Chat

host

Ondřej Hatlapatka

Domácí ekonomika – jak finančně zvládnout rozvod

Záznam chatu ze čtvrtka 9. března 2023

ANTIMONY: „Jak obecně finančně zvládnout rozvod?“

Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den, nejlepší zvládnutí rozvodu je s klidem a přístupem plným racionality. Čím klidnější u řešení fiannční a majetkové stránky budeme, tím je více pravděpodobné, že se vzájemně dohodneme a nebude potřeba nechat rozhodout soud. Ten totiž mnohdy může rozhodnout tak, že se to nebude nakonec líbit vůbec nikomu. Vždy se ale připravte na to, že rozvod bude drahý. Pro obě strany.“

denmark: „Jaká všechny finanční nepříjemnosti může znamenat rozvod?“

Ondřej Hatlapatka: „Finance souvisí naprosto se vším. Vezmeme to tedy postupně. 1) majetkové rozdělení - To, co jste společně budovali bude rozděleno. Jak? to bude otázka na vás. Jak se dohodnete. Jsou i situace, kdy musí dojít k prodeji majetku. Může za to hlavně citová vazba obou k např.bydlení, kdy si neumí představit, že tam budou žít jiný život. 2) dělení peněz a platby alimentů - Tady se musí pár dohodnout na tom, jak naloží s financemi, které mají, nebo které případně nemají a postupně je vydělávají. Nejčastěji jsou to tzv alimenty, které souvisí s platbami na děti, které zůstanou případně v péči jednoho z rodičů. 3) děti - sice děti nejsou peníze, ale jsou prostě nákladné. Jak po stránce citové, tak finanční. Oba dospělí si musí uvědomit, že vztah neukončuje rodičovství. Na to by měli myslet všichni. Děti by neměly pocítit to, že dospělí si nerozumí. Ony za to nemůžou.“

denmark: „Co pro domácí ekonomiku znamená rozvod?“

Ondřej Hatlapatka: „Znamená to primárně hodně nákladů, vysoké ztráty a budování nového života od začátku. Málokdo si uvědomuje, že z jedné společné ekonomiky, které na sobě byla závislá, vzniknou dvě samostatné, které si musí na nový režim zvyknout. Říkáte si, že vy vyděláváte hodně a tak se vás to netýká? Nezapomínejte, že ten druhý v páru se v té chvíli staral o domácnost, dělal domov a zázemí. O tohle všechno příjdete. Nevydělávali jste náhodou proto, že toto bylo zabezpečeno? Záměrně nemířím tuto odpověď na jedno pohlaví. Jsou případy, kdy je na rodičovské dovolené muž, protože žena měla větší možnosti v kariéře. Stejně tak i naopak. Nikdo by to ale bez zázemí nedokázal.“

ANTI: „Co předmanželská smlouva a finanční stránka rozvodu?“

Ondřej Hatlapatka: „Předmanželská smlouva je skvělý nástroj. Dopředu řeší ochranu domácnosti rodiny, pokud jeden z partnerů například podniká, nebo se naopak zadlužuje. Pokud se ale podíváme i na druhou stránku věci, tyto smlouvy můžou přicházet i proto, že to majetková situace v páru vyžaduje. Každý vstupoval do manželství s něčím jiným a někdy se stává, že celý počátek například zafinancují rodiče jednoho z partnerů. Potom je naprosto v pořádku mít vyjasněné, jak to s majetkem bude v úrovni, kterou nefinancovali a nebudovali společně manželé. Jinak i bez této mlouvy je dle zákona jasné, čí majetek měl jakou hodnotu před vstupem do manželství. Ten tedy do finálního dělení nespadá. Řeší se až věci, které nebyl pár po sňatku.“

DAYD: „Jak se připravit na finanční stránku rozvodu?“

Ondřej Hatlapatka: „Toto je velmi zavádějící otázka. Pokud bych se na to chtěl dostatečně připravit, musel bych to začít řešit v době, kdy na to ale nikdo nemyslí, protože je vše růžové. Základem je tedy tvorba rezerv, které jsou potřeba i ve společném životě, i v tom SOLO. Plán na to, kam půjdu žít a jestli budu mít kde bydlet, kdyby se stalo cokoli. Kdo bude mít na starosti děti a jak se bude jejich výchova financovat? Toto bych měl mít promyšleno za všech okolností. Vztah totiž nemusí končit pouze rozvodem. Může končit i smrtí jednoho z partnerů. A je to velmi podobné.“

Karla Melíšková: „Dobrý den, manžel za dobu manželství nasekal dluhy ve výši 5, 5 mil.m kterí musíme zaplatit prodejem chaty, kterou jsme si za manželství pořídili. Zklamal mě, a chci se dát rozvést, máme společný rodinný dům, dá se jeho dluh odečíst z jeho podílu, kdybych ho musela z domu vyplatit ??“

Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den, tady bude velmi důležitý bod času, ve kterém jste vše pořizovali, včetně těch dluhů. Vy byste musela dokázat, že jste o dluhu nevěděla. Otázkou je, co to je za typ dluhů? Samozřejmě, jednou z variant by mohlo být přefinancování nějakým typem hypotéky se zástavou RD. Větší kontroly financí domácností a zhodnocení, jestli to stojí za to se rozvést, nebo to byly dluhy například na podporu domácnosti, firmy, podnikání...a prostě to nevyšlo. Smutné je, že v takovém případě to měl rozhodně konzultovat s vámi. to, že něco nevyjde, není důvod k rozvodu. Samozřejmě nevidím na pozadí. To je čistě vaše věc. Ale pokud dluhy nastaly v manželství, jsou bohužel vás obou, pkud jste neměli rozdělený majetek. Bude to tedy o finální dohodě vás dvou. Dohodě o tom, co bude s dluhy a co bdue s majetky, které máte.“

Míla: „Syn je jediným vlastníkem nemovitosi po prarodičích. Po 15-ti letech manželství se rozvádí. Vychovávají 3 děti. Jak bude probíhat finanční vypořádání. Děkuji“

Ondřej Hatlapatka: „Pokud nemovitost nabyl napřímo darem, nebo dědictvím, nemovitost by měla být jeho. NEsmíme ale zapomínat na to, že napříkad rekonstrukce, opravy, nákup věcí do domácnosti a péče o domácnost už ale mohla být společná. Nemluvě o tom, že mají 3 děti. Bude tedy záležet na tom, jak se domluví na péči o děti a tedy i na placení alimentů. Případně na vyplacení nějaké sumy peněz, jako podíl za případné nabytí majetku v manželství.“

Elen: „Dobrý den, před maželstvím jsem měla byt a auto a obojí jsem prodala za manželství. Nyní se rozvádíme po 13 letech, ale neměli jsme žádnou předmanželskou smlouvu. Spolu máme byt ve společném jmění manželů. Mohu výši prodaných mých věcí nějak odečíst s hodnoty bytu při vyrovnání? Děkuji.“

Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den, pravdou je, že by to bylo naprosto logické. Doporučuji se na této věci domluvit s partnerem. Myslím, že by to mohlo fungovat. Otázkou bude, jak to bude vnímat protistrana a příapdně, jak to uchopí právník. Rozhodně konzultujte i svůj nárok s ním. Jedna věc a rovina rozvodu je finanční a ta druhá je potom právní. Osobně se vždy snažím lidem radit finanční logické kroky, které jsou nezávislým pohledem. Jestli na ně ale nakonec pár přistoupí, to je věc druhá. Pozor na jednu věc, rozhodně by se mělo projednat, jestli peníze za prodané věci, které zmiňujete, šly na společné věci (koupě nové nemovitosti, atd), nebo jste si je využila a sama pro sebe, případně dala jinam, mimo domácnost. Pak by nejspíš neprošlo to, že byste hodnotu odečítala.“

Hana: „Manželovi rodiče nás chtějí rozvést nemají mě rádi jako snachu. Manzele jme uz nekolik let a ja se tim trapim beru leky na zklidneni“

Ondřej Hatlapatka: „Bohužel, umím poradit finančně, ale nedokážu poradit citově. Tato záležitost je velmi špatná. Rodiče vždy budou mít velmi silné slovo ve vztahu. Manžel si musí uvědomit, co ve vás má. Co mu vztah přináší a jaká skutečně jste. On s vámi žije, on vás zná. Buď se za to postaví a nebo se nechá přesvědčit.Pokud je ale vše v pořádku a on se nechá ukecat rodinou, tak s tím bohužel neudělá nikdo nic :( To je ale o povaze člověka.“

Lenka: „Dobry den, mam-li nemovitost, kterou jsem ziskala pred manzelstvim a je jen moje, byla by po rozvodu delena dvema? A v pripade, ze se za doby trvani manzelstvi proda a za ty penize se koupi nemovitost jina, jak je to s delenim?“

Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den, finančně racionální věc pohledu je taková, že nemovitost je opravdu jenom vaše. Pokud byste ji prodali a peníze investovali do společné domácnosti, tak i přesto by měly podleéhat odečtu při finálním dělení. Toto je například varainta, u které se vyplatí sepsat klidně i nějaký typ smlouvy, která by to řešila.“

Lenka: „Dobrý den, prosím v době manželství jsme do osobního vlastnictví odkoupili byt, který byl pak ale převeden do vlastnictví pouze manželky. Kdybychom se rozvedli, má na tento byt nebo nějakou kompenzaci nárok i manžel? Děkuji za odpověď, hezký den“

Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den. Pokud věc popíšete takto, tak ano, má nárok. Je jedno, kdo je napsaný na katastru, ale podstatné je, jestli při nabytí trval manželský poměr. Pokud ale bylo vlastnictví převedeno na základě nějaké smlouvy, nebo byl rozdělen majetek formou zúžení SJM a notářským zápisem, je to jenom vaše.“

Dagmar: „Dobrý den pane Hatlapatko, nemáme předmanželskou smlouvu tzn. majetek,který pořizujeme v manželství je v SJM. Manžel koupil jednu nemovitost a pozemky kupní smlouvou, která je psaná jen na něj a tím je zapsaný v katastru jen on. Majetek je ale v SJM. Mám možnost nechat se zapsat do katastru na nabyté nemovisti i já nebo s tím musí souhlasit? Nevím zda by současný stav nebyl při rozvodu problém nebo v případě, že by bez mého vědomí chtěl věc prodat. Děkuji za odpověď.“

Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den kdo je uveden na KN je vlastně pro SJM úplně jedno. Pořád je to v SJM, dokud to nebude vyřešeno smlouvou (rozdělení SJM). Na vklad do KN by musel reagovat ten, kdo je zapsán, takže určitě by s tím manžel musel souhlasit. Ohledně prodeje si nyní nejsem jistý, poradil by vám právník. DOmnívám se ale, že souhlas byste musela, jako manželka, dát i tak.“

Marcela: „Dobrý den,mám svůj byt ve svém vlastnictví a mám obavy nastěhovat k sobě přítele, nejsme svoji, ani se neplánujeme spolu vzít, ale mám obavy kdybychom pak spolu žili pár let a náhodou se rozešli, že by si nárokoval půl bytu. Měl by na to nárok , nebo mám zbytečné obavy ?“

Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den, toto jsou zbytečné obavy. Majetek je stále váš a i po svatbě by stále byl. Pokud ale partner bude kupovat věci v podobě TV, lednice, pračky, atd, tak na tyto věci by mohl mít nárok a je to i logické. Rozhodně při společném soužití myslete na to, že každý přispěje svou špetkou do mlýna. A pokud by poté partner odcházel, měl by samozřejmě nárok na poměrné části této "špetky".“

Petr Klicpera: „Chceme darovat synovi byt. Jake nároky na něj bude mít jeho manželka u případného rozvodu? Děkuji“

Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den, ze zkušenosti žádný. Dar je cílený na syna a je to tedy podobné, jako při nabytí před manželství“

Šárka: „Dobrý den, nevím, jestli mi můžete zodpovědět můj dotaz, zda moje otázka spadá do Vašeho oboru. Žiji s partnerem (nejsme manželé) a s naší dcerou již 12 let v bytě, který je jeho. Společné finance nevedeme, každý máme svůj účet. Mám v případě rozchodu na něco nárok nebo nás může s dcerou jen tak vyhodit "na ulici "? Děkuji a přeji hezký den.“

Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den, toto je spíše na právníka, co může a co ne v případě, že máte "rodinu". Co se týká nároků, tak je to bohužel tak, že na nemovitost nárok nemáte, ale na vybavení, které jste tvořili v bytě spolu, případně, pokud probíhala rekonstrukce a vy máte prokazatelně finance poukázané na ni, tak z toho všeho byste měla mít podíl.“

Eliška: „Dobrý den, během našeho manželství jsem dostala darem od rodičů dům - darovací smlouva je na mě, bydlíme v něm oba již 16 let. Je tento dům součástí společného jmění? Částečně jsme společně rekonstruovali dům, ale během těch let je již opět třeba nová rekonstrukce, společná investice je již spotřebována. Když u nás došlo na téma rozvod, manžel chce z domu vyplatit. Moje otázka, zda je to legitimní právo. Děkuji.“

Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den, toto je bohužel trošku více na právníka, než na finance. POkud bych se na to měl podívat objektivně, tak z nemovitosti, jako takové, nárok neplyne. Plyne pouze z financí, které jste tvořili společně, jako je rekonstrukce, vybavení, atd.“

Lenka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně SJM při rozvodu. Po svatbě manžel dostal od svého otce (tedy v přímé linii) darem nemovitost s pozemkem. Tato nemovitost se bude bourat a budeme si brát hypotéku na výstavbu nového RD. Jak by se řešilo v případě rozvoru dělení tohoto nového rodinného domu? Bude spadat do SJM nebo tím, že pozemek a původní nemovitost dostal manžel darem, tak bude ze SJM vyjmuta? Děkuji a přeji pěkný den.“

Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den, aktuálně řeším podobný případ u svých klientů. Tam to dopadlo nakonec tak, že manžel přepíše část pozemku na manželku, aby figurovala i na KN. Jinak by to bylo velmi sporné, ale obecně by dohoda mohla znamenat to, že by se hodnota původní nemovitosti odečetla od nového, společného majetku. krásný den“

Sandra: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat.Mam před svatbou,máme dvě děti,každý máme svoje a bytě ve kterým žijem je mojí mamky.Je lepší si udělat předmanželskou smlouvu.Dekuju za odpověď Sandra“

Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den, pokud by maminka přepisovala byt na vás, bylo by možná dobré toto sepsat. Pojal bych to, jako něco, co může pomcot v budoucnu. Hezký den“

Marie: „Dobrý den, moje dcera se rozvádí, manžel tvrdí že byt je jeho, protože platí hypotéku, dcera ale platí vše ostatni, hypotéku si brali společně po svatbě, mají dvě děti, dcera je na mateřské. Dcera musela prodat svůj byt aby dostali hypotéku, jelikož v té době byl její manžel dlouhodobě bez příjmu, prosím jak se budou dělit v případě prodeje bytu. Děkuji. Marie.“

Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den, rozhodně majetek je obou z nich. To, že manžel platil hypoteční úvěr je vcelku logické, když ona byla doma a starala se o děti. Kdyby to bylo naopak, byl by nyní on ve stejné situaci. Pokud do nemovitosti navíc vkládala značnou část svého majetku na úvodu, hodnotím to spíše tak, že větší podíl by měla mít nakonec ona. Měli by vzít hodnotu dluhu, hodnotu nemovitosti. Zlstatek hodnoty bytu po odečtení HU a od toho ještě hodnoty původního dílu financí paní. AŤ se pokusí domlvit vzájemně. Jinak se dostanou do fáze, že budou prokazovat každou platbu, která šla na bydlení a z toho se bude počítat podíl.“

Markéta: „Dobrý den, v případě, že každý z nás má svou nemovitost (v mé nemovitosti žijeme, muž svou nemovitost pronajímá), každý z nás má svou hypotéku, každý svůj účet, já své zaměstnání - muž své podnikání. Společné dítě. Doporučujete předmanželskou smlouvu? Z jakého důvodu především? Mám za sebou již velmi problémový a finančně náročný rozvod, bojím se dalšího sňatku z tohoto důvodu.“

Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den pokud to máte již takto krásně rozděleno, proč to vlastně na ten papír nedat? hlavně v souvislosti s obranou v rámci budoucnosti v podobě možných krachů pracovních přiležitostí. Pokud jste věci nabyli před manželstvím, je to ale jasně rozděleno zákonem. Do budoucna ale pozor, v případně problémů jednoho z vás může být napříkald insolvencí zatížen i ten druhý z vás. hezký den :)“

Jarka Barevná: „Když jsou oba vdovci nesezdaní a žena žije již 10 let v bytě u muže který má být v osobním vlastnictví. Byt nabyl v dědickém řízení po smrti ženy a dcery se vzdaly ve prospěch otce.Co by se stalo v případě že muž zemře Bude žema družka pozvaná k dědickému řízení.Je možné dožít v bytě a za jakých podmínek.Děkuji za odpověď“

Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den v tomto případě nejsou partneři manželé a tudíž nebude žena dědit. Dědictví padne tímto na dcery a s nimi by se poté muselo domluvit možné dožití. V praxi jsem to zažil u klientů a vše dopadlo dobře. Bude to ale záležet hlavně na lidech.“

Vlaďka: „Dobrý den Ondřeji, chystáme se s partnerem na stavbu domu. On má v hotovosti 1 milion korun a já mám by v hodnotě 4,5 milionů. Stavební parcela je moje. Partner je překvapený, že nechci aby měl polovinu domu. Toteď si myslel, že bude polovina jeho. Prý tam bude přece bydlet a podílet se na všem taky. Podotýkám, že ani nežijeme ve společné domácnosti. NEvím jak mám formulovat otázku. Spíš asi jsem divná já nebo on?“

Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den, například my s manželkou jsme toto neřešili. Jeden bez druhého bychom to nedokázali. Nadruhou stranu, mám klienty, kteří přesně z tohoto důvodu udělali dělení majetku a zvolili přesný poměr.Není důvod mít nemoviost na základě rozdělení například 30:70. Držím palce, abyste to nikdy nemuseli řešit a dožili spokojeně ve vysněném domě :)“