Chat

Julie Růžičková
Důsledky pracovní šikany
Záznam chatu ze středy 19. dubna 2023
ANTI: „Jaká je přesná definice pracovní šikany?“
Julie Růžičková: „srdečně Vás zdravím a děkuji za dotaz, inu, definic lze najít mnoho na webu a v tisku, nicméně potvrdím, že jde o vytrvalý, v dlouhém čase opakujícím se chování jednotlivce nebo kolektivu s cílem poškodit druhého jedince na pracovišti a to nejčastěji formou psychyckého teroru, chceme li mít nějakou oporu v posouzení tho, zda se jedná o jev škany, pomůže na začátku Leyhmanovo pravidlo, že k negativním jevům dochází po dobu půl roku minimálně jednou týdně. čili základní definice: jde o pravidelné, vytrvalé, v čase se opakující chování s cíem poškodit druhého jedince na pravišti“
DAYD: „Jaké všechny důsledky pracovní šikany existují?“
Julie Růžičková: „ekonomické, společenské, zdravotní to jako základní výčet. šikana se netýká jen jednotlivce, který se stal terčem šikany a je to zkratkovitý úhel pohledu, šikana je společenský problém, jelikož poškozuje zásadně organizaci, ve které se odehrává, poškozuje tedy její schopnost dosahovat produktivity práce, v celkovém měřítku to potom jako dominový efekt poškozuje celou společnost. tak například, děje li se šikana ve školním prostředí a ve vzdělávacích institucích a stále se bavíme o šikaně mezi dospělými, nikoli dětské mezi žáky, jak potom takový stav, kdy je pedagogický kolektiv v zajetí patologických vztahů, kdy pracuje v atmosféře strachu, může skutečně dobře odvádět svojí práci, která je přeci zásadí a kritická pro společnost - vychovávat a vzdělávat žáky na všech úrovních, jak mohou pedagogové, kteří jsou sami obětí šikany, odvádět dobrou práci a ti pedagogové, kteří jsou naopak agresory, jak mohou dobe vychovávat a vzdělávat naše děti, když jsou nebezpečí, agresivní, neuznávají hodnoty a úctu a respekt k člověku. Jak myslíte, že to ovlivní společnost jako ceek, když k šikaně dochází ve státní sféře nebo v bezpečnostích složkách, při čemž tyto sféry zajišťují opet kritické služby pro obany.....čili šikana, dlouhodobá, neřešená způsobuje ekonomické ztráty organizacím samotným - fluktuace zaměstnanců, nevýkonost, malá produktivita práce, poškození obraz firmy, šikana způsobuje společenský problém, zdravotní, kdy ti, kteří se stali terčem šikany ve velmi častých případech končí v dlouhodobé zdravotní neschopnosti a opět dochází k újmě ekonomické a stále se tak točíme v kruhu“
Jana: „Dobrý den. Jak se vyrovnat s pocitem, že občas potkávám člověka(ženu), který mě v zaměstnání šikanoval? Zdravotní následky si nesu dodnes -3 roky. Předem děkuji za Vaši odpověď.“
Julie Růžičková: „Dobrý den, děkuji za dotaz, to je tedy otázka opravdu z relného života a děkuji za ní. I když se snažíme udělat například takzvaně tlustou částu za miunlostí, v případě šikany, třeba si najdeme jiné zaměstnání a ve zcela jiném oboru, může z mnoha růzkých důvodu k setkávání s agresorem docházet (malé město). Jak se s tím máte vyrovnat? to záleží na tom, co vám takové setkávání způsobuje, jak probíhá, (setkáváte se osobně, musíte spolu mluvit?) a jaké z toho máte pocity, stále nepříjemné? dostavuje se recidiva traumatu a úzkostí? potom zvolte řešení, které je reálné: 1) lze se vyhnout kotaktu zcela? 2) pokud ne, možná to můžete vnímat jako svojí určitou terapii - sledovat, jak se vaše pocity proměňují, jak se zotavujete v tom smyslu, že po každém setkání s osobou jste méně a méně traumatizovaný(ná)....3) a pokud vás to poškozuje v tom smyslu, že je to například osoba, která podle vás nemá i nadále zaměstnání vykonávat, protože je to důkaz toho, že váš případ byl třeba zametený pod koberec, vytvořte si k tomu odstup a zvažte, jak můžete vy, v rámci své sféry vlivu změnit věci k lepšímu, například, o vaší zkušenosti hovořit, napsat do Filantie, ukázat druhým, kterým se to momentálně děje, jak se mají zachovat, jak postpovat, ale že se to stalo jiným a děje se to i ostatním a že v tom nejsou sami ...“
Anina: „Dobrý den, mám dotaz zda je již šikanou ,když kolegyně -zástupce vedoucí se ke mně chová přísněji, odsekává, dává rozkazy, povely více a důrazněji než jiným kolegyním ? S ostatními jedná slušněji. Mění mi více směny než ostatním. K ostatním se chová vstřícněji. Mám kolem 2 let do důchodu a nevím zda takové jednání vydržím.Děkuji a přeji pěkný den.“
Julie Růžičková: „dobrý den, děkuji za dotaz, je mi to líto, co popisujete, umím si předstacit, jak se cítíte, věřte mi, trvá li vámi popisované chování již dlouho, taková základní definice je že se šikana odehrává zrhurba půl roku a alespon jednou týdně, tedy nejde o jednorázový konflikt, podle toho si vyhodnoťte, zda se jedná o šikanu....bohužel, nerovné zacházení od nadřízeného, kdy některé podřízené protěžuje slovně, nebo finančně, nebo laskavostí, nerovnoměrně přiděluje práci atd jsou znaky šikany...otázka je, zda je cílená nebo nezáměrná....ovšem v obou případech můe způsobit úplně stejné újmy.....co vám poradit...zkuste se více zaobírat vaším světem mimo práci, říkám tomu bubliny, přátelé, rodina, spot, zájmy, vše, co vám dodává oporu, pomáhá vám psychicky, jestli máte tka krátkou dobu do důchodu, stojí za to to vydržet...ale svěřte se i kolegům v práci a pojmenujte, co vám vadí“
Anna: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se bránit šikaně v zaměstnání je to ze strany kolegyň a i vedení. Děkuji a přeji hezký“
Julie Růžičková: „dobrý den, to je tedy velmi složitý dotaz, nelze odpovědět jednoduše a kráte, pokusím se však....máte li dojem, že jde o šikanu nebo nevhodné chování nebo stav věcí, který je vám nekomfortní, nepřehlížejte to, nenechte to takzvaně být ale vy se chcete bránit, čili, máte li v organizaci možnost to sdělit nějak anonymně - schránka důvěry, dotazník je to ideální, pokud nemáte tuto možnost, svěřte se kolegům, kterým důvěřujete zda mají podobný pocit a v roli pozorovatelů sledují to stejné co vy, zkrátka si potvrdte svoje domy, za nadřízeným, pokud máte pocit, že mu můžete důvěřovat, běžte a sdělte mu, co se odehrává, pokud nemáte k němu důvěru, máte pocit, že sám toleruje nevhodné chvání kolegů k vám, ještě vám zbývá kontaktovat personální oddělení a v neposlední řadě kdykoliv můžete kontaktovat Filantii, www.filantia.cz , napište mi a ráda vás pozvu do naší svépomocné skupiny .... julie.ruzickova@filantia.cz“
ANTI: „Jaká je nejlepší prevence pracovní šikany?“
Julie Růžičková: „jedoznačně osvěta ve firmě, nemůžete vytvořit prevenci když nebudete o tématu otevřeně mluvit, takže pojmenovat to, začlenit do firemní kultury vztahy a jejich rozvoj a prevenci proti výskytu patologických vztahů.....a znamená to komplexní projekt, dlouhodobý, který bude obsahovat vzdělávání a to všech pracovníků řídících, personalistů, vedení společnosti, zavedení oznamovacího bezpečného systému pro zaměstnance, jelikož ne každý zaměstnanec najde odvahu se svěřit, je už třeba i ve fázi hlubokého traumatu, my tomu říkáme va filantii vytvoření bezpečného pracoviště které musí pokrývat oblast vzdělávání, sdílení informací“
Kateřina: „Dobrý den, chtěla jsem se optat jak naložit s šikanou z role podřízeného tzv. bossing-stalo se mi to a bylo to hrozné, myslela jsem si, že skončím-situace to vyřešila sama, že náš tým byl rozdělen, ale co dělat, když se toto nestane a jsem šikanována dál?“
Julie Růžičková: „ne vždy to lze vyřešit, pokud nemáte oporu v organizaci tím, že nemáte možnost situaci komunikovat, sdílet, poradit se, bezpečně a beze strachu, že nemáte oporu v tom, že vedení společnosti vnímá rozvoj vztahů na pracovišti a podporu dobrých vztahů je priorita, že se vám situace vyvinula dobře, to je jak správně tušíte trochu vnější vliv a podstatu problému to neřeší...čili, pokud se situace nezmění a šikana pokračuje, kontaktujte personální oddělení, nepřekvapí mě, když vám nebudou mět pomoci, s tím se setkáváme často, můžete kontaktovat kolegy, kteří situaci nepochybně sledují a jsou v roli sledovatelů, můžete si jednak ověřit, jak oni vnímají to, co pozorují a vám se děje, ověřit si, zda by vám i poskytli podporu, potvrdili například vaše tvrzení, pokud se rozhodnete o věci mluvit, nebo se rozhodnete informace sepsat a sdílet někomu komptentnímu v organizaci, za nadřízenm jít nemůžete, ten se asi dopouští jak jste napsala bossingu....80% obětí šikany skutečně nakonec zaměstnání opustí“
Jana: „Moc vám děkuji za odpověď na můj dotaz na začátku chatu(potkávat se tváří v tvář s agresorem). Je to pro mě přínosné.“
Julie Růžičková: „Můžete mě kontaktovat na www.filantia.cz julie.ruzickova@filantia.cz ... srdečně Julie“
Lada: „Jak často se stává, že se šikanovaného kolegové zastanou nebo jsou mezi námi převážně zbabělci.“
Julie Růžičková: „hmmm, dobrý den, to je tedy zajímavá otázka, inu, často si o tom povídáme také na svépomocné skupině fiantia, a i když převažují případy - příběhy, kdy se kolegové nezastali, jsou i opačné a to motivuje. ovšem mějme pochopení, pokud by vyjádření podpory ohrozilo člověka, který by mohl riskovat kvůli tomu ztrátu jistot, lze to pochopit, my v rámci filantie vždy dojdeme k závěru, že nelze spoléhat na to, že vám kolegové vyjadřují podporu, motivují vás k tomu, abyste vy veřejně poukázal na to, co je špatně, protože potom v tom můžete zůstat sám, čili, oyvete se, upozorněte na neférové zacházení, ale buďte připraven (ná) na to, obhajovat se takzvaně sám (a)...známe případy, kdy na úracovišti docházelo opravdu k hnusnému zastrašování a celé se odehrávalo dlouhodobě v atmosféře velilého strachu....ale pozornuji, jsou i případy takové, že kolegové, pozorovatelé, se za kolegu postaví, je to velmi specifické prostředí, vztahům, formě šikany, kterou tito kolegové pozorovali a byli jejími svědky“
Dáša: „Přeji hezký den, oživila jste mi moji zkušenost. Šikana na pracovišti a to na malém městě (státní organizace). Svěřila jsem se mým nejbližším...nadřízenému...ale nikdo mi nevěřil. Vedoucí, který mne šikanoval se vždy divil, co že si vymýšlím .... volal i mé malé dceři...pomlouval mne .... vždy mne bolelo břicho, když jsem se blížila do práce. Vyhledala jsem sama psychoterapeuta. Byla to má záchrana !!! ihned jsem podala výpověď (přes nepochopení rodinných příslušníků, kteří mi stále tvrdili, že si vymýšlím). Byla to moje záchrana !!! nebojte se všichni a věřte sami sobě !!!! Dáša“
Julie Růžičková: „Děkuji milá Dášo za Vaši zprávu! Jsem ráda, že jste to zvládla, nebylo to lehké a jste skvělá. Znala jste svojí hodnotu a to je dobře, musíme si jí uvědomovat a to nám pak dá sílu rozhodnout se i proti nepochopení ostatních. To nepochopení až od blízkých lidí je velmi zraňující, ale vy jste to zvládla. Skvělé...kdybyste se chtěla svěřit více, napiště mi do filantie na julie.ruzickova@filantia.cz p.s. doufám, že se vám nyní daří dobře, Julie“
Mimoprazska divacka: „Mohu se nějak zapojit do vaší činnosti? Mám čerstvou zkušenost. Ještě se vyrovnávám s tím, co se mi přihodilo. Je s podivem, jak se lidé dokáží chovat... PS: Do práce už nemusím. Jsem pánem svého času.“
Julie Růžičková: „dobrý den, napiště mi na julie.ruzickova@filantia.cz www. filantia.cz to zní skvěle, moc jste mě potěšila, děkuju a těším se, Julie“
Kateřina: „Dobrý den, Julie, moc Vám děkuji za Vaše slova v rozhovoru s Ester. Pracuji již 11 let v kanceláři spolu s kolegyněmi. Ze strany kolegyně pociťuji dlouhou dobu(cca rok) opovržení, hlášky tipu "já bych to dělala jinak.. proč to děláš?.." Má reakce je taková, že za sebou zavřu dveře, cítím tlak na hrudníku..maximálně se jí snažím vyhýbat. Ostatní kolegyně jsou právě ti pozorovatelé, kteří to vidí také tak ,ale do otevřeného dialogu s touto kolegyni nejdou a nepůjdou. Co mi radíte? Moc Vám děkuji za radu Kateřina“
Julie Růžičková: „vaše kolegyně vás tedy nepodpoří, mají své důvody, chtějí klid, bojí se, ta kolegyně možná už několik lidí z práce vyštvala, jen teoretizuji, to je jasné, a tato šikanátorka tam zřejmě dlouho a vytrvale buduje svůj piedestal z moci, srachu, vlivu, manipulace - opět jen teoretizuji....to co popisujete jsou manipulující a ponižující formulace, naprosto nevodné, nepřijatelné pro řídícího pracovníka a kolegu, víte, jsou nepřijatelné i pro rodiče, protože slyšíte to tam, ponižujete člověka slovy...já bych to udělal líp at....(často takhle hovoří učitelé k dětem a je to hnusné, límou jim sebevědomi) ... co můžete dělat? ....budu vám klást otázky? 1) můžete kontaktovat nadřízeného? věříte mu? 2) máte ve formě oznamovací nástroj, i kdyby jen krabičku důvěry ? ale aby to bylo anonymní? 3) můžete kontaktovat personální oddělení? máte v ně důvěru? v neposlední řadě, napiště do filantie, www.filantia.cz julie.ruzickova@filantia.cz“
Jana: „Dobrý den, jako školačka jsem zažila šikanu na střední škole. Poté by byla zjištěna úzkost a sociální fobie. Po mateřské jsem hledala zaměstnání. Našla jsem, že začátku to bylo kvůli mě diagnóze těžké, postupně jsem si začala zvykat a v práci se mě začali moc chválit a pak to začalo. Byla jsem zařazena mezi dvě mladé holky okolo 23 let, které tam dělali delší dobu než já. Jedná z nich mě začala napadat že to a to dělám špatně, nepustila mě k obsluze stroje musela jsem dělat jen podradnejsi práce a podle ní ještě špatně, začala se hodně na mě povyšovat, v do covidu když byli byli zavřené školy, jsem s dcerou zůstala doma a když jsem se vrátila byla na mě dost protivná a říkala že na takovéto lidi nebude platit, co se doma zadarmo valí. V tu dobu jsem si uvědomila že že už to dlouho nedokážu vydržet. Oznamila jsem to mistrovi ale bylo mi řečeno ,, My víme že tě nesnáší , když půjdeš za vedoucí tak ti tak akorát řekne ať odejdi. Takto jsem to snášel než ji povýšili na jinou pozici. Teď si do mě párkrát stouchla, ale nemusela jsem s ní být celý den. Přesto uvažuji že změním zaměstnání, ale bojím se toho že se mi toto může znovu stát. Co mohu pro to udělat aby se mi to znovu nestalo. Předem děkuji za odpověď Jana“
Julie Růžičková: „Milá Jano, zabránit tomu, že se vám situace nezopakuje, nelze, víte, že mě se to stalo opakovaně? protože lidé jsou různí, jsou všude dobří, rozumní, empatičtí, špatní, psychopati, sociopati, nelze se před nikým skrýt, ale je důležité se vyznat, umět situaci načíst, porozumět tomu, co se mi děje, zkrátka umět to odhalit, rozklíčovat v momentě, kdy se opět ocitnu v situaci, kdy je mi to opět nepohodlné, druhý se mnou chce manipulovat, ubližovat mi, škodit mi. Proto, milá Jano, to co se vám ted děje vám poučuje, je to zkušenost, ne příjemná, ale důležitá a pro vás cenná, protože přístě už budete vědět, co se děje...jak reagovat...no a k tomu co se vám děje, je to děsné, všichni to vidí, vědí, nikdo nezasáhne, zasáhnout měli už dávno, asi nejste první případ, komu tato paní ubližuje, vaše situace se vyřešila vnějším vlivem dobře, to jsem ráda, a nebudu vás však odrazovat od toho abyste změnila místo, změnte, pokud se rozhodnete a víte proč? protož máte hodnotu, velikou hodnotu, kterou si uvědomujete a proto nechcete v tomto prostředí zůstat....rozhodněte se zrale, nejprve si ideálně najděte nové zaměstnání, ale opakuji, vy máte svojí hodnotu, Julie“
Vlastimil: „Myslíte, že oblíbení v kolektivu jsou společenští, ti, co dobře vypráví, komunikují, jsou veselí?“
Julie Růžičková: „dobrý den, hmm :-), skvělé je, když je kolektiv pestrý a mají v něm prostor všechny různé typy osobností, protože si navzájem dodávají energii (umíte si představit partu jen společenských charakterů). Víte, pro mnoho lidí můžou být halasní lidé, veselí a energičtí rušiví v tom pracovním prostředí, na to pozor. pokud jako tvůrce pracovního týmu mám já postupovat, vždy zohledním to, jaké vlastnosti by mě mít na konkrétní pozici člověk.“
Jana: „Kdo je podle vás ten, kdo se šikanovaného zastane?Je to ten nejsebevědomější?“
Julie Růžičková: „nejsebevědomější nevím, ale spíše člověk, který má silný žebříček hodnot, je morální a váží si lidí, kterým vyjadřuje respekt, což se prokáže a lze to pozorovat v rámci jeho každodenní činnosti. často sebevědomé chpání je jen slupka obalující zranitelnost a strach“
Marta: „Dobrý den paní Růžičková, velmi mě zaujalo téma šikany na pracovišti. Ale přišla jsem pozdě k TV, mohla byste mi prosím napsat kde vice se od Vás mohu dozvědět? Pořádáte i nějaké semináře? Knihu jsem zaregistrovala, ale působíte velmi pozitivně, tak bych preferovala osobní setkání. Moc Vám děkuji za odpověď. Marta“
Julie Růžičková: „srdečně zdravím, milá Marto, julie.ruzickova@filantia.cz .....a více na www.filantia.cz a těším se na zprávu od vás, Julie“
Lada: „Víte, že je to manžel, který se mně nikdy nezastal, i když se do mě naváželi známí, kteří třeba byli na návštěvě, nebo i jeho maminka?Co s tím?“
Julie Růžičková: „olalá, to je ale zajímavá otázka, napiště mi na julie.ruzickova@filantia.cz za chvíli pořad končí, škoda, vyhodí mě odsud :-) ..... vždyt to je jako přes kopírák, princip chování se opakuje stejně, jestli je to v domácím prostředí nebo na pracovišti.....to co popisujete muselo bt zranující, možná jste pod vlivem určité manipulace a každopádně opora je podstatná, ráda bych vám poraila víc, v rychlosti ... anjdete si bublinu přátel, kteří vaší hodnotu ocení, poznají, budou vám oporou, více na emailu filantia, napište mi ano? díky julie“
Lada: „Dobrý den, v každém kolektivu jsem brána za !šedou myš!Spíš naslouchám, nemluvím o sobě, jsem introvert a asi žádné kolegyny nestojím za to, aby mě chtěla více poznat, znát i moje názory.1 nadřízená mně poradila - zkus práci, kde nebudeš mít spolupracovnice, poradila terénní služby. Pracuju sama s klienty, nemám nikoho (za zadkem), jsem svou paní. Práce má i negativy, ale odpadá šikana .Jaký máte názor?“
Julie Růžičková: „dobrý den, už to tady končí a nestihnu víc nic napsat, naiště mi prosím na julie.ruzickova@filantia.cz a držte se, Julie“