí,nechce se ani přebalit. Už má trochu problem s vyprazdňováním. Jak nyní postupovat? Děkuji pěkně za radu.“

Ing. Michaela Tilton, MBA: „Jedním slovem - láskyplně. Netlačte, buďte v pohodě a věřte, že se to podaří ... prosím mrkněte na mé předchozí odpovědi, protože tam je to více rozepsané. Samozřemě doporučím i vybrat metodu a důsledně jí používat.“

Anna: „Dobrý den, jak dlouho by proces odplenkovani měl trvat?“

Ing. Michaela Tilton, MBA: „Záleží na věku a temperamentu dítěte a také na metodě. Všeobecně se dá říci, že od úplného začátku do konce to bude několik týdnů, u mladších dětí to může být i pár měsíců - u nich to ale paradoxně je většinou jednodušší, i když to trvá déle.“

Veronika: „Dobrý den, dcera už od ledna(13 m) "kaká" pouze na nočník (řekne si, nebo to na ní poznám), v srpnu (20 m) jsem začala odplenkovávat i čůrání. Bylo to už cca 2 týdny úspěšné - řekla si nebo počkala. Ale poté co jsme byly týden u babičky jsme se opět vrátily na začátek k počůrávání. Dávala jsem jí hodně plenky a netrénovaly jsme. Je to běžný proces nebo nastala někde chyba? Děkuji za odpověď.“

Ing. Michaela Tilton, MBA: „Ano, bohužel návrat k plenkám byla chyba. Jako u všeho ve výchově, důslednost je důležitá, takže když jednou plenky odložíte, tak by měly být odložené. Případně můžete vyjímečně použít plenkové kalhotky například na cestu letadlem, ale s tím ,že to je jen pro jistotu, ale dál se chodí na záchod/nočník. Nevěšte ale hlavu, podařilo se to jednou, podaří se to znovu ... ideálně co nejříve.“

Žaneta: „Dobrý den, prosím o radu. Dceři je 15 měsíců a již 3 měsíce chodí, běhá. Měla by být tedy dle vašich slov připravena se učit na nočník. Problém, který řeším je, že pokaždé když ji posadim na nočník, dostane hysterický záchvat pláče a okamžitě se zvedá a nechce za žádnou cenu na nočníku sedět. Zkouším ji různě zabavit, aby tam vydržela, ale nedaří se. Když je oblečená, tak si nočník i donese a říká čččč (jako citoslovce pro čůrání) ale když ji vysvleknu a posadim ji, tak je nešťastná. Co s tím mohu dělat? Jak ji motivovat? Děkuji předem za rady.“

Ing. Michaela Tilton, MBA: „Chce to být kreativní - zkuste třeba společně naučit na nočníček oblíbenou panenku - dcera by jí to také měla ukázat, jak se na nočník chodí. Zkuste také využít toho, že se děti učí nápodobou - když uvidí vás chodit na záchod, bude to chtít také. Zkuste třeba i video, které to dítěti ukáže na animovaných postavičkách, jako je to třeba ve videu Hurá na nočník apod.“

Soňa: „Dobrý den, syn 1,5 roku, zná na co je nočník a wc, na nočník si sám sedne ( na WC se nechá vysadit ), ale během chvilky se zvedá a odchází aniž by potřebu vykonal. Nemáte, prosím radu jak ho udržet do vykonání potřeby a popřípadě jak často vysazovat? Za odpověď Vám děkuji.“

Ing. Michaela Tilton, MBA: „Učení na nočník je proces - nejprve potřebujete vybrat metodu, rozhodnout se, jak na to půjdete, pak seznámíte dítě s celým procesem, pak teprve nastoupíte do fáze odplenkování - tahle fáze je relativně krátká, třeba jen dva týdny a během této fáze vysazujete v pravidelných intervalech zhruba každou hodinu. opět to ale chce důslednost a pozitivní motivaci, aby dítě bylo ochotné na nočníku sedět. Také je dobré mít na mysli, že nelze úspěšně přeskočit předchozí fáze.“

Jana Kašparová: „Dobry den, dcera 3 roky zacala chodit do skolky, pres den je samostatna uz dlouho a chodí sama na zachod. Nicmene se zablokovala a na spani a kakani vyzaduje plenku. Mame jiz tvrde zakrocit a plenky ji vzit? Nebo je mozne ze k tomu nedozrala? Jak na to?“

Ing. Michaela Tilton, MBA: „Plenky na kakání je potřeba řešit ve spolupráci s dítětem (viz předchozí odpovědi), ale na noc to neřešte, uvádí se, že až 50 procent tříletých dětí potřebují plenku na noc. Dejte jí plenkové kalhotky a nechte jí v klidu spát.“

Kateřina: „Dobry den, pani inzenyrko, mame velmi citlivou holcicku a jak mile jen slysi o nocniku, tak tam posli spise nas. Co zacit rikat, jak dite namotivovat? Mam obsvy, ze indianskou metodu s ni nevydrzim“

Ing. Michaela Tilton, MBA: „Nezmínila jste věk holčičky, ale obecně u citlivých dětí z mé zkušenosti je ideální respektující přístup k výchově - zkuste se také podívat na principy montessori pedagogiky, které vám mohou pomoci s rozvojem mnoha dalších dovedností, nejen učení na nočník.“

Kateřina: „Dobrý den, dcera 16 měsíců. Před měsícem jsme pořídili nočník, dcerka si jej vždy donesla zamnou na wc, sedla si, ale nevyčurala se - nic. Dělali jsme to takto asi 14 dní, beze změny. Rozhodla jsem se tedy nočník schovat a zkusit znova po nějakém čase, ať si “odpočineme” obě od tohoto “neúspěchu”. Je to za Vás takto v pořádku? Když de nedaří, dát si pauzu a pokračovat opět po například 14 dnech? Děkuji moc“

Ing. Michaela Tilton, MBA: „Myslím, že není nutné nočník schovávat a ani není třeba se na to,že v nočníku nic není považovat za neúspěch. Už to, že na nočníku sedí a zvyzká si na něj je úspěch ... je to jen fáze, která předchází tomu, že na nočník začne chodit.“

Martina: „Dobrý den,syn čerstvě 2 roky si už sám řekne ,že chce čůrat. Bez plenky to zkoušíme cca 3 měsíce, jen tedy na noc a na dlouhou cestu v autě plenu dostává (nevím zda to není špatně) nicméně máme problém s "kakanim" to vždy zůstane v kalhotech s nikdy si neřekne. Nevíte jak pomoct, aby pochopil i toto, resp. co zkusit. Děkuji“

Ing. Michaela Tilton, MBA: „Plenkové kalhotky na dlouhou cestu autem jsou v pořádku, ale s tím, že je-li to možné, vždy, když si dítě řekne, zastavíme a necháme ho jít venku. To, že druhou potřebu koná do plenky či kalhot nebude tím, že by nevěděl, co se po něm chce. Bude v tom něco jiného, možná stud, nebo nějaký blok. Chce to s dítětem probrat, nechat ho navrhnout to, co by mu mohlo pomoci a vyzkoušet. Můžete zkusit i videa na toto téma, povídat o nich s dítětem a zkusit se ho zeptat, co by poradil postavičce z videa apod ... můžete zkusit video Hurá na nočník Šikulky bez plenky.“