Chat

Ondřej Koudela
První pomoci při zástavě dechu
Záznam chatu ze středy 11. ledna 2023
Kristina: „Chápu, že výuka zážitkem pomáhá k fixaci a ukotvení jakékoliv problematiky. Jak moc je toto ukotvení trvalé? Asi nestačí si projít jedním kurzem první pomoci.“
Ondřej Koudela: „Zdravím Vás. Kristino :) Pokud si dobře vzpomínám, tak se na to dělaly nějaké výzkumy v rámci ERC (evropské resuscitační rady) a vědomosti a dovednosti začínají z Vaší hlavy postupně mizet už po několika týdnech. Obecně se doporučuje opakovat kurz každé dva roky. Můžete střídat témata - např. dojít si na základy první pomoci a o dva roky později na první pomoc třeba u dětí.“
Jana: „Mám za sebou online kurz první pomoci pro děti. Informace by se lišit neměly, ne? Má pro mě vůbec smysl přemýšlet nad koupí drahého normálního kurzu?“
Ondřej Koudela: „Zdravím Vás, Jano, dovolte mi prosím trochu upřímnosti. Online kurzy první pomoci jsou k prdu :) Je to stejné, jako byste se pokoušela online kurzem naučit řídit auto nebo postavit dům. Online se dají naučit vědomosti. Vy ale potřebujete dovednosti. Ty lze nabýt pouze praxí. Proto je nutné učit se první pomoc zážitkem. Jiné metody Vás pak v reálné situaci přivedou do velmi nepříjemných potíží.“
Veronika: „Může mě nějaký kurz vůbec připravit na situaci, že moje dítě přestane dýchat (zaskočí jídlo, zástava u nemluvněte)? Musí to být šílený stres a člověk nikdy neví, jak se vlastně zachová. Děkuji“
Ondřej Koudela: „Zdravím Vás, Veroniko :) Stres spojený s tím, že se něco děje Vašemu dítěti, je naprosto šílený a věřím, že se mu téměř nic nevyrovná. Proto potřebujeme učit první pomoc tak, abychom se tomuto pocitu dostali alespoň trochu blíže a připravili se na něj co nejlépe. Proto má výuka první pomoci zážitkem největší šanci na úspěch. Nic Vás nepřipraví stoprocentně, nicméně zážitkový kurz prví pomoci Vám nabídne maximum možného.“
Heda: „Prý dokážete na vašich kurzech zbavit lidi strachu z první pomoci nebo třeba z krve. Opravdu to zvládnete za jeden den?“
Ondřej Koudela: „Zdravím, Hedo :) Jeden den bereme jako nutný základ. Stihne se v něm několik "překvapení" během teoretické výuky a poté tři "velké" modelové situace, kdy je více zachránců a více poraněných společně v jedné složitější situaci (třeba dopravní nehoda). Váš strach z krve či první pomoci to nevyřeší nadobro, ale je to jedna z těch lepších věcí, které pro sebe můžete udělat. Na kurzu jsou různá pravidla a opatření, díky kterým jste po celou dobu v bezpečí a nejste nucena do zážitku, který by byl nad rámec toho, co aktuálně zvládnete. Přijďte to zkusit v praxi - buď k nám, nebo na nějaký jiný zážitkový kurz. Jak se říká: Když se něčeho bojíš, tak jdi a sáhni si na to ;-)“
ANTI: „Čemu se může zástava dechu podobat? - aby nedošlo k záměně...“
Ondřej Koudela: „Na to se obtížně odpovídá, zástava dechu má mnoho příčin. Nejčastěji - při dušení cizím tělesem - to zpočátku vypadá jako náhlý prudký kašel. Bohužel se někdy stává, že cizí těleso uzavře dýchací cesty tak dobře, že ani kašel není možný. Pak z toho může být i náhlé podezřelé ticho a člověk, který koulí očima a po chvíli se sune k zemi. Než se nadějete, může dojít k nejhoršímu.“
Zdena: „Proč se neustále mění pravidla pro poskytování první pomoci? Jako běžný člověk v tom mám bordel. Kdysi nás na ZŠ něco učili, pak nás učili něco úplně jiného v autoškole a dnes je vše zase úplně jinak.“
Ondřej Koudela: „Zdravím Vás, Zdeno :) Pravidla první pomoci se mění pravidelně každých 5 let. Mění se na základě doporučených postupů, které vzdává Evropská resuscitační rada a překládá České resuscitrační rada. Nebuďte z toho nervózní :) Stačí si splnit své občanské domácí úkoly, každých pár let zajít na zážitkový kurz první pomoci a o všech změnách se dozvíte včas. Také my na našem webu, facebooku a instagramu o všem pravidelně a pečlivě informujeme. Tak nás sledujte a vždy se včas dozvíte, co se stalo nového. Mějte se :)“
ANTIMONY: „Jak moc je důležitá první pomoc při zástavě dechu?“
Ondřej Koudela: „Naprosto :) Zástavu dechu buď vyřešíte první pomocí, nebo člověk se zástavou dechu zemře. Bohužel, odpověď na Vaši otázku je takto jednoduchá.“
DAYD: „Jaké všechny chyby dělají lidé v případě poskytování první pomoci při zástavě dechu?“
Ondřej Koudela: „Jééé, těch je :) Například hned jak někdo zakašle, hned ho tlučeme do zad :) Až si budu povídat s moderátorkou, zkusím tam tuhle informaci pro Vás dostat. Dalším problémem je nerozpoznání, že se člověk dusí (jak se to stalo nešťastně koncem minulého roku s panem Malinou). A samozřejmě - což je nejvíce nepříjemné - neumíme správně provést několik málo úkonů při zástavě dechu a oběhu. Myslím ty, které se mají provést před voláním na záchranku: zajistit své bezpečí, vyšetřit vědomí, vyšetřit dech, zavolat si na pomoc okolí. Zkuste kouknout na náš seriál "Mýty o první pomoci", tam je toho víc. https://www.prpom.cz/category/novinky-kurzy-prvni-pomoci/myty-o-prvni-pomoci/“
DAYD: „Jaké jsou možnosti v případě poskytování první pomoci při zástavě dechu?“
Ondřej Koudela: „Zdravím :) Pokud jde o dušení cizím tělesem, tak jsem se to před chvílí pokusil shrnout s paní moderátorkou. Nestihli jsme se dostat k první pomoci u malého dítěte, bohužel. Pokud jde o "zástavu dechu a oběhu", pak je naší možností resuscitace. K tomu potřebné zdroje máte tu: https://www.prpom.cz/resuscitace-s-pouzitim-aed/ a tu: https://www.prpom.cz/duseni-cizim-telesem/“
Zdeňka: „Dobrý den, jsem sama, a když by se mi stala takováhle příhoda, tak co bych měla dělat?“
Ondřej Koudela: „Zdeňko, to je zatraceně nepříjemná situace. Není mi znám žádný postup, který byste mohla v takové situaci aplikovat sama. Nejlepší je v omezeném čase, který máte k dispozici, dostat k sobě další lidi. 1) aktivovat aplikaci Záchranka a vybrat možnost "nemohu mluvit". 2) dělat rámus, nebo běžet a tím se dostat k lidem, kteří mohou být nablízku.“
Anonym: „Dobrý den, Ondráši, dušení "cizím tělesem" při sexuálních praktikách je asi něco jiného, že? Děkuji“
Ondřej Koudela: „Milý Anonyme, díky za troufalý dotaz :) Není to vůbec jiné, situace je pořád stejná. Nicméně, ve Vašem případě je nejspíš stále možné to "/cizí těleso/" prostě vyjmout z dýchacích cest. Tím dušení ustane ;-)“
Kamila P.: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, proč děti ve školách nemají tyto základní informace, jak se zachovat při záchraně lidských životů. Jedná se mi o tyto praktické ukázky (zaskočení jídla je časté i u dětí). Ptala jsem se dětí na základní škole a neučí se to. Je nějaká organizace, která objíždí školy a takto to předvádí? Kde jinde se to mají děti naučit než ve škole a pak v dospělosti v nutnosti použít..Vaše ukázka byla skvělá a budu si ji pamatovat. Moc děkujeme. Kamila“
Ondřej Koudela: „Zdravím Vás, Kamilo :) My v PrPom se zuřivě snažíme dostat se na co nejvíce škol a první pomoc tam učit. Ještě mnohem lépe, než jak se mi to povedlo demonstrovat s paní moderátorkou :) Bohužel, školy na takto kvalitní (ale nezbytnou) výuku často nemají prostředky. Neumí na ně čerpat dotační tituly a často raději žákům promítají video nebo prezentaci. Pokud víte o škole, která má o pořádnou výuku zájem, prosím ozvěte se nám, třeba na skoly@zazij-prpom.cz a zkusíme pomoci :) Hezký den!“
Martina: „Dobrý den, stává se mi častěji, že se dusím. Moje čtyřletá dcera se s tím také setkává. Pro nás obě představuje riziko pití jídlo. Chci se zeptat, zda může dojít k nějaké fyziologické poruše, zda může být i vrozená, zda se to dá případně vyšetřením potvrdit či vyvrátit a jestli to může být dědičné. Pokud ano, dá se to nějak řešit? A pokud ano, tak i jinak než klasickou medicínou? Děkuji. Nerada bych to podcenila u dcery.“
Ondřej Koudela: „Zdravím Vás, Martino, tohle bohužel nevím. Začal bych normálně u praktického lékaře, který by Vám měl doporučit návštěvu ORL, případně nějaké konkrétní vyšetření. Držím palce, ať se to podaří aspoň nějak zlepšit.“
Michal: „Dobrý den, asi hloupý dotaz, ale jak jste ukazoval předklonu a ať kašle tak přeci každé zakaslani potřebuje opětovné nadechnuti a člověk přichází o většinu vzduchu a pokud je těleso v trubici tak nemá šanci se nadechnout a moc času nezbývá, co vy na to? a ještě co následně proříznutí trubice? děkuji Michal“
Ondřej Koudela: „Zdravím, Michale, super dotaz a líbí se mi, jak jste pozorný. Většinou cizí těleso uzavře dýchací cesty jen částečně a kolem stále trochu proudí vzduch. Takže člověk má intenzivní pocit, že se dusí, ale stále může trochu kašlat a pokouší se toho tělesa zbavit. Pokud jsou dýchací cesty uzavřeny zcela, tak spíše mlčí, nedýchá, nicméně se často dost zuřivě snaží přilákat vaši pozornost. V takovém případě je rovnou čas na "tlučení do zad" (Gordonův manévr) a "mačkání nadbřišku" (Heimlichův manévr).“
Marek Světnička: „Dobrý den, jak je to u malých dětí kolem jednoho roku? Manévry pro vyproštění jsou stejné jak u dospělého? Děkuji“
Ondřej Koudela: „Zdravím, Marku :) U dětí do 1 roku je to odlišné. V textu Vám to nepopíšu, bohužel. Základní postup s obrázky je tady v článku: https://www.prpom.cz/duseni-cizim-telesem/ a plus doporučuji nějaký zážitkový kurz. Z článku se ještě nikdy nikdo první pomoc nenaučil, bohužel ;-)“
Marek Rýc: „Dobrý den, před chvíli jste ukazovali společně s paní moderátorku způsoby, jak se zbavit cizího předmětu v dýchacích cestách. Chci se jen zeptat, jestli se dají stejné postupy použít v případě nutnosti také u malých dětí? Pokud ano, od kolika let. Děkuji za odpověď. S pozdravem Marek Rýc“
Ondřej Koudela: „Zdravím, Marku. To, co jsme předváděli s paní moderátorkou, je vhodné u dětí cca od 1 roku výše. U těch mladších jsou manévry odlišné - najdete to tady v článku: https://www.prpom.cz/duseni-cizim-telesem/ A hlavně - přijďte na nějaký zážitkový kurz, z článku se první pomoc naučit nedá :)“
Bára: „Dobrý den, je první pomoc stejná jak jste ukazoval u dítěte cca 2 roky?“
Ondřej Koudela: „Zdravím, Báro :) Ano, u dvouletého dítěte už je možné postupovat tak jak jsem předváděl. Je možné si takto malé dítě položit přes nohu a údery do zad provádět v této poloze (někdy se jí nevhodně říká "trestací poloha"). Pro jistotu koukněte na článek https://www.prpom.cz/duseni-cizim-telesem/ a prosím zajděte na jakýkoliv zážitkový kurz první pomoci. Hezký den :)“
Ivana H.: „Dobrý den ! Se zájmem sleduji Vaše rady , zejména ohledně zaskočeného jídla v dýchacích cestách. Zajímalo by mne, jak si může pomoci jedinec = např. důchodce 70 let ,který je doma sám a tohle se mu stane ? Co byste radil ? Jak postupovat , když není nikdo nablízku ? Předem děkuji za odpověď. S díky a s pozdravem Ivana H. ( i.hodonska@seznam.cz )“
Ondřej Koudela: „Zdravím, Ivano. Díky za dotaz. Pokud je takový důchodce doma sám, nutně potřebuje pomoc jiného člověka. Doporučuji: 1) aktivovat aplikaci Záchranka a zvolit možnost "nemohu mluvit". 2) za každou cenu se pokusit dostat k sobě jiného člověka - souseda, kolemjdoucího, apod. Pro další informace koukněte zde: https://www.prpom.cz/duseni-cizim-telesem/ a případně na článek o aplikaci Záchranka. Hezký den!“
Kamila: „Těch dotazu jen opravdu hodně. Ale jak je to prosím s těmi dětmi? Je postup stejný?“
Ondřej Koudela: „Zdravím, Kamilo, moc mě mrzí, že jsme ty děti nestihli, měl jsem to připravené! Prosím, koukněte na tento článek https://www.prpom.cz/duseni-cizim-telesem/ - tam informace k malým dětem je. A přijďte na nějaký zážitkový kurz první pomoci u dětí. To je jediná cesta, jak se to naučit doopravdy. Pomůže tento článek: https://www.prpom.cz/jak-vybrat-kurz-prvni-pomoci/“
Martina: „Děkuji za Vaši odpověď i práci. Každá osvěta v této oblasti je si myslím velice potřebná.“
Ondřej Koudela: „Jasný, rádo se stalo, mějte krásný den :)“
Andrea: „Dobrý den, dcera se mi před pár lety dusila. Jedla rohlík a při tom skákala na gauči. Zapadl jí velmi hluboko. Nepomáhali žádné chvaty a telefonování pro sanitku nebyl čas. Tělíčko bezvládné, přišlo mi že začíná modrat. Vypáčila jsem jí ústa a vytáhla jazyk a kus rohlíku. Poté jsme jeli na pohotovost. Prý jsem měla volat sanitku. Dotaz: Jak dlouho může být mozek dítěte bez kyslíku? Já jsem 100% přesvědčená, že jsem vše udělala správně a tím jí zachránila život. Děkuji, s pozdravem AM“
Ondřej Koudela: „Zdravím Vás, Andreo, mně také přijde, že jste skoro vše udělala správně. Co by se dalo zlepšit: 1) Vaše manévry mohly být nekvalitní, protože jste neměla dostatečný výcvik > zajděte raději na zážitkový kurz první pomoci u dětí, ať máte jistotu, že je příště provedete správně. Pomůže tento článek: https://www.prpom.cz/jak-vybrat-kurz-prvni-pomoci/ 2) Je dobré mít v mobilu aplikaci Záchranka > tím můžete první pomoc přivolat velmi efektivně a snadno. Stíhala byste to. A to by byl správnější postup. Zejména kdybyste neměla štěstí a rohlík by tam zůstal.“
Saskia: „Dobrý den dívala jsem se na vstup co jste ukazoval s moderátorkou. Prosím jak se má člověka na zemi polohovat? Ne na záda ale na břicho nebo na stranu a pak se má klepat do zad nebo něco dělat dál než přijde záchranka? Děkuji“
Ondřej Koudela: „Zdravím, Saskio :) Koukněte na tento článek, kde nejdřív objevíte základy v lepším kontextu: https://www.prpom.cz/duseni-cizim-telesem/. Pak se podívejte na to, co se má provádět na zemi - tzn. klasická resuscitace: https://www.prpom.cz/resuscitace-s-pouzitim-aed/ Takže - na zemi = v bezvědomí určitě již na zádech. Tam už vypuzovací manévry neprovádíme, klasicky resuscitujeme a voláme záchranku.“
Diana: „V ukázce jste říkal, že prudce stlačím u toho druhého manévru. Co když to bude paní, která je těhotná? Neublížím jí?“
Ondřej Koudela: „Zdravím, Diano, naprosto správný dotaz! Pokud je žena zjevně těhotná, nebo to o ní víme, ten druhý manévr se provádět nesmí! Máte k dispozici jen rány mezi lopatky a v případě neuspěchu (tedy bezvědomí) voláte záchranku a začínáte resuscitovat. Bohužel je to tak. Více zde v článku: https://www.prpom.cz/resuscitace-s-pouzitim-aed/a ataké zde: https://www.prpom.cz/duseni-cizim-telesem/“
Kamila: „Dobrý den, je možné ukázat o moc při dušení dítěte ( cca 1 rok). Děkuji Kamila“
Ondřej Koudela: „Zdravím, Kamilo, možné to je. Na jakémkoliv zážitkovém kurzu první pomoci u dětí. Je nutné si to vyzkoušet. Pomůže Vám tento článek: https://www.prpom.cz/jak-vybrat-kurz-prvni-pomoci/“
Gabriela: „Dobrý den, je možné, že se mi hrtanová příklopka zasekne v pozici "jídlo" i bez sousta, třeba jen slinou? Občas se mi stane, že mi trocha pití nebo jen slina vnikne do dýchací trubice a já se najednou nemohu nadechnout. Jde to velmi ztuha, pro ostatní je to dost strašidelné, protože ten zvuk je hrozný. Většinou se musím hodně soustředit a jakoby se nahrbit, abych dostala trochu vzduchu do plic. Pak už to jde lépe a lépe. Mému tátovi se to stává taky, můžeme mít třeba nějak špatně vyvinutou záklopku? Děkuji.“
Ondřej Koudela: „Zdravím, možné to je. Přítomnost sousta nebo tekutiny v hrtanu může způsobit uzavření hrtanové příklopky. Navrhuji Vám zajít si k praktickému lékaři a ten by Vám měl doporučit návštěvu ORL, pokud Vás to trápí častěji.“
Saskia: „Dobry den , jak se ma toho človjeka co se dusi na zemi polohovat? Ne na zada ale jak? A co se ma delat kdiš leži na zemi? Dekuju , zdravim vás“
Ondřej Koudela: „Zdravím, pokud se dusil cizím tělesem, ztratil vědomí a upadl na zem, tak už se provádí klasická resuscitace. Více zde: https://www.prpom.cz/resuscitace-s-pouzitim-aed/ Prosím zajděte na zážitkový kurz PP, je toho více, co je potřeba zvládnout, abyste v takové situaci obstál a dokázal udělat maximum. Pomůže tento článek: https://www.prpom.cz/jak-vybrat-kurz-prvni-pomoci/“
Lucie Holeckova: „Dobry den, bude efektivní uměle dýchání když v dýchací cestě je “špunt”?neposunu ho ještě dále?“
Ondřej Koudela: „Zdravím Vás, Lucie :) Dýchání z úst do úst se někdy považuje za tu poslední možnost, jak to laik ještě může "zachránit". Když cizí těleso "zafouknete" z dýchací trubice (trachey) do jednoho z bronchů, tak se jedna plíce "otevře" a může začít dýchat aspoň ta. (Pan prezident Václav Havel vydržel s jednou plící dýchat dva roky...) Detaily k tomu říkáme na kurzech. Prosím určitě jděte na nějaký zážitkový kurz. Je toho více a z článku se to naučit nedá. Pomoc při výběru najdete tady: https://www.prpom.cz/jak-vybrat-kurz-prvni-pomoci/“
Michal: „.. už vím proč jste vynechal v dotazu proříznutí dýchací trubice“
Ondřej Koudela: „No jasně - protože to do laické první pomoci vůbec nepatří :) Inspirativní je video se Sandrou Bullock. https://youtu.be/Oe5axdW_cP8 Základy pak najdete zde: https://www.prpom.cz/duseni-cizim-telesem/“
Helena: „Dd, mohl byste poradit, jak postupovat, když senior vdechne tekutou alkoholickou náplň z čokoládového bonbonu?“
Ondřej Koudela: „Zdravím, v tomto případě bych jej prostě nechal kašlat, případně klidně zkusit pár doušků vodou (můžete postupovat tak, jak jsem předváděl, a prostě zůstanete ve fázi 1 = efektivní kašel). Pokud je to tekuté a je to jen z jedné pralinky, tak nejspíše nehrozí nebezpečí, jen to bude neuvěřitelně nepříjemné. Více zde: https://www.prpom.cz/duseni-cizim-telesem/“
Monika: „Příjemný den, Teď jsem viděla Vaši reportáž při první pomoci při zástavě dechu při jídle. Chtěla bych se zeptat jak postupovat když takto "zaskočí" malému dítěti (mám roční holčičku) tak ať mám přehled. Děkuji moc za odpověď“
Ondřej Koudela: „Moniko, prosím koukněte zde, kde jsou základní informace: https://www.prpom.cz/duseni-cizim-telesem/ a prosím přijďte na kurz, tohle se z článku naučit nedá. Pomůže tento návod: https://www.prpom.cz/jak-vybrat-kurz-prvni-pomoci/ Hezký den :)“
Jana Kuboušková: „Toto se mi stalo letos na Silvestra. Byla jsem sama doma. Zachránila mne aplikace kde je i tlačítko nemohu mluvit. Bouchli mi do zad a vše dobře dopadlo. Moc jim děkuji. Pak ještě následovalo vyšetření na ORL a plicním. Pěkný den“
Ondřej Koudela: „Souhlas, Jano, super komentář se správným postupem i pro ostatní! A jsem rád, že to dobře dopadlo :)“
Kateřina Černá: „Dobrý den.jak moc se liší první pomoc u kojenců,a jak u dospělé osoby? A kolik vzduchu dám kojenci při umělém dýchání? Předem děkuji za odpověď“
Ondřej Koudela: „Zdravím, k tomu dušení u nejmenších jsou informace zde: https://www.prpom.cz/duseni-cizim-telesem/ Nicméně, nejen kvůli tomu množství vzduchu do kojence, přijďte na zážitkový kurz první pomoci u dětí. Jinak se to naučit nedá, bohužel. Zkuste vybírat s touto podporou: https://www.prpom.cz/jak-vybrat-kurz-prvni-pomoci/“
ANTIMONY: „Jak moc v ČR lidé v současnosti umí skutečně poskytovat kvalitní první pomoc při zástavě dechu?“
Ondřej Koudela: „Bojím se, že moc ne. Vycházím ze zkušenosti, jak se první pomoc v ČR obvykle učí (videa, články, nezážitkové kurzy, elearning...) - metodami, které nefungují. Lidí, kteří se učí zážitkem, je minimum. Podle toho se dá odhadnout, jak bude vypadat záchrana v praxi, bohužel. Vy už jste na kurzu byl*a? https://www.prpom.cz/jak-vybrat-kurz-prvni-pomoci/“
Martina: „To, co děláte vypadá zajímavě. Jak to mám udělat, když bych si vás chtěla objednat k nám do firmy?“
Ondřej Koudela: „Zdravím, na našem webu prpom.cz najdete poptávkový formulář, ten stačí vyplnit a my se ozveme :) Nebo nám napište na chci.kurz@zazij-prpom.cz. Těšíme se na setkání :)“
Lazarovski: „Zdravím můj dotaz se netýká první pomoci .Velice by nás zajimalo jestli je škodlivé pro malé děti ,když matka kouří elektronické cigarety.Vnučka je velmi často nemocná a tak hledáme příčinu. Děkuji pěkně za odpověd. Lazarovski“
Ondřej Koudela: „Zdravím, bohužel nevím, je to nad rámec toho, čemu se věnuji. Pátrejte, Googlete, přeji Vám hodně štěstí :) (Já navrhuji prostě v okolí dětí nekouřit vůbec, tím se to vyřeší nejlépe a ještě tím ušetříte hromadu peněz. A neučíte je zhoubný návyk.)“
Jiřina: „Když měl můj syn asi 1 rok, přetrhl mi korále, které jsem měla na krku. Než jsem stihla zareagovat, jeden z korálků si strčil do pusy. Vdechl ho a začal se jím dusit. Nevěděla jsem, co dělat a totálně jsem panikařila, přemáhal mě strach, že se mi udusí. Tak jsem ho chytla za nohy a hlavou dolů jsem s ním třásla. Korálek z něj vypadl a mě se hrozně ulevilo. Pak mi, ale došlo, že to pro to malé tělíčko musel být hodně drastický zákrok a že jsem mu tím nemusela pomoc, ale ještě víc ublížit. Bohužel, jsem v té panice nic jiného nedokázala. Jak bych měla v té chvíli správně postupovat? Děkuji. Jiřina.“
Ondřej Koudela: „Zdravím, Jiřino, takto se ři dušení postupovalo dříve. Ale jak sama píšete, časem se přišlo na to (a věda pro to našla důkazy), že to dětem ubližuje. A nalezli jsme efektivnější metody. Základy k dušení - i u malých dětí - najdete tady: https://www.prpom.cz/duseni-cizim-telesem/. Nicméně: prosím zajděte na zážitkový kurz! Fakt je to důležité a jinak se to naučit bohužel nedá. Více zde: https://www.prpom.cz/jak-vybrat-kurz-prvni-pomoci/“
DAYD: „Jaké všechny chyby dělají lidé v případě poskytování první pomoci při zástavě dechu?“
Ondřej Koudela: „Zdravím, nejčastěji prostě popletou postup, nebo provádějí neefektivní vypuzovací manévry. Bývá to tím, že nebyli na zážitkovém kurzu první pomoci, takže se nedostali k praktickému nácviku a neumí zvládnout stres během situace. Jediným řešením je fakt zážitkový kurz, bohužel nic jiného nepomáhá (přednášky či videa nestačí). Zkuste tento návod: https://www.prpom.cz/jak-vybrat-kurz-prvni-pomoci/ Držím palce, mějte pěkný den :)“
Rebeka: „Dotaz mimo aktuální téma.. Chtěla jsem se jen zeptat, zda jste zadaný? Pokud ne, kde na vás narazím, abych se ve vaší přítomnosti mohla začít dusit? Děkuji :-)“
Ondřej Koudela: „Milá Rebeko, díky za milý dotaz :) Jsem vemlmi šťastně zadaný, řádně kroužkovaný a v tomto směru neočekávám žádné změny. Nicméně, na naše kurzy chodí dost zajímavých mladých mužů (a naši lektoři jsou také fešáci), se kterými se budete moci seznámit opravdu zážitkovým způsobem. Tak navrhuji, abyste zavítala a kdo ví...? ;-)“