Chat

Michaela Kačírková
Babyrady – obouvání batolat a pohyb venku
Záznam chatu z úterý 2. května 2023
Barbora: „Dobrý den, paní Kačírková, ráda bych se Vás zeptala, pokud se mají první botičky pořídit až po dvou měsících samostatné chůze, jak to řešit venku během těch prvních dvou měsíců? A ještě jedna otázka, synovi je téměř 14 měsíců a ještě samostatně nechodí (nábytek obchází už několik měsíců). Je to vzhledem k věku v pořádku? Děkuji moc a přeji krásný den Barbora“
Michaela Kačírková: „Donrý den Baru, děkuji moc za Váš dotaz. Když děťátko nechodí, tak pořídit na ven capáčky (mají s různými podrážkami, případně i se zateplením), na první kroky nechat buď nechat capáčky, nebo pořídit tzv. capáčko-boty (např. značka Bobux nebo freycoo), které chrání nohu, ale neomezují funkci, ještě jsou podobné boty označovány jako prewalkers. U těchto bot "nebot" bych vydržela co nejdéle. Doporučuje se min půl roku, osobně s dcerou jsem vydržela, dokud pro ni byly velikosti. I stále s snažím jít cestou Prewalkeů. Přeji krásný den Míša K.“
Pavla: „Dobrý den, poradila byste mi prosím jaké botičky pro 6ti měsíční miminko do kočárku? Nechci aby jezdila dcera pouze v ponožkách.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Pavlo, děkuji moc za Váš dotaz. nejvhodnější je právě jen v ponožkách (klidn teplejších např. frotté, ale měly by být dostatečně prostorné), a třeba přikrýt dečkou/fusakem, pokud máte obavu o teplotní komfort, tak jsou k dostání různé návleky na nožky (i zateplené). Na čas lezení po čtyřech a stoupání, jsou do nepříznivého počasí vhodné třeba softshelové návleky/capáčky. Přej Vám krásný čas s miminkem. Míša Kačírková“
Alena: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké botičky jsou vhodné pro první krůčky - prý je vhodné obouvat dítě i doma, když začíná chodit. Paní doktorka v rizikové poradně pro nedonošené rádi sandálky s "podpatkem" na patičce, kdežto fyzioterapeutka říká, že nevidí důvod pro takovou obuv. Syn žádnou vadu nemá, nožičky má zcela v pořádku. Jak to tedy je? Děkuji, Alena“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Aleno, děkuji moc za Váš dotaz. Jestliže noha i děťátko je zdravé (nemají ádnou ortopedickou či např. neurlogickou vadu), přikláním se na stranu fyzioterapeutky. Noha pracuje v jakémkoli pohybu, ač to na první pohled třeba nevypadá. Díte v domácím prostředí i leze po čtyřech, sedí, hraje si, otáčí se, stoupá si, sedá si a u všech těchto pohybů noha pracuje. Za ěm je vhodnější vytvořit stimulující prostředí (kusové koberce, senzorické podložky,...), než obouvat pevnou botu. Přeji krásný den Míša K.“
Honza: „Dobrý den. Švagrová nám nechává boty po 3 dětech. Nechci utrácet za nové boty když je bude mít dcera pouze pár měsíců. Ale nemyslím si že je úplně zdravé pro nohy nosit botičky jako 4. v řadě. Jak to vidíte Vy?“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Honzo, děkuji moc za Váš dotaz. U děděných bot a bot z druhé ruky bych byla velmi opatrná. Jelikož je potřeba, aby boty dítěti opravdu sedly a nebyly NIJAK sešlapané (což je u bot 4. v řadě asi nereálné). Jestliže jsou barefootového typu a stav je opravdu velmi dobrý (není znatelné sešlapání) a dítěti botka sedne, tak se dají použít např. jako náhradní botky. Problém u nošených bot vidím tem, že boty, které mělo dítě před vaším děťátkem, tak nechá v botě "otisk své nohy" a to může ovlivnovat chůzi vašeho dítěte. Taže odpověd je, že to nezavrhuji, ale je potřeba, aby splnovaly několik parametrů. Přeji krásný den Míša K.“
Nicole: „Dobrý den, co obout 14m dceři v tomto ročním období na ven, když se teprve pokouší o první krůčky? Děkuji“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Nicole, děuji za Váš dotaz. Capáčky, zateplené capáčky (když je větší zima), či capáčko boty (např. bobux scamp či xplorer, freycoo - vždy dle typu nožky). Krásný den Míša K.“
Lucie: „Dobrý den, po jaké době po prvních krůčcích byste doporučila preventivní návštěvu fyzioterapeuta? Mám v plánu pořídit botičky za 3 měsíce, až si na ně zvykne, tak bych zkontrolovala, zda je chůze v pořádku, děkuji za odpověď“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Luci, jestliže je vývoj v pořádku a chůze také, je preventivní návštěva čistě na vás. Chůze v botech by neměla být výrazně jiná, než chůze bez bot, takže spíš si dát prostor na výběr prvních botek (capáčkobotek, prewalkerů, klidně i pokud sednou capáčky, tak nechat chodit v capáčkách) v těchto typech necha děťátko co nejdéle to půjde, minimálně se doporučuje půl roku ale sobně pokud jsou velikosti doporučuji i déle. Sama dceři stále kupuji botky typu prewalkers. Takže k fyzioterapeutovi se můžete objednat kdykoli chcete. Případně po půlroce samostatné chůze se můžete objednat k fyzioterapeutovi, který je zaměřený na nohy (fyzioterapeut - podolog - př. Lucie Alblová, Lucie Kinclová, Edita Prošková, fyziobeskyd,... a další). Přeji krásný den Míša K.“
Alena: „Dobrý den, A jaká obuv je tedy, prosím, nejvhodnější pro dítě, které začíná chodit? Děkuji, Alena“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Aleno, děkuji moc za Váš dotaz. Nejvhodnější jsou capáčky (dle ochrany nohy sledovat podrážku botky), capáčko boty, boty typu prewalkers. Chůze bez bot a v botech by měla vypadat velmi podobně. Vyhnula bych se kotíkovým botám (píši dpověd pro zdravé dítě). Přeji krásný den Míša K.“
petra: „Dobrý den, ráda bych se prosím zeptala,zda pro dítě / 3 roky/ je lépe kupovat botičky s vložkou anatomicky tvarovanou / podpora klenby atd./ nebo koupit ztv. barefoot botičky, kdy se sílí svaly a šlachy přirozeně bez podpory? Dříve se preferovala tvarovaná vložka?“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Petro, děkuji moc za Váš dotaz. Jesltiže je dítě zdravé a má zdravé nožky,šla bych cestou barefoot. Popřípadě se dá nechat udělat stélka na míru, většinou kvalitní stélky dělá fyzioterapeut se zaměřením na nohy tzv. fyzioterapeut podolog. Ale jestliže je děťátko zdravé, není to potřeba. Přeji Vám krásný den Míša K.“
Linda Blechová: „Jaký máte názor na první boty z bazaru? Nemůže si dítě zničit nožku?“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Lindo, děkuji moc za Váš dotaz. Velmi záleží na stavu bot. Jsou boty, které zdravé dítě nosilo třeba jen 14 dní a není na nich vidět žádné opotřebení a sešlapání, tak těch bych se nebála, jsou boty, které dítě nosilo třeba dvě sezony a třeba mělo neideální chůzi, tam bych se koupi vyhnula. Sama jsem to ze začátu dělala tak, že jsem koupila jedny nové a jedny jsem pořídila na bazaru - u BF bot chci vždy vidět fotky ze shora, ze spodu, zepředu i zezadu, zda nejsou sešmajdané. Tyto botky nosí dcera na pískoviště. Nyní, už jí tolik noha neroste, tak pořizujeme botky nové. I z toho důvodu, že ve větších velikostech je děti nosí více, tedy to, že budou sešlapané je více pravděpodobné... U klasických bot bych vůbec cestou bazaru nešla, jelikož ten tvar nohy se otiskne do boty mnohem více a jediný pohyb, který dítě může udělat je kopírovat právě ten otisk. Přeji krásný den Míša K.“
Michaela: „Dobrý den, jaký je prosím Váš názor na klasické papučky? Například když jdu s dcerou do herničky a nechci, aby ji tam byla zima od nohou. Nebo ma mit zase radeji capacky? A ještě mě prosím zajima, zda je spatne, kdyz dcera jede barefoot, ale koupim ji treba i nejake hezke napriklad tenisky typu Nike a obcas ji je dam. Dekuji, s pozdravem Michaela“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Míšo, děkuji moc za Váš dotaz. Pokud mají v herničce koberec nechala bych jen ponožky. Jestliže chcete něco obout, tak capáčky. Bačkůrky nemají moc význam, jelikož omezují pohyb nohy a noha se hýbe i v sedě, když si dítě hraje, tedy má mnohem omezenější možnosti. A k občasným nošením jiných bot si myslím, že u zdravých dětí se zdravýma nohama se dají přimhouřit oči, spíše je otázka, kdy Vám poté řekne, že jí jsou nepříjemné, jelikož ji budou zřejmě užší. Sledujte i stav nehtíků, aby se případně od boty neotlačil. Sama nosím barefoot, ale na plesy nosím prostě klasické lodičky. Přeji krásný den Míša K.“
Linda Blechová: „Dobrý den, jak prosím vybrat správnou velikost boty, když boty kupuji přes internet? A kolik prostoru by mělo být před prstíky, když boty vybíráme v kamenné prodejně? Děkuji“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Lindo, děkuji moc za dotaz. Doma je vhodné změřit nohu - délku a šířku botky (obkreslit ve stoji na papír. Nadměrek u začínajících chodců je ideální cca 0,8 - 1 cm (ideálně vyměnit v případě, že je botka s menším nadměrkem než je 0,5cm). U zdatnějších chodců nadměrek může být i větší u zimních i 1 - 1,2 cm. Šířka botky by měla být cca 0,2-0,4 cm nadměrek. V obchodě by měli s velikostí i s měřením poradit prodejci. Vhodné je nechat dítě projít naboso a poté v botkách, chůze by neměla být výrazně jiná, ideálně stejná. Jestliže Vás zajímá více o obouvání a výběru bot, tak knize, kterou jsme napsaly s kolegyní Pohybový vývoj dítěte s láskou a respektem, máme celou kapitolu tomu věnovanou. Přeji krásný den Míša K.“
Jana U.: „Dobrý den! Ještě by mě zajímalo, jaké bačkůrky byste doporučila pro nošení ve školce. Děkuji mnohokrát za odpověď a přeji Vám krásný den.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Jani, děkuji moc za Váš dotaz. Záleží na školce, jak moc je benevolentní a dá se v ní domluvit. U nás ve školce povolí i capáčky (tedy capáčky za mě nejvhodnější), v případě, že chtějí vysloveně bačkůrky, šla bych opět cestou barefoot bačkůrek které jsou ohebnější a prostornější, než klasická bačkůrka. Přeji krásný den Míša K.“
Michaela Marková: „Dobrý den chtěla bych se zeptat jak je to u dětí do 2 let věku s botičkami tak aby měli pevný kotník je to fáma nebo stačí kvalitní zdravotní obuv“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Michaelo, děkuji moc za Váš dotaz. Pevná bota s pevným kotníkem se doporučovala dříve (proč, to popravdě netuším, u zdravých dětí a zdravých nohou mi to smysl nedává). Bota by měla respektovat nohu, ne noha botu. U zdravých nohou bych nešla ani cestu zdravotní obuvy, ale opravdu cestou barefootového typu. Tedy, aby botka byla co nejvíce ohebná, a dovolila nožce co nejvíce být aktivní. Pevná bota je v podstatě jako "sádra", když bude nějaká část takto znehybněna, tak svaly přestávají být aktivní, protože nemají důvod být aktivní, nemají dostatek podnětů z okolního prostředí. Ještě jedna taková myšlenka, když by dítě potřebovalo pevnou obuv, tak by se s ní narodilo, tělo je velmi chytré, bota je potřeba opravdu především z důvodu ochrany nohy před zraněním (u zdravých nohou a zdravých dětí/lidí) Přeji krásný den Míša K.“
Hedvika: „Dobrý den, je to měsíc, kdy mi 16. měsíční dcerka udělala první krůčky. Zatím jí i ven obouvám pouze kožené či teplejší softshellové capáčky. Kdy nazout boty? Ráda bych volila cestu barefootové obuvi. Děkuji.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Hedviko, děkuji moc za Váš dotaz. Můžete zatí mnechat capáčky, jestli í dobře sednou, není potřeba se hnát do botek. Ale pokud chcete, můžete pořídit např tzv. capáčko boty (např. Bobux scamp či xplorer, či třeba freycoo - dle typu nožky), jsou to botky, které chrání nohu, sednou dítěti a zároven ji úplně neomezí. Záleží i na chůzi dcery, některé děťátko je velmi rychle rozchozené a stabilní a některé je nejisté delší dobu... Doporučuji první botky pravdu vyzkoušet na prodejně, neb jci hdomů objednat více a sledovat chůzi, neměla by být výrazně změněna oproti chůzi naboso. Přeji krásný den Míša.“
Jana U.: „Dobrý den! Můžete mi prosím vysvětlit stručně přínos a způsob nošení barefoot obuvi? Dále by mě zajímalo, zda doporučujete obuv i na domácí nošení ( převážně po koberci), příp. od jakého věku? Děkuji za odpovědi.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Jani, přínos BF obuvi je zachování funkce nohy, vše, co jsem zminovala. Samozřejmě senzorická funkce nebude úplně zachována, jelikož nám jde především o bezpečnost nohy. V domácím prostředí doporučuji nejvíce nechávat děti naboso, nebo v protiskluzových ponožkách či případně v capáčkách. Noha je i při hře velmi aktivní. Děťátko se hodně pohybuje, sedá si, stoupá si, leze, přetáčí se v sedě, když aktivitu nohy omezíme, tak omezíme i pohyb dalších částí těla. Př. zkuste se doma pohybovat (hrát si jako dítě) v pevných teniskách (sednout si, otočit se, stoupnout si,...), vždy to pohyb určitým způsbem omezí. Popř to můžete takto vyzkoušet u svého dítěte. nechte jej hrát si bosky a sledujte jej a jeho nohy a pohyby a poté jej nechte v botkách. Snad je to pochopitelné. Přeji Vám krásný den Míša K.“
Marie: „Dobrý den, doporučila by jste pro první krůčky i obuv bobux go smoke? Dekuji“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Marie, nevím přesně jaý je to typ. Ráda doporučuji typ scamp či xplorer jestliže jde o podobný typ (především ohebnost), tak nevidím problém. Některé Bobuxy jsou pevnější a tužší, takže je opravdu vhodnější je vyzkoušet. Přeji krásný den Míša K.“
Lenka: „Dobrý den, můžu se prosím zeptat, zda je pravda, že děti by při začátcích chůze měly mít pevný kotník? Děkuji za odpověď.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Lenko, jesltiže je dítě zdravé a zdravě se vyvýjí (není problém neurogologický či ortopedický na noze), není důvod mít pevný kotník, naopak dát dítěti prostor, je pro něj mnohem výhodnější. Kotník se zpevní funkcí svalů a vazů. Je to jakobyste dala dítěti sádru, velmi mu omezíte pohyb a svaly budou slábnout, navíc hmotnost pevnějších kotníkoých bot je mnohem vyšší. Přeji krásný den Míša K.“
Kamila Dolanská: „Dobrý den, mám doma skoro roční dítě které se už 14 dní učí chodit. Kdy začít vybírat boty? Nyní chodí v kožených capáčcích a ještě dost padá. Začít vybírat až bude stabilně chodit? A jaké boty by byly nejvhodnější? Omezení žádné nemá. Je vhodné vybrat obuv BF? Děkuji Dolanská“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Kamilo, děkuji za Váš dotaz. Jestliže nemá žádný problém, tak můžete vybírat klidně z řad BF. Klidně jej nechte chodit v capáčcích, pokud sednou. Případně už se můžete podívat po capáčko-botech či botech typu prewalkers (např. Bobux scamp či Xplorer, freycoo - vybírat dle typu nožky). Doporučuji botky vyzkoušet, chůze by neměla být změněna. Přeji krásný den Míša K.“
Zuzana: „Dobry den, jake dát botičky pro syna, 2 a čtvrt roku, když má vbocene kotniky, prosím? Moc děkuji.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Zuzko, určitě navštívit odborníka , ideálně fyzioterapeuta se zaměřením na nohy (fyzioterapeut - podolog), např. Edita Prošková, Lucie Alblová, Hana Tonarová, Lucie Kinclová, fyziobeskyd, pan Kadlec... apod. Případně rehabilitačního lékaře, který se zaměřuje i na nohy. Přei krásný den Míša K.“
Veronika: „Dobrý den, paní Kačírková, ráda bych na Vás měla dotaz. Máme doma ve většině místností (kromě pokojíčků) dlažbu - tedy “tvrdou” podlahu. Dcerku (nyní 3 roky) odmalička hlídám, aby nosila papučky (stélka má tlumící vrstvu s anatomickým tvarováním klenby, tedy né typ barefoot), aby chodila v “měkčím” a né po studeném, když právě netopíme do podlahy. Mám totiž strach, aby se častá chůze po dlažbě bez přezůvek později neprojevila nějak špatně na vývoj nožek. Ale často si dcerka papuče vyzouvá. Jaký je, prosím, Váš názor? Děkuji“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Veroniko, za mě je vhodnější u dětí dát nožce prostor. Děti nestojí celý den u plotny (na rovné podlaze), ale hýbou se, hrají si, stoupají si, sedají ci, vymýšlí různé pohyby. Vhodnější je nechat volně (naboso či v ponožkách či capáčcích) a uzpůsobit prostředí - nabídnout senzorické prostředí, kusové koberce, seznorické koberce, chodníčky, puzzle,... apod. Přeji Vám krásný den Míša K.“
Hanka: „Dobrý den, existují prosím nějaký “boty” pro 11 měsíční miminko na ven? Jedte nechodí stojí o nábytek. Ale chci ji vypustit na hřišti nebo ve městě“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Hanko, capáčky, mají i s různými podrážkami (kůže, guma, gumové "puntíky",..) nebo i zatelené varianty (zateplené capáčky, softshelov capáčky). Přeji krásný den Míša K.“
Iva: „Dobrý den, u bot typu barefoot jsou pevné i nepevné paty? Který typ byste doporučila? Děkuji za odpověď.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Ivo, záleží na botě i na dítěti. U některých bot je volná pata super u některých problém (může svádět k chůzi s vpadlými kotníky), takež osobně doporučuji to vyzkoušet na dítěti a sledovat chůzi. Buď jít do prodejny a strávit tam nějakou chvíli nebo objednat více druhů bot a poté vrátit. Přeji krásný den Míša K.“
Petra: „Dobrý den, jste zastáncem barefoot bot? Je nutné to tak hrotit? Osobně mám trochu problém s tím dceři kupovat x krát ročně dražší boty než sobě. Zajela jsem systém, že barefoot kupuji nové celoroční tenisky a bačkůrky, ve kterých je nejvíc času. A některé zimni, gumovky nebo sandalky jí dám třeba v dobrem stavu podedene a ne barefoot. Od některých známých si občas vyslechnu, jako kdybych vědomě dceru poškozovala. Jaký je dle Vás "zdravý" přístup k barefoot? Děkuji“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Petro, za mě jsou BF opravdu vhodné. Nevím, jestli bych to nazvala svloem hrotit. V dnešní době už se dají botky bf pořídit i levnější a není potřeba být v řádech tisíců. Gumáky nikdy nebudou úplně barefoot, tam bych především sledovala tvar, aby nebyly úplně do špičky a nebyl výrazný drop pod patou (zvedlá pata). U zimních jsou ceny opravdu vyšší, takež sněhuli bych také přimhouřila oči. (omlouvám se, ž se končí, případně mi napište email info@detskafyziomama.cz). Krásn ýden Míša K.“