Chat

Iva Bílková
Nemoci z povolání, které ohrožují ženy
Záznam chatu ze čtvrtka 11. května 2023
DAYD: „Které jsou ty nejzávažnější nemoci z povolání, kterými jsou ženy ohroženy?“
Iva Bílková: „Dobrý den, ženy mají proti mužům nižší svalovou hmotu, ale i svalová vlákna mají zastoupená v jiném poměru než muži. ˇJe to dané genetickou dispozicí, kdy jsou ženy předurčeny k práci vytrvalostní, zatímco muži spíše rychlostní svalové práci. Zároveň je vliv např. hormonální, kde u mužů růst svalové hmoty defacto automaticky podporuje vliv testosteronu. Tedy ženy mají horší disopozice pro silové práce, např. zvedání/manipulace s těžkými břemeny. Ženy sice nepracují ve skladech, jako muži, ale např. zdravotní sestra nebo ošetřovatelka nestále manipuluje na lůžku s nemocnou dospělou osobou. U žen je prokázané 3x častější onemocnění periferních nervů než u mužů, což značí velmi časté poruchy míšních kořenů při výhřezu plotének. 2x častěji jsou ženy u lékaře s přetížením šlach, kloubních pouzder, svalů na horních končetinách, častěji chodí k lékaři s tzv karpálním tunelem, tenisový loktem, zmrzlým ramenem atd.“
ANTICYKLON: „Jak čelit nemocem z povolání, kterými jsou ženy ohroženy?“
Iva Bílková: „Dobrý den, v rámci prevence je důležité, aby si žena uvědomila jaké sterootypně prováděné pohyby nebo setrvávání ve stejné pozici ji škodí, co bolí, nebo co sice ještě nebolí, ale už začíná táhnout, tuhnout, tlačit, brnět, ... Jakmile si uvědomí, co vadí,... pak se musí začít soustředit na kompenzační cvičení. U ženy, která setrvává v jedné pozici dlouhodobě (např. řidička autobusu), může být kompenzačním cvičením např. běh, rychlá chůze, joga, pilates, zkrátka dynamická cvičení. U žen, které mají naopak stereotypně se opakující přetěžující aktivitu (např. bolest zápěstí v důsledku manipulace s miminkem) pak je kompenzačním cvičením cvik zaměřený na uvolnění svalů v oblasti předloktí, prohřátí měkkých tkání, zvýšení rozsahu pohybu v daném bolestivém kloubu. Děkuji za krásný dotaz, Iva Bílková“
DAYD: „Nemoci z povolání jistě ohrožují i muže, není tedy lepší řešit nemoci z povolání ohrožující člověka bez ohledu na pohlaví?“
Iva Bílková: „Dobrý den, ano, máte pravdu, ale jen částečně. Jsou povolání která způsobují častěji nemoci z povolání nebo "jen přetížení" obecně častěji než jiná povolání. Ovšem ženy jsou náchylnější na přetížení,protože ženy mají proti mužům nižší svalovou hmotu, ale i svalová vlákna mají zastoupená v jiném poměru než muži a to díky genetické dispozici, kdy mjí ženy svalová vlákna vhodnější pro vytrvalostní práci, zatímco muži spíše rychlostní svalová vlákna. Zároveň mužům pomáhá v růstu svalové hmoty defacto automaticky produkce testosteronu. Děkuji za pěknou otázku a přeji pevné zdraví :-) Iva Bílková“
Iva: „Dobrý den, jak se posuzuje jestli jde o nemoc z povolání u fyzicky pracujících- např. uklízečka ve škole nebo v nemocnici, co má po letech práce problémy s tenisovým loktem a krční páteří- jak se to dá uznat ? Děkuji“
Iva Bílková: „Dobrý den, dle mého názoru nejde poznat v případě např. tenisového lokte, jestli máte přetížení měkkých struktur v oblasti lokte ze sportu, nebo jestli Vám uškodila práce a nejde dle mého názoru ani poznat, jestli Vám uškodila fyzicky náročná práce (např. uklízečka, skladník, ošetřovatelka, zedník) nebo kancelářská práce (pracovník s klávesnicí a myší). Pokud budete žádat o uznání nemoci z povolání, musíte se léčit s bolestmi dlouhodobě, lékař hodnotí častost a dlouhodobě pracovní neschopnost, hodnotí se limitace apod. Je to dlouhodobý proces, který je náročný a není úplně snadné status "nemoc z povolání" získat. Každopádně osobně nejsem moc zastáncem uznávání "nemocí z povolání" u pohybového aparátu, protože dle mého názoru každý je odpovědný za své zdraví a pokud si dotyčný uvědomuje, že mu nějaké držení/opakující se pohyb škodí, měl by ve svém životě/práci změnit, být odpovědný k sobě samému. Tedy např. kancelářský člověk nemusí být obézní a nemusí mít bolesti zad. Měl by upravit stravu a životosprávu tak, aby energetický příjem a výdej byl vyrovnaný a dojít do práce, nebo dojet na kole, nebo jít část trasy pěšky, to dle mého názoru může každý. Každý by měl prioritizovat hodnoty a zvážit, jestli chce/může věnovat volný nepracovní čas aktivně společnému času s dětmi, procházkám místo sledování televize v gauči, atd. Přeji pevné zdraví, Iva Bílková“
Jiří Pergler: „Dobrý den paní doktorko, poslouchám s manželkou pravidelně Váš pořad a líbí se mi rady jak cvičit proti karpálům. Mě trápí neuropatie v nohách od kolen do chodidel, ale doktoři si s tím moc neumí poradit. Přesto, že se snažím cvičit a hodně jezdit na kole, mám pocit že se problém stále zhoršuje a lýtka a chodidla protivně pálí a chodím jako pěnovce. Děkuji za radu, Jiří Pergler, Liberec“
Iva Bílková: „Dobrý den, pane Jirko, děkuji za dotaz, Váš problém není jednoduchý, bývá spojený s cukrovkou, která by měla být prioritně léčena. Vyšší hladina cukru vlastně likviduje myelinovou pochvu na periferním nervu a ten díky poškození začíná "zlobit" (brní, pálí...) až přestává vést vzruch zcela (necitlivost). Jediné co můžete sám za sebe dělat, je cvičit denně. chůze rychlá, cca 6km/hodině jednak bude snižovat hladinu cukru v krvi, druhak neustále nutíte svaly a nervy pracovat. Ony pak pomaleji ztrácí svou funkci. Pozor na horší koordinaci, která je s polyneuropatií spojena, ať si neublížíte :-) Kolo je výborný kompenzační prostředek, důležité je aby jste s během pohybové aktivity zadýchal, aby srdce bušilo, toto alespoň 30 min. Pro udržení koordinace je výborná joga, cvičení ve vodě (plavání, aquaerobic,...), pilates... Choďte i na masáže dolních končetin, budou Vám lépe prokrvovat svaly, sníží se bolestivost, brnění,.. Doporučila bych i saunu pro prokrvení, chůze po kamínkách (masáž a senzomotorické cvičení pro chodidla) Přeji pevné zdraví, Iva Bílková“
Dagmar: „Dobrý den, o jaké nemoci se prosím jedná. Může to mít vliv na neschopnost otěhotnět. Pracuji jako zdravotní sestra na Ldn.“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Dagmar, i neschopnost otěhotnět může mít příčinu ve Vaší fyzicky náročné práci. Prosím navštivte fyziotearpeuta, ať zhodnotí, jak moc máte blokované obratle a žebra, toto je velmi úzce spojené s funkcí vnitřních orgánů. (typicky metoda paní Mojžíšové :-) Přeji brzké otěhotnění, Iva Bílková“
Martina: „dobrý den, prosím o radu čas od času se mi ozve bolest konce páteře kostrč (ocásek), jako malá holka jsem spadla z houpačky, byla to přímo na tuto část. je tedy možná souvislost nebo je to jiný problém. Bolest je tak velká, že se nedá sedět, ležet cca tak po 5 dnech samo odezní. Děkuji Martina“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Martino, můžete mít tzv. kostrčový syndrom, doporučuji navštívit fyzioterapeuta, provádí se mobilizace žeber, páteře, zjistí jaké svalové řetěžce s probléme souvisí, dá Vám přesné cviky na svalovou dysbalanci a mobilizaci kostrče. Přeji brzké uzdravení, Iva Bílková“
Pavla: „Dobrý den, v rámci zaměstnání jako sociální pracovnice hodně pracuji jednak s počítačem a jednak s postiženými lidmi (zvedání břemen), trápí mě krční páteř, velké bolesti. Začala jsem rehabilitovat, bohužel jsem před měsícem a půl měla dopravní nehodu a odnesla to opět krční páteř (nyní wishplash syndrom, velké bolesti hlavy) + přidružená tromboza v levé dolní končetině. Na základě ordinace neurologa klidový režim, prosím můžete mi doporučit nějaké cvičení, případně, zda je chůze nebo běh (po zaléčení trombozy) vhodný i na ploténky v krční páteři. Předem velmi děkuji a přeji příjemný den.“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Pavlo, na problémy s ploténkami (ať krční nebo bederní páteř) je vhodná technika McKenzie, jde prakticky o záklony, respektive "kobra" z jogy. Pro krční páteř najděte na internetu cvik zvaný "zásuvka". Návodů na cvičení naleznete jistě mnoho. Klidový režim není vhodný ani u whiplash, zde je opat vhodný cvik "zásuvka" a pak velmi vřele doporučuji léčbu fokusovanou rázovou vlnou (pozor při pátrání na internetu, hodně lékařů mívá jen radiální rázovou vlnu, ta pro whiplash vhodná není). Na křečové žíly velmi ráda doporučuji přístrojovou lymfodrenáž. Není vhodná u akutního zánětu žil, ale v klidové fázi je to léčba, která velmi dobře ulevuje nohám + působí preventivně proti zhoršování průchodu žil. Přeji brzké uzdravení. Iva Bílková“
Alena: „Dobrý den, Moje současné "povolání" je mateřská dovolená, nicméně snad mohu položit dotaz i tak. Již nějakou dobu mě na pravé lopatce občas brní jedno stejné místo. Moje praktická lékařka mi předepsala vitamin b s tím, že by to do 14 dnů mělo být lepší. Chvíli bylo, spíše díky cvičení, ale nyní se to občas opět objevuje. Myslíte, že je na místě nějaké speciální (neurologické) vyšetření, nebo je to v zápřahu s miminkem časté a "normální"? Děkuji, Alena“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Aleno, brnění u lopatek není problém vitamínového nedostatku. Máte blokované žebro od manipulace s dítětem a "kroucení se" u kojení. Prosím najděte na webu cvičení pro "rozhýbání žeber, hrudní páteře" nebo kontaktujte maséra a choďte na masáže na uvolnění +x týdně nebo fyzioterapeuta,aby provedl mobilizaci obratlů a žeber a dal Vám vhodná cvičení na doma. Přeji brzké uzdravení, Iva Bílková“
Andrea: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Pracuji jako ortopedicko protetický technik, tím pádem vykonávám mužskou práci. Momentálně jsem druhým rokem na mateřské. Můj problém je v tom, že se mi neustále vrací blokáda SI kloubu. Po porodu se mi k tomu ještě přidala bolest beder a nohou. Je mi 39 let. Dost mě to omezuje. Měla by jste na toto nějakou radu? Už jsem absolvovala rehabilitace, opich u lékaře. Snažím se doma cvičit. Děkuji moc za odpověď André Havlová Věková“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Andreo, prosím koukněte níže, odpovídám tam o McKenzie technice. Je potřeba se věnovat tomuto cvičení.. Kobra z jogy. Přeji brzké uzdravení, Iva Bílková“
Renáta: „Dobrý den paní Bílkova,byla jsem na hysterektomii a po probuzení z narkózy mi byla diagnosikována paréza brachialniho plexu pravé horni končetiny.Mohlo to být důsledkem,že často nosím těžkou tašku s nákupem? Děkuji.“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Renáto, toto spojení mi přijde podivné, hysterektomie je věc, která se operuje v malé pánvi v břiše, zatímco paréza brachiálního plexu je diagnoza pro horní končetinu. Uvažuji, co se mohlo dít během narkozy, operace, přenosu na lůžko na pokoji. Pravděpodobně jste měla provedený záklon krční páteře (pokud u narkozy jste měla intubaci) nebo došlo k posunu obratlů při přenosu z operačního stolu na lehátko. Napadá mě i posun/blokáda 1. žebra nebo klíční kosti (mezi nimi probíhá právě zmíněný plexus brachialist) a mohlo dojít k jeho podráždění. Ovšem i Vámi zmíněné nošení tašky s nákupem může být důvodem. Přetížení prsního svalu a trapézového svalu v oblasti horních žeber, klíční kosti,lopatek může dráždit a mechanicky vadit v průchodu nervové pleteně. V tomoto případně Vám pomohou masáže šíje a zad, paže, a cvičení na uvolnění zmiňovaných svalů. Přeji brzké uzdravení, Iva Bílková“
Radka: „Dobrý den, pokud byl diagnostikován výhřez ploténky je možné, že se to po čase spraví nebo už tam zůstane. Můžou se problémy vracet, ikdyž teď je relativně klid? Děkuji za odpověď.“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Radko, výhřez meziobratlové ploténky může krásně zasunout zpět mezi obratle, kam patří, je to ale možné jen v určitých případech, jednak musíte pravidelně cvičit (u bolestivých stavů se doporučuje dělat "kobru, záklony" každé 2 hodiny s opakováním 10 - 20x. druhak ten výhřez musí být je částečně. Zasunutí je možné, jen když bolest jde do nohy, brní, bolí.. ale nelze, když už došlo i k výpadkům svěračů moči a stolice, propadá se noha, není funkční, nebo když nejde jen o výhřez, ale část ploténky je i uštípnutá a vadí v průchodu míchy nebo nervového kořene .. toto je už vážný stav a doporučuje se operace. Přeji brzké uzdravení, Iva Bílková“
Aneta: „Dobry den, planuji navstevu fyzioterapeuta primarne z duvodu potizi s hrudni a bederni pateri, mozna by mi fyzioterapie mohla pomoct i s dalsimi potizemi (ztuhla a bolestiva ramena pri delsi chuzi, bolest lytka, cetla jsem, ze lze pomoct i s refluxem; bolesti hlavy, spatne drzeni tela, ...). Je vubec vhodne chtit resit tolik potizi najednou nebo je lepsi to resit postupne a soustredit se pouze na 1-2 problemy? A dalsi dotaz - je kontraindikaci fyzioterapie pokud mam aktualne bolest zadni strany stehna a hyzdoveho svalu na jedne noze (mozna natazeny sval?) - bolest se projevuje pri zatizeni svalu (nekdy i pri chuzi) a v klidu zmizi. Dekuji“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Aneto, jsem ráda, že plánujete návštěvu k fyzioterapeutovi, určitě se svěřte se vším co Vás trápí, protože fyzioterapie je velmi široký obor a umí řešit mnohé i mnohdy překvapivé problémy. Na první hodině určitě fyziotearpeutovi vše řekněte, ale zároveň se s ním dohodněte co je pro vás nyní nejvíce limitující a co chcete řešit později. Něco spolu bude souviset, takže je možné, že odstraněním jednoho, automaticky vyřešíte i jiný problém, ale některé potíže budou potřebovat samostatný čas. Ani akutní bolest zadní strany není kontraindikací. Pokud bude mít fyzioterapeut diagnostický ultrazvuk, tak se podívá do svalu, jestli má anatomické poškození (a bude jej umět řešit) nebo jestli je bolest v návaznosti na bolesti bederní páteře. Přeji brzké uzdravení, Iva Bílková“