Chat

Mgr. Regina Jandová a Karolína Balcarová
Linka bezpečí
Záznam chatu ze čtvrtka 2. března 2023
DAYD: „Řeší Linka bezpečí i jinou problematiku/jiné problematiky než bezpečí?“
Mgr. Regina Jandová a Karolína Balcarová: „Dobrý den, děkujeme za dotaz. Linka bezpečí je dětská krizová linka, řešíme zejména akutní problémy se kterými se na nás děti a dospívající obracejí po telefonu, chatu, nebo přes e-mail. Zabýváme se i prevencí, jezdíme za dětmi do škol, sportovních klubů, natáčíme pro děti podcast Utržené sluchátko atd.“
DAYD: „Zajistí Linka bezpečí vždy bezpečí?“
Mgr. Regina Jandová a Karolína Balcarová: „Pokud se na nás volající obrací v naléhavé situaci, snažíme se vždy v rámci telefonické krizové intervence zajistit primárně bezpečí volajícího, spolupracujeme s ním na dostupném řešení pro zajištění jeho bezpečí.“
DAYD: „RL - Co jsou největší přednosti Linky bezpečí?“
Mgr. Regina Jandová a Karolína Balcarová: „LB je anonymní, je zdarma a je dětem dostupná nonstop. Lze využít i nízkoprahovější služby jako je chat a e-mailová poradna.“
STOP: „RJ - Dochází někdy ke zneužívání Linky bezpečí?“
Mgr. Regina Jandová a Karolína Balcarová: „setkáváme se s tzv. testovacími hovory, které ale v rámci naší práce považujeme za něco přirozeného. Děti si před reálným využitím služby přirozeně potřebují otestovat jak s nimi budeme komunikovat, jak je budeme přijímat. Toto považujeme za součást naší práce a ve své podstatě to podporujeme, je-li to třeba oslovujeme to v rámci hovorů. Dochází ale také ke zneužívání LB neklienty, což se stává velmi ojediněle.“
DAYD: „RL - Může se na Linku bezpečí volat i ze zahraničí?“
Mgr. Regina Jandová a Karolína Balcarová: „Pokud se dítě nachází v zahraničí, může na Linku bezpečí zavolat na číslo 116111, případně využít online komunikaci nebo www.linkabezpeci.cz“
DAYD: „RJ - Jak je vnímána Linka bezpečí veřejností?“
Mgr. Regina Jandová a Karolína Balcarová: „Dle ohlasů a zpětné vazby předpokládáme, že pozitivně.“
ANTI: „RJ - Jaká je koncepce Linky bezpečí?“
Mgr. Regina Jandová a Karolína Balcarová: „Linka bezpečí je dětská krizová linka, je určená pro děti a dospívající a studenty denního studia do 26 let. Je dostupná na telefonním čísle 116111, nonstop i o svátcích. Veškeré informace týkající se naší organizace najdete na www.linkabezpeci.cz“
viťa: „Dobré odpoledne, paní Regino a Liebezeitová, chtěl jsem se vás zeptat. Na skvělou spolupráci šlo by navázat. Aby, možná ve společnosti: Linka bezpečí působila, jako patronka - paní Ivanka Korolová? :-) Děkuji za ochotu“
Mgr. Regina Jandová a Karolína Balcarová: „Děkujeme za podnět, můžeme paní Ivanku Korolovou oslovit.“
ANTI: „Je linka bezpečí bezpečná?“
Mgr. Regina Jandová a Karolína Balcarová: „samotný fakt, že LB je anonymní, zajišťuje volajícímu jisté bezpečí. Na LB lze hovořit, psát jen o tom, o čem sám volající chce, LB nikoho, kdo se na ni obrátí nesoudí a k ničemu ho nepřemlouvá.“
viťa: „Krásný den, paní Jandová a Radko, třeba, i Linkou bezpečí připravujete, pro veřejné akce? Kde, také můžou lidé přijít. Snad možná, něco v budoucí době (ne)bude se konat. Děkuji za odpověď“
Mgr. Regina Jandová a Karolína Balcarová: „V rámci veřejných akcí jsme většinou hosty, Linka bezpečí se bude účastnit Filmového festivalu ve Zlíně.“
denmark: „RL - Existují podle Vás nějaké chyby a nedostatky Linky bezpečí?“
Mgr. Regina Jandová a Karolína Balcarová: „Je přirozené, že se mohou ve výjimečných případech nějaké chyby objevit. Snažíme se naší práci dělat na vysoké odborné a profesionální úrovni. Děti se na nás obracejí v náročných situacích a to je pro nás do velké míry samo o sobě velký závazek k neustálému odbornému růstu.“
Iva: „Dobrý den, můžu se zeptat co radíte dětem při sebepoškozování? Protože mám pocit že to dělá dost dětí,ale psychologové a psychiatři nejsou a i nás se to týká.Děkuji“
Mgr. Regina Jandová a Karolína Balcarová: „Dobrý den, jistě je možné oslovit nás přes Rodičovskou linku www.rodicovskalinka.cz, kde lze konkrétní věci probrat. Na LB primárně v takovém hovoru mapujeme bezpečí dítěte, akutnost, zranění, možné zdroje pomoci. S dětmi pracujeme také ve chvíli, kdy je možné další sebepoškozování oddálit, nebo se mu přímo vyhnout. Nabízíme dětem možnost ventilace, rozhovoru o tom, co je spouštěčem k sebepoškozování, nabízíme také alternativy, které mohou vést ke zdravějšímu jednání, případně řešení jeho problému. Nabízíme možnost odborné pomoci a podporujeme k oslovení psychologů, v indikovaných případech také dosažitelnou pomoc a podporu v rodině.“
Simona: „Dobrý den, na rodičovské lince jste schopni poradit i v právních věcech ohledně dětí? Např. když je na dítě podáno tr.oznámení, ale rodič má pocit že ne vše probíhá správně a neví kam se obrátit o pomoc a radu, nebo jde jen o výchovu dětí ?“
Mgr. Regina Jandová a Karolína Balcarová: „Určitě doporučujeme kontaktovat Rodičovskou linku, ať už telefonicky nebo prostřednictvím chatu nebo emailu. www.rodicovskalinka.cz“
Vlaďka: „Dobrý den, moc vám všem děkuji za velmi potřebnou práci, kterou jsem jako dlouholetá výchovná poradkyně na ZŠ propagovala, doporučovala a kontakty jsem zvežejňovala jak pro žáky tak pro rodiče. Byla jsem tzv. v první linii a často odhalovala i hodně vážné situace , které bylo potřeba řešit hned. Bylo to náročné, ale ten pocit, když jsem přispěla k opětovné radosti a pohodě dítěte, je neskutečný.“
Mgr. Regina Jandová a Karolína Balcarová: „Hezký den, děkujeme za vaše slova. Děkujeme za ocenění, zároveň bychom rádi ocenili také vaši práci. Jistě není snadné být s dětmi v náročných momentech. Udělala jste jistě hodně důležité práce.“
Vladka: „Koho informovat, kdyz v panelaku zije matka ze synem ( 12 let) a jsou tam neustale hadky, rvani, breceni, bouchani. Vylozene psychicky teror. Uz se volala PČR, ale nikam to nevede. Je to temer kazdy den a i treba ve 23:00, kdy jde dite rano do skoly.“
Mgr. Regina Jandová a Karolína Balcarová: „Dobrý den, rádi bychom vás ocenili, jistě je moc dobré, že nejste vůči takovým věcem lhostejná. Je určitě možné oslovit OSPOD, oddělení sociálně právní ochrany dětí, které najdete na městském úřadě, případně na úřadě, kam spadá vaše obec. Můžete to udělat osobně, telefonicky. Můžete zůstat také v anonymitě. Je třeba uvést adresu a jméno rodiny, ve které se děje to, co popisujete.“