Chat

host

MUDr. Jiří Pekárek

letní úrazy, ulomení zubů, prevence

Záznam chatu z úterý 30. května 2023

ANTIMONY: „Jak to v ČR vypadá s prevencí letních úrazů?“

MUDr. Jiří Pekárek: „Dobrý den, to je spíše otázka pro rodiče, prarodiče a pořadatele různých prázdninových aktivit.Důležité je neztratit děti z dohledu a používat ochrané prostředky, například helmy při každé jízdě na kole. |Jiří Pekárek“

ANTIMONY: „Ulomení zubů patří mezi časté letní úrazy v ČR?“

MUDr. Jiří Pekárek: „Dobrý den, vzhledem k tomu, že léto je plné dětských aktivit a dozor nad dětmi je leckdy jen letmý, jsou úrazy zubů velmi časté. Jiří Pekárek“

ANTI: „Jak je na tom ČR s letní úrazovostí?“

MUDr. Jiří Pekárek: „Dobrý den, úrazy včetně zubů jsou v létě časté. Sovnání s jinými zeměmi nemám. Jiří Pekárek“

ANTIMONY: „Jaké letní úrazy se stávají nejčastěji?“

MUDr. Jiří Pekárek: „Dobrý den, vedle zlomenin končetin a řady odřenin jsou časté i úrazy v obličeji. Tržné rány obličeje, úrazy zubů, zlomeniny čelistních kostí. Mít přehled o tom, co děti dělají, je velmi důležité. Jiří Pekárek“

ANTIMONY: „Jaká je nejlepší prevence letních úrazů?“

MUDr. Jiří Pekárek: „Dobrý den, vědět, co děti dělají, mít je pod dozorem, používat ochranné prostředky, např. helmy při jízdě na kole apod. Starší děti je dobré k prevenci vychovávat. Jiří Pekárek“

AK: „Jak často dojde k nějaké "zubní nehodě" v létě a kdy?“

MUDr. Jiří Pekárek: „Dobrý den, často, většinou v době, kdy jsou děti aktivní a často, když jsou již unavené. Při běhu, na kole, míčových hrách i jindy. Jiří Pekárek“

Dorota Kučerová: „Dobrý den, dcera v šesti týdnech měla okraje stříšek hranaté, kyčle Ia bilat., mohu se zeptat co to znamená? Ještě nemá patrné jadérka, je s tímto nálezem potřeba balit? Děkuji“

MUDr. Jiří Pekárek: „Prosím směrovat na kolegu. Já jsem zubní lékař. Jiří Pekárek“

Lucie: „Dobrý den, náš 8letý syn si urazil před třemi týdny třetinu horní trvalé jedničky. Rengen ukázal,že zub by měl být v pořádku a zub se zdá být živý. Je v tomto věku možné zub nějak esteticky opravit? Pokud ne, do kolika let budeme muset počkat? A jaké jsou možnosti opav. Děkuji“

MUDr. Jiří Pekárek: „Dobrý den, zub je možné dostavět fotokompozitem. Hezký den. Jiří Pekárek“

Barbora: „Dobrý den, po pádu na ústa horní zoubek po 3 týdnech zešedl. Jak se zjišťuje u 2 letého dítěte vitalita zubu? Děkuji“

MUDr. Jiří Pekárek: „Dobrý den, vitalita zoubku u dvouletého dítěte se zjišťuje obtížně. Já doporučuji dítě sledovat a zoubek ponechat, dokud nedojde k vytvoření píštěle, kterou vytéká hnis. To je důvodem k vytažení zoubku, aby zánět neohrožoval stálý zub. Jiří Pekárek“

Katarina Bajgarová: „Dobrý den pane doktore, jaká jsou prosím možnosti, když dítěti vypadne "mrtvý" zub před dosažením plnoletosti, tj. před možností dát implantát? Děkuji.“

MUDr. Jiří Pekárek: „Dobrý den, v některých případech lze chybějící stálý zub nahradit fixním mezerníkem nebo adhesivní náhradou, lepenou na okolní zuby. Náhrady musí posoudit zubní lékař. Jiří Pekárek“

Veronika: „Dobrý den pane doktore. Můj tříletý syn měl pád, kdy nestačil dát před obličej ručičky a spadl na zoubky. Zoubky vydržely, "jen" jsem si po čase všimla, že přední pravá jednička zešedivěla. Zřejmě tedy zoubek odumřel. Jak byste tohle řešil Vy? Syn dodržuje pečlivě ústní hygienu. Dále bych se Vás chtěla zeptat. jestli je opravdu důležité hledět na to, zda si čistí zoubky pastou do šesti let. Koliktát sáhne po pastě svojí sestry nebo chce zkusit naši Sensodynku. Dopuručíte i u těchto malých dětí ústní vodu? Předem Vám děkuji za Vaši odpověď. Mějte pěkný den. |Veronika Horová“

MUDr. Jiří Pekárek: „Dobrý den, zešednutí zoubku znamená velmi pravděpodbně to, že odumřel. Pokud nejsou komplikace v podobě zánětu a píštěle, zoubek ponechávám a sleduji. Při komplikacích je třeba zoubek vytáhnout. Do 6 let je geba používat zubní pasu doporučenou pro tento věk, tedy typu Kids. Já osobně ústní vodu nedoporučuji. Jiří Pekárek“

Pavla Kadlčková: „Vážený pane doktore, dcera v jejich 18 měsících měla úraz zubu - zarazil se jí. Lékař zhodnotil, že je vyražený (opravdu nebylo nic cítit pohmatem, ani vidět). Po několika měsících znovu vyrostl. Už jsou to 3 roky (dcera má 4,5 roku). Zub pořád drží, nemění barvu. Máte zkušenost s tím, jak na tom bude stálý zub? Zda nebude poškozen? Moc děkuji. Kadlčková“

MUDr. Jiří Pekárek: „Dobrý den, abych Vám řekl pravdu, poškození stálého zubu po úrazu dětského zoubku jsem viděl velmi zřídka.Pokud ano, jednalo se o drobné pškození skloviny, které lze v denší době esteticky upravit. Jiří Pekárek“

Lenka: „prázdninové úrazy - pokousaní kočkou, pokousaní medúzou, nehezké poštípaní komárem pri moři...počkat jak se stav vyvine nebo bez odkladu vyhledať byť i místní pohotovosť hned, nebo se poradit v lékarne?“

MUDr. Jiří Pekárek: „Dobrý den, při pokousání zvířetem bych vždy doporučoval návštěvu lékaře. Důležité je ověřit, zda zvíře nemá vzteklinu. Medůza nekouše, ale jsou medůzy, jejichž požahání může být rovněž velmi nebezpečné. Záleží na rozsahu, ale konzultace se zdravotníkem, třeba v hotelu apod., je vhodná. Důležité je dobré cestovní pojištění, nemusíte se potom obávat velkých výdajů. Jiří Pekárek“

Katka: „Dobrý den pane doktore, dcera 9 let si před měsícem vyrazila jedničku a dvojku (viklavost 3), nerv byl přerušen. Zub byl do 1h vrácen na původní místo, nyní je odvrtaný a zalepený kanálek, viklavost v normě. Co je teď podle Vás největší riziko? Co můžeme očekávat v následujících měsících? Děkuji.“

MUDr. Jiří Pekárek: „Dobrý den, v následujících měsících se nemusí dít vůbec nic. Počítejte s tím, že jednou dojde k tomu, že bude zapotřebí zub vytáhnout. Důležité je, aby vydržel až do doby kolem 18. let, kdy lze zub nahradit implantátem nebo můstkem. Jiří Pekárek“